ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.09.2013
    AUG-2013
    2 AD. + - COPII -- v: -

Rhodos, o insula complexa

- To Limani Tis Rodou ~{}

Pot spune cu mana pe inima ca dupa ce am vizitat insula Rhodos aceasta a devenit instant insula mea greceasca preferata din cate am vazut pana acum pentru ca este foarte complexa si are atat peisaje impresionante, plaje frumoase, cat si multa istorie, deci cam tot ce trebuie pentru a vraji turistul si a-l face sa se reintoarca pe aceste meleaguri.

Am observat ca vantul bate foarte puternic pe insula zeului Helios dar acest lucru mi-a placut pentru ca nu am simtit asa de tare caldura puternica, care in alte conditii ar fi fost poate insuportabila.

Un alt lucru ce l-am observat in cursul sejurului meu in aceasta locatie binecuvantata este faptul ca nu am vazut nici macar un norisor pe cer... a fost senin tot timpul.

Recunosc ca am fost influentat in a vedea aceasta insula de impresiile voastre de pe site (in special cele ale lui BOGDAN DSN) care au descris insula cu lux de amanunte.

Fiind un om al topurilor (de mic mi-a placut sa fac topuri) in cele ce urmeaza o sa fac un top si anume Top 10 atractii (obiective) pe care nu trebuie sa le ratati daca mergeti pe insula (evident din punctul meu de vedere... deci este un top strict subiectiv):

1. Apolakkia Bay (Beach) - este o zona incredibila, de vis, cum numai in filme am mai vazut. Plaja este virgina, izolata, lunga, cu nisip frumos iar marea este de o culoare fantastica care se poate compara de exemplu cu Marea din Caraibe. Am facut aici foarte multe poze si fiecare poza a fost inedita suprizand diferite aspecte ale valurilor spumoase. Zona este situata in partea de sud-vest a insulei la Marea Egee, care este foarte zbuciumata si trebuie sa fii un inotator foarte bun ca sa te incumeti sa intri in mare. Eu m-am multumit pur si simplu sa ma uit la mare, la valuri, sa simt nisipul ud intre picioare. Sincer... nu imi venea sa mai plec de acolo. Am luat si pranzul acolo pe plaja intr-o mica casuta din lemn amenajata pe plaja care avea si hamacuri. Ma simteam ca in filmele de aventuri.

Aceasta plaja am vazut-o in cadrul unei excursii safari facuta cu 2 land rover-uri conduse de soferi britanici experimentati, pe care am dat 55 de Euro pe loc (persoana). La prima vedere suma pare destul de maricica dar credeti-ma ca excursia cu safari merita toti banii. In fiecare masina sunt 8 locuri deci incap maxim 8 persoane. Tot in cadrul acestei excursii am vazut si diverse zone montane si am mers pe terenuri accidentate la viteza maxima (un motiv in plus de bucurie pentru amatorii de adrenalina). Recomand excursia safari pt persoanele mai tinere si care vor sa simta putina adrenalina. Cei care sunt interesati de aceasta excursie imi pot da mesaje in privat si le voi da toate datele necesare de contact.

2. Manastirea Tsambika- este situata aproximativ in aceeasi zona cu renumita plaja Tsambika (Tsampika). Merita locul 2 in acest top pentru peisajele pe care le poti vedea odata ce ai ajuns la ea. Manastirea (foarte micuta de altfel-impropriu denumita manastire ci mai degraba o bisericuta cocheta si frumusica) se afla situata pe un munte in apropiere de unde ai o panorama a plajei cu acelasi nume care te va lasa fara cuvinte. E destul de dificil de ajuns aici pentru ca ai foarte mult de urcat dar eu m-am incumetat. De pe plaja Tsamipka unde te va lasa autobuzul trebuie sa o iei inapoi pe drum si sa urci pana ajungi din nou la drumul principal. De la drumul principal va trebui sa urmaresti o ramificatie spre dreapta unde vei vedea un indicator pe care scrie Panagia Tsamipka. Eu nu am vazut autobuze care sa mearga spre bisericuta asa ca ipotetic fie mergi pe jos, fie iei un taxi de pe plaja care sa te duca acolo, taxiul necostand mai mult de 15 euro dupa calculele mele. Am tot urcat pe acel drum pana am ajuns la un restaurant cu vederi panoramice. Practic orice masina care vine spre bisericuta doar pana la acest restaurant poate urca, drumul oprindu-se in acest loc. Acolo mi-am mai tras putin sufletul si m-am hidratat cu niste apa si am continuat drumul in urcare pe niste trepte pana la bisericuta. Poti intra si vizita si bisericuta gratis dar sunt sigur ca vei fi furat de peisaje. Din nou nu imi doream sa mai plec de acolo... doar sa stau cu privirea pierduta in zare.

3. Plaja Tsambika (Tsampika) - situata in zona Archangelos la aproximativ 25-30 km de zona Kallithea este o plaja foarte buna cu nisip auriu, fin si apa limpede, calda, de culoare verde turcoaz. Intrarea in apa se face progresiv. Nisipul arde foarte tare in acest loc asa ca sugerez sa va plimbati in slapi pe nisip. Gasim aici tot felul de taverne si restaurante pe plaja. Exista si dusuri publice asa ca tot gradul minim de comfort iti este oferit. Plaja impresioneaza si prin insasi cadrul natural in care ea este amplasata. Personal pe aceasta plaja m-am simtit cel mai bine atat in apa cat si in afara ei. Ca sa ajung aici am luat un autobuz din fata hotelului care a plecat de la hotel la ora 9,20 si de pe plaja la ora 16, deci ai ceva timp de petrecut pe Tsampika. Drumul cu autobuzul pana la plaja l-am aproximat la aproximativ 35 de minute dar e posibil sa fi facut putin mai mult. Atentie: este un singur autobuz care pleaca spre aceasta plaja, nu sunt mai multe...

4. Prasonisi-la aprox 85 km distanta de Kallithea- s-au scris multe despre aceasta locatie mirifica la extremitatea sudica a insulei, unde se unesc cele doua mari (Egeea si Mediterana). Egeea pe partea dreapta mai zbuciumata si Mediterana pe partea stanga (mai lina si calma). Practic aici este imposibil sa stai pe prosop sau sezlong pentru ca vantul sufla cu cea mai mare putere pe care am vazut-o pe o plaja pana acum. Sufla atat de puternic incat simteam cum nisipul ma lovea in picior pur si simplu. Dupa cum s-a mai mentionat aici este paradisul celor care vor sa incerce tot soiul de sporturi acvatice (surferi, paraseiling, zmee etc). Mi-a facut o mare placere sa ma plimb pe aceasta plaja care la un moment dat se ingusteaza pana la o fasie mica si ingusta de nisip ca mai apoi sa observam cum se unesc cele doua mari. Fantastic acest fenomen! Aceasta plaja am vazut-o tot in cadrul acelei excursii safari cu jeep-ul. La ea se poate ajunge cu autobuzul doar ca... un drum de la mine la hotel pana la plaja dureaza nici mai mult, nici mai putin de 2 ore jumate. Daca calculezi timpul pierzi 5 ore doar pe drum asa ca nu stiu in ce masura ar renta aceasta miscare cu autobuzul. Cu jeepul safari totusi a fost altceva dar desigur ca asta e doar poarerea mea personala...

5. Lindos-perla insulei, un satuc de vis. L-am pus pe locul 5 pt ca eu sunt mai degraba un amator de peisaje si plaje decat de arhitectura. Desigur aici atractia maxima este sa te urci pe acropole si sa te uiti la peisajele cu St Paul's bay (care sunt incredibile) si cu satucul vazut de sus, cu casele toate de culoare alba, cu stradutele care mi-au facut cu ochiul in a le descoperi, sa observ cum sunt folositi magarusii pe post de taxi pana sus pe acropole. Plimbandu-ma pe stradutele intortocheate am retrait aceeasi senzatie pe care am avut-o cand ma plimbam prin stradutele din Capri Town... o senzatie frumoasa si greu de descris in cuvinte. Aici cred ca mi-a fost cel mai cald... cu temperaturi de aprox 40 de grade

6. Rhodos Town-capitala insulei nu putea lipsi din acest top. Este orasul preferat al sotiei mele. Am vizitat cam tot ce se putea vizita in timpul de 3 ore pe care ni l-am alocat in a-l vizita. Am vazut portul Mandraki, celebrele mori de vant, locul unde se afla odionoara Colosul si bineinteles Orasul Medieval, care eu consider ca este principala atractie a orasului, cu arhitectura frumoasa. Aici neaprat sa urcati la Turnul cu Ceas. Veti plati doar 5 euro de persoana si aveti si o bautura gratis inclusa in pret. Din acest loc se vad cele mai frumoase panorame cu orasul. Imi permit sa va fac o recomandare: Cand sunteti in orasul medieval si vreti sa va racoriti la un suc sau la o bere, mergeti la terasa cu vegetatie frumoasa si luxurianta pe nume Socrates Garden. E un loc care te inspira si in acelasi timp te relaxeaza.

7. Anthony Quinn Bay-un golf foarte frumos si pitoresc unde in 1961 s-a filmat celbra pelicula de razboi Guns of Navarone cu Anthony Quinn si Gregory Peck in rolurile principale. Quinn a fost atat de vrajit de locatie incat a cumparat un teren in zona care a fost denumita dupa gigantul actor.

Golful l-am vizitat cu barca cu motor pe care am luat-o din fata hotelului. Este barca cu podea de sticla cu vederi subacvatice condusa de capitanul George un tip tare simpatic. In cadrul acestei mici excursii care a costat doar 10 euro de persoana veti mai vedea si o plaja de nudisti, diverse grote si stanci sculptate de mare foarte interesante. Daca sunteti interesati de ea imi puteti da mesaje in privat si va voi da anumite date de contact.

8. Castelul Monolithos- l-am vazut tot in cadrul excursiei jeep safari. Din pacate nu am ajuns chiar la el sau mai bine zis la ruinele lui dar il pun pe locul 8 pentru panoramele vazute asupra marii si a padurii de langa el.

9. Statiunea Faliraki vazuta noaptea. M-am plimbat cu sotia pe strazile luminate, am vazut mult tineret (britanici la greu), multe baruri, cluburi, discoteci, nightclubs. Am vazut si un magazin cu acvarii cu mici pestisori care te curatau de pielea moarta de la nivelul picioarelor contra sumei de 5 euro.

Imi permit si aici sa va fac o recomandare. Daca aveti chef sa va relaxati la un cocktail si sa ascultati niste muzica live (sunt 3 tipi care canta la chitara electrica, rece si voce si nu canta rau) puteti da o incercare la barul King Arthur care este la drumul principal si seamana cu un mic castel din exterior.

10. Insula Symi- am pus aceasta atractie doar pe locul 10 deoarece teoretic nu se afla in Rhodos dar se poate ajunge din Rhodos la ea luand un vapor care are o capacitate de 800 locuri. Este o mica insulita situata la 2 ore distanta de insula Rhodos in partea nord-vestica. Aici teoretic ar fi un mic impediment drumul pe care il pierzi din nou pe vapor la dus si intoarcere unde mai vezi si o manastire Panormitis. Desigur ca atractia principala a insulei Symi este insusi oraselul (satucul) Symi cu casute colorate dispuse frumos pe deal si care in combinatie cu marea dau un mare efect. Eu m-am urcat pe deal pana la o bisericuta unde am facut ceva poze cu satucul vazut de sus. Se poate face si o excursie cu un mic trenulet de 40 minute durata care iti face un tur panoramic al insulei.

Un mic pont: nu luati excursia optionala symi cu agentiile romanesti.De exemplu la agentia cu care am fost eu in rhodes pretul unei excursii symi de persoana era de 43 de euro de persoana iar excursia luata de mine prin mijloace proprii a fost de 25 euro de persoana.

Cam asta am vazut eu pe insula si cam asta e my own personal top 10...

Peace and love... Chucky.

Trimis de chucky31* in 04.09.13 11:04:53
    Validat / Publicat: 04.09.13 12:45:26
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 13606 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (chucky31*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P21 Street of the Knights

e perfecta

mersi frumos

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [04.09.13 13:47:36]

Ordinul Cavalerilor Ioaniţi din Rhodos era împărţit în 7 subdiviziuni funcţie de naţionalitatea membrilor ordinului adică, Franceză, Italiana, Engleză. Germană, Provensala, Spaniola şi Auvergne, Strada Cavalerilor (Odos Ippoton) din centrul vechi al oraşului Rhodos care apare în poza 21 este alcătuită din hanurile acestor naţionalităţi principalul loc de întălnire al cavalerilor, construite in secolul 14 în stil gotic şi renovate la inceputul secolului 20 sub scurta dominaţie italiana, doar sediul hanului german nu se cunoaşte cu exactitate celelalte fiind amplasate după cum urmează:

pe partea dreaptă în ordine din planul apropiat se află Hanul Auvergne apoi Hanul Italian cel Francez şi Hanul Provence, acesta comunică printr-un pod arcuit cu Hanul Spaniol aflat pe partea stângă a pozei 21 în planul îndepărtat, tot pe stânga se află Muzeul de Arheologie şi Hanul Englez.

[04.09.13 14:08:04]

@chucky31: Ai spus:

Întrebarea mea ar fi: câte insule grecești ai văzut până acum???

Așa am zis eu de Corfu, că este cea mai și cea mai dintre toate, dar nu apucasem să văd decât Thasos și Skiathos. Acum citind pe AFA despre insule, am aflat că marea în Lefkada are o culoare ireal de frumoasă, că apusul de soare din Oia-Santorini este minunat, că Creta, merită văzută macar o dată în viață. Și acum, vi și tu cu top 10 insula Rhodos. Eu ce să fac, unde să fug anul viitor mai întâi, că deja de pe acum îmi fac planuri de vacanță??

Lăsând gluma la o parte, mi-a placut rw, bună ideea cu topul.

cristianam
    [04.09.13 14:08:53]

@chucky31:3 ore pentru Rhodos Town? Eu a m fost 2 zile si tot am senzatia ca nu am vazut tot. Valea Fluturilor nu ati vizitat-o?

[04.09.13 15:53:55]

@Cristian_h:

mersi de info

chiar nu stiam aceste date

[04.09.13 16:01:19]

@cristianam:

ai mare dreptate

trebuia sa aloc mai mult timp capitalei

stii cum e... eu vroiam o vacanta mai activa, sotia una mai pasiva si la mijloc trebuia sa facem si un compromis...

[04.09.13 16:10:11]

@gettutza:

hey... servus...

pai am vazut 3 insule grecesti pana acum... creta, santorini si rhodos... stiu ca sunt putine si mai am multe de vazut...

de exemplu la anu planuiesc o vacanta la alegere intre skiathos si zakynthos... poate ma sfatuiesti tu care sa o aleg... ambele au zbor direct din cluj...

din pozele ce le vad lefkada pare a fi cea mai frumoasa insula greceasca si la peisaje si la capitolul plaje... pacat ca nu este inca zbor direct din cluj... sper sa existe in urmatorii 5 ani... pana nu imbatranesc eu prea tare...

vlado2
    [04.09.13 21:35:50]

@gettutza: He, he, he... ai insirat insulele despre care ai citit. Dar de Milos ai auzit? Intrece si Rhodos si Creta si Lefkada, si si si si si si... Crede-ma!

Asta ca sa te inebunesc de tot si sa nu mai ai idee ce sa rezervi pentru 2014)

[04.09.13 22:50:46]

@vlado2: Te cred.

Să-mi fie rușinică! Mai zic că imi place Grecia. Nuuuuuuuuuuuuu de Milos nu am auzit, nu am citit pe aici nimic! Dar la cele peste 3000 de insule pe care le are țara asta minunată e normal să nu fi auzit de multe dintre ele. Asta așa să mă scot și eu!

Tu ai fost deci, ne zici si nouă cate ceva plsssssss.

[04.09.13 23:02:13]

@vlado2: Revin asupra ultimului ecou. Am intrat pe contul tău, am gasit acolo destule de citit despre insulele Grecesti în care eu nu am ajuns, încă, inclusiv despre Milos. Maine te citesc din scorță-n scorță.

tase33a
    [16.09.13 17:57:00]

@chucky31: buna. ti-am citit acum 3 saptamani impresiile ,,rhodos, o insula complexa"... foarte frumos si intradevar o descriere complexa... ne-ai convins... maine in 17.09.2013 la ora 12,30 decolam. revin cu impresii.

[20.09.13 09:49:22]

@tase33a:

relaxare placuta va doresc... si sa vedeti cat mai mult din insula

popescuionut
    [08.12.13 14:12:40]

@gettutza: Eu am fost in Zakynthos, peisaje si plaje superbe si inca mai are acea atmosfera traditionala greceasca.

Creta-cea mai mare insula cu plajele din Gramvousa si Balos, unde apa marii este mai ceva ca in Caraibe, palatul Knossos etc.

Insula Santorini ale carei privelisti sunt aproape sureale, zici ca esti intr-un film sci-fi, pe mine m-a impresionat la maxim Santorini, o insula de o frumusete rara si unica, sincer cand am ajuns Fira si Oia si am vazut acele privelisti mi s-a facut pielea de gaina.

Anul asta o sa aleg intre Corfu, peisaje verzi, muntele se imbina cu marea (desi hotelurile gasite la agentiile noastre ofera conditii proaste si foarte scumpe fata de Creta de ex) si Rhodos (momentan ma documentez)... grea alegere!

Spor la alegerea vacantei pt 2014!

corinka
    [27.12.13 15:50:48]

Si noi (sotul si eu) ne gandim deja la vara 2014. Am petrecut deja sejururi in insulele Corfu si Creta si am mai vizitat Skiathos si Santorini in excursii de cate o zi.

Pentru la vara oscilam intre Rhodos si Zakynthos, dar Aegean ne-a usurat alegerea scotand (temporar, speram) zborurile Cluj-Zakynthos in 2014.

Asadar, la vara va fi Rhodos, daca vom si sanatosi si apti de drum.

Am ochit un hotel in Faliraki (ma tenta cazare in Rhodos Town, dar ofertele in Faliraki par mai convenabile) si ma interesa cam cat costa inchirierea unui scuter din aceasta statiune (cu toate eventualele taxe incluse: RCA etc.). Ma poate ajuta cineva? Multumesc!

[27.12.13 17:53:43]

@popescuionut: Mulțumesc pentru urare.

Scuze că răspund cu așa mare întârziere dar acum am văzut ecoul.

Insulele grecești m-au atras de la prima calatoria în Grecia pe care am facut-o cu foarte mult timp în urmă, cred că peste 15 ani.

Nu am apucat să văd prea multe (Corfu, Thassos, Skiathos) pentru că, deși îmi propunem să ajung într-una din ele în vacanța viitoare, nu știu cum se făcea că mereu schimbam destinația. Pentru vara viitoare oscilez între Lefkada și Zakynthos. Din ce am citit pe AFA încep să înclin mai mult spre Lefkada. Dar, sper să ajung într-una din ele oricare ar fi aceea.

Îți doresc Sărbători fericite și vacanțe frumoase!

LORDUL
    [01.05.14 14:44:51]

@chucky31: Plec în 13.05.2014 la hotel cu all din Tholos/Rhodos.

Cum să fac să văd şi alte/cât mai multe obiective pe stil "low cost" (nu prea mai e buget!).

Mulţumesc!

dbarla
    [17.02.15 14:48:47]

Dragilor, daca va este de folos, eu va spun ca am vazut Creta, Zakinthos, Thassos, Lefkada, Kefalonia, Corfu, Santorini. Nu m-am intors niciodata in acelasi loc, insa anul asta voi merge din nou in Rodhos, lucru pe care nu l-am facut niciodata pana acum. Deci, da! Insula Rodhos are multe de oferit. Aici veti descoperi adevarata Grecie, cu istoria sa, cu traditiile sale, cu modernismul, cu splendoarea plajelor si a apelor, cu caldura si prietenia locuitorilor! Nu-ti ajunge o luna sa vezi tot ceea ce este important de vazut, darmite 3 ore! Si, daca ajungeti in Rodhos Town (este locatia perfecta) mergeti neparat la Taverna Blue Lagoon, locul unde intri ca un strain si pleci ca un prieten.

chucky31*, corinka, cristianam, dbarla, gettutza, LORDUL, popescuionut, tase33a, vlado2
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în insula Rhodos:

• pagină generată în 0.082890033721924 sec