ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.09.2013
ÎNSCRIS: 28.01.12
AUG-2013
2 AD. + 2 COPII -- v: 14, 17

A doua oara la Londra

Dupa 3 ani, am revenit la Londra, in vacanta de vara, impreuna cu copiii.

Am calatorit cu British Airlines, totul f. bine. De la aeroport am avut linie directa de metrou, 11 statii pana la hotel, o jumatate de ora.

Am ales acelasi hotel si am fost incantati si de aceasta data: Novotel London West. Curatenie, liniste, amabilitate, mic dejun excelent. Insa, cel mai important: amplasarea f. f. buna, in zona de lux a Londrei, vest, Kensington, la 1 minut de statia de Metrou Hammersmith (4 linii de metrou) si de autogara cu nenumarate linii de autobuze cu etaj, care te duc oriunde in Londra, direct, fara sa schimbi, super, super! Tot acolo e statie a liniei Green Line, am fost la Castelul Windsor si am vazut ca deservesc si Aeroportul Lutton.

Noi am mers prin Londra mai mult cu autobuzele cu etaj, am vazut de sus orasul, iar calatoria e mai ieftina decat cu metroul. Trebuie sa luati cardul Oyster Visitor.

Am stat o saptamana si ne-am bucurat de Londra, am vazut relaxati tot ce am vrut (fara un plan prealabil, fara tururi de forta), am gustat viata londoneza, am intrat pe stradute mai ascunse, a fost f. frumos. Farmecul inconfundabil al Londrei este dat si de taxi-urile negre, model de epoca, precum si de cabinele telefonice rosii, tot model vechi.

Imi place ca totul este bine pus la punct, te poti descurca usor in orice loc, multe indcatii gasesti in statiile de autobuze si la metrou, i-am intrebat si pe londonezi si mereu ne-au raspuns cu amabilitate si ne-au indrumat.

Casele londoneze sunt pe gustul meu, "imbracate" in caramida, cu un design inconfundabil, ordonate, renovate, fara rufe pe la geam si alte chestii de prost gust. Peste tot am vazut curatenie.

O zi am dedicat-o vizitarii Castelului Windsor (casa traditionala a actualei familii regale). Mi-a placut enorm, un castel rupt parca din paginile istoriei, cu o amplasare de vis, iar in interior am vazut o impresionanta colectie de obiecte ale familiei regale. M-au impresionat schitele, picturile si alte obiecte de arta facute chiar de membrii familiei regale, oameni talentati in domeniul artistic. De asemenea, am putut vizita salile de bal ale castelului, folosite si in prezent de regina pentru dineuri oficiale. Castelul este amplasat in inima localitatii Windsor, o bijuterie de orasel, cu stradute inguste pietruite, cu magazine mici, in care se vand produse hand-made ale localnicilor, chestii diferite decat ce gasesti in marile magazine de firma de pe Oxford Street. Nu ratati o vizita la Windsor, puteti ajunge cu Green Line din Londra, gasiti pe site-ul lor traseul si statiile. In aceeasi directie e si Legoland, un parc de distractii pentru copii mai mici si pasionati de personajele Lego.

Puteti merge seara la un musical, gasiti in centrul Londrei agentii cu bilete, la preturi reduse.

Sa nu ratati zonele Trafalgar Square, Picadilly Circus, Coven Garden, cele mai frumoase din Londra.

Ce m-a dezamagit la Londra? Mancarea, chiar si la pub-uri greu gasesti altceva decat fast-food; am preferat restaurantele italienesti.

Nu ma asteptam ca la sfarsitul lunii august sa nu fie explozie de reduceri in magazine. Nimic! Deja bagasera noile colectii, de toamna si preturile erau mari, nu gaseai reduceri.

O mica dezamagire a fost si Muzeul Madame Tussoud. De ce? F. f. putine personaje create acolo, in maxim o ora si jumatate ai terminat de vazut toate atractiile. Insa au un fimulet 4D exceptional. Si o plimbare cu un trenulet prin istoria Londrei, dragut. Insa ma asteptam la mult mai multe figuri de ceara.

Londra mi-a placut si de data asta, e un oras f. frumos, curat, civilizat. Regalitatea isi pune amprenta pe acest oras, care are un farmec aparte, iar englezii vorbesc cu mandrie despre regina lor.

A fost mai aglomerat in august, decat in aprilie. Din cauza ca toata lumea are vacanta in luna august.

Trimis de redmari108 in 03.09.13 17:33:17
Validat / Publicat: 03.09.13 19:50:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAREA BRITANIE.

VIZUALIZĂRI: 5778 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (redmari108); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

GYL*
[03.09.13 22:45:01]

Citind postul tau dupa cele 2 ale lui adri-nico pot spune ca se contureaza o alta fata a Londrei, cea de lux, turistica si cu obiective, dar ce ne facem cu SAL-ul?

redmari108AUTOR REVIEW
[04.09.13 09:54:27]

@GYL: Dupa parerea mea Londra are o singura fata, cea frumoasa, nu am sesizat nimic urat, desi am umblat destul de mult intr-o saptamana.

Casele lor sunt ingrijite, curate, toate au o mica curticica in spate, plina cu flori si pomi. Cam toate seamana intre ele, au aceiasi arhitectura, dar asta e un plus, cartierele sunt placute ochiului. Nu mi se par mai frumoase anumite zone de la noi care te oripileaza cu forme megalomanice si culori tipatoare. Ca sa nu mai vorbim de "frumusetea" blocurilor comuniste.

Imi pare rau, dar nu stiu de inseamna SAL...

iulianic
[04.09.13 10:30:51]

@redmari108: Câtă diferenţă este între acea faţă a Londrei pe care ne-o prezinţi tu şi cea prezentată de @adri-nico!

Asta îmi aminteşte de un coleg care-mi spunea că el nu merge în circuite organizate de agenţii turistice pentru că, citez: "Să mă ducă unde vor ei? Să-mi arate numai ceea ce vor ei să văd? Numai ce-i frumos şi nu adevărata viaţă a localnicilor? "

M-a surprins opinia lui pentru că pe mine mă interesează tocmai partea turistică, vestigiile istorice, etc... Mizerie şi tomberoane găsesc şi pe aici. Gratis, nu pe multe sute, chiar mii de euro.

A vedea partea turistică a unei mari capitale pe cont propriu, alcătuindu-ţi singur programul de vizite, este cu totul altceva. Oricum, tot partea turistică este cea căutată şi explorată, nu periferiile.

Ce înseamnă SAL? "Sectorul Agricol Londra". Este denumirea originală dată de colegii noştri AFA periferiilor Londrei. Echivalentul lui SAI - Sectorul Agricol Ilfov.

Alex_Macedo
[04.09.13 10:38:15]

Acest review merita superbonusul si ma bucur ca am fost eu, in preajma, sa dau click.

... Sigur, puteau fi oricare din colegi...

Bine punctat, fara lalaieli inutile si cu info, atat cat trebuie.

Have a nice day, redmari108!

redmari108AUTOR REVIEW
[04.09.13 21:52:32]

@Alex_Macedo: Multumesc, as dori sa completez ca este foarte util sa aveti un card valid pentru plati on-line in strainatate. Am obtinut discount-uri importante, intre 20-25%, platind bilete pentru accesul la obiective on-line, direct pe paginile web ale atractiilor vizitate, cu 24 ore inainte. Acest lucru a fost posibil si datorita WiFi free la Novotel.

Alex_Macedo, GYL*, iulianic, redmari108
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Londra: