HVD Club Hotel Miramar

654 EUR
ADULŢI: 2 adulti
+ COPII: 1 copil 10 ani

ARTICOL ARHIVAT

Miramar, un concediu in care m-am odihnit

Am citit toate postarile de pana la mine si pot sa spun ca aproape toti au dreptate. Ati vazut vreodata vreo nunta in care toti nuntasii sa fie multumiti? Nu cred.

Noi am fost din 28 august 2009 pana pe 03 sept. Am fost trei familii, fiecare familie cu cate un copil, toti cam de aceeasi varsta de aceea s-au inteles chiar foarte bine intre ei.

Notele mele? 9 si 10. De ce? Mergeti pe litoralul romanesc si veti vedea de ce.

Nu o sa povestesc cum a fost o sa raspund fata de ceilalti care au scris comentarii.

Curatenie: este primul concediu in care sotia mea scoate hainele din geamantan si le pune in sifonier, si am in destule concedii... Prosoapele se schimbau in fiecare zi dupa o simpla regula: trebuia sa le lasi pe jos in baie, pe chiuveta era un carton pe care era scris mare lucrul acesta. La fel se intampla si cu lenjeria. Era schimbata de 2 ori intr-un sejur, dar daca vroiai de mai multe ori o luai de pe pat si o lasa-i pe jos. Simplu. Noua in fiecare zi ne faceau animalute din prosoape. Dar lasam sub cartonul cu numele celei care facea curatenie cate o hartie de 2 leva.

Piscina: in fiecare seara se aruncau pastile de clor si o solutie de reducere a PH-ului, iar dimineata un baiat cu un aspirator imens spala fiecare piscina.

Restaurant: as vrea sa va duceti intai in Romania la orice restauratnt care ofera micul dejun in stil bufet suedez si va veti da seama ca bulgarii sunt 10 ani peste noi la capitolul asta. Nu cred ca exista vreun om care sa nu gaseasca ceva bun de mancat la orice masa. Noi am cerut de multe ori lucruri care nu erau servite la masa si n-i s-au adus imediat, seful de restaurant fiind chiar incantat ca a putut sa ne serveasca.

Bar: pentru cei chiar atat de pretentiosi la capitolul bauturi exista in hol un bar cu plata iar la piscina un mare dozator de apa, vorba unui roman aflat la bar intr-una din zile.

Plaja: super, in comparatie vreau sa spun ca am fost anul acesta si la Venus in iunie-iulie si am preferat sa platim sa stam la o piscina decat sa ne imbolnavim.

Animatie: este primul concediu in care nu am stiut ca am copil cu noi (al meu are 10 ani). Nu am stiut ce este aceea tati vreau inghetata, vreau suc, mi-e foame, vreau ceva dulce, vreau in piscina sau vreau la fotbal. Totul la discretie. Animatorii au facut toti banii. Erau tot timpul cu copiii ba in piscina, ba la fotbal, ba la plaja cu diverse concursuri. La fiecare piscina erau salvamari, asa ca nu mi-am facut griji pentru copil. Pot sa spuna altii ca am fost inconstienti dar am avut zile cand copilul a plecat la joaca de dimineata si a venit doar seara.

Pret: la agentiile din Romania pretul era aprox. 65-67euro/noapte/pers. Am facut rezervare direct la hotel cu 62euro. Pentru ca am platit 30% avans pana in 30.04.2009 pretul a scazut la 52 euro. Iar cand am ajuns acolo directoarea comerciala, miss Zaneva, o bulgaroaica mica si fasneata, ne-a anuntat ca pretul a scazut la 47 euro/noapte/pers. Asa ca per total au fost 564 euro de familie adica in lei 22.900.000 lei vechi. In comparatie anul trecut am fost la un hotel de 2 stele in Venus si am cheltuit 22.000.000 lei, si n-am mancat si n-am baut ca aici, iar de conditii nu exista comparatie.

Per total si cui nu i-a placut ori a trait numai in hoteluri de 5 stele ori n-a mai fost de mult pe litoralul romanesc.

Recomand oricui acest hotel. Mai ales pentru familii cu copii. Aveau inclusiv patuturi pentru bebelusi.

Impresii încărcate de eugen in 28.09.2009 09:22:59

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (eugen); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  950 PMA (din 8 voturi) nota2

- iulyan
[30.03.10 19:42:39]

vreau sa va intreb ceva

la hotel miramar exista la receptie pe cineva care stie romana?

o sa ma duc anul asta. am luat deja bilete si vreau sa stiu la ce sa ma astept.

- pufi73
[30.03.10 21:05:54]

nu am observat sa stie cineva romana la receptie dar te poti descurca fara probleme co lb. engleza nivel de conversatie sau lb.germana

[30.03.10 21:35:49]

La receptie, anul trecut nu stia nimeni limba romana. S-ar putea ca anul acesta sa se mai schimbe lucrurile. Stiau in schimb engleza, franceza si germana. Fiecare receptioner avea in piept un badge cu numele si unul cu limba pe care o vorbeste. Nu trebuie sa iti faci griji. Arati voucerul sau ii spui numarul de rezervare si te gasesc imediat.

- iulyan
[06.04.10 16:10:38]

Mai intreb ceva:

La miramar exista teren de fotbal, tenis, bascket?

Si daca exista ne dau ei mingi?

Si unde v-a trebuit sa vorbiti in alta limba cel mai mult?

[07.04.10 10:05:13]

Exista si teren de fotbal, si de tenis si de baschet. Mingie poti sa-ti aduci. Orice teren se inchiriaza, doar daca nu organizeaza ei concursuri. Cand organizeaza ei nu se plateste. Altfel scoti banii.

Iti trebuie limba straina doar la receptie: engleza, franceza, germana sau bulgara. In rest te intelegi si prin semne.

- andreea78*
[18.04.10 19:56:22]

buna!

Puteti sa ma ajutati sa decid care e varianta mai buna in cazul camerei la Hotel Miramar: vedere partiala la mare sau pool view?

Multumesc

Andreea

[18.04.10 22:05:53]

Au o piscina inchisa. Nu cea din interior. Una afara dar intre trei cladiri. Camera cu vedere la piscina are doar vedere la piscina. Dar e foarte linistita.

- andreea78*
[19.04.10 08:11:37]

Buna Eugen,

Multumesc pt. raspuns! Concluzia ar fii ca camerele pool view sunt o alegere mai buna decat cele cu vedere partiala la mare? Tu in ce tip de camera ai fost cazat?

Multumesc,

Andreea

- crisxx
[04.05.10 13:06:03]

Am sa merg impreuna cu sotia exact in aceiasi perioada in care ai fost si tu, 28 Aug - 4 Sept. Fiind prima data in Bulgaria, in concediu, am sa te rog sa-mi spui, legat de acest hotel, cum este cu parcarea, avand in vedere ultimile evenimente cu furturile de masini...

Multumesc!

- Mate
[07.05.10 19:08:08]

Ce se plateste suplimentar in cadrul acestui complex? Ma refer la parcare, sezlonguri alte servicii?

Va multumesc..HAI FERICIRE1

- Mate
[08.05.10 19:18:50]

Eugen, care este adresa de net pe care ai facut rezervarea? Am ales concediul anul asta pentru iunie la Miramar. Multam!

HAI FERICIRE !

[08.05.10 21:39:36]

Adresa oficiala a hotelului www.miramar-bg.com Atentie ca site-ul s-a schimbat fata de anul trecut.

[08.05.10 21:41:32]

Se platesc sezlongurile de pe plaja si terenurile de sport daca nu te duci cu animatorii. Parcarea e gratis. La piscina sezlongurile si prosoapele sunt gratis.