ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.09.2013
SEP-2013
2 ADULȚI -- v: -

Nesperat de frumos

Buna ziua,

Am decis ca o scurta evadare la munte, intr-o zona linistita si deloc aglomerata, este exact ceea ce ne dorim (eu + sotul din dotare).

La recomandarea unei colege de serviciu (careia ii multumesc), dupa consultarea opiniei sotului si citirea review-urilor postate pe site-ul AmFostAcolo (extrem de utile pentru orice alegere de pana in prezent) am optat pentru hotelul Clermont din Covasna, jud. Covasna si suntem deosebit de incantati de alegerea facuta. A fost cel mai reusit concediu de pana acum, din Romania, foarte frumos si relaxant.

In cele ce urmeaza voi incerca sa descriu pe scurt experienta mea si a sotului meu la acest hotel si in imprejurimi.

Minisejurul s-a desfasurat intre 04-09 septembrie (in weekend-ul din aceasta perioada fiind si zolele Covasnei) si ne-am bucurat de o vreme placuta, cu maxime de 22 - 23 grade Celsius, pentru zona geografica in care ne-am aflat, Covasna fiind o localitate in care temperaturile nu sunt foarte crescute. Dimineata si seara insa a fost foarte frig.

Hotelul se afla la circa 5 km de centrul localitatii Covasna, intr-un cadru natural de exceptie.

Hotelul, o constructie foarte frumoasa, tipica pentru zona montana, deosebit de cocheta. Construit si decorat cu mult bun gust. Nu au facut rabat la calitate.

Parcare pazita, acces piscina, Wi-Fi, sauna si sala de fitness cat si seif in camera (gratuit).

Iluminatul nu este un punct forte, seara fiind cam bezna in gradinile hotelului.

Noi am avut o camera dubla standard matrimoniala situata in corpul nou. Camera spatioasa, vederea de pe terasa fiind superba (gradina din spatele hotelului si padurea). Baia nu avea cada, ci doar cabina de dus, insa fara cadita:(, ceea ce nu ne-a placut.

Ceea ce este cu adevarat splendid este faptul ca in zona hotelului este foarte multa vegetatie (totul foarte bine ingrijit), acesta fiind situat intr-un cadru natural care iti taie respiratia!

Curatenia in camera - ireprosabila. Lenjerie si prosoape de foarte buna calitate, lucru mai rar intalnit in Romania.

Ceea ce ne-a surprins extrem de placut a fost faptul ca receptionerul a fost prompt cand am comunicat la receptie ca in camera este frig zdravan (centrala nu functiona decat vreo 2-3 ore/zi, insuficient pentru cat de frig era noaptea, mai ales ca noi aveam camera situata pe colt si la nord, astfel incat soare peste zi nu aveam) si ne-a oferit un calorifer electric si un prelungitor.

Serviciile se pot achita cu card bancar la finalul sejurului, ceea ce a fost foarte ok, deoarece preturile aferente acestora au fost incarcate in contul camerei.

Receptia - atmosfera cocheta, canapele extrem de confortabile. Exista cafenea, bar, discoteca - nu le-am accesat. Produsele din minibar sunt contra cost si sunt scumpe.

Hotelul dispune de o serie de facilitati pentru petrecerea timpului liber - in special pentru grupuri ceva mai mari (paintball, tiroliana, tenis, perete de escalada, etc). Toate acestea sunt contra cost.

Hotelul are si baza de tratament - insa nu stim detalii.

Serviciile - am ramas placut impresionati. Personalul este foarte amabil.

Restaurantul - sclipeste de curatenie. Micul dejun - bufet suedez, preparate in mare parte traditional romanesti, gustoase. Acesta este destul de variat (nu va asteptati sa fie ca la UAI), insa preparatele se repeta zilnic. Mancarea cred ca poate satisface fara probleme toate gusturile. Noi am avut si supliment de demipensiune. Preturile sunt comparabile cu cele din Bucuresti, dar nu neaparat de la restaurante foarte scumpe. O cina - in jur de 130 lei/2 persoane (fara desert si specialitati si cu cel mult cate un pahar de vin). Cina era A la carte (nu am avut ce reprosa: mancarea este foarte gustoasa, portiile sunt ok). In restaurant muzica este in surdina si extrem de placuta, iar atmosfera ok.

Ce am facut extra: plimbare cu mocanita (circula numai in weekend si numai in sezonul cald) si cu trenuletul de agrement, plimbare cu ATV-ul si masaj cu pietre vulcanice.

Pretul pe care l-am specificat a inclus atat sejurul propriu-zis precum si transportul si ceea ce a fost extra. Cred ca este util sa specific astfel pentru ca cititorii review-ului sa fie informati.

Piscina interioara - foarte mica, fara sezlonguri suficiente. Apa era incalzita la o temperatura decenta. Personalul pune la dispozitie prosoape.

Serviciile in general - foarte bune. Noi nu am avut ce reprosa, desi suntem destul de pretentiosi si, cand vine vorba de concedii, avem ca principiu "value for money".

De evitat: plimbarea cu auto in Comandau. Drumul judetean care leaga Covasna de Comandau este neasfaltat, absolut jalnic, iar in Comandau nu am ramas impresionati de nimic.

Este extrem de liniste - recomandam cu caldura persoanelor care vor sa se deconecteze de la stresul cotidian.

Aerul este foarte curat, simti cum se oxigeneaza organismul in fiecare secunda.

Peisajele sunt ireale. Plimbari se pot face pe Valea Zanelor, la fosta cetate dacica, in centrul localitatii, pe traseul pe care se merge si cu ATV-ul (este mult mai frumos cand mergi pe el plimbandu-te). Pe toate traseele exista panouri de avertizare ca sunt ursi periculosi. Noi am avut bafta ca nu ne-am intalnit cu Mos Martin and co. Am avut bafta de 2 ori ca atunci cand mergeam la plimbare ne intalneam pe drum si cu alte persoane si astfel, daca sunt mai multi, creste putin si curajul :)

Pe scurt, cam aceasta a fost descrierea. Ne-a placut foarte mult. In perioada urmatoare, incerc sa incarc si cateva poze, ca sunt mult mai relevante decat ceea ce as putea scrie.

Trimis de a_vlad2009 in 10.09.13 15:04:34
Validat / Publicat: 10.09.13 16:05:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în COVASNA. A mai fost în/la: minivacante in Azuga, Busteni, Sinaia, Mamaia, Neptun, Costinesti si delegatii aproape in jumatate din tara

VIZUALIZĂRI: 5728 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (a_vlad2009); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P41 Peisaje din drumetie
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 68.00 EUR pe cameră

[10.09.13 15:18:11]

@a_vlad2009: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

a_vlad2009AUTOR REVIEW
    [10.09.13 16:04:14]

@webmaster33: Da, localizarea pe harta este perfecta; probabil ca hotelul nu era construit inca la momentul realizarii fotografiei din satelit, de aceea nu se vede pe harta respectiva.

a_vlad2009
    Alte impresii din această RUBRICĂClermont Hotel: