ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.09.2013
DIN: Ploiești
ÎNSCRIS: 06.03.12
JUN-1999

Pensiunea Danica, cazare de tranzit spre Croaţia-Muntenegru

Este cunoscut faptul că turiştii din România, care merg în Muntentegru, obişnuiesc să facă o rezervare de cazare, măcar pentru o zi, la jumătatea distanţei dintre cele două ţări. Şi asta nu neapărat din cauza distanţei, cât mai ales din cauza drumului mai greu care trece prin munţi, atât în Serbia dar mai ales în Muntenegru. Ca atare, şi noi am ales o cazare de tranziţie pentru o noapte în Serbia, la Pensiunea Danica, cu ocazia sejurului petrecut anul acesta în Croaţia-Muntenegru.

Pensiunea se află în oraşul staţiune cu profil balneo-climateric Vrnjacka Banja, de pe traseul Porţile de Fier, Negotin, Zajecar, Paracin, Krusevac, Cacak, Uzice, care duce în Muntenegru. Face parte din grupul hotelier Vagres şi mai are două unităţi de cazare, una în Nişka Banja, la 10 km de Niş şi una în staţiunea turistică Brzece de pe muntele Kopaonik.

Este situată la cca 800 de metri de Parcul Central, principalul punct de atracţie al oraşului ,la 300 de metri de unul din cele 7 izvoare termale, Slatina (numit şi Beli izvor) şi la marginea unei păduri de stejar, deasupra râului Lipovaca.

Pensiunea este dispusă pe două etaje, toate camerele au baie privată, studiourile au o chicinetă complet utilată, iar unele camere au balcoane împodobite cu frumoase ghivece de flori. Noi am avut rezervată iniţial o camera dublă, dar neavând frigider în cameră şi având nevoie de aşa ceva, ni s-a oferit un studiou care avea această facilitate (fără să oferim 1 dinar şpagă).

Camera dublă destul de mare şi deosebit de curată, mochetă de bună calitate, draperii frumoase, mobilier simplu, dar aflat în stare foarte bună. Patul dublu cu saltea confortabilă, aşternuturile curate şi pernele moi odihnitoare,ne-a refăcut trupurile obosite de plimbările prin parcul oraşului. În camera se mai afla un mic birou, o oglindă şi câteva scaune.

Ce nu mi-a plăcut a fost televizorul destul de vechi şi faptul că nu aveam semnal Wi Fi decât la recepţie şi la restaurant. Deasemeni încăperea unde se află recepţia este foarte mică, cam cât mărimea unei camere în care sunt cazaţi turiştii.

Baia nu destul de mare, dar foarte curată şi dotată cu strictul necesar unei toaletări. Are o oglindă mare şi bine întreţinută, gresie, faianţă, iar cada cu duş, foarte încăpătoare. Instalaţiile sanitare în stare bună de funcţionare, apă caldă la orice oră din zi sau noapte.

Pensiunea are un restaurant modern la subsolul clădirii, dar şi o terasă în curte, mochetată în culoarea gazonului. Datorită faptului că a trebuit să mergem în centrul oraşului (pentru vizită şi schimb valutar), nu am servit masa aici, ci la una din zecile de terase, situate de-a lungul şi de-a latul parcului. În cadrul pensiunii există deasemeni o sală de gimnastică şi mult spaţiu pentru joaca copiilor. Curtea pensiunii este ca o grădină, presărată prin toate colţurile cu flori.

Personalul (recepţionera) nu mi-a făcut o impresie deosebită la prima vedere, asta poate şi pentru faptul că am făcut puţin “scandal”când am cerut confirmarea achitării cazării cu cardul. Deşi pe Booking.com se specifica faptul că pensiunea acceptă ca plată cardul, la recepţie ni s-a cerut cash (dinari), aşa că a trebuit să schimbăm euro la una din numeroasele case de schimb din centrul oraşului. Ulterior atitudinea doamnei de la recepţie s-a mai schimbat, dovadă că ne-a oferit o camera mai bună, alta decât era în rezervarea noastră.

Parcarea foarte generoasă cu locuri atât în faţa pensiunii, lângă pădure, cât şi pe un platou amenajat în spate.

Recomand această pensiune pentru cei care sunt în tranzit spre Croaţia-Muntenegru, având în vedere raportul calitate-preţ, dar şi pentru ocazia de a vizita un parc deosebit de interesant în acest oraş sârbesc.

Trimis de traian.leuca † in 15.09.13 19:29:54
Validat / Publicat: 15.09.13 21:20:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SERBIA. A mai fost în/la: Belgrad, Pozarevac, Zlatibor.

VIZUALIZĂRI: 1666 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P17 Parcarea din faţa pensiunii Danica, văzută de la balconul pensiunii Danica. Vrnjacka Banja, Serbia.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 13.00 EUR pe cameră

[16.09.13 15:50:54]

Ca intodeauna, la tine, Traiane este un fel de NO COMMENT.

Cursivitatea si asezarea in pagina pentru o lectura lejera ca un lucru bine facut... lucru care, ne-ai obisnuit deja si de aici si SuperBonusul pe deplin meritat.

traian.leuca †AUTOR REVIEW
    [16.09.13 21:05:21]

@Alex_Macedo: Iar eu nu pot să spun decât, Mulţumesc MAESTRE!

[16.09.13 21:46:39]

Sincer... ma înclin când văd meticulozitate și respect pentru cititor!!

Încă odată, Traiane... Felicitari!!

[17.01.15 11:29:28]

@traian. leuca - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

traian.leuca †AUTOR REVIEW
    [17.01.15 18:14:19]