ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.09.2013
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 21.08.12
SEP-2013

Impresii Kefalonia

Tocmai ne-am intors dintr-un sejur de 6 nopti, in Kefalonia, Hotel Ocean View. Drumul pana in Kefalonia a fost lung, cu autocarul, cu plecare la ora 13:00 din Bucuresti si am ajuns la ora 12:00 in Kefalonia.

Am fost in dubii la inceput, nu stiam ce sa aleg intre Poros si Skala, dar in final dupa ce am mai citit ceva impresii am ales Skala.

Despre hotel am scris la Impresii Ocean View/ Kefalonia, pe o scara de la 1-10 ii dau 6.

Statiunea este mai mare decat Poros, plaja este mult mai frumoasa si mai lata, noi am facut plaja fix in zona care dadea din bulevardul principal.

Statiunea are un bulevard principal, cu 10-15 taverne, cu preturi asemanatoare cam pestre tot si anume: 6 euro / salata greceasca, 8 euro / paste, 10-12 euro/ friptura + garnitura, 9 euro/pizza, 2,5euro/bere, suc. Tot pe bulevardul principal sunt si cateva magazinase cu suveniruri si 3 supermarketuri, dintre care cel mai aprovizionat este Solomos (are absolut orice de la prelungitoare, ace de cusut, mancare, suveniruri).

Preturile la supermarket sunt duble fata de Romania, o punga mica de cips-uri 1,30 euro, Coca cola la 1l/ 2euro, doza bere 1,30 euro, mezeluri 2 euro/ 100g, fructe de la 2,5 euro, masline 2 euro/ 100g.

Excursii optionale sunt 4 la numar, dintre care in Skala decat 1 si anume turul insulei, restul sunt excursie in Lefkada, Zakyntos, si Itaka. Noi ne-am inchiriat masina si asa am batut jumate de statiune. Am facut traseul Skala- Poros- Drogarati Cave- Melisani Lake- si Myrtos Beach si ne-am intors prin Argostolli.

Este o problema cu inchirierea masinilor, deoarece majoritatea companiilor nu inchiriaza decat pe minim 3 zile, iar noi nu aveam nevoie decat pentru o zi, maxim 2. Preturile in statiune incep de la 165 euro/ 3 zile in functie si de masina, dar daca mergi un pic inspre Poros, cam 2 km gasesti la 120 euro/ 3 zile. Noi am inchiriat de la ghidul roman cu 50 euro/ o zi dar cu limita de 100 km. Drumul care l-am parcurs a avut 130-140 km, ce am depasit am platit 0,30 euro /km. Masinile care sunt date la inchiriat au in general consum mic, noi am primit un chevrolet matiz si pentru 140 km am consumat 8 litri de benzina asta insemnand 16 euro. Cu scuterul nu prea e recomandat deoarece sunt pante destul de inclinat si nu face fata.

La Pestera Drogarati, se viziteaza pestera, care este destul de mica, pretul biletului este 5 euro/pes.

La Mellisani pretul este de 7 euro, te plimbi in jur de 7 min cu barcuta, si ai o priveliste superba. Merita din plin.

Plaja Myrtos trebuie si ea bifata, apa este turcoaz, plaja este cu pietris alb, nisipul este alb.

Am vizitat si capitala Argostoli, am fost cu autobuzul local care are un program "nasol". Doar 3 plecari din Skala catre Argostoli la 6:30,9: 00 si 11:30, iar ultima intoacere catre Skala din Argostoli este la 14:00, pretul fiind de 9 euro /pers pentru dus-intors.

In Argostoli se pot face cumparaturi, sunt multe supermarketuri cu preturi mult mai mici decat in Skala, se poate manca peste proaspat si se poate ajunge in Lassi tot cu autobuzul. Pretul este de 3 euro/pers dus-intors. In Lassi este o plaja superba Makris Gialos care merita vazuta. Plaja este cu nisip, apa verde smarald, si vegetatie.

In concluzie Kefalonia, merita incercata dar as sfatui pe toata lumea sa se orienteze catre Lefkada care este mult mai spectaculoasa, si care este pe primul loc din punctul meu de vedere dintre Insulele Ionice.

Trimis de jojo1988 in 14.09.13 00:03:17
Validat / Publicat: 14.09.13 07:11:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thasos, Lefkada, Paralia Katerini

VIZUALIZĂRI: 5113 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (jojo1988); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Programul autobuuzului local

vlado2 [14.09.13 09:22:47] »

@jojo1988: Tocmai vroiam sa te felicit ca ai ales Kefalonia care, dupa parerea mea, este cea mai frumoasa si linistita insula din zona). Dar dupa ce ai concluzionat mi-am dat seama a nu stiu cata oara ca gusturile nu se discuta... Din cate ai povestit ai atins punctele importante din Kefalonia insa cred ca daca pastrai masina si mergeai in fiecare zi in alte plaje si alte golfuri ai fi simtit altfel insula.

elena_iasi [21.10.13 23:38:14] »

@jojo1988 Nu stiu altii cum sunt dar eu cu siguranta nu pot spune ca Lefkada este mai spectaculoasa decat Kefalonia.

Si o spun din perspectiva omului care le-a vizitat pe amandoua in acelasi concediu.

Probabil ca nici timpul nu a fost suficient ca sa-ti faci o impresie cu adevarat justa fata de Kefalonia.

Noi dupa 700 de km facuti doar in Kefalonia si 400 in Lefkada putem alege fara doar si poate Kefalonia.

ioana74 [20.01.14 09:46:20] »

Interesant review, pacat ca nu ai fost cu masina, Kefalonia are foarte multe de oferit dar trebuie sa o strabati cu masina in toate directiile si ai nevoie de minim 2 saptamani pentru a o descoperi. Noua ne-a placut cel mai mult din insulele ionice vazute, e atat de complexa si de surprinzatoare la tot pasul ca nu poti sa nu te indragostesti de ea. Dar, probabil ca timpul scurt avut la dispozitie te-a impiedicat sa ii descoperi adevarata frumusete.

elena_iasi, ioana74, vlado2
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Kefalonia: