ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.09.2013
DIN: Craiova
ÎNSCRIS: 10.07.09
AUG-2013

Regency Country Club, Apartment Suites, un resort relaxant

Alegerea acestui hotel, situate in Chayofa, la vreo 5 km de Los Cristianos, a fost pur subiectiva, recunosc. Asa ca fermecati de privelistea din piscina “infinita” si de tematica asiatica a hotelului, am rezervat patru nopti fara mic dejun la pretul de 138 de Euro pe noapte, un apartament cu un dormitor, living, baie si bucatarie. O extravaganta, recunosc, cu atat mai mult cu cat in Puerto de La Cruz, unde am stat urmatoarele trei nopti, am platit sub o jumatate din acest pret (68 de euro pe noapte, acelasi tip de apartament).

Dar, sa trecem la descriere... Hotelul este situat, asa cum spuneam, in Chayofa, o mica localitate situate intre Los Cristianos si Arona, la vreo 5 km de ocean si de salba celebrelor statiuni sudice ale insulei…pe unele site-uri figureaza ca tinand de Playa de las Americas, dar in realitate, e destul de departe de Playa.

Am ajuns usor, cu masina inchiriata, cu ajutorul GPS-ului pe care l-am luat din tara, pornind din Aeroportul Tenerife Nord, catre Santa Cruz, apoi coborand de-a lungul coastei, cam 70 de km... din autostrada Sur, faci apoi dreapta, catre Arona, iar in 5 km, ajungi la intrarea in Chayofa, unde indicatoarele te indruma catre Regency Club. Drumurile sunt extrem de bine semnalizate cu indicatoare si marcaje, asa ca nu am intampinat nici o greutate in a ajunge la hotel.

Parcarea e una generoasa... incap vreo 40 de masini, intrarea in resort e una impresionanta., cu porti sculptate sofisticat in lemn parfumat, cu pagode si statui ale lui Buda raspandite peste tot…receptia e imensa... e situata intr-un hol decorat in stil asiatic, impodobit cu aranjamente sophisticate de flori imaculate. Oamenii de la receptie sunt draguti, ne ofera un pahar de vin sau de sampanie, apoi suntem condusi catre apartamentul nostr, nu inainte de a ni se preciza ca in frigider, o sa gasim, ca si cadou de bun venit, o sticla de sampanie si una de apa minerala.

Binevenite, int-adevar, dupa un drum destul de lung... dar sa vorbim despre hotel, resort, de fapt.

Resortul este structurat astfel: Cladirea administativa, in care este situata receptia, restaurantul, sala de lectura, flancheaza resortul in partea stanga... in centru se afla piscina cu vedere spre ocean, in dreapta gradina cu minigolful si pavilionul de masaj, iar in spate, pe trei randuri, se randuiesc apartamentele, toate cu terase generoase, ce privesc spre ocean.

Intre cele trei randuri de cladiri, vegetatie din belsug, mici gradinite exotice, flori si statui. Noi am fost cazati la cel de-al treilea “nivel”... asa ca am avut de urcat scari din belsug, fapt deloc placut, intr-adevar, cand ai doua geamantane de cate 23 de kg in brate... dar asta sa fie baiul... inca o scara si ajungem la usa... apartamentul e destul de marisor, baiatul cu bagajele ne explica pe indelete cum functioneza televizoarele aerul conditionat, ca trebuie sa inchidem usile si geamurile la plecare, ne arata cele trei terase, una in spate, la intrare, una in dreptul livingului si dormitorului, deci cu vedere la ocean si a treia... pe acoperis.

Dormitorul e destul de micut, poate si din cauza mobilei masive, de lemn, cu accente coloniale si a patului cu un fel de baldachin... are si aer conditionat, dar si lustra cu ventilator.

Livingul e marisor, cu canapea extensibila, o masa joasa si cateva scaune la fel de joase... piesa de rezistenta e un cufar pitoresc, in care se pastreaza prosoapele curate... ni s-au spus care sunt pentru piscina si care sunt pentru baie.

Bucataria e deshisa, cu un bar cu scaune cocotate pe picioare lungi... e complet dotata, iar cand spun complet, ma refer nu numai la aparatele electrocasnice (frigider cu congelator, aragaz electric cu cuptor, cuptor cu microunde, toaster, cafetiera, etc), dar si la vesela (farfurii, tacamuri, pahare, oale, cratiti, tavi), servete de bucatarie, solutii de curatat.

Baia e decorata cu gust, bine dotata si ea...

Pe terasa principala si pe cea de pe acoperis, cate doua sezlonguri, in plus, masa si scaune la terasa principala, de unde poti rasfata privind apusul soarelui in ocean.

Curatenie si schimbat de prosoape zilnic...

Despre piscina as vrea sa vorbesc putin... datorita amplasamentului resortului, pe deal, la inaltime, in clipa in care stai in ea, privind catre ocean, ai sentimentul ca piscina e infinita, ca se termina undeva, la linia orizontului... jacuzzi din imediata vecinatate e acoperit si ofera senzatii extrem de placute... Nu am jucat minigolf, ci sah, cu piese imense de lemn, pe o tersas situata pe drumul catre piscina.

Nu am luat masa acolo, la restaurant, niciodata... am fost mai mult plecati, asa ca am mancat pe unde am ajuns, iar micul dejun l-am pregatit in camera, cumparand de la supermaketul din Arona sau los Cristianos.

Intr-o singura seara, ultima, la sfatul unor prieteni si colegi pe care i-am intalnit, culmea, intamplator, in resort, am mers la un restaurant din propiere, La Estancia, un restaurant-gourmet, cu bucatarie frantuzeasc. Acolo am servit un rand de bauturi din partea casei si am mancat o deliciosa prajitura cu ciocolata… salutari doamnei Laura, care ne-a servit... o romanca minunata, careia ii multumim pentru modul minunat in care ne-a tratat acolo.

Multumim lui Liviu si Mihelei pentru recomandarea Estanciei si pentru inca ceva... ca ne-au invatat ca poti negocia pretul direct cu hotelul, iar reducerea poate fi destul de semnificativa...

In rest, las pozele sa vorbeasca …vor grai, cu siguranta, mult mai bine decat o pot eu face.

PS. Hotelul are un autobuz gratuit care merge cate Playa de las Americas, Los Cristianos din 2 in doua ore... l-am folosit o sigura data dar e foarte punctual si e convenabil pentru cei fara masina.

Trimis de liviadavidescu in 05.09.13 10:22:57
Validat / Publicat: 05.09.13 15:16:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: barcelona, Madrid, Costa del Sol

VIZUALIZĂRI: 3626 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (liviadavidescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Parcarea resortului... vedere dinspre intrare

• Alte impresii din această RUBRICĂRegency Club Resort: