ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.09.2013
DIN:
ÎNSCRIS: 10.09.13
SEP-2013

Cheile Turzii, le-am gasit si eu

Desi stam prin zona din 2002, desi se vad din DN si de pe autostrada, noi nu le-am gasit pana acum. Indicatoare cam lipsa, nu gasesti om sa intrebi, am tot renuntat pana acum, las ca si maine e o zi.

De data asta, hotarati, nu ne-am lasat.

Din Turda, am mers spre Sandulesti. In Sandulesti, langa o biserica fortificata, vad un indicator si o panta pietruita in fata mea.

Si urc, si urc si tot urc pana ajung pe langa lanuri de porumb si floare la o priveliste minunata in care Cheile se vedeau, chiar se vedeau aproape.

Superbe.

Am dat de o parcare, masini, ceva casute de lemn in constructie, am oprit.

Drumul serpuieste la vale, destul de prost pe alocuri, ne-am intors la masina si am coborat pana la ceva loc de parcare si un fel de pensiune cu terasa.

Destul de incert locul, in sensul ca daca nu stii zona habar n-ai unde incep cheile. Dar se poate intreba la doamna care serveste kortos kolaci.

Intrarea e vreo 5 lei/om adult si 2 lei de copil.

Pacat ca nu sunt indicatoare, strainii si romanii cam bajbaie.

Dar cheile sunt superbe, se merge bine, e curat peste tot, o cutie de bere am vazut si un servetel, atat.

Foare frumos, revenim aici.

La urcare, cuplez 4 *4 si cu a 3-a chiar a 4-a am urcat rapid.

Trimis de drumet in 12.09.13 19:18:55
Validat / Publicat: 12.09.13 20:54:58

VIZUALIZĂRI: 3325 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (drumet); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

tazmumy [13.09.13 10:35:22] »

si noi am fost in aceasta vara pe acolo. din Turda nu prea am vazut indicatoare cu Cheile turzii. noroc cu taximetristii, care ne-au spus sa ne orientam dupa indicatoarele de Campeni.

cheile sunt superbe, dar destul de prost indicate.

Lumis66 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [13.09.13 15:14:14] »

@drumet: mi-ar fi placut sa vad mai multe fotografii din chei si sa aflu mai multe informatii din rw tau: timpi de parcurs, dificultate...

drumet [27.11.13 19:28:41] »

@Lumis66: ok, voi pune mai multe foto.

Timpi de parcurs... noi am mers cu un copil, deci greu de estimat, dar este dificil, trebuie incaltaminte buna deoarece se merge pe piatra alunecoasa doar tinandu-te de un cablu, de la jumatea drumului incolo spre Petresti. Anul acesta nu mai ajung cum mi-am planificat, vedem la anul si revin cu detalii.

@tazmumy: nu sunt indicatoare deloc , am bajbait chiar si la intrare.rnEste acel indicator cu interzis , altii care cauta intrarea exact pe acolo o iau,nu e normal deloc.rnNu m-am lamurit nici pana acum care este drumul pe sus.

traian.leuca † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [27.11.13 19:56:56] »

@drumet:

Nu m-am lamurit nici pana acum care este drumul pe sus.

La ieşirea din chei (spre Petreştii de Sus), există semne cu bandă roşie, care indică traseele de întoarcere la cabană pe cele două creste.

Puteţi vedea mai multe amănunte aici.

Vă doresc succes în viitoarea călătorie,pe care aţi planificat-o pe aceste frumoase meleaguri!

abancor CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [27.11.13 21:40:22] »

Dinspre Cluj e mişto de venit şi pe drumul prin Făget - Ciurila, apoi de-a lungul Hăşdatelor (pe unde sînt lacurile alea) şi al autostrăzii, pînă la Petreştii de Jos. Aici se face dreapta pe prima uliţă după drumul lat care duce la Petreştii de Mijloc şi de Sus şi se ajunge la intrarea amonte în chei, care e mult mai pitorească şi mai neumblată. Parcursul debutează cu un tăpşan verde, o pajişte frumoasă unde cred că se poate şi campa.

Un alt obiectiv cunoscut în zonă, tot pe Hăşdate, aval de Chei, e cascada Ciucaş, loc de bălăceală frecventat de localnici.

drumet [29.11.13 18:49:11] »

@traian. leuca si abancor: va multumesc amandurora pentru mesaje, cand vine primavara voi merge si voi reveni cu poze.

Numai bine.

Ps: superba zona