ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.09.2013
SEP-2013

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

7 zile in Rimini

Saptamana aceasta m-am intors din Rimini.

Am plecat in 5 septembrie din Tg Mures spre Bolonia, cu avionul (am platit aprox 500 lei /. persoana / dus - intors cu bagaj cala inclus). Zborul a durat aprox 1h 40 min, placut fara turbulente.

Prima impresie nu a fost una la care ma asteptam, (iubitoare fiind de zone mai exotice) credeam ca totusi este putin mai diferit decat Lido (este, intr-adevar dar totusi se aseamana foarte bine una cu alta si ma intreb oare cam tot litoralul estic este in stilul acesta??? Poate imi raspunde cineva la aceasta intrebare)

Am ajuns in aeroportul din Bolonia de unde a trebuit sa luam transferul spre gara (6 euro / persoana / dus), aproximativ 15-20 minute am facut (doar cu trenul se poate ajunge la Rimini, din pacate autobuz nu este).

Drumul a durat aprox 1h30min si a costat 9.30 euro / sens / pers si ne-a dus pana in Rimini oras, iar de acolo spre statiunea Rivazzurra am luat un alt autobuz (nr 11) cu care am ajuns la hotel.

M-a impresionat foarte mult litoralul, foarte organizat, asemenea statiunii Lido - - plaja lunga si larga cu sezlonguri si umbrelute

- plaja foarte curata, nisip fin

- vestiare, bai publice unde nu se platea

- intrare in apa foarte lina (ca la Mamaia)

- locuri de joaca pentru copii din plin, dar si pentru tineri sau varstnici

- piste de biciclete foarte lungi si late

Sun foarte curioasa daca pe perioada verii se putea sta pe plaja fara sezlong si sa nu platesti.

De asemenea, preturile in aceasta perioada nu mi s-au parut extraordinar de mari:

- pizza marguerita: 5 euro

- butelie vin: 10 euro

- lasagna: 6.5 euro

- inghetata de la 2 euro in functie de cate globuri doreai

- magneti la 1 euro

- paste la 6 euro

- cappucino de la 2 euro

- apa plata la 2 L: 0.80 euro (din magazin)

- suc nectar la 0.75 L: 1.60 euro (din magazin)

- inchiriere bicicleta: 6 euro / zi

Ce am vizitat???

- in prima zi ne=am plimbat pe malul marii de la noi din Rivazzura pana in Rimini port, a fost o plimbare placuta dar cam obositoare, febra musculara si-a facut simtita prezenta, insa mersul pe nisipul marii face piciorul si mai frumos si de ce sa nu incerci (cam 6 km / sens)

- apoi, in alta zi, am continuat cu vizitarea statiunilor din apropiere: Miramare, Ricione, Portverde, Cattalica, (fiind de asemenea croaziere spre aceste zone la aprox. 15 euro si durau in jur de 4 ore). Noi ne-am gandit sa luam bicileta si sa pornim sa le descoperim noi pe 2 roti. Si bine am facut pentru ca astfel am descoperit cat pret se pune pe activitatile sportive in alte tari, pe infrastructura destinata pistelor pt biciclete. A fost un drum frumos si nu mi s-a parut deloc periculos. Recomand o plimbare de genul, mai ales pentru psihic dar si pentru fizic. Calatoria noastra a avut in jur de 15 km / sens.

- intr-o alta zi am vizitat San Marino. Am plecat din statia de unde eram cazati (nr 26) cu autobuz nr 11 si am luat apoi autobuzul care face transportul spre San Marino (pret bilet: 14 euro / dus - intors). Mi- a placut ce am vazut, insa nu recomand plimbarea cu trenuletul care se poate lua chiar din parcare pentru ca nu veti vedea nimic din ceea ce ofera minunata cetate, iar pretul era putin cam ridicat. La cativa km distanta de San Marino se afla oraselul San Leo pe care eu nu l-am vizitat dar pe care il recomand pentru ca toata lumea spunea ca ar fi mai interesant decat San Marino. Transportul spre San Leo se facea din Rimini, nu se putea face direct din San Marino.

- o alta excursie am facut-o la Parcul tematic „Italia in minuatura ” si cateva atractii si din europa. Mi s-a parut deosebit de interesant si distractiv in acelasi timp. Mi-au placut in special toate atractiile ce le vazusem pana acum, asa puteam sa fac cat de cat o asemanare cu realitatea si ceea ce vedeam in acel moment: Vaticanul, Piazza del Popolo, Colosseumul, Arena, palatul Belvedere din Viena, plus alte obiective turistice excelent realizate. Foarte mult mi-au placut trenuletele in miniatura care se plimbau prin parculet.

Incantata am fost de Canalul Grande si Piata San Marco din Venetia, realizata la o scara mai mare. Ma simteam ca si Guliver in Tara piticilor. Interesanta senzatie. Pretul biletului a fost 22 euro / persoana, cu reducere ca era in septembrie. De asemenea si copii aveau reducere, insa nu mai stiu cat anume.

Parcul dispune si de un parc de distractii (linghispir cum se zice in Transilvania), eu mi-am luat inima in dinti si m-am dat in „bila”. Am trait ceva de nedescris, mi-am luat si CD sa nu uit adrenalia avuta timp de 3 minute.

- apoi am plecat sa vizitam oraselul Rimini. Nu mi s-a parut extraordinar de interesant, insa merita vizitat. Poate nu mi s-a parut foarte interesant pentru ca nu am vizitat mult datorita ploii ce incepea.

Alte excursii care se puteam face erau la Florenta, situata la 300 km de Rimini, la Venetia, Ravena, Grote de Frasassi, Parcul de distractii Mirabilandia, Roma, Acvariul din statiunea Catollica, Loreto, San Leo, Gradara, etc. (voi atasa o poza cu excursiile pe care le-am gasit la un centru de informare turistica).

La intoarcere spre casa ne-am oprit pentru 2 ore la Bolonia. Se ajunge destul de repede din gara spre zona centrala, nu se necesita un mijloc de transport. Aici am vizitat Fantana lui Neptun si Piata Maggiore (cu cele 2 turnuri: Asinelli si Garisenda) si Neptun si 2 bisericute foarte frumoase (Santa Maria de la Vitta).

Trimis de Ioana_Ioana in 14.09.13 20:03:53
    Validat / Publicat: 14.09.13 22:41:12
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: venetia, roma sicilia

VIZUALIZĂRI: 26093 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ioana_Ioana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P31 Bolonia

[14.09.13 22:41:03]

Mutat la rubrica "Descopera Rimini si imprejurimi" (deja existentă pe sait); şters rubrica dublură creată de autor.

Alex_Macedo
    [15.09.13 10:33:03]

Ma incumet eu sa-ti raspund, nu pentru ca am dreptate ci este doar o parere!

Partea de nord a litoralulu macaronar, incepand cu Lignano Sabbiadoro si de-a lungul, Bibione, Caorle, Santa Margherita, Lido si Rimini, sunt asemantoare ca, conceptie. Sunt gandite si pregatite cu de toate pentru boom-ul turistic. Litoralul Nord este... un fel de... Mamaie de-a lungul!

Rusticul, daca-l doresti este in Toscana. Cea mai atragatoare zona a Italiei (parerea mea!), cu "acel ceva" care, te face sa simti ca vrei sa revii.

Alex_Macedo
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Rimini şi împrejurimile: