ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.09.2013
DIN: Iasi
ÎNSCRIS: 07.08.10
AUG-2013

Revenire pe Coasta de Azur

Dupa 2 ani de la prima excursie pe Coasta de Azur (vezi impresii) am decis sa mergem si impreuma cu copiii (20 si 16 ani).

Rezervarile la avion si hotel le-am facut din luna aprilie, ceea ce consider ca a fost deja cam tirziu: la compania Blueair biletele erau la un pret cam mare pentru gustul meu (90 euro/pers dus si 60 euro/pers intors) iar pentru cazare ne-am chinuit destul de mult sa gasim ceva bun.

Am pierdut o multime de timp cu Tripavisor crezind (in naivitatea noastra) ca acest site poate fi utilizat si pentru altceva decit pentru impresii de calatorie; dupa aproape 1 luna si jumatate ne-am lamurit ca ofertele prezentate pe acest site sint mai mult de forma, gazdele care prezinta apartamente spre inchiriere fiind total neserioase, modificind datele ofertei cind erau contactate (perioade restrictive de inchiriere, preturi cu 50% mai mari decit pe site).

Pina la urma am apelat tot la boocking unde ne facem de ani de zile rezervarile fara probleme; am gasit (pe ,,ultima suta de metri'') o camera pentru patru persoane la Villa Eden, in Nisa. Situata pe Promenade des Anglais, cam la 1/2 distantei dintre aeroport si Hotel Negresco (chiar pe malul marii), o locatie cam ,,obosita", fara self catering, cu o baie minuscula, dar pina la urma acceptabila (pentru cit timp am petrecut in camera); faptul ca era chiar pe malul marii a constituit un mare avantaj.

Dupa un zbor fara peripetii (daca nu luam in calcul interzierea de 1 ora la plecarea din Bucuresti) am ajuns la Nisa; aeroportul fiind aproape de oras si accesul cu autobuzul facil (6 euro biletul fata de 4 euro acum 2 ani) am ajuns la hotel, ne-am cazat si la un restaurant din zona am savurat salata Nicoise, specifica zonei, insotita de un pahar de vin alb excelent.

Dupa un plan bine stabilit in prealabil de acasa, a doua zi am inceput cu vizitarea obiectivelor din Nisa; aceasta vara fiind dedicata lui Matisse, am achizitionat un abonament de 10/pers (copiii au avut gratuitate) care ne-a permis accesul la toate muzeele cu expozitii Matisse;

Am inceput cu MAMAC (Muzeul de arta moderna si contemporana) - foarte frumos-, apoi muzeul Matisse din zona Cimiez si Muzeul de Arheologie, situat tot in zona Cimiez; seara ne-am oprit in vestita Cours Saleya unde am incercat la un restaurant moules frites in regim ,,all you can eat", o experienta interesanta pe care insa nu am repetat-o.

Din punct de vedere al restaurantelor, dupa ce am descoperit ,,Cafe de Turin" din piata Garibaldi nu ne-am mai dorit altceva (fructe de mare proaspete si foarte variate, la un pret corespunzator insa).

Urmatoarea zi era rezervata excursiei la Saint Paul de Vence; dar fiind simbata, autobuzul 400 a venit in statia noastra deja plin, nu a mai luat calatori, urmatorul era dupa 1 ora asa ca ne-am reconfigurat traseul si cu un autobuz 200 (aglomerat, dar in care am mai incaput si noi) am ajuns la Cannes (apropos – biletul de autobuz este 1,5 euro incepind din luna mai a acestui an, in loc de 1 euro).

Ca si la prima vizita nu m-a impresionat in mod deosebit, dar am profitat de plaja cu nisip pentru un mic popas in mare; a urmat Antibes, cu o plimbare pe coasta in zona vechii cetati si un nou popas in mare (apa calda dar cam murdara), autobuzul 200 aducindu-ne apoi in Nisa.

A urmat Monaco pe care copiii abia asteptau sa il vada mai ales pentru vestitul Cazino; acolo a si fost primul popas si dupa cistigarea a 3,5 euro la ruleta nu au avut incotro si au trebuit sa accepte sa vada si orasul; am vizitat Palatul princiar (foarte frumos), Catedrala, zona Muzeului de Oceanografie, cu admirarea implicita a ambarcatiunilor din zona; din pacate nu am reusit sa vizitam Jardin exotique deoarece copiii erau obositi si ar fi trebuit sa mai mergem vreo 30min pe jos pina acolo.

Ziua urmatoare a fost de pauza, am profitat de plaja cu pietre din Nisa, care pina la urma mi s-a aprut foarte frumoasa, chiar daca a fost cam incomoda, apa fiind de departe cea ma curata si mai frumoasa de pe toata Coasta.

Dupa o zi de odihna am pornit in sfirsit spre Saint Paul de Vence; eram foarte curioasa cum este, pentru ca citisem review-uri in care era mai laudat decit Eze; intr-adevar, pe masura ce ne apropiam cu autobuzul de dealul pe care este situat satul privelistea era spectaculoasa, cu muntii intr-o parte, marea in cealalta si la mijloc dealurile unduinde; satul mic, frumos, cu multe magazine de artizanat, posibil de vizitat in 1- 1,5 ore; dupa revenirea in Nisa, am schimbat statia de autobuz si am plecat spre Eze, sa putem face comparatia la ,,cald”; nici nu stiu sa spun care dintre cele doua sate medievale este mai frumos, ambele fiind spectaculoase si diferind doar prin peisajul care le acompaniaza (am fost foarte surprinsa sa constat ca multe persoane care au vizitat Coasta de Azur nu auzisera si implicit nu vizitasera aceste sate: sa nu le ratati! sint extraordinare!); de la Eze am coborit cu autobuzul in Beulieu sur Mer, pe des mentionata plaja Baie des Fourmis cu pietricele si o apa mizerabila, care m-a facut sa regret ca am pierdut timpul cu ea.

Restul timpului petrecut pe Coasta a fost dedicat relaxarii, plajei si baii in mare, Nisa oferind ocazia de a combina un concediu ,,de vizitat “ cu unul de relaxare pe plaja si avind, repet, cea mai frumoasa si mai curata apa.

Urmatoare destinatie a fost Marsilia, care insa nu a oferit cine stie ce impresii (inafara de excursia la Chateu d’Iff, cea la Callanque fiind nevoiti sa o lasam pe alta data datorita programului necorespunzator al vapoarelor, duratei mari a calatoriei (aproape 3 ore) si pretului cam mare (peste 100 euro pentru toti 4).

Dupa ce am vazut foarte multe orase din Europa pot declara ca Nisa este singurul loc unde as vrea sa traiesc dupa ce ies la pensie (intr-unul dintre apartamentele cu terase superbe de pe Promenade Des Anglais). Pina atunci, sa dea Dumnezeu sa apuc pensia, si mai vedem.

Va doresc locatii de vis si calatorii superbe si pentru mai multe detalii va stau la dispozitie.

Trimis de bermadlav in 08.09.13 22:45:48
Validat / Publicat: 09.09.13 03:29:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA. A mai fost în/la: Paris, Marsilia, Lyon, Valea Loarei

VIZUALIZĂRI: 4243 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bermadlav); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

mireille
[09.09.13 07:13:39]

@bermadlav - articolul dvs imi reaminteste de dezamagirea care am avut-o in Nisa, despre care am scris un review prin aprilie, ca trebuie sa ai timp sa o descoperi... eu am fost scurt doar cateva ore si nu am avut timp decat sa vedem centrul vechi si sa asteptam autocarul o ora pe Promenade des Anglais... totusi parca m-am simtit mai bine in Menton, Antibes, Eze si Monaco... Monte Carlo ramane doar un epitom al bogatiei... sper sa ajung sa-l vad si eu pe Matisse, pe cont propriu...

vacante frumoase in continuare...

bermadlavAUTOR REVIEW
[11.09.13 08:33:43]

@mireille: Dupa prima intilnire cu Nisa, cind 3 zile mi s-au parut foarte putine, la a doua vizita am tras concluzia ca si 7 zile tot putine sint. Daca iti propui sa vezi doar Nisa, poate e de ajuns, dar pentru Coasta de Azur nu stiu zau cit ar trebui sa rezervi sa o vezi pe indelete. Regret ca nu am ajuns la Grasse, Menton si Saint Jean Cap Ferrat. Poate alta data...

[25.06.14 20:46:57]

Mutat, la reorganizare, la rubrica ”Descoperă Coasta de Azur”.

bermadlav, mireille
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Coasta de Azur: