ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.09.2013
ÎNSCRIS: 16.09.13
AUG-2013
2 AD. + 2 COPII -- v: 15 si 18

Recomand

PIRIL – CESME – 23 august – 1 septembrie 2013 (9 nopti)

Pret 39 euro/pers, 4 persoane “adulte” (2 parinti si 2 copii de 15 si 18 ani), 2 camere duble standard, achizitionat in iunie, fara reducere.

Pret deplasare cu masina, inclusiv cazari (22 euro/persoana, mic dejun, hotel Bogaz Canakkale, mancare (7-10 lire/pers/masa), combustibil (2,66 leva / litru de motorina in Bulgaria, 4,6 lire in Turcia), taxe (taxa pod Girugiu 26 lei in RO – 2 euro in BG; 6 euro/7zile taxa drum BG, 29 lire ferryboat/masina), etc., aproximativ 500 euro pentru 4 persoane.

S-a ocolit autostrada Izmir – Cesme, dar se pierde timp la traversarea Izmirului (aproximativ 80 km).

Locatie Piril.

Hotelul se afla la aproximativ 800 metri de centrul Cesmeului (15 min de mers lejer).

Curte interioara este de aporx 1500 metri cu ingaduinta, practic fara gradina.

Piscine: adulti 2, din care 1 mica si 1 medie (1,4 metri adancime), 1 piscina copii, 1 piscina apa termala; se mai afla o piscina la nivelul minus 4, cu apa termala.

Se practica rezervare sezlong cu prosop, dar raman locuri libere pe tot parcursul zilei (cel putin in perioada in care am fost).

Camerele (3208 si 2119) 15 metri patrati cu tot cu baie si hol. Este prevazuta cu 1 dulap suficient pentru 2 persoane, paturi, minibar (CONTRA COST), safe, TV, papuci, halat de baie (daca nu sunt le ceri la receptie si ti se aduc; eu in camera nu am avut halat de baie, am informat receptia, au spus ca imi dau, dar am refuzat), consumabile baie, prosoape de plaja pe card, schimbat lenjerie si prosoape zilnic (sotia a dat 1 lira si peste 2 zile am mai lasat 5 lire pe pat), de m-au adus la disperare, curatenie bec, etc.

Personalul hotelului extrem de serviabil; la receptie se vorbeste engleza avansat, restul o “rup” suficient cat sa te intelegi cu ei. Interactiunea cea mai pregnanta este totusi intre turistii turci si personalul hotelului, parte motivata de limba comuna, parte ca sunt la ei in tara (cu alte cuvinte sunt serviti cu orice inaintea altor turisti la masa, am vazut personalul hotelului carand pungi cu cumparaturile turcilor in camere)

Restaurant: mancare suficienta (eu agreez mancarea lor, deci nu am nimic de comentat; mancarea se repeta, sau se recombina, dar cine face oala de mancare, manaca doar odata si dupa aia o arunca?!?!); bauturi racoritoare la dozator bunicele, cafeaua la dozator baubila (sustine sotia), ceaiul turcesc, berea Efes (am baut 4 beri), restul nu stiu, dar dupa cum “circulau” oamenii cu paharele presupun ca nu era foarte rea. Inghetata intre 17 – 17:30 (daca te duci la 17:20 nu mai este nimeni, eu am luat si la 17:40, dar nu mereu) bunicica, 3 sortimente care variaza; Gozleme (niste placinte facute pe tabla cu diverse combinatii, branza verdeturi, etc.) de la 12:00 – 18:00; mai este ceva mancare intermediara intre 12: si 16:30 (nu am servit, dar este bataie intre englezi pe cartofi prajiti, hamburgeri cu multa maioneza si ketchup, pui, salate, etc), plus niste gogosi micute cu miere si scortisoara.

Hotelul este impartit pe corpuri legate intre ele (ex. : camerele cu 2XXX sunt in corpul 2, camerele cu 3XXX sunt incorpul 3, etc. ; este putin derutant la inceput; restaurantul se afla la nivelul minus 1) cu lifturi suficiente, cladirea, cat si restul orasului, fiind pe terase, astfel incat la receptia se afla pe o sosea, iar piscina mare exterioara pe soseaua de pe terasa de mai jos; interesanta arhitectura.

Locuri de parcare insuficiente, dar se poate parca pe sosea la maxim 15 metri de intrarea in hotel, fiind prevazuta banda de parcare, nu au exista evenimente neplacute (noi am parcat initial in parcarea hotelului, dupa care am scos masina pt. ca am vizitat imprejurimile).

Locatia mai dispune de SPA (preturi mari, cel putin pentru buzunarul meu) si sala de fitness (zilnic se duceau turisti si alergau pe banda); altele (disco pentru copii, disco adulti, activitati gen karaoke, bingo, muzica live, etc.).

Plaja: aflata la 4,7 km departare de hotel (intre 6 si 10 min cu masina, in functie de cele 2 semafoare) este tot terasata, nivelul de la mare are nisip adus, inca 2 niveluri cu iarba si nivelul 4 (cel mai sus) este enorm, cu perne si umbrele. Se coboara pe trepte de lemn (eu nu am alunecat nici in papuci, nici in piciorul gol) pana la nivelul dorit sau se intra pe pontonul prevazut cu “3 milioane de perne” (pernele de plaja nu cred ca am vazut folosite 10 bucati si sunt stivuite in dreptul nivelului 1) plaja ocupata maxim 40% in zilele “aglomerate”. Intrarea in apa este cu pietre (destul de deranjant pt cei fara papuci…asa ca mine) dar de pe ponton este OK; apa la intrarea de pe ponton aprox 1,40 metri (sunt ceva pietre si acolo dar incomparabil fata de tarm) si se micsoreaza la inaintarea in larg.

Plaja de numeste Dilaila serviciul all inclusive la plaja (fie vb intre noi este mult mai misto decat cel de la hotel; turisti mai putini) incepe la ora 10:30, ora la care este primul autobuz gratuit catre plaja, corespunde cu ora de terminarea micului dejun si tine pana la ora 17:30, cand pleaca ultimul autobuz catre hotel. (nu am servit masa la plaja; noi veneam la 8:30-9:00 pe plaja si la 11:30 plecam, dupa amiaza mai vizitam Cesme si imprejurimi; f cald 34-36 grade).

Cesme este cel mai curat oras din Turcia vazut de mine, primaria fiind foarte activa la serviciile specifice; cladirile arata toate ca noi (incredibil). Preturile sunt f. mari in magazinele din centru (haine f. bune calitativ si frumoase, etc), dar la fel ca in restul Turciei in magazinele gen Mig Gross, Bim, Tansas, etc (noi am luat apa pentru camera; pret de la 0,4 la 0,7 lire / 1,5 litri, sau 1-1,25 in magazinele din oras).

De vizitat: ruinele de la Iildir (Eritrea; dar chiar si Iildir este tot din piatra si vechi), distanta 24,7 km de la hotel, nu are taxa de intrare, se urca mult si abrubt, parcare dificila, dar un turc permite parcare in curtea lui contra unei taxe de 5 lire, sau consumatie la el in local (recomand sa se plateasca 5 lire; eu am consumat cu kinderii o cafea si 3 ape la jumate – 9,5 lire; “istet” de dau in gropi, ce sa spun); biserica greceasca din centrul Cesme, intrare libera, castelul din centrul Cesme, intrare 10 lire, plaja de la Iiliga administrata de primaria Cesme, dar foarte aglomerata (pt cine a vazut plaja de la Mamaia nu recomand sa se mai duca), Marina cu vasele ancorate. Obiectiv special de vizitat Alacati, la 8,5 km – este un orasel (sat) superb, cu case vechi “imbracate” in flori, stradute inguste, localuri de bun gust si preturi net superioare Cesmeului (o cafea turceasca 7 lire, dar este cea mai buna cafea turceasca bauta, o apa la jumate 5 lire (asta am evitat); apa se gaseste in magazine la 0,5-0,75 lire); am inteles ca este si un bazar acolo dar nu am reusit sa-l depistam (nici nu l-am cautat foarte tare) si o plaja foarte frumoasa.

Turcii din Cesme si imprejurimi nu trag de tine ca sa intri in magazin, foarte amabili si serviabili, preturile pentru magneti si diverse nimicuri pentru suveniruri, pornesc de la 2,5 lire si se opresc in “tavan”.

Concluzii:

Negativ (oarecum, pt. ca pe mine nu m-a deranjat): camera mica, plaja departe si cu pietre (este putin salbatica), minibar contra cost (ma refer strict la apa), preturi mari pentru cei care vor sa faca cumparaturi (repet: lucrui f. bune calitativ, eu personal nu am vazut made in China, dar nu-i exclus sa-mi fi scapat)

Pozitiv – restul

Cesme se adreseaza trucilor f. bogati din Istanbul si Alacati vedetelor de televiziune, etc. (conform informatiilor primite de la personalul hotelului)

Structura turisti: +50% vorbitori de limba engleza; +40% vorbitori de limba turca; -10% vorbitori de germana, franceza, poloneza (cred), rusa nu am auzit, dar nu-i exclus sa fi fost si 7 romani (noi 4 si 2 adulti + 1 copil aprox 7 ani, oameni normali) …concluzie “TERITORIU BRITANIC”.

RECOMAND - asta daca te duci in concediu…. daca te duci in inspectie…... recomand hoteluri de la 100 euro/pers/zi in sus…sau nu.

Trimis de danyo in 16.09.13 13:30:06
Validat / Publicat: 16.09.13 15:36:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Richmond, Surmeli, Kustur Club, La Blanche

VIZUALIZĂRI: 2715 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danyo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 plaja tereasata
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 45.00 EUR pe cameră

[16.09.13 14:08:45]

Foarte bun review de debut.

@danyo: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

raducondulimazi
    [16.09.13 19:20:31]

Excelent review, mai util decat altele cu continut literar-spectaculos.

danamandache
    [16.09.13 20:38:53]

@raducondulimazi: am exact aceeasi parere. Felicitari autorului!

Deborah77
    [17.09.13 00:02:48]

@danyo: Ne-am intalnit pe acolo, noi suntem cei cu copilul.

Ma bucur ca v-a placut, este un hotel f dragut, bine organizat si rezonabil.

Noi am fost incantati de plaja, de peisaj si de serviciile de acolo. Si a contat si ca era departe de hotel, baietii mei nu mai dadeau sa fie tentati de piscina si zbierete de animatori

[17.09.13 17:44:20]

@webmaster: cu multumiri. Va rog siteul dvs suporta foto de 1 MB? daca Da... cate foto pot fi incarcate (nu mai mult de 10)

cu stima

[17.09.13 18:03:09]

@raducondulimazi: cu multumiri

[17.09.13 18:06:15]

@danamandache: cu multumiri

[17.09.13 18:09:16]

@Deborah77: Va salut doamna. Multumim pentru apel si va doresc numai bine dvs si familiei

[18.09.13 01:22:19]

@danyo: NU este vreo limitare din punct de vedere al dimensiunii (kb, mb) a pozelor pe site-ul nostru.

În cazul articolelor cu recomandări DE CAZARE (precum articolul de fața la care vreți să încărcați fotografii) numărul fotografiilor încărcate nu poate depăși 40.

În plus, e bine să știți că doar primele 20 de poze încărcate la articol primesc PMA si bonusuri.

danamandache, danyo, Deborah77
    Alte impresii din această RUBRICĂPiril Hotel Thermal & Beauty Spa: