ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.09.2013
DIN: Rm .Valcea
ÎNSCRIS: 25.06.13
SEP-2013

Hotel Sandy beach - aproape bine

Dupa o vara tumultoasa, am hotarat ca trebuie sa ma odihnesc. Asa am ales Albena, hotelul Sandy Beach prin programul seniori 55 = oferta foarte convenabila a uneia dintre cele mai mari agentii profilate pe Bulgaria. Am plecat din Bucuresti, din parcarea de la parcul Tineretului, fix la ora 8,30 conform programarii cu un autocar ce venea de la Targoviste, dar nu cel anuntat (acela plecase in Spania, fiind mai confortabil), ci altul care avea o problema si anume: in spate la ultimele scaune (unde aveam locuri, fiind ultimii turisti imbarcati) nu functiona aerul conditionat si mai mult decat atat, scaunele ardeau, la fel si podeaua. Era o caldura infernala, in timp ce pe locurile din fata, turistii aproape inghetasera, fiind imbracati cu sacouri si haine de piele. Am inteles problema, am facut „sauna", am mai stat in picioare, am mai facut schimb cu turistii care doreau sa se incalzeasca si cumva am ajuns in Albena la ora stabilita 14.

La prima vedere - hotel aspectuos, pe malul marii dar si aproape de centrul comercial. De la "RECEPTIE" insa au inceput micile probleme pe care le fac cunoscute aici, pentru ca viitorii turisti sa nu plece la drum neinformati. Nici nu am dat bine actele, ca doua "gorile" s-au repezit sa ne ajute la bagaje. I-am refuzat respectuos, stiind ca la parter sau la ultimul etaj, tariful lor e fix 10 leva. Am rugat receptionera, care vorbea englezeste la fel de bine cum vorbesc eu bulgareste (dar nemteste stia si era numai un zambet cand aparea neamtul) sa ne dea o camera de la et, 3 in sus. Cam plictisita, a zis ca nu are decat et. 1. Atentie! Bulgarii zic etajul 1 la parter. Am refuzat, am spus ca asteptam pana gaseste alta camera si ne-am asezat pe fotolii, fara sa ne mai bage nimeni in seama. Dupa vreo 45 minute, tot noi am cedat si am cerut sa vedem camera. O "gorila" ne-a condus in camera 105. Ce-i drept, camera arata foarte bine, spatioasa, foarte curata, baia sclipea, in balcon o masuta cu 2 scaune si uscator, de rufe, vedere spre rasarit, nu pot zice spre mare, ca nu o puteam vedea decat daca am fi pus cele 2 scaune unul peste celalalt pe masa si apoi sa ne urcam noi., pentru ca era plin de copaci, iar balconul avea balustrada cam la 1,20 m de la pamant., oricine putand sa ia cu usurinta orice ar fi fost pe acolo. Am observat ca pe usa de la balcon scria in bulgareste, frantuzeste si englezeste: "va rugam sa incuiati usa, la parasirea camerei" De ce nu scria si in romaneste daca in hotel cazau si romani? Pentru ca era foarte curat, am acceptat, ne-am adus bagajele singuri, camera fiind exact la 10 metrii in spatele receptiei, spre nefericirea "gorilelor" Repet, nu suntem persoane extrem de pretentioase, venisem la odihna si eram dispuse sa trecem cu vederea anumite lucruri - tocmai pentru a nu ne enerva. A, era sa uit, dupa ce ne-am instalat in camera, am observat ca nu suntem singuri. Intr-un colt al tavanului statea linistit un MARE paianjen (vezi fotografia) care nu s-a miscat timp de 8 zile. De fapt oare de cand statea nemiscat??

De aici inainte doresc sa scriu despre ce anume ne-a deranjat cu adevarat si anume, fiti atenti dragi viitori turisti: nu au respectat unele puncte din contract - si pur si simplu au incercat sa ne duca de nas si sa ASCUNDA anumite lucruri. Nu au reusit pentru ca, repet, eram suficient de informati si am sa punctez:

1 - o sticla de 1,5 lt cu apa si un cos cu fructe la sosire in camera. Nici vorba! Daca fructe mai aveam in bagaj, apa fiersese in "sauna" din autocar, asa ca un pahar cu apa rece ar fi fost binevenit. Am sesizat la receptie, a dat din umeri, dar seara pe la ora 22,30 cand ne-am intors de la plimbare am gasit cosul si apa pe masa.

2 - o excursie la Balcic sau un program SPA, la alegere. Ni s-a spus ca excursia nu se face pentru ca nu se mai face?!?!? si ca putem alege SPA, dar nu ne-au informat unde, cand, cu programare sau fara. Am hotarat sa ne informam a II-a zi cand se schimba tura si poate venea o receptionera mai odihnita. Nici vorba! Vise! A II-a zi, pe la 8,30 ne-am prezentat la receptie unde ne-a intampinat un tanar si mai plictisit, care ne-a spus ca SPA se face la hotel Dobrogea si atat. Ne-am dus la H. D. unde in sfarsit am descoperit o doamna foarte amabila, care ne-a explicat ca trebuie sa mergem inapoi la hotel Sandy Beach, sa primim cate un voucer cu care ne intoarcem la ea si ne face programarea. Ne_am intors la H. S. B... receptionerul cam mirat ca insistam ne-a zis ca voucerele le elibereaza managerul hotelului, care vine la ora 10. Ei, bine. A venit la 10,25 si a "mesterit" la voucere pana la ora 11,15. Am mers iar la H. D. si am fost programati pentru ora 14. Asa am pierdut o jumatate de zi. De ce?!?!?!

3 -program zilnic de "Nordic Walking" cu instructor. Si pentru acest lucru, oarecum mirat receptionerul obosit ne-a trimis la H. D. unde totul a fost foarte simplu: cu multa amabilitate instructorul ne-a oferit 2 bete asemanatoare cu cele de schi fond, cateva instructiuni de folosire, pozitia corpului si traseul la alegere: pe malul marii sau in padurea Baltata. Betele se predau in ultima zi de sejur. DE CE cei de la H. S. B. au fost atat de zgarciti cu informatiile?!?!

4 - seara de dans-o data pe saptamana - a lipsit cu desavarsire. Dar aici este o alta poveste. ATENTIE! Un lucru nementionat in contract, dar gasit de mine pe internet este conceptul "Dine Around” = "luati masa in apropiere". Acest lucru insemna ca incepand cu 1 septembrie 2013 orice turist care sta minim 7 zile in statiune, poate alege un pranz si o cina (in zile diferite) la alt restaurant decat al hotelului unde e cazat si anume: restaurant italian, mexican, frantuzesc sau grecesc. De la receptie nimeni nu a suflat o vorba. Nu ei trebuia sa ne informeze??? De ce nu au facut-o??? Cand am intrebat si si-au dat seama ca stim prea multe si nu mai scapa de noi, ne-au dat cate un voucer, la alegerea noastra, pentru pranz la restaurantul grecesc, iar pentru cina la cel mexican. Culmea culmilor a fost ca in seara cand am luat cina la restaurantul mexican, la inapoiere am observat 2 afise care anuntau ca in aceeasi seara se organizase si la hotelul nostru o seara mexicana. Afisele s-au pus dupa ora 18,30 (cand normal incepe cina) si noi eram deja plecati. Nu era frumos sa ne spuna sa alegem alt restaurant in alta zi, tocmai pentru ca in seara aceea organizasera ei "seara mexicana” in loc de seara de dans prevazuta in contract??? Cam multe de ce-uri! Nu vi se pare? Doresc sa mentionez ca la cele 2 restaurante, am fost bine primiti, masa era rezervata, cu ecuson: 2 pers. ROMANIA, personalul foarte amabil a incercat sa rupa si cateva cuvinte in romaneste, iar la restaurantul mexican, mariacii ne-au cantat la masa, au facut poze cu noi, a fost o veselie totala, care ne-a ajutat sa depasim incidentele

In alta ordine de idei, pacat ca hotelul arata bine, curatenie zilnica in camera, lenjeria schimbata la 3 zile, iar prosoapele zilnic daca le lasam pe jos, mancare chiar prea multa, de la cereale cu lapte, miere, gemuri, paine de tot felu, salate, mancaruri calde si reci, zilnic la micul dejun gaseai clatite, iar seara la gratar: carnaciori, ceafa de porc sau costite. A fost si peste, fructe de mare si chiar purcel de lapte la cuptor, iar fructe: 8 feluri: pepene galben si rosu, nectarine, piersici mere, struguri, pere si prune zilnic si inghetata

As da cu placere nota 10 pentru cazare, dar pentru ca nu imi place parterul (et. 1 cum zic ei), voi da nota 9, pentru mancare si curatenie in restaurant voi da 10 cu felicitari, insa pentru receptionerii acriti, obositi, incruntati si plictisiti de romani cred ca un -3 e prea mult. In concluzie a fost totusi un sejur placut, intr-o statiune linistita, cu plaja foartelata, foarte curata, nisip fin, fara alge, doar intr-o zi cateva meduze mari cat o palarie de soare au vizitat plaja.

Vom mai reveni in Bulgaria pentru odihna si relaxare, dar nu in Albena ci in alta statiune unde am mai fost de 2 ori si nu am avut probleme. La buna vedere pe litoralul bulgaresc in 2014!

Trimis de bica adriana in 19.09.13 15:01:57
Validat / Publicat: 19.09.13 17:12:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de aur, hotelRoyal si Sofia

VIZUALIZĂRI: 2414 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bica adriana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 "Soldateii"de straja la malul marii

• Alte impresii din această RUBRICĂSandy Beach (ex Orlov) Hotel: