Batihan Beach Resort [Long Beach]

Avatar ancadumi4
DIN valcea
înscris/ă în 19.06.13
AUG-2013

Un sejur care merita repetat......

Am cumparat biletele din luna februrie, beneficiind de reducerea early booking, fara transport. Am fi vrut sa mergem cu avionul, dar unii dintre ei nu au fost de acord si am hotarat sa mergem cu masina. Destul de mult de mers cu masina, noi suntem din Valcea si am avut de parcurs 1200 de km.

Planul initial a fost sa mergem non stop, dar nu am rezistat si ne-am cazat in Eceabat, inainte de a trece cu ferryboat, la ora 7 seara. Aveti grija cu turcii, la ei si camerele de hotel se negociaza. Ne-am cazat la Hotel Grand Eceabat, foarte curat, a fost bine. A doua zi a fost la fel de obositoare, foarte aglomerat si turcii conduc haotic.

Am ajuns la hotel la ora 16, ne-au cazat imediat. La receptie era si o doamna care se ocupa de asistenta turistica, ne-a explicat ce putem vizita, cum putem ajunge in Kusadasi. Camerele sunt foarte curate, mobilierul nu e foarte luxos si camerele nu sunt foarte spatioase, dar pentru un cuplu fara copii este suficient.

In camera se facea curatenie in fiecare zi, prosoapele le schimbau zilnic si lenjeria de doua ori pe saptamana. Avea la dispozitia noastra in camera fierbator si cani petru ceai si cafea.

Zona piscinelor e foarte frumoasa, au 5 piscine, 2 pentru adulti si 3 pentru copii dintre care una are tobogane (dar erau si adulti nu numai copii). Una dintre piscinele pentru adulti are si jacuzzi. Au o gradina mare si frumoasa, bine ingrijita. Acolo in gradina se organizeaza si nunti in weekend. Am prins doua nunti, pt ca noi am ajuns in weekeend.

Plaja e micuta, dar era curata si cu nisipul fin. Apa marii era calda, curata si intrarea in apa era lina si cu nisip fin (seamana cu intrarea in apa de la Mamaia).

Restaurantul nu este suficiebt de mare cat capacitatea hotelului. Preparatele au fost pe gustul tuturor, insa nu prea dadeau gratar si daca era avea condimentul lor special. Foarte multe salate, combinate si simple, casvalul foarte gustos, cateva sortimente de branza, masline de multe feluri, 4-5 feluri de garnituri, carne gatita cu sos sau la ciaun, paste erau in permanenta. La micul dejun erau 5-6 feluri de dulceata, mezeluri (dar aratau rau), omleta, oua fierte tari si moi, branzeturi, cereale, fructe uscate, lapte, ceai, cafea. Deci intr-un cuvant nu mureai de foame. Prajituri foarte multe sortimente, 10-12 feluri. Intr-o singura seara ne-au dat baclavale si kataifff pt ca a fost cina festiva/romantica asa cum au spus ei.

Deci in concluzie m-as mai intoarce la Batihan dar in nici un caz cu masina, cu siguranta ar fi cu avionul. Dar totusi Antalya ramane in topul preferintelor mele, nu se compara, este mult mai luxoasa si serviciile de 10 ori mai bune.

Impresii încărcate de ancadumi4 in 11.09.2013 14:51:44

Validat / Publicat: 11.09.13 16:10:52

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în TURCIA. A mai fost în/la: Antalya, Alanya

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (ancadumi4); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  6300 PMA (din 8 voturi) nota2

- rmb2000
[12.01.14 16:05:58]

@ancadumi4: buna ziua

Merg si eu anul acesta la batihan din 22 iunie, mi-am rezervat si eu camera cu vedere la mare dar apoi am citit ca e cam deranjanta galagia facuta de muzica si animatori la amiaz si seara.

va rog sa imi dati cateva detalii si la ce ora se opreste seara muzica la piscine.

va multumesc.

- ancadumi4
[13.01.14 08:15:39]

@rmb2000: Buna dimineata!!!

Intr-adevar camerele cu vedere spre mare sunt cam zgomotoase. Muzica si animatia incepe la ora 10 dimineata si seara dureaza pana la ora 22, poate mai mult daca animatorii prezinta vreun spectacol. Eu am avut camere in cladirea principala cu vedere spre parcare, dar a fost linistit. Batihan este un hotel OK, raportul calitate/pret este foarte bun.

Sper ca informatiile mele va sunt de ajutor!!!

- ionelab
[20.01.14 15:48:36]

Buna ziua,

Am facut rezervare pentru luna iunie a acestui an, la acest hotel.

As avea o intrebare. Ati spus ca restaurantul nu este destul de spatios. Sa inteleg ca ar trebui sa ajungem din vreme la masa, sa putem prinde ceva? Sau mancare este indeajuns? Mai stiti programul de masa?

Multumesc

- Corina70
[20.01.14 16:44:03]

@ionelab: restaurantul nu face fata daca majoritatea turistilor se hotarasc sa vina la masa cam la aceeasi ora. daca va dati seama care e "ora de varf", o puteti evita, veniti mai devreme sau mai tarziu cu 30 min si gasiti locuri suficiente. mai greu sau imposibil este sa gasiti locuri pe terasa restaurantului, acolo intr-adevar sunt prea putine locuri si sunt cam inghesuite mesele. in interior e mai bine pe timp de canicula, aerul conditionat face fata cu succes (ba chiar prea mult, daca te asezi sub gurile de ventilatie). daca sunteti un grup mai numeros, asta ar putea fi intr-adevar o provocare, sa gasiti locuri la mesele mai mari, in rest sunt mese de 2,4, 6,8 locuri. cand restaurantul principal e plin, am observat ca este pusa la dispozitie o sala de mese suplimentara, invecinata cu barul din holul hotelului, este o sala cu decoratiuni asiatice, probabil restaurantul asiatic cu rezervare (?).

mancare este destula, stati linistiti, cum se termina un platou sau o tava, imediat aduc alta plina in loc, chiar daca mai sunt 30 minute pana la terminarea programului de masa. programul de masa este suficient de lung astfel incat sa manance toti turistii, exista mic-dejun tarziu (pentru cei care se trezesc dupa ora 10), gustari intre mese, traditionalele placinte turcesti (dupa-amiaza), inghetata incepand cu ora 12 pana spre seara...

- ionelab
[21.01.14 15:41:19]

@Corina70: merci frumos de raspuns :)

- Khadija
[11.02.14 15:45:37]

Buna ziua. Este cineva care merge la Batihan in perioada 30.06 - 07.07.2014? Noi suntem un cuplu de tineri care ne'am achizitionat sejurul si vom merge cu masina personala. Poate mai sunt si altii in situatia noastra, impartim transportul si concediul. O zi placuta :)

Publicitate    [23.03.19 17:25:10]

• Batihan 2018 (Aug.2018) - punctaj satisfactie: 9.30 (scris in 09.10.18 de GOTHIC68 din CAMPULUNG MUSCEL) - RECOMANDĂ
  • Turcia Batihan (Jun.2018) - punctaj satisfactie: 8.80 (scris in 22.07.18 de marival din BUCURESTI) - RECOMANDĂ
  • Mancare buna, cazare nasoala (May.2018) - punctaj satisfactie: 8.45 (scris in 02.06.18 de Maskatu din BUCURESTI) - RECOMANDĂ
  • Pentru prima data in Turcia (Sep.2017) - punctaj satisfactie: 9.88 (scris in 12.09.17 de CrystalShadow din BRASOV) - RECOMANDĂ
  • Catastrofă (Aug.2016) - punctaj satisfactie: [fara note] (scris in 24.08.16 de rodicaD din FRASIN [SV])
  • Relaxare (Sep.2015) - punctaj satisfactie: 9.50 (scris in 21.09.15 de Alina Laura din BUCURESTI) - RECOMANDĂ
  • O vacanta placuta (Aug.2015) - punctaj satisfactie: 9.00 (scris in 20.08.15 de Gabriela Rusu din BUCURESTI) - RECOMANDĂ