ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.09.2013
ÎNSCRIS: 16.09.13
APR-2012

Ne kadar on bes dakika? Ziua 1

ISTANBUL - APRILIE 2012 (200 km in diametru si aprox 16,3 milioane de locuitori, conform tablitei de la intrare –NUFUSI=locuitori)

NE KADAR ON BES DAKIKA? (cat costa 15 minute…. ”costa” timpul pierdut sa vizualizati pozele, va rog priviti)

Am avut ocazia, incepand cu 15 aprilie (Pastele la Romani), sa petrec impreuna cu familia, 6 nopti in acest oras fabulous, peste care “au trecut imperii”, povesti incredibile si oameni de toate nationalitatile. Ceea ce urmeaza este o mica parte din ce ofera orasul in materie de istorie, cultura si arheologie.

Ce se pot face in 5 zile pline o familie cazata la hotel Tayhan din zona Sultan Ahmet in plin festival al lalelelor (dupa asta incepea festivalul ceaiului) ? Ce poate face autorul cand volumul de informatie vizuala depaseste limita unui review? ... Imparte impresiile in parti si se roaga sa fie permis de adminii siteului, sau adminii sa fie toti in concediu, sau sa le alunece mouseul pe VALIDEZ, sau …... mai bine sa incep.

Cost transport in Istanbul – 2 lire / calatorie cu mijloace de transport in comun; 1 lira aprox 2 lei. Se achzitioneaza jetoane de la automat (care da rest, nu am folosit bancnota mai mare de 20 lire), din toate statiile (sau la 5-6 metri de statie, cel putin din cele pe care le-am folosit, inclusiv din zona industriala, unde am fost cu treaba; am folosit doar numerar, dar nu-I exclus sa se foloseasca si cardul)

ZIUA 1.

MOSCHEA ALBASTRA (gratis) – este relativ aproape de hotel (2 sau 3 statii de tramvai, se poate merge si pe jos, 20 min). La intrare femeile sunt rugate sa acopere capul si toate persoanele primesc folii de protectie pentru incaltaminte (musulmanii se spalau pe picioare si intrau desculti…asta in anul 2002, cand am vizitat prima oara acest obiectiv, fiind si singurul vizitat atunci). Timp mic spre mediu de asteptare pentru acces; constructie de mari dimensiuni, trebuie sa vezi ca sa intelegi (atasez cateva poze la fiecare obiectiv…cica o poza face cat 1000 de cuvinte si valoreaza ZERO fata de “am vazut cu ochii mei”). Inca se tin slujbe, in timpul carora nu ai voie sa faci poze credinciosilor care se roaga.

Timp mediu de vizitare 1-1,5 ore

Pe drum am mancat cate o inghetata (best ever), 7,5 lire, am baut un suc de rodie stors in fata (5 lire) si cam in 10 min am ajuns (situat pe marginea marii) la

PALATUL TOPKAPI (control arme, timp de acces - mediu) –se poate plati cu cardul - prêt 25 lire pachetul de baza; se mai poate achizitiona cu inca 15 lire partea cu haremul (dupa ce ai intrat) – cost total 4 persoane 160 lire (pentru 10 lire se ia de la intrare un ghid electronic – il pot folosi 2 persoane, fara limba romana). Ce sa povestesc despre palatul sultanilor care au ridicat imperiul otoman? Are o gradina de mari dimensiuni prin care se plimbau? Sultanul avea o alee pe care mergea doar el spre harem? Sala de audiente in care sultanul asculta de la o mica fereastra si aproba eventualele intelegeri? Sala cu bijuterii si sala armelor ( inclusiv sabia lui Stefan cel Mare ) unde nu este voie sa faci poze? Va rog priviti pozele si daca dispuneti de timp si bani atunci cand o sa va aflati in Istanbul…... nu ratati.

Timp mediu de vizitare cu tot cu asteptare la intrare 4-5 ore

Timp mediu cu drumuri, vizite, “ avut grija de menta turceasca” prin oras, etc. –8- 9 ore

Pozele prezentate sunt alese special, astfel incat sa evite figurile oamenilor, sau sa fie f greu de distins.

Va urma ziua 2

Trimis de danyo in 21.09.13 13:16:26
Validat / Publicat: 21.09.13 14:31:08

VIZUALIZĂRI: 2499 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danyo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 moshea Albastra

ionescunic
[23.09.13 09:32:41]

In ziua de azi (septembrie2013) biletul de tramvai costa 3 lire, iar o lira este aproximativ 1,7 lei sau 0.37 euro, adica 1 euro = 2.7 lire.

In rest ghidul audio de la Topkapi este 15 TL, restul preturilor au ramas la fel.

Eu am vizitat mult mai rapid obiectivele, nu am avut timp de lalait prin curtile alea mari, sincer Topkapi nu m-a impresionat deloc, iar haremul e clar pierdere de vreme si bani.

• Alte impresii din această RUBRICĂ'Must See' în Istanbul: