ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.09.2013
ÎNSCRIS: 30.05.12
AUG-2013
1 AD. + 1 COPII -- v: 10 ani

Zakynthos, aceeasi Grecie cu alta palarie

Drumul: Am plecat din Bucuresti la ora 13 si am ajuns pe insula Zakynthos, in Argassi, la ora 10,30, deci un drum de 22 ore. Drumul cu autocarul? Obositor, fara indoiala, suportabil, cu pauza din 2-3 ore. S-au facut cateva opriri binecunoscute celor care au mai fost spre Grecia.

Prima oprire a fost la benzinaria inainte de vama. A doua la o terasa in aer liber, care poti cumpara si in lei, WC contra 1 leu. Urmatoarea oprire, la steaguri, unde platesti pentru WC 20 eurocenti, nu prea ai ce cumpara. Deja e intuneric cand oprim la magazinul de bomboane, un engross, unde gasesti si felii de pizza calda cu 1,50 E sau 7 lei. Bunaaaa!! Preturi bune, recomandabil sa cumperi la intoarcere. Am iesit din Bulgaria.

La greci am facut o oprire la un snack bar, toalete gratis, un cappuccino 2,5 E. Inainte de ferryboat ne-am oprit pentru urgente la o toaleta parasita, o singura cabina pentru femei, fara apa, la un autocar.

Pe ferry ai toalete gratis, un nivel cu aer conditionat, un nivel in aer liber, sa te bata vantul de dimineata.

In jurul orei 10 suntem in Zante town, in port. Prima oprire, in Laganas, vila Vivian, apoi in Argassi, la studio Noulas, ultima oprire la hotel Castello.

Hotelul: Castello este situat pe drumul principal, este format din 3 corpuri si are vedere la mare.

Primul corp, cel cu receptia, nu cred ca este ocupat de turisti, posibil sa fie resedinta patronilor. Langa acesta, al doilea corp, ca si primul, are parter si etaj 1, in forma de L, cu vedere la mare, nu s-au cazat romani acolo. Al treilea corp, mai mare, in linie dreapta, pe diagonala spre mare, are parter si 2 etaje.

Romanii s-au cazat la parter si etaj 2, noi am avut camera 227, adica la etaj 2.

Complexul mai are un snack bar cu iesire la mare, o mica bisericuta, troita, nu stiu ce putea fi, o masa de ping-pong, un loc de joaca pentru copii mici si o fasie de plaja in care nu incap mai mult de un rand de sezlonguri.

Camera: Maricica ca spatiu, 2 paturi single, 2 noptiere, o toaleta, un dulap cu 2 usi, o masa pentru bagaj, scaun. In balcon este o masa si 2 scaune de plastic, usile de la balcon sunt din lemn, cu balustrada de metal. Baia este cu dus, cadita, perdea de dus prea scurta, apa se strange in mijloc. Sunt cate 2 prosoape, unul mare si unul mic, unul de picioare, sapunele si hartie igienica. Apa calda vine non stop, dar in sistem de dus scotian, ba e fierbinte, ba e rece ca gheata, ba e buna de dus, alterneaza la cateva secunde. Curatenia se face zilnic, adica se ia gunoiul, se matura si se da cu mopul, se aranjeaza patul, se schimba prosoape la 2-3 zile. Bucataria e formata din plita cu 2 ochiuri, frigider cu o usa si congelator mic in interior, dulap cu vesela, tacamuri si instrumente de gatit, adica o oala de ciorba, un ibric, o tigaie mare, 3 pahare, 3 cesti, un fierbator. Recomand sa se ia de acasa o olicica medie pentru facut supe de 2 persoane si fiert spaghete. M-am cam chinuit cu ditamai oala, dar m-am ajutat de fierbator, a durat mai putin fierberea.

Nu am avut nevoie de aparatul de tantari, chiar daca am vazut unul ratacit, am suportat si fara sa platim aer conditionat, am avut si internet gratuit, chiar si din camera.

La intrarea spre hotel Castello se afla un supermarket, unde puteti lua apa plata, bax-ul cu 1,50 E, 6 sticle de 1,5 L, apa minerala 1E sticla de 1,5 L. Apa nu e potabila pe insula.

Plaja: Hotelul nu are piscine proprie, dar se poate duce la locatiile din apropiere, stanga sau dreapta, unde se pot ocupa sezlonguri in schimbul unei consumatii. Un frappe costa 2,5E. Noi am mers in stanga hotelului, dupa vreo 3-4 terase, o plaja publica, cu nisip fin la intrare.

Marea a fost limpede, calda, cu intrare lina, crescand greu, nisip fin, dar cu bolovani pe alocuri. Portul se vedea de pe plaja, vedeam cum trec vapoarele din croaziera, cum vine si pleaca ferryboat-ul.

Distractie: In statiune sunt o multime de taverne, magazinase, agentii de turism. Chiar in fata hotelului era punctul de imbarcare pentru optionale, mai la dreapta era statia de bus spre Zante. La vreo 200 m e agentia de turism cu Peter, am achizitionat o excursie pentru a vedea broastele carreta-carreta. Era in 3 variante orare, de la 8 dimineata, de la 11 si de la 14,30. Eu am vrut-o pe ultima, sa nu-mi incurce masa de pranz. Am luat pentru miercuri, doar ca am asteptat 45 minute in fata agentiei si nu a venit nici un bus sa ne ia, nu era nimeni la agentie la ora aia. A trebuit sa aman pentru a doua zi plecarea, imbarcarea a fost la intersectia din fata hotelului, la Magic Mushroom. Nu am mai avut curaj sa iau alta optionala de la agentia lui Peter.

A doua zi, m-am dus cu trenuletul la Zante town, e un tren turistic, te ia din fata hotelului Mimoza, are 3 curse: la 10, la 14 si la 18. Pleci cu el, te intorci cu el dupa 4 ore, biletul costa 5 E adult si 3 E pana la 12 ani. Se ajunge in 15 minute in capitala. Plimbare de voie pana la ora de plecare, dupa 4 ore.

Concluzie: Am facut 2 insule in vara asta, Corfu si Zakynthos. Comparandu-le, mie, personal, mi-a placut mai mult ultima. Corfu a devenit mai mult un loc commercial iar multitudinea de englezi veniti transforma negativ traditiile grecesti.

Trimis de vacantamea2012 in 09.09.13 16:39:27
Validat / Publicat: 09.09.13 18:10:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Corfu, Thassos, Sithonia

VIZUALIZĂRI: 3021 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vacantamea2012); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Terasa

[09.09.13 17:37:57]

danapp
    [10.09.13 09:19:16]

Si Argassi nu a fost plin de englezi? Eu am fost anul asta 12 nopti in Zakynthos - Kalamaki si era full full full de englezi. Nu te puteai misca de ei. Iar in weed-end veneau italieni la greu. Mie englezii mi s-au parut mult mai suportabili decat italienii, care erau foarte galagiosi.

[10.09.13 09:20:26]

@danapp:

Eu am fost anul asta 12 nopti in Zakynthos - Kalamaki

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă a acelei destinaţii.

danapp
    [10.09.13 09:24:19]

@webmaster:

Sigur ca da. Sunt in faza in care sintetizez pozele si filmuletele si voi posta mai multe review-uri.

Oitzza
    [10.09.13 10:32:31]

Credeti ca intre 16-23 sept are rost sa imi fac griji de vreme?

[10.09.13 22:07:07]

@webmaster: Da, e corecta pozitia.

[10.09.13 22:12:09]

@danapp: Toate insulele grecesti sunt pline de englezi, fara indoiala. In Corfu am stat in Sidari, o alta statiune cautata de petrecaretii tineri englezi. In Zakynthos, locul cautat este Laganas, Argassi nu e o statiune prea agitata. Singura galagie agasanta era zgomotul matinal de la 5 dimineata cand veneau sa ridice gunoiul in spatele hotelului.

[10.09.13 22:24:49]

@Oitzza: Cel mai bine consulta vremea pentru aceasta regiune in aceasta perioada. S-ar putea sa ai probleme cu vantul.

Oitzza
    [10.09.13 22:26:38]

Vantul nu e o problema, ma gandesc la ploaie

[11.09.13 17:13:06]

@Oitzza: Dupa cate am auzit de la localnici, perioada de ploaie ar fi octombrie-noiembrie, mai ales in perioada iernii. Dar cel mai sigur, cum ti-am spus, consulta starea meteo, o sa-ti dea temperaturile medii din acea perioada.

danapp, Oitzza, vacantamea2012