ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.09.2013
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 28.05.09
SEP-2013

Albastru de Zakynthos

In anul 2013 mi s-a indeplinit un vis mai vechi: Zakynthos. Mi-am dorit atat de mult sa ajung aici incat, in momentul in care am avut posibilitatea, m-am documentat bine despre toate plajele si locurile de vizitat din insula, multumita si celor care au postat aici impresiile lor. Am avut 9 zile la dispozitie de descoperit aceasta minunatie si, pentru ca am plecat cu masina personala, am ajuns, aproape peste tot pe unde imi propusesem.

In drumul nostru spre Zakynthos am dormit o noapte in Metsovo unde mi-au propus cativa membrii ai site-lui si le multumesc pentru ca am ajuns intr-un loc pitoresc, autentic, primitor (voi reveni cu impresii despre Metsovo).

In prima zi am luat-o spre sudul insulei si am descoperit Porto Caminia, un loc cu multa verdeata, beach bar unde am baut Mythos si frape devenit bautura nationala, sezlonguri pe iarba, majoritatea, si pe plaja cam ingusta, loc de joaca pt copii, un loc frumos, linistit. Urmatoarea plaja in aceeasi zi a fost Magic-Porto Zorro, foarte sic, moderna cam mamaioasa.

In zilele urmatoare am ajuns in Vasillikos pe Banana Beach si Casa Playa cea mai frumoasa plaja pe care am ajuns, lata, lunga cu nisip fin, cu u restaurant frumos sus, pe un delusor de nisip, cu wi-fi gratuit, unde am ancat foarte bine, sezlongul 6 euro. A urmat Agios Nicolaos unde am stat pe Kouki Beach pt ca era ai mica si mai linistita (8 euro). Nelinistita am fost eu pt ca dupa 4 ore am plecat spre Geraka, plaja bine pazita si protejata de catre activistii eco deoarece acolo isi depun ouale Caretta-Caretta, testoase pe cale de disparitie, vreo 300 mai sunt asadar, la 19 se evacueaza plaja pt a lasa broscutele sa vina sa-si depuna ouale.

Laganas-teritoriu englez din toate puncete de vedere-restaurante, pub-uri, produse si... englezi beti/mahmuri, uratei. Am gasit o plaja mai linistita cu un nisip ud de parca era ciment unde am mancat bine la o taverna si unde nu am platit sezlongul (!). Ce mi-a placut a fost Insula Cameo (4euro intrarea+bautura) unde este o plaja mica si ingusta, distractia e cuvantul de ordine, este un dj care pune muzica de club, dupa sufletul meu si unde, se distrau, ghici? 5 englezi binedispusi. Mi-a placut atmosfera dar parca nu asta doream in Grecia asa ca ne-am intors obositi la hotel si multumiti ca am ajuns sa vizitam fabrica de ulei din Lithakia de unde ne-am cumparat litri de ulei de asline si cu aroe de lamaie, usturoi si bitter de portocale.

Duminica am fost in croaziera unde am ajuns pe plaja mult visata Navagio, superba, albastra cerneala si unde m-am simtit atata de bineeee!! Fericita ca am facut baie cu vesta de salvare in apele verzi-turqoise de la Blue Caves si numai. In portul Volimes ni s-a aratat profilul lui Poseidon dintr-o pestera, grecii astia!! Revenind la plajele multe din insula am ajuns la Keri unde am ajuns cu un vaporas la pesterile Keri si Insula Marathonisi care are forma de testoasa si pe are, culmea, isi depun creaturile acelea monitorizate, ouale. Mi-a placut, este o zona monitorizata, aveti grija. Seara, in Argassi, seara greceasca de unde am plecat distrati, ametiti de dans si nu numai.

In Tsilivi nu prea mi-a placut, plaja foarte ingusta pline de pietre ascutite, sezlonguri unul langa altul, cu turisti letargici ce stateau ca hamsiile la soare. Statiunea e frumoasa, mare dar pe noi ne interesau plajele. Am stat cateva ore dupa care am intans-o spre Alykanes, o zona linistita, mai traditionala, cat de cat, unde am facut baie intr-o apa mica, calda, curata, am mancat bine, normal si ne-am odihnit. A reusit sa ajungem in portul Agios Nicolaos de unde se organizeaza excursii spre Navagio si Blue Caves si de unde se puteau inchiria barcute sa te plimbi singurel pe mare daca te pricepeai. Plaja e mica, cu pietre asa ca a fugit spre Macris Giolos unde am nimerit pe o plaja micuta cu pietre...rotunde unde se impuneau niste mergatori de protectie dar ne-am descurcat. 8 euro sezlongul cu consumatie adusa de o tipa dupa ce urca si cobora cam 50 scari obosita dar avea o talie!!! Pentru ca m-a caracterizat nerabdarea, am stat ce am stat in bolovanisul ala si am fugit pe Xigia unde ne-am simtit ca la spa-am facut o cura de ape sulfuroase si colagen de nu ne mai recunoastem in oglinda. La intoarcerea spre Argassi gps-ul ne-a bagat prin Zante si daca cunoasteti stradutele acelea stramte, cu multe scutere parcate, imaginati-va ce am patimit sa trecem cu un suv pe dansele (am strans oglinzile). Stiu ca nu am ajuns chiar peste tot unde imi planificasem dar a fost si obositor, plecam a 9.30 si ne mai intorceam pe la 18-19, obositi, sarati pana-n dinti dar fericiti. Am mers atat de mult pe serpentinele insulei cat nu am fost toata viata mea in tara, ne-am umplut ochii si sufletul de culori, de albastru, de imagini, de mirosuri si gusturi cat sa ne tina pana vara viitoare. Zante mi s-a parut un orasel cosmopolit, frumusel cam ca Tarragona pe care l-am vizitat si ziua si sera cand are un farmec aparte pt ca este luminat si viu.

A fost o vacanta frumoasa dar mi s-a parut ca este extrem de comerciala, englezii fac legea, nu am auzit o muzica de buzuki ca in Thassos, nimic live doar pe la tevernele intalnite prin plimbari din satele mai putin umblate de straini. Una peste alta, ne-a placut aproape totul mai putin pretul la mancare si la sezlonguri dar a fost frumos, va sfatuiesc sa vizitati frumusetea asta de insula, sa faceti croaziere, sa incercati sa mancati autentic in taverne traditionale si sa va bucurati cu sufletul deschis de tot ce ofera natura.

Trimis de musette2008 in 19.09.13 13:37:04
Validat / Publicat: 19.09.13 20:21:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thassos, Kavala

VIZUALIZĂRI: 7088 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (musette2008); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P41 Zante.

danamandache
[18.06.14 22:39:37]

Extraordinare impresii! Multumesc imi sunt de mare ajutor!

danamandache
Alte impresii din această RUBRICĂ[Alte] Plaje în #Zakynthos: