ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.09.2013
ÎNSCRIS: 12.09.13
SEP-2013
4 AD. + 1 COPII -- v: 15 ani

Despre Hotel Elektra, Skala Prinos. O vacanţă plăcută şi relaxantă

Doar ce ne-am întors din vacanţa petrecută în Thassos, în perioada 2 septembrie- 10 septembrie. Am călătorit cu maşina (vezi impresii), doi adulţi şi trei tineri, cu vârste între 15 şi 18 ani. Am ajuns în Skala Prinos după ce am traversat de pe continent, din Portul Keramoti până în oraşul Limenas, care se află în nord-estul insulei. După ce am achiziţionat biletele de transport cu feribotul, am primit şi câteva flaiere printre care şi o hartă, care împreună cu harta pe care am găsit-o gratuit la recepţia hotelului ne-au fost de mare ajutor. Folosindu-te de ambele hărţi poţi depista mai uşor locurile pe care doreşti să le vizitezi pe insulă. Din Limenas am plecat cu maşina către Skala Prinos pe şoseaua care înconjoară insula. Peisajul este superb şi fiecare cot pe care îl face drumul îţi arată un golf, un colţ de plajă sau o imagine magnifică cu soarele la apus. Pe drumul către Skala Prinos am văzut un supermarket destul de mare şi cu o varietate de produse, de la mancare până la obiecte de mobilier, momeli, scule de pescuit şi de plajă şi pentru reparaţii în gospodărie. De asemenea, venind pe acest drum am zărit şi o farmacie. În Thassos, în localitatea Prinos, la aproximativ 2 Km de Skala Prinos se află un centru medical care are şi ambulanţe. De asemenea, în fiecare zi de luni, în Prinos se organizează un bazar cu produse alimentare, fructe şi legume, îmbracaminte, încălţăminte şi diverse alte lucruri care iţi pot atrage atenţia.

Hotelul Elektra se află chiar lângă portul unde ajunge ferribotul din Kavala, aproximativ 500 de m. De aceea există şi varianta de a traversa de pe continent direct în acest port dar aşa cum am spus în impresiile despre călătoria către Thasos, drumul este mai lung, preţul biletelor mai mare şi cursele sunt mai rare, existând riscul să ratezi trecerea.

Hotelul este administrat de un cuplu mai în vârstă, soţ şi soţie, care sunt foarte primitori şi atenţi cu toţi clienţii care le trec pragul. Raportul calitate preţ mi s-a părut echitabil. Camerele sunt curăţate zilnic, prosoapele şi lenjeria sunt schimbate la două zile, săpun de mâini şi hârtie igienică.

Deşi pe un site despre hotel este anunţat că se poate plati cazarea cu cardul, totuşi am fost nevoiţi să platim cash. Am platit 576 de euro pentru 8 nopti de cazare cu mic dejun, pentru două camere, una cu două şi cealaltă cu trei paturi. Fiecare cameră avea aer condiţionat, însă nu am avut nevoie să le pornim. Una dintre camera a avut vedere către mare iar cealaltă către gradină şi munte. Nu uitaţi să aduceţi un aparat contra ţânţarilor, pentru că uşile de la balcon nu au plase. Pentru a parca maşina, există o parcare chiar lângă plajă, în partea stângă a hotelului, sub pini sau lângă hotel ori în spatele acestuia. Hotelul are o piscină curată, umbrită de un palmier iar grădina este plină de flori. Ca să nu aduci praful sau nisipul de pe plajă în camera poţi folosi duşul exterior sau robinetul care se află pe aleea de lângă piscină. Trebuie reamnintit că Thassosul este o insulă, unde datorită problemelor cu evacuarea apelor uzaate regula este de a nu arunca hârtia folosită altundeva decât în coşul de gunoi.

O altă regulă pe care nu ţi-o spune nimeni, însă dacă eşti atent ţi-o autoînsuşeşti, este aceea ca oriunde serveşti masa în sistem bufet suedez să nu pui în farfurie mai mult decât poţi mânca, deoarece nu este nici o problemă în a-ţi încărca farfuria de câte ori doreşti, în schimb este o problemă dacă restitui farfuria cu alimente de care doar te-ai atins şi care apoi trebuie aruncate ori cine ştie, recondiţionate pentru următorii meseni.

Am avut câteva surprise plăcute din partea gazdelor. Câteva zile la rând, am găsit în frigider câte o farfurie cu smochine sau cu struguri din gradina proprie, iar într-o seară când jucam remmy pe terasă ne-a servit cu câte un pahar cu ouzo.

Micul dejun nu varia foarte mult de la o zi la alta, însă era îndestulător şi conţinea ardei şi roşii in gradina proprie. Am achiziţionat de la recepţia hotelului ulei de măsline in vas de 5 l, care ne-a costat 18 euro. Nu am făcut comparaţie privind calitatea cu alte produse similare din supermarket, însă diferenţa este de cel puţin 2 euro faţă de acestea.

Ai senzaţia că cei doi proprietari sunt nişte bunicuţi, simpatici dar în acelaşi timp stricţi cu anumite reguli. Am fost martor al unui incident cu doi tineri bulgari care abia sosiseră în acea după-amiază la hotel şi au depăşit limita paharelor pe care puteau să le consume. Au mai dorit băutură, însă proprietarul, care vorbeşte mai mult germana, i-a refuzat categoric. Unul dintre tineri s-a aruncat în piscină, revoltat, stropind totul în jur şi exprimându-şi nemulţumirea foarte zgomotos. Incidentul s-a terminat cu îndepărtarea scandalagiilor din hotel.

Plaja hotelului se află chiar peste stradă, este cu nisip fin, are umbrele fixe, acoperite cu stuf, şezlonguri gratuite şi mai beneficiază şi de umbra pinilor aflaţi pe marginea dintre plajă şi stradă. Locul este pitoresc, se văd vasele din port dar şi câteva barci care sunt ancorate în zonă. Poţi juca volei pe plajă, unde este instalată o plasă de volei. Intrarea în apă este lină, cu nisip şi doar câteva mici pietricele. Apa este foarte sărată, te ţine la suprafaţă. Vă recomand dacă măcar ştiţi să faceţi pluta să veniţi echipaţi cu o pereche de ochelari de piscină. Veţi putea vedea peşti, poate scoici şi o varietate de pietre frumos colorate. Deşi pe litoralul insulei nu sunt foarte mulţi arici, aceştia de află numai prinşi de stânci şi riscul de a călca pe ei este foarte mic. Un plus în favoarea acestor ochelari care îţi dau vizibilitate şi te scapă de problema apei sărate în ochi.

Noi am fost la această plajă în ziua în care am sosit şi apoi în penultima zi, când eram prea obosiţi ca să mai mergem pe alte plaje, aşa cum am făcut tot sejurul. Insula este foarte frumoasă şi dacă ai venit cu maşina sau ai închiriat una, este păcat să nu vizitezi cât mai multe locuri, aşa cum sper să vă povestesc in impresii de călătorie despre plajele vizitate în Thassos şi locuri unde am servit masa.

Trimis de adaniela in 13.09.13 08:23:51
Validat / Publicat: 13.09.13 18:20:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Corfu, Pefkohori

VIZUALIZĂRI: 5609 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adaniela); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere din portul Limenas.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

penelopa [20.11.13 19:32:08] »

Buna, as vrea sa merg si eu la acest hotel in vara lui 2014. Inca oscilez intre hotel Elektra si hotel Calypso (care este alaturi din cate am inteles). Din punctul tau de vedere... care dintre ele ar fi mai avantajos pentru o camera tripla? Suntem 3 adulti, eu, sotul si fiica noastra de 21 ani. Am vazut pe net ca dimensiunea camerei triple la Elektra este de 16 mp (??), iar la Calypso 20 mp. Pretul cam acelasi. Baia la Elektra e... e ok? Nu suntem pretentiosi, singura mea nedumerire este ca pe booking.com hotelul Elektra e clasificat la 2*, iar Calypso la 3*+... Nu am fost acolo si nu inteleg de ce, din poze si comentarii reiese altceva.

Noi suntem indragostiti de Thassos, am fost an de an, dar in alte statiuni (Limenaria, Potos, Pefkari)... peste tot ne-am simtit excelent, indiferent de nr de stele (max 3).

Sunt convinsa ca si in Prinos ne vom simti excelent, dar nu reusesc sa ma hotarasc intre Electra si Calypso, poate ma ajuti...

Multumesc anticipat: *

adaniela [20.11.13 21:27:38] »

@penelopa: Draga mea, dupa cum arata in fotografie si hotelul Calypso, pentru ca nu-mi amintesc sa-l fi remarcat, nu sunt mari diferente intre hoteluri. Hotel Elektra este chiar vis-a-vis de plaja. Daca ar fi sa mai merg in Thassos as alege insa un hotel cu demipensiune, ca sa nu mai fiu nevoita sa alerg seara dupa masa, mai ales ca am fost cu trei adolescenti mereu infometati. Mi-a placut foarte mult Hotel Louloudis, care este foarte elegant si unde am mancat cina in doua seri. Pe de alta parte Skala Prinos este un orasel-port destul de micut. Cu exceptia primei si ultimei zile nu am stat in Prinos la plaja ci am vizitat plajele de jur imprejurul insulei. Daca este diferenta de pret in favoarea hotelului Elektra cred ca il puteti alege fara probleme. De pe plaja din fata hotelului puteti vedea cum vin si pleaca feriboturile. Va doresc concediu placut

penelopa [21.11.13 10:32:51] »

@adaniela: Multumesc frumos pentru promptitudinea raspunsului si pentru detalii! Stiu ca Prinos este o statiune micuta, dar mergem cu masina, si oricum ne place linistea, nu aglomeratia. Am ales Prinos pentru ca, desi am tot fost in Thassos, partea de nord nu am prea vizitat-o, nici Limenasul, decat in trecere. Cat despre masa...abia astept sa ma reintorc la tavernele din Teologos, sunt indragostita de ele! Cam departe Teologos de Prinos, e drept, dar ne-am asumat.

Daca mai ai sfaturi si detalii despre Prinos si Hotel Elektra...le astept cu mare drag. Multumesc inca o data !

jwalker [25.11.13 20:18:10] »

@penelopa: Buna. Am postat si noi impresiile noastre despre acest hotel aici... vezi impresii

Sincer il recomand... este un hotel intim si parca mai apropiat de Grecia autentica decat complexurile aparent luxoase din imprejurimi. Noi am avut o camera cu o vedere superba catre mare... cat am stat acolo nu ne-a deranjat nimeni nici in timpul zilei si nici noaptea (scria cineva de galagia de la piscina pe parte cu marea).

Proprietarii sunt niste pensionari foarte simpatici si ospitalieri (ea nemtoaica, el grec). Cu engleza se descurca mai greu, dar sigur va veti intelege.

Cat mai succint: camerele sunt ok, spatioase si curate, terasa hotelului acoperita cu vita de vie este superba, micul dejun, desi nu e foarte complicat e suficient iar mancarea este ok (rosiile sunt din gradina lor iar mierea de pin, specifica insulei, o cumpara de la producatorii din zona... ca o remarca... branza servita la micul dejun veti observa ce este Akadia, produsa la noi la C-lung Muscel), localitatea in sine este perfecta pt cei ce cauta liniste si relaxare intr-un cadru aproape perfect, desprins parca din documentarele Disovery... cel putin noua ne-au placut la nebunie apusurile de pe plaja din fata hotelului.

Despre Calypso nu pot spune mare lucru... am trecut pe langa complex... retin doar ca au o piscina langa strada principala si niste vilute cu un etaj insirate... nu stiu cum este inauntru.

Statiunea este un punct ideal de vizitare a insulei si a imprejurinilor... mai detaliat am scris in review. In rest... vacanta placuta. Noua ne-a placut locatia.

magdaeu [01.12.13 01:21:57] »

Buna. Am rezervat pe booking.com o tripla pentru iulie 2014 la acest hotel. Va rog, am si eu cateva intrebari. Aerul conditionat se plateste separat? Exista frigider? Cat de oribil e mirosul daca am camera pe spate? La baie exista cuva la dus? Ca mai sunt cate unele cu dusul atasat la chiuveta si tit faci dus pe jos... toata baia se umple de apa. Nu exista nici o poza a unei bai, ca sa-mi dau seama. Iar piscine intre ce ore se inchide si seara pana la ce ora se poate face baie la piscine? Va multumesc mult si imi cer scuze pentru atatea intrebari.

adaniela [01.12.13 17:37:05] »

@magdaeu: Noi am fost in septembrie si nu am folosit aerul conditionat. Din cate imi amintesc parca era inclus in pret. Si noi am facut rezervarea tot pe booking. Baia este prevazuta cu o cadita separata de o perdeluta si are dusul propriu. Si noi am avut camera spre gradina, dar nu ne-a deranjat mirosul. Era o perioada scurta cand mirosea, insa atunci inchideam usa de la balcon. Nu uitati sa luati un aparat pentru tantari. Accesul la piscina avea un program, pana la ora 18 sau ceva mai mult. Insa ideea era sa nu-i deranjezi pe ceilalti turisti cu zgomotul de la piscina. In general in timpul zilei toti plecau in statiune sau pe plaja din fata hotelului iar piscina nu era asa de mult folosita. Vacanta placuta.

magdaeu [02.12.13 01:02:20] »

@adaniela: multumesc mult pentru raspuns.

Silvana5 [21.03.14 12:59:42] »

Dragi colegi AFA,

Am facut si eu o rezervare aici in august.

As dori sa stiu daca ar fi posibil sa folosesc bucataria proprietarilor. Asta nu inseamna "full job" acolo. Doar uneori, o supa, un ou, cartof prajiti, etc. Stiti si voi, cand ai copii cu tine, uneori apar " urgente".

Exista asa ceva disponibil?

Si inca o intrebare;

Nu am mai fost in august in Thassos. Temperaturile sunt suportabile? Locatia beneficiaza de umbra si racoare din partea muntelui/gradinii?

Multumesc mult.

adaniela, jwalker, magdaeu, penelopa, Silvana5