ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.09.2013
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 08.09.13
SEP-2013

In jurul Platamonasului

La recomandarea gazdelor noastre (minunatii proprietari ai hotelului Zefyros - vezi impresii) am urcat in Paleo Panteleimonas, Monument de Patrimoniu National (5-6 km pe un drum sinuos) intr-o zi ce se anunta cel putin noroasa. Ce va pot spune ca am gasit acolo este un muzeu in aer liber, un muzeu viu si in plina reconstructie, plin de vizitatori, si de taverne si localuri incantatoare. Dupa ce ne-am plimbat (pierdut) pe stradute si printre casutele recostruite in stilul specific rivierei Olimpului (si as zice eu in stilul vechi balcanic- pentru cei care au vazut si Arbanassi de exemplu), ne-am oprit in centru la o taverna (Taverna lui Petrino) construta in jurul unui copac imens. Friptura de miel pe care am mancat-o ne-a convis sa urcam si in alta zi. Taverna se afla in piata principala vis-a-vis de biserica (Petrino.jpg). Cel mai important lucru este, insa, sa nu plecati din satuc fara sa treceti pe la micul local de langa taverna, care are cele mai bune dulciuri facute in casa. De fapt, acesta a fost motivul initial pentru care am urcata in satuc, la indicatiile gazdei noastre Lia.

Spuneti-i proprietarei ca vreti ceva dulce, si va va duce in spate sa va alegeti. O portie este cam 3.5 euro, iar dulciurile sunt minunate- decizia de a alege e grea.

O zi a sejurului a fost apoi dedicata integral excursiilor. Am inceput de dimineata cu Dion- locul sacru al grecilor macedoneni, un sit arheologic in plina restaurare. Locul nu are nevoie neaparata de ghid, Fiecare punct de interes are o placa descriptiva in limba engleza si in limba greaca si indicatii spre urmatorul punct asa ca totul pare ca o plimbare prin parc- un parc plin de relicve arheologice si izvoare.

Situl se poate vizita in maxim 2 ore (este destul de mic) insa surprinde o peroada destul de lunga: de la regii macedoneni la perioada romana.

Urmatorul punct de interes a fost Castelul Platamonas- un vestigiu bizantin. Castelul este usor accesibil, direct din drumul principal. Biletele se achizitioneaza in interiorul castelului. Nu exisa un traseu sugerat, Ne-am simtit ca doi exploratori in interiorul castelului, descoperind cele 2 bisericute, intrarea catre curtea interioara, cistenele, cuptoarele de paine si tunurile vechi.

De la castel ne-am intors in Paleo Panteleimonas- pentru a doua oara in scurtul concediu sa ne infruptam din friptura de miel si dulciurile pacute in casa.

Trimis de tefadd in 08.09.13 19:47:04
Validat / Publicat: 08.09.13 21:19:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5546 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tefadd); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Muntele Olimp cu varful ascuns in nori

[08.09.13 20:08:42]

@tefadd: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de la Taverna lui Petrino scrise ca articol (review) nou, la rubrica Restaurante, taverne in zona Platamonas / Nei Pori, direct, dând click aici.

[08.09.13 21:20:11]

Mutat la rubrica "Descopera Platamonas" (deja existentă pe sait); şters rubrica dublură creată de autor.

[09.09.13 08:32:08]

Foarte utile informatiile tale. Am insa o intrebare: cat de departe este Dion de Castelul din Platamonas? Poate fi parcursa distanta pe jos? Exista vreun mijloc de transport intre cele 2?

La anul am de gand sa merg din nou in Nei Pori si sa vizitez pe indelete Platamonas si Paleo Panteleimonas.

mauricius*
[09.09.13 10:30:59]

@danapp: Din câte țin minte, am mers cu autocarul cel puțin jumătate de oră de la Dion până la Platamonas.

[09.09.13 11:31:16]

@mauricius:

"Autocar" insemnand un fel de excursie organizata de vreo firma locala sau un mijloc de transport KALT (corespondentul RATB-ului de la noi) ?

mauricius*
[09.09.13 12:31:05]

Am vizitat cele două obiective menționate de tine în cadrul unei excursii organizate la Muntele Olimp. Agenția prin care am cumpărat sejurul avea un birou local în Paralia Katerini și oferea mai multe excursii cu ghizi români.

[09.09.13 12:36:23]

@mauricius:

Mersi, mersi, mersi. Asta ca sa stiu cum sa procedez si eu. M-am lamurit.

tefaddAUTOR REVIEW
[09.09.13 23:59:05]

@danapp: Cu siguranta vei gasi transport local pana in Paleo Panteleimonas - sunt circa 6 km, dar facuti pe jos la urcare cu siguranta sunt ucigatori

Intre Platamonas si Dion mai greu sa gasesti un transport direct local: tren sau autobuz (cautand pe internet nu am gasit nimic de genul).

Daca nu gasesti excursii eorganizate sau nu mergi printr-o agentie exista oricand optiunea de a inchiria o masina. Poti sa 'lovesti' cateva puncte de interes intr-o singura zi: pleci spre Dion, vezi situl arheologic, apoi Castelul Platamonas si la sfarsit satul. Cu un pic de disciplina poti vedea si Manastirea Dionysiou sau alte puncte de interes

[10.09.13 09:11:50]

@tefadd:

Am inteles, o sa vad eu la fata locului cum procedez, ca sa am timp sa vad cat mai multe. Mersi mult de tot de informatii.

danapp, mauricius*, tefadd
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Platamonas și împrejurimile: