ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.09.2013
ÎNSCRIS: 08.09.13
AUG-2013

Raport calitate/pret decent, dar cu o stea mai putin

Am fost de multe ori in Bulgaria (Veliko Tarnovo, Sofia, tranzit) dar mai ales la litoral in ultimul timp (Nisipurile de aur, Rusalka, Varna, Balcic etc) dintr-un motiv lesne de inteles: raport calitate/pret foarte bine cotat fata de Romania.

In ultimii 3 ani (fara 2013) am fost la Grifid Arabella din Nisipurile de Aur, la Ultra All Inclusive (include si bautura straina, nu doar autohtona) si am fost multumit, inclusiv masa, mai putin in 2012 cand, pe langa faptul ca au scazut nivelul serviciilor, inlocuiau continutul sticlelor goale de bauturi straine cu marca autohtona SAVOY omniprezenta in lanturile de all-inclusive de la ei (SAVOY - un fel de Scandic de la noi, oribile!).

Revenind la Lebed: tinand cont ca eu si sotia mea nu am planificat nici un concediu prelungit anul acesta, am decis in august sa megem impreuna cu cumnatul si un grup de prieteni comuni (toti cu copii) la complexul Grand Varna din C-tin si Elena.

Am zis ca pentru 5 nopti nu are cum sa fie diferenta mare la Lebed (4 stele) decat la Grand Varna (5 stele).

Unii dintre cei din grup au fost anul trecut si ne-au spus sa nu avem asteptari mari aici ca la un resort de 5 stele din Turcia de ex., - pentru cei cu copii este o alegere excelenta.

Citind si recenziile de la amfostacolo, booking si alte site-uri specializate, am decis totusi sa mergem, prin prisma faptului ca avem o gasca mai mare cu care sa petrecem timpul.

Deoarece stiu ca acest revie va ajuta alte persoane in a alege locatia de vacanta potrivita, mai jos sunt impresiile mele (strict personale):

Locatia: Este un fost complex 'comunist' (similar cu hotelurile de la noi) cu 5 hoteluri, toate stranse sub blazonul Grand Varna (cel de 5 stele). Au fost renovate la o minima decenta, cosmetizate si pregatite parca sa ia o certificare de 4 stele care intr-un final s-a dovedit a fii de 3. - imi aducea aminte de vremea cand mergeam cu parintii pe litoral, aceeasi arhitectura, structura etc.

Pentru copii, exista tot felul de atractii, deci din punctul asta de vedere are 4 stele (topogane, locuri de joaca, loc de inghetata, mini-disco, jocuri video etc).

Camerele sunt ok, mobilier relativ nou. PT cineva cu pretentii de 4 stele o sa fiti dezamagiti: TV CRT foarte mic, curatenia se facea doar pe unde vede soacra - sub pat, colturi, dupa mobilier este praful cat casa, fire de par etc, saltelele pe alocuri patate daca scoti cearceafurile, baia semi-curata, tot ce este in baie necesita o reimprospatare (usile de la cada nu se inchideau sau stateau sa cada, usa de la baie umflata jos de la umezeala, dus-ul plin de calcar etc).

Strict pt camera, pot sa-l compar cu un 2+ sau 3 stele oriunde altundeva.

Mancare: Mancarea este de cantina sau autoservire. Nu foarte variata, foarte multe su sosuri ciudate, la micul dejun mezelurile cele mai ieftine (nici nu stiu cata carne aveau - nu am avut curajul sa le testez mai ales pt aspect), carnea pe alocuri destul de condimentata - semn ca nu este chiar proaspata, peste de 2 feluri (macrou la cuptor - destul de ok si pangasius alb care mai mult semana cu o gelatina decat cu peste, foarte ieftin si oribil la gust), salate taiate si servite 2-3 zile la rand, rosii si castraveti taiati care se bagau la frigider si se serveau si a 2-a zi, prajituri de duzina, din prafuri, fructe de categoria a-2-a, etc. Totusi, asa cum s-a mai precizat aici, nu mori de foame dar mai mult de 5 zile nu rezistati aici doar daca sunteti obisnuiti cu asa ceva (noi in ultima zi am iesit si am mancat la o terasa, nu mai suporta ficatul aceleasi mirosuri).

Din cate am inteles de la cumnatul meu care a stat la Grand Varna, acolo parea un pic mai ok mancarea.

Mai sunt 3 - 4 locuri unde poti sa mananci 'ceva' intre mese: burgeri pe plaja, frigarui la bar, noodles in alta parte. Burgerii sunt de plastic cu ketch-up si maioneza artificiale 100%, din bidoane (nu am incercat personal, un cunoscut si-a luat si i-a aruncat)

Pentru mancare, nu dau mai mult de 2+ stele (sau o autoservire mediocra). Nu suntem pretentiosi la mancare, dar daca ati mancat chiar si pe litoralul nostru, diferenta de calitate la ingrediente se vede (inclusiv fata de hotelurile de 4 stele de la Nisipurile de Aur). In ultima zi, sotia mea a avut o toxi-infectie alimentara vizibila pe piele, care a durat cateva zile (nu am depistat cauza), cu toate ca ea a mancat mult mai selectiv ca mine (salate, carne doar la cuptor sau gratar, daca exista, sau legume).

Bar: Bauturile servite sunt exclusiv bulgaresti, absolut TOATE ca si calitate sunt ca cele de la birt-urile de la Gara de Nord. Berea semi-calda (singura care am putut sa o bem, cu gheata in ea). vinul si alb si rosu groaznic (acre) servite din carafe cu refill din pungi de plastic, sucurile (inclusiv Pepsi, Mirinda) sunt toate din concentrate cu CO2 (mi-am readus aminte de TEK -urile care impanzeau Bucurestiul in anii 90) cu un gust de concentrat dulce de iti crestea glicemia.

Toate tariile sunt SAVOY, o marca bulgareasca prezenta in toate hotelurile all-inclusive cu care ne-am intersectat prima data acum 4-5 ani si de care fugim ca dracul de tamaie (este un fel de alcool-etilic cu coloranti): Vodka, Whisky, Gin, Rom, Tequila etc, toate acelasi gust oribil. Pe langa SAVOY, aveau si marci straina (Jack's, Jim Beam, Absolut, Finlandia, Bacardi) care se vindeau la suta sau la sticla (79 LEVA sticla de 1L sau 5Leva 50ml).

Cocktail-urile sunt toate prefabricate, vin in niste cutii de carton cu pungi termoizolante inauntru si au un gust de praf de nu poti sa-l bei (am incercat vreo 2-3 in zile diferite si le aruncam dupa prima inghititura.

Erau rusi care la 9 dimineata beau tequila aia oribila sau alti romani care au cumparat sticle de Jack's. Ceea ce am facut si noi, dar am iesit in satul de vacanta si am cumparat sticle de Jim Beam de 1 L cu 30 Leva pe care le combinam cu apa tonica sau Pepsi de la barurile complexului.

Barurule de la piscine/plaje se deschid la ora 10 si inchid pe la 17, exceptie cel de pe plaja care inchide la 22 parca. In plus, fiecare hotel are un lobby bar disponibil non-stop (dar si asa, nu ai ce sa alegi, iar cei de acolo pe la ora 23 sunt deja plictisiti si vor sa doarma - au o camera cu canapea in spatele barului).

Sucul de portocale este un fel de apa lungita cu praf de portocale, fara nici un gust. La fel si cafeaua. Nu sunt sigur in privinta laptelui.

In concluzie, pentru bauturi, nu as da nici 2 stele, tinand cont de chimicalele pe care le servesc oaspetilor.

Facilitati:

La sosire primesti o harta a complexului cu instructiuni si indicatii in romana sau alta limba (ceea ce este ok). In complex gasesti 80% romani, 10% rusi si 10 % alte natii (nemti, polonezi, unguri etc).

Internetul (wireless) functioneaza groaznic spre deloc (sunt AP -uri din loc in loc care nu prea fac fata in momentul in care se conecteaza mai multe dispozitive). Eu am preferat sa am Roaming pe zi cu 3.99 EUR si sa folosesc 3G care a mers de minune.

Facilitatile pt copii le gasesti la tot pasul, ceea ce este ok. Foarte putini sunt aici fara copii, ceea ce te face sa te simti un pic stingher. La Grand Varna seara a mai fost cate un mic spectacol sau muzica pana pe la ora 23. Pe plaja la mini-disco programul este identic in fiecare seara: ora 20 - 20:30 disco de copii, dupa care un pseudo spectacol (cantece sau dansuri populare bulgaresti, care o solista mediocra ca cele din locarurile de pe litoralul nostru sau un numar de magie pentru copii).

Plaja:

Curata, cu nisip fin, destul de ok. Sezlonguri si umbrele gratuit. Cel mai bine ne-am simtit in perioada pranzului cand poti sa stai pe iarba, la umbra unui copac, si sa te relaxezi.

Concluziile mele ar fi urmatoarele:

1. Sa nu aveti asteptari mai mari decat la un hotel de 3 stele de la noi (comparativ cu cele de afara, ar fi un 2 stele +)

2. Sa nu mergeti decat daca aveti copii, si sa nu stati mai mult de 4-5 zile.

3. Daca sunteti pretentiosi la mancare/bautura, ori cautati alta locatie, ori va aduceti de acasa sau mancati in alta parte si aduceti bautura de afara.

De la cei care au fost si anul trecut, am inteles ca au scazut in calitate, probabil de aici si faptul ca isi permit sa lase preturile asa jos. Teoretic, nu ai nevoie nimic dinafara complexului, practic este altceva.

Trimis de DeReSe in 08.09.13 08:46:16
Validat / Publicat: 08.09.13 13:57:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de Aur, Balcic, Varna

VIZUALIZĂRI: 4620 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DeReSe); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂLebed Hotel: