ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.09.2013
ÎNSCRIS: 19.08.09
AUG-2013
2 AD. + 3 COPII

Un Auschwitz românesc!!!

De obicei ma informez, chiar aici pe AFA, cand aleg o locatie de vacanta. Acum nu am facut-o si regret!!!

Patroana pensiunii mi s-a parut "alunecoasa" inca de cand am vorbit la telefon: desi CAMERA era trecuta pe toate siteurile cu tariful de 145 lei/noapte, cand a aflat ca venim cu copiii ne-a cerut 160 lei! Nu a reusit sa ne explice logic de ce, insa ne tot transmitea ca oricum ne face o favoare, ca ar trebui sa coste si mai mult! In fine, doar e de 4****, nu? Ne-am invoit cu 160...

Ajunsi la fata locului, am parcat intre un canal, strajuit de niste bolovani si bârne (probabil ca o masura de siguranta) si o șură, si am inceput sa caut portile proprietatii cu intentia de a le inchide in urma mea. Hopa! NU existau! Deja vedeam distrus visul de a sta tihnit uitandu-ma la copii cum se joaca in curte de teama sa nu iasa in strada, cu atat mai mult cu cat in jur era plin si de alte capcane (canalul, sura cu unelte, un caine vagabond nelegat aciuat langa pensiune care putea sa muste si zecile de "noroace" lasate de el peste tot, 2 randuri de scari, etc).

Peste toate insa ne-am dat seama ca, desi intr-o zona izolata, eram exact intre sosea si linia ferata, era ca si cum ai locui intr-o gara prin mijlocul careia trece o autostrada, fiind o galagie infernala!!! Locatia nu poate intruni deci nici un criteriu de eligiblitate: daca vrei sa fii izolat si sa ai liniste este imposibil, iar daca vrei sa ai parte de actiune nu ai unde.

Primul contact l-am avut cu patronul, un domn "intunecat" si foarte, foarte prețios care, in plus, se autointituleaza "singurul mascul din curte". Ne-a dat niste ordine scurte  unde si cum sa parcam masina, iar cand a vazut copiii au inceput regulile: acolo nu e voie, acolo nu punem mana, bețele sunt pentru excursii... Apoi am urmat noi... Am spus ca am vrea sa mergem in camera care nu era inca gata (ora 14!) ca sa culcam copiii. Copiii dorm? De ce? Chiar si cea mare?

A aparut si patroana care, inainte de orice, ne-a invitat sa platim! Ok, ce mi-e acum, ce mi-e mai tarziu... Am vrut sa achitam cu card insa doamna a intrat in panica! Nu putem sa ii dam cash, ca are de platit lumina! Ne-am conformat...

Camera frumoasa, mare, insa incredibil de putin practica! Patul matrimonial este asezat la un fel de mansarda de dimensiunea patului, peste camera, la care se ajunge cu o scara abrupta (imaginati-va ca aveti o "urgenta" pe timp de noapte) si nu asigura niciun fel de intimitate. In plus alte griji pentru parinti, scara si, mai ales, partea de sus fiind extrem de periculoase pentru copii.

Cand am vrut sa culcam copiii am observat cu stupoare ca pentru ei era asezata pe jos o saltea. I-am solicitat patroanei sa o ia si sa traga canapeaua pentru ca nu putem culca copiii pe jos (e rece, curent, plus ca... NU E NORMAL!). Ni s-a atras atentia ca nu cumva copiii sa sara pe canapea si ni s-a facut acest "hatâr".

De la cabana am incercat sa facem o plimbare pana la un loc indicat de gazde (o poiana aflata la cativa Km distanta, la iesirea din localitate) insa a fost practic imposibil. Traficul pe sosea este atat de intens si nu exista niciun fel de trotuar incat ne-a fost pur si simplu teama ca vom fi loviti de masini, asa incat ne-am intors imediat. Ca un fapt divers, patronul ne-a prezentat ca punct de atractie locul unde Huidu a facut celebrul accident, adica exact peste drum de cabana!!!

Patronii par sa urasca copiii (nu cred ca au) ! Li se adreseaza pe un ton ridicat, ba chiar ii fluiera si striga la ei ca sa ii puna la punct! Foarte important de aratat, cabana nu prezinta nicio facilitate exterioara pentru copii, ba mai mult curtea este mica si in pantă.

Nu a existat lucru pe care sa il facem si ei sa nu fie in coasta noastra, sa nu comenteze (de exemplu, am cumparat apa de la un chiosc iar "masculul" s-a suprata ca nu am luat, la pret dublu si de mai proasta calitate, de la barul lor). Peste tot sunt afise cu ce si cum ai voie sa faci, adevarat instructiuni de folosire a cabanei!

Patronii au reusit sa se certe cu prietenii nostri inclusiv pe tema micului dejun (noi am avut inspiratia sa nu cerem). De ce vor doar adultii, copiii nu mananca? Si daca da, de ce nu toti? Le-au numarat imbucaturile la propriu!

Ne-am simtit supravegheati, nu am avut niciun pic de intimitate (patronii locuiesc in cabana) asa ca singura noastra salvare a fost sa ne urcam in masina si sa stam cat mai mult pe drumuri.

Cum omul sfinteste locul, suntem siguri ca daca in locul patronilor ar fi fost niste oameni care se pricep la turism (patroana ne-a reprosat ca a renuntat la un post la o ambasada si acum strange dupa noi) si care ar fi avut drag de ceea ce fac si noi am fi trecut peste dezavantajele evidente ale locatiei si cazarii, insa așa este o destinatie pe care NU o recomandam.

Trimis de eugeniu in 03.09.13 20:24:39
Validat / Publicat: 03.09.13 21:31:11

VIZUALIZĂRI: 1838 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (eugeniu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 28.00 EUR pe cameră

[04.09.13 11:41:59]

@eugeniu: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

eugeniuAUTOR REVIEW
    [04.09.13 15:49:54]

@webmaster: Da, este prima de pe partea stanga a drumului (se vede pe harta atat faptul ca nu are porti cat si gunoiul din curte si calea ferata).

[04.09.13 15:53:10]

@eugeniu: mullțumesc

[14.09.13 00:35:03]

@eugeniu:

Stimate domnule D.F. - camera 5 - Suita Lux!

Multumim pentru parerile ´Dumneavoastra foarte "obiective". Ne pare rau sa constatam ca exista oameni ca dumneavoastra, care - desi au posibilitatea - nu se informeaza complet.

1. Alunecos sunteti Dumneavoastra. Eu am scris pe site, daca binevoiti sa cititi pana la capat, ca pretul camerei 5 Suita de Lux in regim de 2 persoana e de 145 lei. Gratuitatea pentru copii e pana la 7 ani. Patul suplimentar costa 20 lei. V-am facut chiar DOUA paturi suplimentare (unul dublu si unul simplu). Iar salteaua groasa de 20 cm pe care am asezat-o pe jos, in luna AUGUST, a fost datorita faptului ca erati multe persoane (2 ad + 3 copii + multe bagaje), astfel castigand in camera atat spatiu suplimentar cat si loc pe canapea + fotolii, pentru a va putea uita cu totii la tv. Dupa ce ne-ati rugat sa schimbam asezarea, cu toate ca initial ati fost de acord, ne-am conformat (ferestrele izoleaza bine - termopane de calitate - si fiind august nu ne-am gandit ca veti degera de frig).

2. Ne pare rau, nu avem in curte nici canal, nici sura (intr-adevar curtea nu e imaculata, ca la un hotel de 5 stele) - apropos, avem microstatie de epurare - diferit fata de canal. Pe site nu facem publicitate ca am avea un loc de joaca pentru copii. Din pacate, nici organizatorul, care v-a chemat de altfel, nici Dvs. nu ne-ati intrebat despre acest lucru. Ne cerem scuze ca nu avem poarta, dar un om umblat ca Dumneavoastra (si cu pretentii), poate ati sesizat ca in tarile civilizate (vezi Austria), nu exista nici macar garduri, eventual gard viu sau un gard mic pentru delimitarea proprietatii. Numai in Romania avem inca mentalitatea de a ne inchide ca intr-o puscarie. Totodata ne cerem scuze pentru catzelusul de 8 luni aciuat la noi in curte, pe care "un iubitor de animale" ni-l lasase cu cateva zile in urma, dar ne chinuim si acuma sa-l dam spre adoptie. Daca ati observat, cei trei caini ai nostri au padocuri amenajate si nu prezinta nici un pericol pentru nimeni.

3. Privind locatia izolata, repetam ca nu am ascuns adresa si nici pozitionarea ei la drumul national, acest lucru reiesea pe site foarte clar, daca v-ati fi documentat pana la capat corect si obiectiv.

4. Din pacate nu ati ajuns la ora 14.00, cand se face check-inn-ul - cititi pe site! , ci ati ajuns pe la ora 13.00! La ora 13.45 camera a fost gata! Intrucat ati ajuns mai devreme, ne-ati prins "in exercitiul functiunii" si nu am reusit sa strangem noroacele lui Lady si nici sa ne imbracam la "4 ace" in cinstea sosirii Dumneavoastra. Intrucat ati parcat direct in mijlocul parcarii, ne-am gandit si la prietenii dumneavoastra ce urmau sa vina, sa aiba si ei loc de parcare fara sa va mai deranjam, avand in vedere ca doreati sa va retrageti cu copiii in camera.

Cu privire la anumite "reguli", am atras atentia ca betzele din curte sunt pentru excursii, si nu pentru a se juca cu ele in preajma cainilor, ca acestia sa se sperie. Totodata pietrele din parcare sunt pentru a le pastra in parcare, nu pentru a le imprastia peste tot.

5. Si la hotel, achitarea camerei se face la check-in. Iar urgentele noastre financiare ne privesc pe noi si nu pe Dumneavoastra. Avand si cash la dumneavoastra, nu vedem unde a fost problema, mai ales ca v-am dat si bon fiscal, cum e si firesc.

6. Toate camerele sunt postate pe site-uri cu poze si descriere. Camera 5 Suita de Lux. - este una foarte mare si printre cele mai solicitate (amprenta la sol de 38 mp si cu dormitorul de 10 mp la un nivel superior). Nu inteleg de ce nu ati ales o alta camera, de altfel celelalte 4 camere erau ocupate de prietenii Dumneavoastra. Inainte de cazare ati fi putut opta pentru o alta camera.

7. Pana in prezent, in cei 5 ani de functionare, sunteti singurul turist care nu a nimerit acel drum forestier aflat la 300 m distanta de pensiunea (nu cabana) noastra, pe partea dreapta.

In privinta trotuarului, va rugam si pe dumneavoastra sa faceti o adresa/plangere catre Primaria Predeal, sesizarile noastre avand raspunsul de a ne adresa Ministerului Transporturilor.

Pesemne ca nu aveti simtzul umorului prea dezvoltat, de altfel erati cam intzepat si obosit de cand ati venit si ati intrebat cine e "stapanul", neintelegand glumele pretiosului patron (fiind singurul mascul intre o sotie, o pisica si 4 cateluse). Iar despre accidentul lui Huidu in apropierea locatiei noastre, v-am relatat dinainte, ca sa nu mai fim intrebati de acest subiect pe perioada sederii dumneavoastra.

8. Curtea este o curte de munte, normal ca este in panta, cu exceptia parcarii, care este plana, dar si a terasei de 120 mp. De facilitati exterioare pentru copii nu am fost intrebati nici cand a sunat organizatorul, nici cand ati sunat dumneavoastra. Alta data va sfatuim sa intrebati acest lucru, daca nu aveti rabdare sa cititi pe site.

In privinta unui fluierat adresat copiiilor in prezenta dumneavoastra, a tuturor, ne cerem inca o data scuze, DAR la rezervare v-am comunicat si am subliniat acest lucru, ca mai este rezervata o camera de niste persoane de varsta a treia, care doreau sa se odihneasca inaintea unei nunti. Atentionarea prin fluierat s-a facut dupa ce am incercat de nenumarate ori (in prezenta dumneavoastra de a le atrage atentia de a nu mai face galagie la 12 noaptea, nici unul dintre dumneavoastra neluand nici o masura, desi v-am rugat de nenumarate ori). Prin acel fluierat le-am captat atentia si spre uimirea noastra si a dumneavoastra!!! au inteles ce li s-au spus. In a doua seara, cand persoanele respective erau plecate la nunta, nu v-am impus nici o restrictie impotriva zgomotului si a alergatului in sus si in jos pe scari a copiiilor. Daca ati fi rezervat intreaga pensiune, nu ar fi fost aceasta problema. Respectul fata de ceilalti OASPETI/CLIENTI ai pensiunii noastre ne-au impus aceasta masura. Ne pare rau ca acest respect pentru altii nu a venit de la dumneavoastra. Si va rugam nu mai omiteti informatii importante atunci cand faceti aprecieri.

9. Ne pare rau ca v-ati simtit supravegheati, dar nu poti sa nu fii prezent, din moment ce primesti tot felul de intrebari, unde-i una, unde-i alta, ce putem vizita, vrem patul dincolo si nu acolo si in plus ati venit la o pensiune clasificata, si nu la o casa de vacanta a prietenilor dumneavoastra unde sa fiti singuri. Repetam, nu erati singurii clienti in pensiune! Cat despre apa, noi o recomandam pe cea de la chiuveta, care este apa de izvor. Daca dumneavoastra vreti sa dati bani pe ea, e problema dvs. Noi comercializam apa Biborteni si Bucovina, culmea, pentru spritz ati cumparat apa minerala de la noi, de ce daca nu este buna?

10. In privinta micului dejun, va oferim o lectie gratuita de bun simt si comportament in turism (pentru a nu va mai mira cand strainii se uita stramb cand aud de romani):

- bufetul suedez la noi (desi nu este cu autoservire ci servire pe platouri la masa), este destinat tuturor gusturilor si tuturor persoanelor care se aseaza la masa. Desi nu exista portii per persoana, fiecare mananca cat vrea, ce vrea si cat poate. Acest lucru nu inseamna ca daca ai achitat micul dejun, faci ce vrei cu tot ceea ce ramane pe platouri. Si nu cum a spus o prietena din grupul dumneavoastra, ca daca doreste, da la caini TOT, pentru ca ati platit! Tot pe site scrie ca adultii platesc 15 lei pe persoana, iar copii 50% pentru micul dejun. Aceasta este politica noastra si nu vad de ce ar trebui sa ne raportam la hotelurile din Turcia, unde pentru copii totul este gratuit. In consecinta TOTI ceI care se aseaza la masa, indiferent cat mananca, trebuie sa plateasca! Daca doriti gratis, se poate manca la pomeni organizate.

11. Cat priveste intimitatea redusa, subliniem inca o data ca locatia este pensiune clasificata si nu cabana, pe care le puteti gasi in varf de munte, unde chiar si acolo cabanierii isi permit sa locuiasca in locatie si sa stabileasca regulile casei. Va rugam ca pe viitor sa intrebati care este diferenta intre pensiune clasificata si vila la cheie. Prin plata cazarii aveti dreptul de folosinta a spatiilor comunei si a camerei si nu dreptul de proprietate, pentru a face ce doriti!

12. In privinta reprosurilor, atata timp cat vi se ofera o locatie curata, cu tot ceea ce este necesar, avem pretentia ca dupa o masa copioasa sa aveti bunul simt sa strangeti mizeria dupa dumneavoastra, mai ales ca nu ati fost singurii clienti in pensiune. V-ati intrebat careva din grupul dumneavoastra, unde s-ar fi putut aseza un alt turist in haosul lasat de dumneavoastra. In privinta fostului job, am fost nevoiti sa va atragem atentia ca suntem si noi oameni cu studii si cu o situatie materiala, si nu SLUGI, cum a binevoit a ne face o doamna din grupul dumneavoastra, atat pe noi cat si pe "prietenele" sale, subliniindu-ne ca ea nu strange dupa nimeni, pentru ca acasa EA ARE SLUGI. In consecinta, daca nu am fi strans noi, ar fi strans "prietenele" ei dimineatza. Din aceasta cauza ne cerem noi suze, ca si gazde, fata de celelalte doamne din grup, inclusiv fata de sotia dumneavoastra, pentru atitudinea superioara si vocabularul vulgar a doamnei respective (numele si situatia materiala nu te absolva de lipsa celor cei 7 ani de-acasa).

Personal va sugeram sa mergeti intr-o tara araba, sa stati in hoteluri de 5 si 7 stele, bineinteles daca va permiteti si asteptam recenzii de acolo.

Salutari fetelor Dumneavoastra, cu care de altfel am socializat, hranind impreuna cainii si explicandu-le cum se pot imprieteni cu acestia, fara a folosi betzele sau pietrele din curte si aratandu-le ca nu toti cainii musca si sunt agresivi.

Multumim inca o data pentru vizita dumneavoastra si a prietenilor dumneavoastra!

eni&dan

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][4 voturi]
    Adnotat ca DREPT REPLICA la review CRT
    [14.09.13 02:08:04]

@eugeniu: Va rog sa va duceti la oftalmolog pentru a putea vedea mai bine gunoiul din curte.

P. S. Exista tomberon in parcare, cu toate astea unii din grup au considerat necesar la plecare sa-si goleasca gunoiul din masina, pe jos langa aceasta...

[14.09.13 06:15:17]

Am retras notele acordate unităţii - conform regulamentului (1. B. 7), nu e acceptabilă evaluarea multiplă a unei unităţi de cazare de către membrii aceluiaşi grup sau ai aceleiaşi familii, pentru un sejur comun.

O prima evauare cu note din sejurul acestui grup a fost publicata anterior aici

[14.09.13 12:03:34]

@Admin: multumim. Ni se par fair-play!

eni&dan

[17.09.13 15:29:32]

@Casa Timis:

Cum vi se pare ca distinsul domn care se ascunde sub pseudonimul Eugeniu, adica un distins dl. avocat D., a pus pe altcineva, respectiv pe o doamna M.A. din Piatra Neamt sa faca o REZERVARE MINCINOASA pe un site de profil, mintind atat sub aspectul numelui cat si al datei de cazare. Altfel, deoarece nu a rezervat initial online pe (portal turism), nu ar fi putut sa scrie o recenzie. Astfel domnul cel corect si sincer a apelat la ortodoxa metoda de INSELACIUNE IN VEDEREA DENIGRARII NOASTRE. A se vedea mai jos rezervarea pe (portalul de turism) plus Recenzia data (A FACUT GRESEALA SA FOLOSEASCA ACELEASI IDEI SI EXPRESII):

Rezervare ID #372016: M.A. din Piatra Neamt; spatiu: persoane = 4 adulti si 4 copii, camere = 2 duble perioada: 06.09.2013 - 09.09.2013, 3 nopti

[****]

Mesajul turistului: Vom ajunge la dvs in ziua aratata. Multumesc!

Despre acest turist: Dna. M.A. nu a facut nici o rezervare la o alta unitate in ultimele 14 luni.

COMUNICAREA CU DNA M. A.:

04.09.2013 | 15:38:22 Turistul asteapta raspuns

04.09.2013 | 15:55:18 Unitatea a solicitat avans - vezi emailul trimis turistului

Turistul a renuntat la rezervare fara sa anunte

n Piatra Neamt

Iar RECENZIA FACUTA ESTE URMATOAREA: - nu vi se pare hilar??? Oare nu merita sa fie dat in judecata si sa cer daune???

Total 8.3

Localizare 7

Toate recenziile (4)

4 recenzii active0 recenzii retrase

_____________________________

Single Familie cu copii mici (1)

Cuplu tanar (3)

Familie cu copii adolescenti

Cuplu matur

Grup

_____________________________

M.A. - Piatra Neamt

sejur: 06.09.2013 - 09.09.2013

Media notelor: 3.7

Personal: 1, Servicii: 1, Curatenie: 6, Confort: 7, Pret / Calitate: 6, Localizare: 1

Este pe Valea Prahovei...

Personalul unitatii (sot si sotie) este distant si rece cu copiii fata de care au un comportament chiar... ciudat.

Curtea este mica, in panta, neingrijita, fara poarta la intrare (copiii pot iesi cu usurinta din curte), cu caini vagabonzi aciuati inauntru.

Cabana este amplasata intre dn si calea ferata fiind o galagie de nedescris si se afla foarte departe de orice obiectiv turistic sau punct de interes. Peste tot in cabana sunt afise cu regului care de care mai stranii, iar patronii, care stau in aceeasi cabana, sunt in permanenta prezenti astfel incat nu poti avea niciun pic de intimitate.

Patronii sunt neseriosi solicitand un pret pe camera mai mare decat cel afisat pe site (160/camera in loc de 145/camera).

Nu am semnalat nemultumiri unitatii.

Informatii afisate pe (portal de turism) care nu corespund cu realitatea:

Pretul camerei este diferit de cel afisat pe site: camera rezervata figura cu 145/noapte (repet, camera!) insa noua ne-au cerut 160/noapte pentru ca avem si copii care folosesc canapeaua extensibila!!!

[***]

P. S. La acea camera a fost inregistrata in registrele pensiunii noastre, in perioada mincinoasa, o alta familie cu doi copii de la Timisoara.

Acest EUGENIU este un domn onorabil, nu-i asa???

In aceasta ordine de idei solicitam respectuos desfiintarea contului sau plus a postarii sale despre noi. .

[17.09.13 15:35:45]

@Casa Timis: Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc).

eugeniuAUTOR REVIEW
    [21.09.13 14:22:12]

Domnule Patron,

Nu am cunostinta ca AFA sa fie nici site-ul patronilor din turism si nici exclusiv al celor multumiti de serviciile de cazare. M-am inselat? ...

Am postat reviw-ul de mai sus din respect pentru spiritul acestei comunitati al carui membru sunt de ceva vreme: turistul trebuie sa stie la ce sa se astepte atunci cand merge intr-o locatie, cu atat mai mult cu cat este vorba si despre copii.

Am ajuns la cabana dvs pt ca in plin sezon si, mai ales, in weekend, erati singura locatie pe care am gasit-o libera in proportie de 90% (5 camere din 6), ori asta nu va spune chiar nimic?!

Nu as vrea sa va combat in primul rand pentru ca, fiind inabil, m-ați confirmat, iar in al doilea rand pt ca experienta m-a invatat ca trebuie sa ma feresc de cei ca dvs: cei care le stiu pe toate, au mereu dreptate si tin morțiș sa dovedeasca asta. Americanii au un cuvant pentru aceasta tipologie, "stalker". Avem si noi, romanii, insa va las singur sa il descoperiti (daca nu ati primit inca o confirmare) studiind tratatele de specialitate.

Ingaduiti-mi doar sa arat ca, dupa obiceiul decris si de alti "turisti", desi v-ati infruptat din blidele noastre (gratar, tort, sampanie), reciproca bunei cresteri nu s-a aplicat, ba mai mult, v-ati permis sa va tratati cei mai mici musafiri ca pe niste câini! Este foarte adevarat ca atentionarea a functionat pt ca,  nefiind obisnuiti cu un astfel de comportament, bineinteles ca v-au privit ca pe un ciudat. Nu e nevoie de prea mult discernamant ca sa intelegeti, trag speranta, ca din acel moment ati devenit INDEZIRABIL pentru tot grupul!

Mai mult, pentru a nu va stârni iar, va dau chiar dreptate! Ar fi trebuit sa facem stanga-mprejur  imediat ce patroana  ne-a spus ca cei mici dintr-un grup anterior au fost ingrozitor de obraznici "alergand pe scari, jucandu-se de-a indienii si sarind pe paturi". Am gresit... Dar si dvs: ce sa faca cei mici daca nu aveți curte?

Ba vă și ințeleg! Vă visați in occident insa va trădați caracterul prin comportament si limbaj si, desi va inconjurati cabana cu garduri de mânăstire, mai puțin poarta, ne-ati scos ochii ca nu am incuiat ușa la cabana! Sau poate tocmai de aceea?

Daca imi permiteti, va rog, am si o mica nedumerire... Daca va tot laudati cu oferta 3 nopti plus 1 gratis si mic dejun inclus de care, se pare, au beneficiat toti confrații dvs intr-ale lui Bachus, noua de ce nu ne-ati facut-o? Sau, macar, de ce nu v-ati abtinut sa nu cereti bani de la cei care au indraznit sa nu ia micul dejun la dvs? Sau e doar un exercitiu de marketing prin care incercati sa mai pacaliti câțiva turisti sa va treaca pragul?

Pot sa va aduc la cunostinta si ca sunteti singura cabana in care ni s-a spus ca "stingerea" se da la ora 11?

Imi dau deama ca in lipsa de clienti aveti timp sa scrieti pe net, insa aveti prea multe razboaie legale de dus, asa incat nu va mai risipiti energiile pentru ca altfel riscati ca un alt patron sa administreze Casa Timis cat de curand.

Cred ca v-ar ajuta si daca nu ati mai dezvolta terorii conspiraționiste, pt ca nu toti sunt ca dvs!!!  Pe de alta parte (si sper sa fi inteles bine), spuneti-mi dvs care le stiti pe toate,  de unde regula ca cineva nu ar avea voie sa scrie despre cabana dvs pe mai multe site-uri?!?

In ce priveste corul de lăudători (ati primit mai multe comentarii favorabile in ultima luna decat in toti cei 5 ani de activitate) eu trag concluzia ca acestia, acceptand rugamintea dvs de a scrie despre cabana dvs,  inseamna ca s-au simțit bine (... sper ca nu i-ati amenintat si pe ei) ceea ce dovedeste ca ati invatat partial lectia bunei-cuviinte si ca, daca mai apucati, in cativa ani ati putea chiar sa va puneti afacerea pe picioare.

In ultima instanta, desi faceti reprosuri in acest sens, remarc "profesionalismul" de care dati dovada atunci cand incercati, cu tot dinadinsul, sa faceti referiri personale cu privire la cei care va trec pragul (nume, profesie, adresa). Gestul dvs disperat ne da satisfactie si va asigur de doua lucruri: nu ma ascund in spatele unui nick, ci doar respect toate normele legale si de buna practica referitoare la postarea pe internet si, de aceasta data in nume personal, de acum ma voi ocupa sa fac cunoscut tuturor cu ce fel de oameni am avut de a face la Casa Timis.

PS 1: Sper sa va tineti de cuvant macar o data: scutiti-ne de raspuns (cuplul format din cei 2 baieți, alin si goe, nu si-a tinut promisiunea...)!

PS 2: goe stiu cine este, inca incerc sa imi dau seama cine este alin.

casat, eugeniu, GYL*
    Alte impresii din această RUBRICĂCasa T (fostă Casa Timiș) :