ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.09.2013
STATUS: APOLLO
JUL-2013
single

Hotel Tomo - Riga

În Riga, capitala Letoniei, cea mai mare dintre capitalele baltice, după ce ne-am delectat cu splendorile în "art nouveau" ale acestui vechi oraş hanseatic, ne-am retras pentru odihna de noapte la Hotel Tomo.

Hotelul este situat la câteva minute de centrul istoric, într-o zonă liniştită, pe strada Raunas. În apropiere circulă mijloace de transport în comun, în special troleibuze, dar nu cunosc detalii pentru că noi nu le-am folosit. Autocarul ne-a adus la hotel seara, după ce ne-am încheiat programul de vizite în oraş.

Hotelul nu este foarte înalt, are doar 5 etaje şi se întinde mai mult pe orizontală. De asemenea, menţionez că deţine una dintre cele mai mari parcări pe care le-am văzut la hotelurile care ne-au oferit cazare în circuitul din acest an.

Recepţia este spaţioasă, luminoasă şi dotată cu mai multe canapele albe, confortabile, din piele ecologică. Lângă barul colorat în roşu, în jurul unor măsuţe rotunde, sunt câteva fotolii de asemenea colorate în roşu.

Nu cred că trebuie să mai menţionez operativitatea cu care s-au făcut formalităţile de cazare. Fiind aşteptaţi, totul era aproape pregătit, iar după verificarea unor documente, am primit cardurile de acces în camere. Aceleaşi carduri trebuiau validate şi la lift, după indicarea etajului, permiţându-se astfel accesul la etaj doar persoanelor cazate în hotel.

La recepţie, între alte diplome afişate cu mândrie, am văzut şi una care atestă că în anul 2005 Hotelul Tomo a avut cea mai bună cifră de afaceri din industria hotelieră a Letoniei.

Camera Camera 421 care mi-a fost repartizată, mare, fără balcon, este pentru nefumători. Un detector de fum vegheză din tavan respectarea cu stricteţe a acestei restricţii. Mobilierul din micul hol de lângă intrare este funcţional şi cuprinde un suport pentru bagaje cu două sertare şi spaţiu pentru încălţăminte, o oglindă cu etajeră şi un şifonier în care am găsit seiful şi câteva umeraşe.

Camera pardosită cu parchet, are două paturi alăturate având de o parte şi de alta două noptiere cu câte o veioză.

Pe biroul simplu, flancat de două scaune la fel de simple, se află telefonul şi două pahare, iar deasupra, fixat în perete, un televizor cu ecran mare. Nu ştiu ce programe recepţionează pentru că - preocupată de pregătirea pentru ziua următoare - nu l-am pus în funcţiune. Deşi eu nu am avut nevoie, pentru cei interesaţi, specific faptul că în cameră nu există frigider.

Sub fereastra acoperită cu perdele şi draperii, se află caloriferul. De asemenea, există şi aer condiţionat. În cameră am mai descoperit un aparat care, recunosc cu jenă, nu ştiu la ce foloseşte. N-am avut timp să-l studiez, cu atât mai mult să-i analizez performanţele tehnice deoarece altele erau priorităţile mele atunci. Aerotermă, ventilator, umidificator de aer sau poate toate la un loc?

Baia Baia camerei 421 de la Hotel Tomo este nici prea mare, nici prea mică, exact ceea ce caută turistul de tranzit. Gresie, faianţă, curăţenie peste tot, o oglindă cu etajeră unde aşteptau cosmetice de calitate, foeun, prosoape şi o cabină pentru duş. Suportul pentru săpun din cabina de duş este amplasat prea sus, probabil că cei care l-au fixat au gândit că în lume sunt doar oameni înalţi. Chiuvetă era ceva mai mică decât în mod obişnuit, dar nu îndrăznesc să mă mai plâng acum, după ce am trăit experienţa Copenhaga (vezi impresii).

Mi-a plăcut sistemul de aerisire din baie care se declanşa o dată cu acţionarea comutatorului pentru lumină. Pe unul dintre pereţi, la vedere, într-o formă originală, trona invitaţia de a proteja mediul înconjurător prin punerea la podea a prosoapelor ce necesită schimbate.

Micul dejun Ca şi la celelalte hoteluri de 3* la care am fost cazaţi, Hotel Tomo din Riga ne-a oferit un mic dejun variat şi consistent, servit în regim de bufet. În afară de alimentele tipice pentru micul dejun pe care le-am găsit peste tot, la Hotel Tomo din Riga ni s-au oferit clătite pe care puneam singuri dulceaţa preferată (cireşe sau căpşuni), sandwich-uri calde cu caşcaval, smântână, brânză proaspătă de vaci şi pâine neagră cu seminţe.

De cazarea de la acest hotel mă mai leagă o amintire, aceeaşi pentru toţi membrii grupului. Aici am sărbătorit ziua numelui ghidei, precum şi ziua de naştere a unui domn - coleg de călătorie. Cu şampanie, fotografii şi multă voie bună, cu toţii am încercat să transformăm momentele petrecute pe terasa de la Hotel Tomo în amintiri de neuitat.

Am stat la Hotel Tomo - Riga la 17 iulie 2013.

Trimis de iulianic in 11.09.13 11:11:10
Validat / Publicat: 11.09.13 14:05:29

VIZUALIZĂRI: 3129 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Riga - Hotel Tomo, o locaţie foarte potrivită pentru întruniri şi conferinţe.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 31.28 EUR pe cameră

[11.09.13 11:49:19]

[11.09.13 12:01:01]

@webmaster: Da, chiar acolo, pe strada Raunas nr. 44 de află hotelul.

mauricius*
    [13.09.13 09:09:36]

Aștept cu nerăbdare și impresiile de călătorie pentru că n-am apucat să văd prea multe când amfostacolo vezi impresii

[13.09.13 09:33:04]

@mauricius: Mulţumesc pentru intereseul manifestat faţă de scrierile mele! Nici noi n-am reuşit să vedem prea multe în Riga, doar atât cât poţi vedea într-un tur de oraş. Împresionante sunt construcţiile "art nouveau" care sunt foarte multe şi frumoase. Am văzut Catedrala, Biserica Sf. Petru, Castelul...

Eram în cea de-a patra zi a unui circuit de 23 de zile, iar Riga - deşi pe nedrept - a fost considerat un oraş de trecere spre destinaţia finală (Norvegia), de aceea nu i s-a rezervat mai mult timp. Păcat, pentru că merită!

Dragoș_MD
    [13.09.13 11:05:01]

@iulianic: apropo de P09 - pare a fi un ventilator/condiționer portabil sau un dezumidificator. Dar, cum vezi, nu mai e în gama actuală de produse.

Nu mai fi necăjită, io am stat vreo două luni în Riga, și tot n-am văzut ce și cât ar fi trebuit. Dar pe vremea aia, altele erau prioritățile mele... (fete, electronice, muzică...)

[13.09.13 11:45:24]

@Dragos: Mulţumesc pentru lămuriri! Bine că este un produs "depăşit". Nu l-am mai văzut în nici o cameră de hotel şi sper să nu-l mai văd. Scap de grija de a-l studia să înţeleg la ce foloseşte şi cum se pune în funcţiune. Cu hotelurile astea…

La Olderfjord Hotel - Russenes, aproape de Nodkapp, multe persoane din grup au dârdâit de frig în cameră pentru că n-au ştiut să dea drumul la calorifer. Sau poate că nu le-a trecut prin minte să-l încerce. La 21 iulie, noi, românii, nici nu ne mai amintim de calorifer.

iulianic, mauricius*