ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.09.2013
ÎNSCRIS: 12.09.11
AUG-2013
2 AD. + 2 COPII -- v: 8;13

Raport preţ/calitate - OK

Înainte de fiecare concediu, ca marea majoritate dintre noi cred, am citit comentariile cu privire la destinaţie, postate atât pe site-urile româneşti cât şi cele internaţionale. Cred, totuşi, că nu sunt în totalitate relevante, deoarece părerile diferă de la o persoană la alta.

Am citit comentariile postate de persoanele care au fost în această vară la Surmeli Efes şi nu vreau să contrazic pe nimeni, decât să postez părerile mele cu privire la acest concediu.

A fost pentru a doua oară când am petrecut concediul în acest hotel, prima dată fiind în 2011, după 3 ani consecutivi de mers la Duni Royal Resort în Bulgaria. Despre traseu nu cred că este cazul să discut, probabil există o secţiune specială pentru acest tip de comentarii.

Am ajuns la hotel în jur de ora 15,00 şi, procedura obişnuită la recepţie, după care am fost conduşi în cameră. Camera a fost ok - am avut ca şi în anul 2011 o cameră tip "family", mai exact apartament. Apartamentele nu sunt în corpul principal al hotelului, acestea fiind situate în nişte corpuri de cladiri mai mici (de 3 etaje parcă). Apartamentul de anul acesta a fost diferit, în sensul că baia a fost mult mai mare - am citit câteva comentarii despre faptul că unele apartamente au fost renovate. În minibar erau 2 sticle de apă plată, 3 doze de suc şi o sticluţă de apă minerală. Acesta a fost alimentat zilnic cu o sticlă de apă plată.

Despre curăţenia în cameră pot spune că nu au fost probleme. Curăţenia s-a făcut zilnic, prosoapele (lăsate pe chiuvetă) au fost schimbate zilnic, chiar dacă scrie că acestea se schimbă la două zile. Un singur lucru pot comenta aici, ca să fiu puţin cârcotaş, şi anume ora la care se făcea curăţenie - de obicei după ora 15,00 şi faptul că, pentru un hotel de 5 stele, ar trebui ca televizoarele să fie LED/LCD.

La masa de dimineaţă cred că se putea găsi ceva de mâncare pentru gusturile tuturor: puţine mezeluri (un fel de şuncă, un fel de salam şi nişte cârnaţi prăjiţi), 2-3 feluri de caşcaval, 2-3 feluri de brânză, dulciuri şi produse de patiserie, iar afară găseai ouă ochiuri (şi omletă cîteodată), clătite şi covrigi cu susan.

Masa de prânz, din punctul meu de vedere, a fost slăbuţă. Era numai mâncare gătită, multe salate şi multe dulciuri.

Masa de seară cred că a fost ok. Pe lângă nelipsitele salate, dulciuri (parcă mai multe) găseai şi câteva feluri de mâncare gătită dar şi carne de pui/miel la grătar, frigărui, chiftele...

Între mesele principale, care se serveau decât în restaurantul principal, în jur de ora 17,00 în zona "pool bar" se serveau prăjituri şi sandwich-uri.

Recomand, pentru masa de prânz, snack-barul unde, între12,30-16,30, găseai pizza, paste, hamburger, salate şi cartofi prăjiţi.

Despre băutură nu pot să vă dau multe detalii, deoarece nu am băut decât bere - bună şi slab alcoolizată. Sucurile sunt de la dozator, cafeaua ok. Îngheţata este contra-cost şi se poate achiziţiona decât de la "pool bar"

La toate barurile, cu excepţia restaurantului pe timpul meselor principale, servirea se face PERSONAL la bar. Insist să spun acest lucru, deoarece am văzut nişte conaţionali care l-au confundat (în lobby bar) pe băiatul care strângea paharele de pe mese cu ospătarul lor personal.

Plaja, din punctul meu de vedere, este super. Spun acest lucru deoarece, după cum se ştie, în Kusadasi este o problemă cu plaja. Marea majoritate a hotelurilor au plaja cu pietricele sau pe ponton. Aici plaja este cu nisip, lată şi cu intrare lină în mare. Pe plajă sunt 10 foişoare (cam 10 m / 5 m dimensiune) şi şezlonguri cu saltea pentru toată lumea. Plaja este curăţată zilnic, dar cred că o contribuţie deosebită o au şi clienţii pentru a menţine curăţenia. Chiar dacă sunt nişte cutii speciale în care ar trebui puse paharele goale, mulţi dintre noi uită acest lucru şi le lasă pe plajă. Încă un lucru doresc să mai spun aici - pe plajă băuturile sunt servite numai în pahare de plastic, nu este în regulă să ne servim cafeaua/berea/sucul în pahare/căni de sticlă. Pe plajă este şi un mic bar, deschis între 11,00-18,00, unde sunt băuturi răcoritoare, cafea şi apă plată.

Pe timpul concediului se poate face rezervare, o singură dată, la cele trei restaurante a-la-carte (pescăresc, italian şi turcesc). Mai este un restaurant - mexican, pentru care se plătesc 4 euro / persoană.

Din punct de vedere al distracţiei, în cursul zilei sunt diferite "competiţii" - volei, polo, tenis de masă, tir etc, în fiecare seară este spectacol în aer liber, iar până la ora 02,00 este deschisă şi o discotecă (accesul copiilor sub 12 ani este interzis). La parterul hotelului este şi o sală de jocuri cu biliard şi diferite jocuri electronice (o fisă pentru un joc este 3,5 lire turceşti, iar la biliard parcă 20 de lire 30 de minute).

De asemenea la parter este şi sală de fitness (destul de bine dotată - gantere, aparate multifuncţionale, benzi de alergat, biciclete etc.) şi un centru SPA.

În holul hotelului sunt câteva magazine cu suveniruri şi alte produse (suc, ţigări etc). Atenţie fumătorii, ţigările sunt destul de scumpe - cel mai ieftin pachet este 10 lire. Tot în hol mai este un centru foto şi un loc pentru convorbiri telefonice internaţionale, care este destul de rentabil (având în vedere că 1 minut pe roaming este aproape 1 euro) - pentru România este 1 euro o convorbire de 3 minute pe mobil sau 6 minute pe fix.

În fiecare duminică, în incinta complexului, se organizează un fel de bazar, unde se pot cumpăra de toate (suveniruri, încălţăminte, îmbrăcăminte), iar preţurile chiar sunt negociabile.

De ziua Turciei (pe 30 august) a fost organizat un spectacol cu muzică live, tort, focuri de artificii.

Cred că raportul preţ/calitate este destul de bun şi spun acest lucru analizând şi preţurile de pe litoralul românesc.

O recomandare - dacă ajungeţi la Surmeli nu rataţi o vizită la Aqua Fantasy. Este chiar lângă Surmeli, costă 24 euro/adult şi 17 euro/copil, dar merită.

Pentru cine mai are întrebări suplimentare, cu cea mai mare plăcere.

Vă doresc concedii plăcute!

Trimis de raducos in 09.09.13 17:08:05
Validat / Publicat: 09.09.13 19:21:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 2773 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raducos); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Aici se poate bea o cafea turcească, lângă o narghilea. (preţ 20 TRY)

[09.09.13 18:55:07]

@raducos: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Dabator
    [10.09.13 07:06:50]

Salut. Bun articolul, dacă aveai și niște poze... Prețul la țigări eu nu l-am văzut așa mare (m-am uitat din curiozitate căci eu nu mai fumez de 12 ani). Am văzut (în mai multe locuri) țigări gen LM la 5-6 TL. Poate că la ei nu există prețuri maximale ca la noi.

raducosAUTOR REVIEW
    [10.09.13 11:46:07]

@Dabator: Salut. Este adevărat - preţul este 6 TRY pentru un pachet (LM), dar în magazinele din localităţi. În magazinul din holul hotelului: PALL MALL - 10 TRY, CAMEL - 12 TRY.

Dabator, raducos
    Alte impresii din această RUBRICĂPalm Wings Ephesus Beach Resort (ex Surmeli) [Pamucak]:

• pagină generată în 0.059459209442139 sec