ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.09.2013
STATUS: CONSUL
APR-2013

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Către satisfăcător

Uneori e bine să credem în proverbe

Da, uneori e bine sa credem în proverbe, chiar daca ne plac sau nu, eu fiind victima unuia care suna cam asa: ,,la pomul laudat sa nu te duci cu sacul mare".

Primavara lui 2013, dupa o iarna mai mult decat grea, cand totul revine la viata, oamenii se bucura de soare, caldura, totul este verde... In luna aprilie cautam cu frenezie pe site-urile de turism o pensiune in jud. Hunedoara, atragandu-mi atentia popasul turistic Gura Raului din comuna Rau de Mori, satul Clopotiva, ce e drept, frumos prezentat in site-ul propriu, desi pe alt site aceeasi locatie este denumita pensiunea Dany.

Am decis, impreuna cu sotia (adica seful, nu?) sa rezervam o camera tripla pentru trei nopti, cu mic dejun inclus, urca-te in masina si du-te! Dupa un traseu frumos, Horezu - Tirgu-Jiu - Petrosani - Hateg, am ajuns la destinatie, si, prima deziluzie, intrand in curtea pensiunii, am avut impresia ca sunt in curtea unei intreprinderi de pe vremea impuscatului, nu tu un foisor, nu tu un leagan, nu tu un loc de joaca pentru copii, spatiu verde inexistent, parca traiam poeziile lui Bacovia, totul cenusiu, sumbru. Am trecut peste asta, sperand ca dracul nu va fi asa de negru.

Administratorul pensiunii, o doamna care, recunosc, a incercat pe perioada sederii noastre sa fie draguta, ne-a prezentat camera, ne-am instalat si am mers sa servim masa la restaurantul pensiunii, mai corect asa-zisei pensiuni.

Mancarea, hai sa zicem buna, dar cam scumpa, de exemplu 13 lei o ciorba de porc, iar la felul doi am gasit (le cer scuze celor mai sensibili) un fir de par, asezat cu stil pe cativa cartofi prajiti, drept pentru care pana la plecare nu am mai servit decat micul dejun, inclus in pret, destul de consistent totusi.

Un aspect pozitiv de retinut, mi s-a dat factura pentru cazare si masa de pranz, o rara avis la pensiunile din Romania.

Sa spunem cate ceva si despre camera in care am stat, potrivita ca dimensiuni, insa cu paturi care scartaiau, cu saltele tari, incomode, cu perne si mai incomode, te trezeai cu dureri de spate dimineata, baia micuta, exista un risc imens sa faci dus, datorita cabinei ale carei usi nu se etansau complet, apa scurgandu-se in voie pe pardoseala.

Salvarea noastra a venit totusi de la faptul ca umblam toata ziua, vizitand aproape tot ce se putea in zona. Daca ai ajuns in zona Hategului, e obligatoriu sa mergi la castelul Corvinilor din Hunedoara, sau la ruinele capitalei Daciei romane, Ulpia Traiana Sarmizegetusa, locuri sacre ale istoriei romanilor, poti sa te destinzi vizitand rezervatia de zimbri din padurea Slivut, la trei km de Hateg, sau sa-ti amintesti de cartile copilariei, vizitand biserica si cetatea Colt, despre care se spune ca a fost sursa de inspiratie a celebrului Jules Verne in romanul ,,Castelul din Carpati". Nu puteam sa plecam fara sa vizitam manastirea Prislop de langa comuna Silvasu de Sus, unde vreme indelungata a trait si slujit parintele Arsenie Boca, sau biserica ,,Sf. Nicolae" din Densus, ridicata in sec. XIII, pe care marele istoric Nicolae Iorga o numea ,,fara pereche in toata romanimea". Pe langa toate aceste obiective vizitate, am ramas si cu amintirea unor peisaje de basm din muntii Retezat, aerul curat si linistea atat de mult cautata. Nu stiu ce sa spun, nu doresc sa jignesc pe nimeni, dar parca am avut senzatia ca la pensiunea unde am stat, nu se doreste sa se continue cu lucrurile pozitive, cei de acolo, stiti cum se spune, sunt croiti pe ,,facut bani" fara prea mare efort, sunt adeptii dictonului pur romanesc ,,lasa, ma, ca merge asa".

Sincer, nu as recomanda popasul Gura Raului din comuna Rau de Mori, (sau pensiunea Dany) mai sunt si alte pensiuni in zona, insa sunt numeroase obiective de vizitat, peisajele sunt de vis, asa ca las la aprecierea celor care citesc acest review daca doresc sau nu sa mearga acolo.

Trimis de Safta Radu in 16.09.13 22:12:26
Validat / Publicat: 17.09.13 00:05:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MASIVUL RETEZAT-GODEANU.

VIZUALIZĂRI: 3907 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Safta Radu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Biserica Colt.

[16.09.13 23:05:20]

Safta RaduAUTOR REVIEW
[16.09.13 23:17:27]

@webmaster: Este ok, coordonatele GPS sunt setate corect.

amero
[23.01.14 09:28:13]

buna dimineata, ma bucur ca am venit cu SB ptr. un rew. frumos si interesant care descrie o zona draga mie. felicitari

Safta RaduAUTOR REVIEW
[23.01.14 14:33:07]

@amero: Va multumesc mult pentru votul acordat, si implicit pentru obtinerea SB. M-am inscris in AFA nu neaparat pentru obtinerea unor puncte, ci pentru faptul ca aici gasesti opinii si comentarii pertinente, care-i ajuta pe oameni enorm la descoperirea locurilor frumoase din tara noastra si nu numai. Va fi o bucurie pentru mine sa stiu ca o persoana a vizitat un obiectiv turistic si datorita comentariului meu. Si inca ceva: aceasta zona draga dvs. imi este draga si mie, intotdeauna ma voi intoarce acolo cu mare placere. Va doresc toate cele bune! Cu consideratie,

Safta Radu.

amero, Safta Radu