Vila Silva [Voina]

înscris/ă în 16.04.13
MEMBRU: SENATOR
SEP-2013
REGIM MASĂ fara masa

Respectul pentru turisti este cuvantul de ordine

De foarte multe ori, in dorinta de a vizita cat mai multe locuri din frumoasa noastra patrie, si slava Domnului, avem ce vedea, uitam ca in afara zonelor de traditie gen Bucovina, Maramures, Marginimea Sibiului sau Bran, avem si altele mai putin vizitate si promovate, dar la fel de frumoase, cum este zona Leresti-Voina, situata la doar 180 km de orasul unde locuiesc.

Am rezervat o camera tripla la vila Silva pentru 2 nopti, si as mai fi stat inca trei, dar nu ne iese intotdeauna cum ne dorim.

Camera in care am stat, respectiv 201, curata, aerisita, baia de asemenea, si pentru ca in pensiune nu mai era nimeni, am folosit linistiti bucataria de la etajul doi, in care bineinteles ca domnea curatenia.

Personalul unitatii, ireprosabil, gata sa-ti indeplineasca orice dorinta la orice ora, nea Nelu ne pregatea si gratarul, chemandu-ne doar sa punem carnea, era pur si simplu o placere sa stai de vorba cu acest om, la un paharel cu palinca.

Vila Silva este printre putinele locuri unde seara, inainte de culcare, am putut viziona programele tv (dolce) linistit, ai canale fara numar si de o claritate foarte buna.

Zona este ideala pentru cei care iubesc linistea si relaxarea, posibilitatile de distractie fiind aproape inexistente, in apropiere aflandu-se doar cabana Voina, unde am servit masa la pranz in prima zi, insa conditiile de acolo lasa de dorit (fete de masa murdare, mancarea slabuta, fara gust). Pentru cei care iubesc miscarea insa, zona este ideala, existand posibilitatea de a efectua trasee pe varfurile Iezer si Papusa, cu oprire, pentru cine doreste, la cabana Cuca. De asemenea, in apropiere, poate fi vizitata manastirea Namaesti, si Mausoleul de la Mateias, ridicat in cinstea ostasilor romani care au luptat in Primul Razboi Mondial.

Cu siguranta voi reveni la vila Silva, totodata recomandand calduros aceasta locatie celor care doresc sa mearga in zona Leresti - Voina.

Impresii încărcate de Safta Radu in 13.09.2013 11:03:34

Validat / Publicat: 13.09.13 12:32:22

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Safta Radu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  12800 PMA (din 17 voturi) nota2

• Cazare Vila Silva (Jul.2016) - punctaj satisfactie: 10.00 (scris in 10.08.16 de badmar din CRAIOVA) - RECOMANDĂ
  • Frumos (Jun.2013) - punctaj satisfactie: 9.70 (scris in 30.06.13 de eduard06 din ILFOV) - RECOMANDĂ
  • Vila SILVA din zona VOINA (Jul.2012) - punctaj satisfactie: 9.38 (scris in 14.08.13 de bose din BUCURESTI) - RECOMANDĂ
  • Un weekend reusit (Aug.2011) - punctaj satisfactie: 9.70 (scris in 05.09.11 de ninel din CALARASI) - RECOMANDĂ
  • Am fost acolo si ne-a placut mult! (Aug.2011) - punctaj satisfactie: 9.67 (scris in 24.08.11 de Chloe din BUCURESTI) - RECOMANDĂ