ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.09.2013
DIN: brasov
ÎNSCRIS: 17.08.10
AUG-2013

Buna seara

In sfarsit, dupa multe amanari am reusit sa ajungem si in delta, un loc extraordinar pe care doream sa-l revedem (am mai fost si in 1991) si care isi pastreaza farmecul deosebit care o face unica. Am mers pe ideea de a merge cu masina pana acolo asa ca am hotarat sa ne orientam spre zona bratului Sf. Gheorghe - Mahmudia, Murighiol, Dunavat- tocmai pentru a avea acces auto la pensiuni. Dupa multe cautari am ales aceasta pensiune- desi pe AFA nu avea review-uri chiar stralucite- si nu ne-a parut rau. Pensiunea arata exact ca in site-ul lor de prezentare, toate camerele au bai proprii cu cabina de dus, apa calda non-stop, camere spatioase si curate cu TV (Dolce). Mentionez ca noi am fost cazati la o camera in cladire si nu la casutele de lemn dar din spusele celor cazati in acestea, conditiile sunt identice. Lenjeria a fost curata iar personalul era mereu la dispozitia turistilor atat proprietarii cat si cei doi angajati care erau non-stop prin preajma.

In curtea pensiunii este un foisor imens cu gratar,mese, chiuveta, aragaz si alte lucruri necesare prepararii mesei plus un alt foisor etajat mai in spate, spre ponton. De pe acest ponton se poate pescui intr-un brat al lacului Murighiol sau se poate pleca in plimbare pe lacul Murighiol cu una din cele doua barci cu vasle ale pensiunii puse gratis la dispozitia celor cazati aici. Desi nu serveste masa, la cererea turistilor proprietarii ne-au pregatit masa intr-o zi, ne-au servit un bors adevarat pescaresc cu somn, salau, stiuca si caras ptr pranz (nu ne-a mai trebuit felul doi asa de bun si mult a fost) iar pentru seara au pregatit plachie de peste (somn, salau sau stiuca la alegere) cu legume si mamaliguta, ceva deosebit de gustos.

Am fost intr-o plimbare cu catamaranul pensiunii in Delta pe traseul Murighiol - Uzlina - Bratul Uzlina - Lacul Uzlina -Lacul Isac - Lacul Isaccel - si retur, aprox. 3 ore si jumatate o adevarata desfatare si relaxare, barcagiul care e si angajatul pensiunii fiind un bun cunoscator al zonei aratandu-ne minunatiile acestui colt de rai-flora fauna peisaje nemaipomenite. Daca ajungeti pe acolo merita plimbarea cu barca toti banii, apropo de bani, noi am platit 50lei/pers.

Am petrecut clipe minunate la Murighiol, ne-am relaxat, ne-am plimbat cu barca, am pescuit-si chiar am prins peste tinand cont de faptul ca noi nu am pescuit niciodata!

Noua ne-a placut foarte mult la Murighiol si la pensiune la Cristian si vom reveni oricand cu placere.

Vacante reusite tuturor!

Trimis de danastra in 15.09.13 22:06:42
Validat / Publicat: 16.09.13 07:52:07

VIZUALIZĂRI: 2509 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danastra); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 barcile cu vasle -gratis

webmasterX [27.04.15 18:52:38] »

rog aruncă o privire peste următorul link amfostacolo.ro/src_google ... p.php?hid=11762.

• - fă click pe locul unde e amplasată
  • »» coordonatele GPS vor apărea într-o mică fereastră sus-stânga;
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici.
  • danastra [28.04.15 17:13:01] »

@webmasterX -

Buna ziua,

Am dat click pe harta, dupa ce am marit-o, pe locul aproximativ unde ar fi intrarea in pensiune, oricum pe google maps apare locul pensiunii, eu asa am ajuns acolo.

Acestea ar fi coordonatele intarii in pensiune de la strada:

45.043557,29.155662

Cu stima,