ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.09.2013
ÎNSCRIS: 10.09.13
DEC-2012

Southampton, frumos, merita vazut

The Beatles - When I'm Sixty Four

Am nimerit noaptea, pe ploaie, la sfarsit de noiembrie.

In seara aceea am simtit o mare jale de sfarsit de noiembrie.

Dupa ce am dus bagajul in camera de hotel, am iesit instant in fata hotelului, in noapte, ploaie, statie de autobuz chiar in fata, hm... incotro?

... prima noapte de ploaie si dezorientare in Southampton.

Venind de la Bournemouth, unde am stat o luna jumate, Southampton mi s-a parut derizoriu, inghesuit, muncitoresc, saracut... ei bine, in 2 saptamani m-am indragostit de acest orasel si ma voi intoarce acolo. Este o comoara pe care am descoperit-o pe jos, pas cu pas.

Southampton este in tinutul Hampshire, 120 km sud de Londra, este la confluenta raurilor Itchen si Test. Numele roman a fost Clausentum.

Sa revin, am stat la hotel Dolphin-Mercure, care este exact in centrul istoric.

Hotel Dolphin este fuzionat cu Mercure, eu am stat in Dolphin.

Dolphin acum 500 de ani era tot hotel Dolphin si arata tot asa cum arata azi, este prezervat perfect, oricum legile in Uk privind constructiile sunt foarte stricte, in principiu nu se construieste, totul se prezerva si se protejeaza.

Jane Austen si-a serbat aici aniversarea de 18 ani. Jane Austen s-a nascut in 1775 si a decedat in 1817, in catedrala Winchester daca ajungeti veti calca pe mormantul ei. In catedrala se paseste doar pe morminte.

Micul dejun la Dolphin este mai mult decat bun: salam chorizo, branza president cu mucegai, black pudding, carnaciori, ciumperci, rosii, omleta, oua ochi, cascaval, mancare de fasole, bacon prajit, briose, paine de toate felurile prajita sau nu, branzica aceea in ceara rosie, am uitat numele, cafea cu lapte, ceai cu miere, salata de fructe, musli, iaurt, sucuri instant de portocale, ce sa mai zic, numai cine nu a mancat MD bine in Anglia nu simte aromele de te ia ameteala. Mai bine ma opresc aici cu mancarea.

Hotel Dolphin are contract ptr spa, fitness, jacuzzi, piscina cu ceva sala de peste drum dar eu am umblat atat de mult ca n-am mers la sala.

Sa revin la oras, ca destinatie.

Stilul gotic, superb reprezentat.

Biserica Holy Rood este langa hotel in stanga, a fost bombardata in timpul razboiului in 1940, ruinele sunt excelent ingrijite, luminate. Holy rood inseamna holy cross, documentata 1140. Este biserica marinarilor si a negutatorilor, asa cum sunt toate in portul Southampton. La intrare este un device, apasand pe butoane puteti asculta marturia inregistrata a unei femei ce a supravietuit scufundarii Titanicului.

Vis-a-vis de hotel, 3 minute pe jos este o straduta care va scoate in fata bisericii St Michael the Archanghel. Biserica este cea mai veche cladire din Southampton, 1070 AD. Se vede gratis, este inima cetatii medievale, interiorul este interesant, morminte necunoscute, o senzatie de pace in tot orasul... iar englezii, ptr cine nu ii cunoaste, culti, amabili, respectuosi, sinceri, oameni reali intr-o lume reala, muncesc si sunt modesti, nu fura, nu cauta sa pacaleasca, nu fura fonduri, este o lume chiar reala in care nimeni nu se da mare, iar pretul la proprietati este enorm de mare, nu te primesc in lumea lor frumoasa si au dreptate.

Langa biserica St Michael este muzeul Tudor's House and Gardens. Este muzeu de 101 ani. Deosebit prezentat, camera bantuita este foarte de efect.

Muzeul Spitfire, portul, muzeul Titanic, muzeul de pictura renascentista cu galeria Perseus-Sir Edward Burne Jones, toate merita vazute, precum si oraselul in sine, zidul vechi, inainte de Craciun este o feerie tot centrul.

Se mananca excelent peste tot, preturi de la 10 lire /persoana.

Libraria din centru merita vizitata, multe carti bune, chestii ptr pictura, albume ireprosable, excelenta libraria, preturi excelente.

Recomand cu drag orasul,ma voi intoarce aici.

Trimis de drumet in 25.09.13 23:08:02
Validat / Publicat: 26.09.13 08:30:41

VIZUALIZĂRI: 5042 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (drumet); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Tudor's house and gardens museum

webmaster87 [26.09.13 00:41:06] »

@drumet, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

TEOANCA [26.09.13 09:46:19] »

@drumet, sunt vreo 12 ani de cand Am Fost si eu Acolo. Am stat aproape o luna in Totton foarte aproape si la cateva zile veneam in Southampton sa vizitam, sa ne plimbam.

Mi-ai amintit de orasul fumos care m-a impresionat, am cateva zeci de poze cu St Mary's Church si inca multe poze cu barcutele "parcate" in noroi. Cat am mai ras... fiind prima data cand vedeam o mare cu diferente semnificative intre flux si reflux, de englezii care isi parcau barcutele in noroi. Pana cand am stat cateva ore intr-o zi sa vad cum creste apa la flux si ridica barcile.

As reveni oricand.

Am mai fost in cateva cluburi de seniori si i-am admirat dansand. Nu stiam ca si la 80 de ani te poti distra atat de bine...

webmaster13 [26.09.13 17:39:52] »

drumet [28.09.13 01:00:54] »

@webmaster87: ok, multumesc, asa voi face.

Mi-e mult mai usor sa comentez la o rubrica deja existenta, descopera/cazare hotel, dar sa deschid o rubrica noua cu impresii despre un loc separat de hotel mi-e oarecum mai greu, deoarece eu de obicei nu aleg hotelul ci ajung acolo pe mana altora.

Am inteles ideea, multumesc, voi reformula pe viitor.

Numai bine.

drumet [28.09.13 01:32:50] »

@TEOANCA: Buna, Teoanca.

St Mary church e superba. Am vorbit si cu popa, foarte decent, nu avea burta deloc de la post. Greu ne-am inteles privind statutul bisericii, inauntru este o reprezentare francmasona dedicata, pe mana stanga pana la altar, picturi ortodoxe, dar altarul este catolic. Am avut o discutie cu un baiat decent care s-a dovedit a fi chiar popa. In Anglia nu exista diferente intre biserici, ele sunt toate anglicane, restul nu conteaza.

Bisericile nu traiesc din banii statului. Daca nu se sustin se vand.

St Michael este o biserica minunata, din anul 1070, are baptisteriul din marmura neagra la fel cu cel din Winchester, marmura neagra de Belgia, sunt 7 baptisterii in total aduse toate odata cu vaporul. Aici am intalnit niste erudite licentiate in istorie si religie cu care am discutat despre reincarnarea lui Isis ca Maria. Ce scriu eu despre calatorii sunt impresii simple si fade, nu pot scrie despre incarcatura spirituala deoarece fiecare o simte diferit.

Imi pare rau daca te dezamagesc cu raspunsul meu.

Nu, nu mai exista barcutele in noroi, mi-ar fi placut sa le vad si sa le pictez, cred ca erau adorabile.

Cu mult drag, numai bine.

Ps: eu in cluburi nu merg, dar cu durere anunt ca berea guiness red nu se mai fabrica, cea mai buna si mai fina bere din lume.

Privind barcutele parcate in noroi, in Southampton nu exista pe bune barcute, nici noroi si nici parcate nicaieri.

Unde erau barcutele alea?

In care zona?

In port sunt doar niste monstri cargo iar in portul privat sunt yachturi.

TEOANCA [28.09.13 13:26:43] »

@drumet: Ai dreptate. Încărcătura spirituală... ne-am mai străduit noi pe aici să o descriem cumva în cuvinte. Eu, cu ocazia asta am constatat cât de multe cuvinte îmi lipsesc din vocabular. Și am mai constatat in cei 4 ani de când scriu și citesc pe AFA că oamenii vor lucruri simple și clare, nu au timp să citească ''floricele"și trăiri. Ei trebuie să ajungă din A în B pe linia dreaptă că altfel pierd timp. Și, după dictonul prea des folosit, și bani.

Restul... poate pe un site dedicat trăirilor.

Bărcuțele, erau cum intri în Southampton pe dreapta, apoi la primul roundabout stânga... am glumit. Sunt ani buni de atunci și mergeam conduși de prietenul nostru englez fără să punem prea multe întrebări minunându-ne la fiecare pas. O să încerc să caut pozele să le pun cu acordul autorului la această postare. Vor fi scanate dar sper să se vadă bărcuțele parcate in noroi.

Am prins în acea perioadă un Boat Show. M-am plimbat pentru prima oară în viată pe un yacht luxos. Sper să nu fi fost și ultima

Cât despre cluburi, au un alt înțeles cele de seniori față de Bamboo (de exemplu). Aveau muzică live, tango, cha cha, foxtrot și profesor de dans. Doamnele (între 70 și 80 de ani majoritatea) erau îmbrăcate în rochii de seară și aranjate ca pentru o ședință foto. Iar domnii erau în smoching. Și se intra doar împreună cu un membru al clubului.

Parcă parcă ar merge un asemenea club este?

drumet [08.12.13 22:39:28] »

@TEOANCA: am ezitat multa vreme pana sa va raspund. Nu stiu nimic despre bamboo, nu stiu ce este un club. Incerc sa inteleg ultima parte din mesaj de cand mi-ati scris si nu ma descurc de loc pe ghicite.

Nu stiu cum sunt cluburile pentru seniori dar imi par prietenoase, rezoneaza cu cartile citite de mine.

Va rog sa-mi scrieti si astept msg-ul dvs, chiar sunt in ceata. Ce este un club?

drumet, TEOANCA
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Southampton și ținutul Hampshire: