ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.09.2013
STATUS: APOLLO
AUG-2013
single

Hotel Amedia Express - Praga

Eram în antepenultima zi a circuitului. Acumulaserăm ceva oboseală şi mult dor de casă, iar turul oraşului Berlin urmat de vizita la renumitul Palat Sanssouci din Postdam şi de popasul de la Dresda pentru magnificul ansamblu arhitectural Zwinger, ne-au luat toată ziua. Am ajuns la Praga târziu, fără a mai avea nici timp, nici putere, dar nici chef de a mai vizita ceva.

Hotel Amedia Express din Praga se află în partea de sud a capitalei cehe, pe strada Türkova şi face parte din lanţul Amedia Hotels prezent în Austria, Germania, Cehia şi probabil şi-n alte ţări. Este un hotel frumos, modern, cu o estetică exterioară puţin cam rece pentru gusturile mele. Doar alternanţa celor două culori, plus roşul care încadrează intrarea principală mai rup din monotonia zidurilor. Încă înainte de a-i trece pragul, oaspeţii pot remarca faptul că geamurile nu se deschid niciodată fiind astfel concepute din construcţie.

Retras din aglomeraţia urbană, hotelul este amplasat aproape de Centrum Chodov, cel mai mare mall din Cehia, dar şi de alte atracţii, mai ales comerciale.

Recepţia

Recepţia, mai simpluţă ca design şi decoruri comparativ cu alte hoteluri, deservită de personal amabil şi profesionist, ne-a mai oferit o surpriză. Din cele 20 de hoteluri care ne-au găzduit în circuitul din acest an, Hotel Amedia Express - Praga a fost singurul care ne-a cerut să ne legitimăm personal, nefiind suficient voucherul de grup. Actele de identitate au rămas la recepţie până a doua zi dimineaţa şi ne-au fost înapoiate la predarea camerei.

La vedere, lângă cele trei lifturi, sunt informaţii privind transportul spre centrul oraşului, inclusiv o schemă a reţelei de metrou, centrul istoric şi toate principalele atracţii ale capitalei fiind la doar 15 minute (cu metroul).

Camera

Când am intrat în camera 521 care mi-a fost repartizată, m-a izbit răcoarea binefăcătoare a aerului condiţionat deja pus în funcţiune. Ştiam că încăperea nu are balcon - aşa cum nici o alta din hotel nu are - încă de la prima vedere a clădirii când am remarcat sobrietatea faţadei şi geamurile care nu se pot deschide.

Geamul mare, de termopan, cu calorifer dedesubt, are şi un pervaz care nu foloseşte la nimic. În micul hol de la intrare se află o oglindă mare, şifonierul cu rafturi şi umeraşe, precum şi suportul pentru bagaje,

Patul dublu, de fapt două paturi alăturate, proaspăt primenite, aveau perne mari, saltele confortabile şi pilote moi în care efectiv te cufundai. Somnul în aceste condiţii a fost cât se poate de relaxant şi binefăcător. Un fotoliu din piele sintetică, extensibil, putea suplimenta la nevoie locurile de odihnă.

Pe biroul modern, cu un colţ rotunjit, alături de care este un scaun simplu, de lemn, se află doar televizorul şi telefonul. N-am semnalat prezenţa vreunei mape cu informaţii de strictă necesitate pentru turist. În încăpere am mai remarcat un coş pentru hârtii, mai multe prize, precum şi posibilitatea de conexiune la internet.

Camera pardosită cu mochetă, este plăcută şi decorată în tonuri calde. Am remarcat draperia care are culoarea pereţilor şi dungile în nuaţele mobilierului şi mochetei. Amatorii de artă vor aprecia reproducerile înrămate care decorează pereţii camerei.

Baia

Baia camerei 521 de la Hotel Amedia Express - Praga este curată şi dotată cu tot ceea ce se impune unui hotel de această categorie.

Duşul separat printr-o perdeluţă, are şi un prag din gresie pentru a preveni scurgerea apei în restul încăperii. O oglindă mare cu etajeră de sticlă pe care aşteptau două pahare (tot de sticlă, nesigilate în plastic), coş de gunoi şi perie pentru toaletă, hârtie igienică, inclusiv de rezervă, săpun lichid în recipiente atât la duş cât şi la chiuvetă, două prosoape mari aliniate pe bară, iată, în linii mari, dotările băii.

Trebuie să mai menţionez sistemul de aerisire eficient, prezenţa prizelor şi a atenţionării privind protecţia mediului şi punerea la podea a prosoapelor ce se vor schimbate. După atâtea hoteluri în care l-am întâlnit, acest apel a devenit cam obositor. Singura noutate a fost aceea că am văzut cum arată scris şi în cehă.

Micul dejun

Restaurantul în care s-a servit micul dejun este încăpător, dimensionat proporţional cu numărul de persoane care pot fi găzduite la un moment dat în hotel. Am prins o perioadă cu mulţi "locatari" şi poate că de aceea micul dejun mi s-a părut mai sărăcuţ, oferind doar strictul necesar, fără surprize culinare de vreun fel. Ceai, suc şi cafea la dozator, mezeluri, caşcaval, unt, gem, pâine, lapte, cereale şi cam atât.

Am stat la Hotel Amedia Express - Praga la 3 august 2013.

Trimis de iulianic in 14.09.13 16:49:00
Validat / Publicat: 14.09.13 20:02:12

VIZUALIZĂRI: 2306 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Hotel Amedia Express - Praga. Uşile duble şi ancadramentul roşu de la intrarea principală.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 28.00 EUR pe cameră

cryss27
    [16.09.13 14:44:32]

Foarte complet review si poze explicite. Pacat ca agentiile de turism nu ne comunica dinainte locurile de cazare (si nu inteleg de ce), astfel am avea sanse sa fim pregatiti pentru ce urmeaza.

Am stat la acest hotel in noaptea de 28-29 august, cand ne intorceam dintr-un frumos circuit Anglia-Franta-Benelux, circuit despre care nu stiu cand sau daca voi scrie desi sotul ma tot indemna sa ma fac utila.

Ne-a placut hotelul si ni s-a parut mult mai bun decat cel la care am stat anul trecut Olympik Tristar. Seara am fost la Mall-ul de peste drum dar drumul a fost foarte greoi, am trecut o pasarela pana la care am mers ceva, am ajuns intr-o zona pustie, si slab spre deloc luminata, am mers destul de mult pentru a ajunge practic vis-a-vis. Poate mai era si alt drum dar noi nu l-am gasit.

Cand am ajuns la Mall magazinele tocmai inchideau, dar am avut noroc ca supermarketul (Albert) mai era deschis o ora - ne-am aprovizionat cu berea traditionala si cu ciocolata Margot - pe care doar aici in Cehia am vazut-o si care noua ne place in mod deosebit. Preturile de la Albert sunt foarte bune, printre cele mai mici pe care le-am vazut in Praga.

iulianicAUTOR REVIEW
    [16.09.13 19:18:08]

@cryss27: Eu am ştiut dinainte care erau hotelurile care urmau să ne găzduiască în circuitul nostru. Am primit lista de la agenţie (doar cu numele hotelului şi oraşul în care se află), cu câteva zile înainte de plecare. Cum nu stătea în puterea mea să schimb ceva chiar dacă nu-mi plăcea vreunul, nu prea am dat importanţă acestei liste. Am căutat totuşi paginile lor de internet pentru a-mi face o idee cât de cât, dar cu asta am rămas. Pozele care sunt datate, precum şi notiţele mele (care nu sunt puţine) m-au ajutat să-mi amintesc de fiecare în parte, altfel nu cred că aş fi reţinut atâtea detalii. Au fost 20 de hoteluri în 22 de nopţi. Eram ca nomazii cu căruţa cu coviltir, altfel spus - turişti în circuit cu autocarul.

…circuit despre care nu stiu cand sau daca voi scrie…

Păi de aia găsesc eu rubrici goale sau hoteluri despre care nu s-a scris încă. E adevărat că a scrie despre hoteluri devine plictisitor la un moment dat, mai ales dacă sunt multe.

Aştept cu interes şi impresiile tale!

[29.09.13 14:13:35]

iulianicAUTOR REVIEW