ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.09.2013
SEP-2013
team-building

Motel Stil Tasnad

DN 1f, Supuru-Tasnad...

... zici ca e facut de martieni, in memoria planetei mama, plina de gropane. Cu trij' la ora, de la Supuru de Sus, prin gropi adanci, pline de apa, cu ochii lipiti de parbriz fiindca ploaia de toamna e mai periculoasa decat cianura de la Rosia Montana atunci cand conduci pe asfalt gaurit, am ajuns intr-un final la destinatie.

In cazu' de fata, Hotel Stil din Tasnad. M-am dat jos din masina, uitandu-ma prin ploaia deasa la link-ul wireless facut de UBNT, prins de perete si am zis "gata fratilor! alta locatie fara net! '. Greseam eroic. Trei etaje, mare cat Casa Poporului, cu o arhitectura indoielnica si cu o culoare turbata, zici ca e casa lamailor. Un magazin mic la capatul hotelului, evident, patronat de aceeasi firma si intrarea in hotel pe latura cu aleea ce merge la strand. Greu de gasit, mai ales ca parcarea e in spatele hotelului si intrarea, fix pe parte opusa. Daca ai bagaje multe, nu poti trage masina in fata intrarii fiindca pe alee e ditai bariera, care blocheaza accesul la strand. Prin urmare, calatorule sa ai troller sau bagaje usoare.

Intri in hotel, o bruneta cu manichiura tehnico~frantuzeasca, jumi/juma (adica unguroaica cu radacini romanesti sau romanca cu radacini unguresti), rapida ca un pistolar din vestu' salbatic si amabila ca mierea de salcam. Apropo, aici fisa de cazare a turistului e ceva mai deosebita, e prima data cand vad exprimari de genul: "motivul calatoriei dvs. in localitate" si alte balarii de astea. In plus, nu e autocopiativa, cum zice legea. Factura insa, e legala, nu miroase a evaziune fiscala sau a ciubuc in afara sezonului.

Ca idee, amplasat excelent, chiar la intrarea pe aleea ce duce la strandul termal din Tasnad. Locu' e perfect ales, terasa hotelului da direct spre alee, poti sa-i vezi pe toti fericitii care vin de la strand, cu prosoape'n cap si imbracati in halate, lipaind in slapi prin baltile lasate de ploaie. E intr-adevar o imagine pe care n-o vezi la alte hoteluri, tre' sa recunosc. Fie vorba intre noi, aleea e lata de vreo 6 metri da' asta iti da impresia de aglomeratie. Tu stai ca un broscoi pe frunza lui de nufar si aia iti trec pe sub nas, lipaind fericiti si uzi leoarca. Priceless!

Restaurantu' e botezat 'snack bar". Probabil patronu' si-a inceput cariera cu o dugheana la intrarea in strand si a ramas numele. Snack bar ul asta are meniu a la carte, cea mai buna cafea din zona, muzica cea mai betoana si mic dejunul cel mai bine garnisit pe care l-am ingurgitat in ultima luna de hoteluri. Cacao cu lapte langa sandwich cu unt si gem de fructe de padure. Cu asa ceva te trezesti zambind si cu chef de viata, chit ca afara ploua de parca spiridusii lu' al' de sus au uitat robinetu' deschis. Ochiuri facute perfect si niste cruditati aranjate frumos, ca sa ascunda ardeiul iute care asteapta sa ucida papilele gustative inca adormite. Aviz: nu va atingeti de chestia galbena care seamana cu ardeiul gras, din farfurie. Colegul a facut-o si a avut o culoare... verzuie, vreo cateva minute. Eu personal, mananc ardei iute prin gratie divina da' al' de sus n-a fost la fel de generos cu toata lumea.

Vreo 10 feluri de supe si ciorbe, chestii la minut, totu' la preturi decente si promptitudine. Chelnerita de ieri s-a incurcat in stiinta, intrebandu-ma daca vreau meniul cu bauturi cu 'alcoHol" sau il vreau pe ala fara "alcoHol". Vreo cateva secunde am ramas blocat, apoi mi-am adus aminte ca sunt practic, in Ungaria. 9 lei suta de Jidvei, s-a transformat in 16 lei suta, cand m-am dus sa platesc ce consumasem. Si-a cerut scuze ca a gresit. Da, am platit 16. Verificati preturile pe meniu si asigurati-va de faptul ca fatuta intelege diferenta dintre 9 si 16.

Camerele: puneti mana pe pix si bifati:

Uscator de par: da. TV diagonala mare: da Curatenie luna: da Gresia si faianta cu luciu specific de obiect curatat si sterilizat: da. Cabina de dus cu scurgere infundata si igrasie: nu. Mochetat si tapetat frumos, control acces cu cartela, functional, da' prost functional. In cateva secunde ne-am pomenit cu un nene la usa care a schimbat bateriile in sistemul de inchidere a usii, fara ca macar sa-l simt. Aerul conditionat centralizat, nefunctional da' nici n-a fost nevoie. Cald in camere, paturi standard de o persoana, spalate si curate, inclusiv husele de pe lenjeria de pat miroseau a curat. Animalele n-au acces, nu se fumeaza in camere desi scrumiera e prezenta. Tot asa, nu se fumeaza in restaurant, desi ti se instaleaza o scrumiera asa, mai discret. Deci, se fumeaza cam peste tot, cu o decenta oarecare. Internetu' functioneaza impecabil peste tot, AP uri bine gandite si amplasate judicios, profesionistu' din mine nu are nimic de comentat.

Alt hotel bun. Nu de dat pe spate da' bun si in care nu ti-e frica de faptul ca s-ar putea sa pleci din el cu ciupercute si alte minunateli. Nu-i de evitat.

Pentru saptamana asta am cam terminat cu review-urile.

Trimis de RAIDER in 12.09.13 09:06:32
Validat / Publicat: 12.09.13 10:07:46

VIZUALIZĂRI: 6121 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RAIDER); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[12.09.13 09:23:26]

RAIDERAUTOR REVIEW
[12.09.13 15:13:13]

@webmaster33: se confirma, locatie corecta.

dorgo
[12.09.13 21:25:15]

@RAIDER: In 2010, am pus eu ceva poze cu Hotel Alystra si baile Tasnad, o fi vorba de acelasi Tasnad? ... vezi impresii

RAIDERAUTOR REVIEW
[13.09.13 06:33:05]

@dorgo: da, e acelasi Tasnad, de langa Satu Mare. E statiune turistica de interes local, cu apa termala. Potential are, drumuri de acces nu prea

dorgo
[13.09.13 07:17:03]

@RAIDER: mersi, banuiam eu!

dorgo, RAIDER
Alte impresii din această RUBRICĂStil Motel: