ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.10.2009
ÎNSCRIS: 30.09.09
SEP-2009
2 adulti AD. + 1 copil 4 ani COPII

Impresii despre ELA QUALITY - BELEK

La o analiza pretentioasa si absoluta este de nota 8 (din 10). Insa la o analiza relativa la segmentul de pret in care se incadreaza hotelul este de nota 10 fara rezerve.

Noi (impreuna cu copilul) suntem la prima vizita pe litoralul Turciei. Trebuie sa spun si ce am cautat ca sa puteti evalua gradul de subiectivitate al impresiilor (listez in ordinea importantei pentru noi) :

- maximum de distractii pentru copii

- un loc unde sa "lenevim" si sa ne relaxam, nu o vacanta activa

- confortul in camera (ma refer la A/C, TV LCD, marimea camerei, paturile inclusiv pentru copil, linistea)

- sa nu cheltuim nimic in plus fata de pretul agentiei, ca de aia e all inclusive

Ce am gasit:

Locul e minunat pentru copii. De fapt cred ca 90% din clientii hotelului erau cu copii. Deci - atentie - nu va duceti daca va enerveaza copii, e plin acolo. Dar, in mod spectaculos (fata de avertizarile de pe forum) nu am vazut copii necivilizati sau scapati de sub control. La fel cu rusii, care erau intr-adevar 99% din clienti. Se purtau foarte civilizat. Nici un incident in restaurant, nu ne-a imbrincit nimeni, etc.

Se vede ca se da o atentie speciala copiilor. La sosire au o receptie separata, in camera li se aduce halat si papuci (pentru marimea lor evident) si li se face cadou o jucarie de plus chiar foarte frumoasa si mare. Clubul pentru copii este minunat organizat. Adica duci copilul, il inregistrezi si il lasi acolo. Nu au voie sa iasa afara fara tine. Ti se ia numarul de telefon (chiar daca e din alta tara) ca sa fii sunat daca copilul are nevoie de ceva. In incinta clubului e un loc de joaca outdoor (sa zicem in curte) foarte mare si dotat, acoperit sus cu un material semitransparent care face o umbra foarte placuta. Mai e o camera mare (deci indoor) cu tobogane, saltea elastica, niste "pusti" cu aer comprimat care trageau cu mingiute de burete foarte moale. Astea erau bineinteles atractia numarul 1. Mai erau si alte "jucarii" dar nu vreau sa scriu un roman. In clubul de copii mai erau: cinema, discoteca, o sala unde puteau manca la pranz si seara. Si bineinteles animatori care, desi erau rusi, nu te discriminau si vorbeau engleza imediat ce vedeau ca nu esti rus. Mai era bineinteles si zona piscinei pentru copii, cu tobogane pentru varsta lor.

Nici o problema cu personalul hotelului. Eu sunt TOTAL impotriva slugarniciei cu care romanii sa inghesuie sa dea bacsis (cu dar mai ales fara rost). Nimeni, nici macar baiatul care a dus valiza in camera, nu ne-a presat in vreun fel in sensul asta. Nici o solicitare de-a noastra nu a fost neglijata din cauza asta. Nu insist, dar poate cei care se duc cu limba scoasa si cu umilinta sa dea "birul" de 5 sau 100 EUR sau cat o fi el se mai gandesc putin. E posibil sa primesti un serviciu impecabil petru care DEJA ai platit de fapt fara sa fie nevoie de bacsis in avans. Ce se intampla dupa, daca te simti multumit si iti face placere sa oferi bacsisul e cu totul altceva si nu te umileste. Dar sa lasam...

Camera este foarte mare, chiar daca stai cu copilul. In camera sunt doua paturi duble (!!! ). Am fost intrebati daca mai vrem un pat suplimentar, evident nu am vrut. A/C chiar merge. TV LCD, dar programele sunt mizerabile (inclusiv TVR international). Nici un program de filme, doar un program turcesc cu filme in limba originala. Doua programe (ale hotelului) de desene animate, unul rusesc si altul engleza. Minibar doar apa si soft drinks zilnic.

Afara e foarte frumos proiectat. Nu se pune problema zgomotului de la discoteca sau restaurant. Pentru ca sunt oarecum departe de camere. Doar ca nu inteleg reflexul sa preferi camera cu vedere la mare. Ca doar vezi marea in fiecare zi. Toate camerele cu vedere la mare erau toata ziua in plin soare, cred ca era destul de incomod. Noi am preferat de la inceput Forrest View, care avea bonus si vedere la niste munti minunati. Si toata ziua era o umbra foarte placuta pe balcon.

Multe piscine pentru adulti + tobogane de tot felul. Nu am obsevat nici o "bataie" pe sezlonguri. Piscina indoor, dar nu am incercat pentru ca vremea a fost foarte buna. Noi nu o sa mergem la mare in Turcia inainte de 15 Septembrie. Cred ca innebunesti de caldura. Am fost pe 24 Septembrie si la pranz tot trebuia sa stam inauntru, asa era de cald.

Mancarea era doar foarte buna, nu excelenta. Adica nu calitatea alimentelor lipsea, ci cat de "sofisticate" erau preparatele. Dar - cum spunea sotia mea - la all inclusive trebuie sa fii nebun sa oferi mancare excelenta. Sunt de acord. Restaurantele a la carte erau pe gratis nelimitat. Doar o taxa de 8 EUR / persoana la rezervare. Dar nu aveau un menu atractiv pentru noi. Eu am incercat doar un bufet langa plaja, cu grill, paste, peste, etc care a fost incredibil de bun. Pacat ca era deschis doar de la 12 la 16.

Plaja mica si nu prea grozava. Marea tulbure si neatractiva. Nu semana cu Mediterana din povesti. Dar nu ne-a deranjat, am listat deja prioritatile noastre.

Erau seri cand spectacolele si muzica seara erau chiar memorabile. Si, din nou, artistii si animatorii nu faceau discriminari de limba. Vorbeau rusa si engleza egal.

Si un sfat pentru cei ce iubesc confortul: apelati la transferul asigurat de hotel. Noi am cerut asta direct hotelului, a fost 50 EUR in total dar a meritat. Mergi cu masina personala, A/C, nu te irita nimeni, nu astepti pana se suie si coboara toti din autocar, nu faci tur pe la alte hoteluri, etc.

Trimis de iib in 01.10.09 00:36:37
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 6318 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iib); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 135.00 EUR pe cameră

molko* [01.10.09 13:07:08] »

iti spun sincer ca ma uimeste pretul!! pt ca am vrut si eu sa merg la Ela datorita facilitatilor pt copii... dar cu intrare in 15 Septembrie am primit pret de 2300 eur, tot 2 adulti + copil. pai numai avionul este vreo 800 eur. Sigur nu e vreo greseala?? Daca nu ... poti sa-mi spui agentia te rog?

Admin [01.10.09 13:09:30] »

aproape sigur e vorba de pretul per persoana, si nu per total...

iib [01.10.09 13:47:13] »

Nu este nici o greseala. Daca vreti scanez factura. Cred ca confuzia e introdusa de faptul ca informatiile sunt imprastiate in pagina si sunt greu de corelat. Am platit 1115 dar am stat doar 4 zile. Durata e undeva in stanga sus, departe de pret. Poate cei cu siteul le mai organizeaza putin.

Oricum am spus in comentariu ca a costat 250 pe zi. Ca sa fie o referinta usoara.

Repet, pretul a inclus tot in afara de viza (deci include taxe aeroport, asigurare, transfer cu autocar... etc).

molko* [01.10.09 13:52:13] »

ok.. si pt 4 zile mi se pare un pret excelent avand in vedere ponderea costului cu avionul + taxe in total sejur.

iib [01.10.09 13:56:34] »

inca ceva: nu stiu de ce amintesti de 800 avionul. corect, asta e pretul cu zboruri normale (regulate) si nici nu ai zbor direct. dar un charter e muuult mai ieftin (dar uneori cu intarzieri uriase si anulari aiurea). noi chiar am facut tot posibilul sa evitam charter cu companii no name dar nu am gasit alta varianta. si - cel putin - zborurile noastre au fost fara repros (cu Tarom si Atlas).

Tour opertor Teztour, agentie Aquatravel. Ne-am dus pregatiti pentru tot felul de surprize, dar totul a fost bine pus la punct ca organizare. Chiar ne-am mirat

Admin [01.10.09 14:00:58] »

chiar de la introducerrea rubricii "pret" (mult ulterioara rubricii "Date Sejur") ma gandeam sa o includ acolo sus, la "date". Dupa "maturizarea" informatiei pret sejur (e posibil sa mai sufere transformari/modificari) probabil o voi muta. Desi mi se pare ca nu prea "cadreaza", prin format (este - mai bine zis poate fi, functie de ce se completeaza acolo - o informatie mult mai "lunga" decat datele din sectiunea din stga sus).

La urma urmei, in cazul de fata totul porneste de la durata destul de neobisnuita (ptr Antalya) a sejurului - 4 zile. Foarte probabil personal tot nu as fi observat acel "4 zile" -- chiar daca era informatia de pret acolo, sub durata.

Admin [01.10.09 14:10:52] »

o prima masura: evidentiat mai bine durata sejurului (rubrica stga sus)

molko* [01.10.09 15:23:37] »

iib,

nu vorbesc de curse regulate, ci de chartere... Cursa regulata nu exista direct in Antalya. Totusi un calcul simplu spune cam asa:

Charter Tarom (am fost eu in sept), aprox 150-180 eur biletul + 95 eur taxe de aeroport => un minim de 245 eur/pers x 3 bucati (copilul plateste integral peste 2 ani) = aprox 735 eur. Poate o fi mai ieftin cu plecare de pe Baneasa... eu personal evit acel aeroport, mi-a fost de ajuns de 2 ori.

daca scazi avionul din 1150 ramane un 400-450 eur care mi se pare un pret excelent pt Ela. Bravo

Numai bine!

iib [01.10.09 15:43:01] »

nu mai stiu de unde sa mai tagem de pret oricum, si noi era gata sa nu plecam. pe 23, dupa o luna de cautari si potriviri de preturi am hotarat sa ne dam batuti. nu reuseam sa gasim un pret care sa intre in bugetul nostru si nici nu voiam sa facem compromisuri la calitatea hotelului. o multime aveau deja stop la rezervari. eu sunt mai ambitios si nu renunt usor dar nu mai aveam nici o varianta acceptabila. si pe 23 pe la ora 17 ma suna de la agentie ca au primit oferta asta speciala. Pe care evident am luat-o si pe 24 am plecat. nu stiu daca oferte din astea apar in fiecare an. cum am spus, la noi e prima vacanta in turcia. de asta a fost ideal pentru noi, ca puteam sa facem un fel de "drive test". Acum ne-am convins ca e ok

argus [01.10.09 19:08:14] »

Apropos de pretul charterului, taxa de aeroport este doar 60E la cel putin 2 tour operators, nu 95E.

iib [01.10.09 19:46:01] »

da. n-am vrut sa lungesc discutia. ai dreptate. noi am avut 60 eur taxe.

Admin [01.10.09 23:18:20] »

EDUARD1 -- te-am avertizat de mai multe ori in legatura cu reclama la agentia la care probabil lucrezi. Eram sigur ca o sa apari si aici, n-aveai cum sa scapi ocazia.

Post sters + doua zile suspendare si ai "promovat" astfel la categoria recidivisti. Urmatoarele abateri vor fi taxate MULT mai aspru.

molko* [02.10.09 11:27:36] »

eu am platit 95 eur taxe cu plecare de pe otopeni. daca sunt altii care au platit 60 eur taxe cu plecare/aterizare tot de pe otopeni mi se pare ciudat, si ar insemna ca agentia mi-a dat teapa la capitolul asta. Pt ca eu stiu ca taxa de aeroport este aceeasi pt toate companiile aeriene ce opereaza pe acel aeroport. Daca nu este asa si ma insel, pt cei cunoscatori si in domeniu va rog sa ma corectati

zi buna

argus [02.10.09 11:47:17] »

Despre Otopeni vorbeam si eu Taxa pe care operatorii o platesc nu este cea pe care o platesc turistii. Unele companii vor sa faca bani insa din orice...majoritatea.

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [02.10.09 11:55:07] »

Dupa cate stiu eu, in taxa de aeoport sunt incluse, DE OBICEI, si cheltuielile de transfer (de la aeroportul destinatie la hotel si viceversa). Si acestea sunt niste costuri, nu? pentru ca de obicei sunt platite unor terti (companii partenere, "dincolo"). Unele agentii (majoritatea) obisnuiesc sa includa aceste tarife (fixe, per persoana) in asa-numita "taxa de aeroport", altele le includ in pretul camerei.

Daca asa stau lucrurile, pretul total NU ar trebui sa difere prea mult. In practica, insa, am observat si eu diferente, provenite din 2-3 factori obiectivi/subiectivi -- insa in opinia mea "majoritatea companiilor vor sa faca bani din orice" - asa cum sugereaza argus mai sus - NU face parte dintre acesti factori

argus [02.10.09 13:22:47] »

Daca la pachetul vandut nu ar apare ca servicii incluse si cele de care pomenesti, evident ai avea dreptate. Insa acestea in 100% din cazuri apar ca incluse atunci cand se cumpara un sejur cu transport inclus, taxele de aeroport aparand mentionate separat ca nefiind incluse. Singurul operator care avea pachet cu taxe incluse era fly-nova (nova tours) care si-a incetat activitatea in ro. Mai e un aspect care trebuie luat in calcul, si anume ca intelegerile pe care le fac operatorii cu compania aeriana sa fie mai bune in cazurile pe care le cunosc eu, fiind vorba de tour-operators care au si actionariat turcesc, zburand cu companii aeriene turcesti (marea majoritate a zborurilor), aterizand pe aeroport turcesc.

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [02.10.09 13:27:25] »

@argus:"Daca la pachetul vandut nu ar apare ca servicii incluse si cele de care pomenesti, evident ai avea dreptate" - pai sunt incluse, dar depinde unde (in pretul camerei sau in pretul zborului; e o chestie de marketing, la urma urmei - sau de antimarketing! , UNDE sa scrii ca-i inclus)

Pe de alta parte, si eventualele "reduceri" de care pomenesti imi par plauzibile/posibile.

sssebastiansss [27.04.12 11:34:12] »

@iib: am observat de pe site-ul hotelului faptul ca miniclub-ul este organizat foarte riguros, cu control asupra accesului, au fost probleme in a acompania copii la miniclub?

iib [27.04.12 13:07:27] »

@sssebastiansss: Nu, nici o problema. Am explicat in amanunt, totul e foarte bine pus la punct. Poti lasa copilul fara grija acolo (sau poti sta cu el, cum vrei).

Dar sa nu scapi din vedere ca comentariul meu a fost facut acum 3 ani. Nu am nici o informatie daca serviciile s-au degradat sau nu. Totusi, acolo este o "industrie" de turism, hotelul functioneaza ca un mecanism, riguros. Nu e parodia jalnica, maneaua si tigania de la noi. Deci eu cred ca nu s-au degradat serviciile.

sssebastiansss [27.04.12 13:16:04] »

@iib: multumesc frumos pentru raspuns, am asteptarile corecte de la un sejur la Ela, nu sunt la prima experienta de vacanta in Antalya

argus, EDUARD1, iib, molko*, sssebastiansss
    Alte impresii din această RUBRICĂEla Excellence Resort: