ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.09.2013
ÎNSCRIS: 16.10.09
MAY-2013
single

Iacobdeal - O ariditate originală...

De ce am dat acest titlu prezentării mele:

În primul rând, pentru că Iacobdealul (341 m alt.), situat în partea de SV a Munţilor Măcin (şi aparţinând sistemului hercinic), este un deal la a cărui ariditate (adesea cu aspecte dezolante) a contribuit din plin omul, prin numeroasele cariere de granit deschise aici, în parte abandonate, în prezent.

În al doilea rând (şi cel mai important), pentru că, în plin pustiu, întâlneşti un lac impresionant (ce ai putea zice că e glaciar, prin limpezimea apei sale şi chiar prin morfografia lui, dacă nu ai şti că eşti la nici 300 m alt. şi această geneză nu este posibilă la latitudinea ţării noastre).

Lacul Iacobdeal, cu o adâncime de peste 20 m (după unele surse, chiar peste 40 m - dar, sincer, eu nu l-am măsurat, ci doar l-am fotografiat), este format într-o fostă exploatare de granit, prin atingerea unei surse subterane de apă, din care se şi face alimentarea actuală a lacului (alături de cea pluvială). Are o suprafaţă în jur de 100 m pătraţi (poate mai mult) şi maluri abrupte, doar în partea sa estică prezentând un mal lin, de unde se şi poate intra în lac (inclusiv de către animalele domestice aduse uneori aici de ciobani pentru a se adăpa). Apa acestui lac are un conţinut relativ important de radon - element radioactiv, care face ca flora şi fauna lacului să fie destul de sărace.

Pe ansamblu, zona Iacobdealului (la care se accede cel mai rapid din comuna Turcoaia) este un obiectiv turistic foarte frumos, mai ales pentru iubitorii pământului Dobrogei.

Pe 2 mai 2013 am mers acolo în premieră, realizând un album foto (pe care îl prezint acum), şi intenţionez să merg şi în anotimpul meu cel mai drag (iarna), pentru a contempla peisaje excepţionale...

Trimis de Neptunus in 25.09.13 20:15:05
Validat / Publicat: 25.09.13 22:18:03

VIZUALIZĂRI: 2264 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Neptunus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Iacobdeal (341 m alt.) Un impresionant "munte" aparţinând sistemului hercinic al Măcinului...

Qvadratvus
[08.09.17 17:01:42]

Cred că articolul ar trebui adăugat la rubrica despre Munții Măcinului, fiind practic o prelungire spre Dunăre a acestora.

[08.09.17 18:13:46]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «La pas prin Munții Măcinului» (nou-creată, între timp, pe sait)

Mulțumiri pentru sesizare

Qvadratvus