ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.09.2013
ÎNSCRIS: 22.06.12
SEP-2013

Circul Acquatico Bellucci - un circ diferit

Intr-adevar, o parte din impresiile gasite pe net despre acest circ au avut si un continut de adevar.

In primul rand, s-a inceput cu un numar de antrenare a atmosferei, in care au fost chemati pe scena 4 copii (si au venit 5 :), dar tipul chiar a stiut sa faca haz si mai mare si sala era in hohote de ras.

Prima parte a spectacolului, a continut cateva acrobatii, unele interesante, altele, din punctul meu de vedere, mai putin interesante. Stilul Bellucci se evidentiaza prin faptul ca spectacolul nu contine doar exercitii de acrobatii, ci totul este pus ca intr-o piesa de teatru;) Ceea ce, bineinteles, aducea hohote de ras, dar mai ales ale adultilor. De data aceasta, s-a mers pe povesti de genul: barbatii incercau sa cucereasca femeile;) Desi, la un moment dat, mi-a fost putin cam dificil, avand in vedere ca erau si copii in sala, la ideea unei scene scurte, in care una dintre acrobate incepe niste miscari de seducere, cu un mic dans, dat jos haine, portjartier...

Fratii e-xtreme au fost super, la inaltime si nu s-au dezis de numerele lor, desi nasol altfel, ca au fost destul de mult date la TV.

Mi-a placut mult un numar de acrobatie cu mingii realizat de doi oameni, trebuind astfel sa se coordoneze foarte bine, sa-si ia unul altuia palaria si trabucul, dar sa prinda si sa arunce si mingile in acelasi ritm, de la unul la altul;)

Hohote de ras a mai adus un alt numar interactiv, de data aceasta cu adulti, care erau pusi sa joace si ei intr-o scena;) Destul de amuzant;)

O noutate la un circ a fost: spectacolul fantanilor de apa, pe fundal muzical ;)

Partea a doua a spectacolului a cuprins mai mult un fel de prezentare de animale si mai putin dresura in sine. Singura dresura a fost cu foca balerina;)

Dar, a trezit interesul tuturor prin faptul ca erau animale mai rar prezentate la un circ: porci spinosi, pelicani, pinguini, o acvila, doua iguane, toate acestea aduse si in randul spectatorilor, putand sa fie mangaiate, mai putin acvila si porcii spinosi;) A mai fost un numar in care a fost invitat pe scena un spectator de genul masculin, sa stea pe un scaun cu ochii inchisi si au inceput sa puna pe el: serpi :)))) care apoi au fost si ei plimbati in randul celorlati;)

Un spectacol frumos au prezentat si pelicanii, iar o defilare interesanta a avut-o un hiopotam pigmeu;)

Ultima prezentare, care a trezit si un mare suspans, a fost aceea a crocodililor!!! De la 1 m si se tot aduceau si cred ca ultimul avea 3 m.

A fost destul de dragut, interesant si interactiv.

Poate singurul lucru care am zis eu ca nu merita, a fost faptul, ca in pauza, te invita sa vizitezi micul lor zoo pt 5 lei de persoana, unde vezi cateva dintre cele ce vor aparea ulterior in spectacol, dar doar o parte, iar dintre cele ce nu vor fi pe scena sunt doi rechini si un pirania...

La pretul pe care l-am platit cu voucher, 45 de lei un adult si un copil, eu spun ca a meritat si a fost o experienta placuta;) Singura precizare pe care doresc sa o fac: este aceea ca, de exemplu, la circul Orlando, am vazut mai multe acrobatii, dar mai putin teatru;) De aceea am si spus ca Bellucci este un circ diferit;)

Trimis de ali09 in 08.09.13 13:47:59
Validat / Publicat: 09.09.13 00:04:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI. A mai fost în/la: circul Orlando

VIZUALIZĂRI: 2032 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ali09); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Acrobata cu cercuri pune pe fuga barbatii care incearca sa o cucereasca;)

webmaster [09.09.13 00:02:19] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Festivaluri, expoziții, alte manifestări cu caracter temporar" (deja existentă pe sait) - rubrică OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

ali09 [09.09.13 00:07:15] »

@webmaster: dar am mai gasit despre acest circ la rubrica unde am scris...

ali09 [09.09.13 00:10:35] »

@webmaster: exemplu Tot despre acest circ este un review in categoria La pas prin Bucuresti... Nu inteleg! nu ar trebui sa fie toate in acelasi loc?

webmaster [09.09.13 00:13:57] »

@ali09:

Nu inteleg! nu ar trebui sa fie toate in acelasi loc?

ba da, însă această relocare a unor articole considerate "de interes turistic restrâns" a fost decisă și introdusă ulterior încărcării acestor articole.

Articolele respective vor fi mutate (treptat, în timp) în rubrica de mai sus (relativ nou-creată pe sait și definită ca "de interes turistic" restrâns f.f recent)

ali09
Alte impresii din această RUBRICĂFestivaluri, târguri, expoziții bucureștene: