ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.09.2013
ÎNSCRIS: 09.09.10
AUG-2013
2 AD. + 2 COPII

Hotel Glarus...cu bune si cu rele...

Buna tuturor! Ne_am intors de la acesthotel pe 25 august dupa un sejur de 5 nopti asa ca m-am hotarat sa va impartasesc cateva impresii.

1. Drumul: la dus Bucuresti- Vama veche- Nisipurile de Aur, aprox 370km, drum bun, liber, refacut in bulgaria pana la Balcik; la intoarcere Nisipuri- Ruse- Bucuresti- drumul este refacut aproape in totalitate si largit la 3 benzi- in concluziecine doreste sa mearga pe aceasta ruta o recomand cu incredere.

2. Hotelul

Am ajuns la hotel in jur de ora 15.00 asa ca ne-am cazat fara probleme. Parcare in fata receptiei dar dupa 2 zile am fost nevoiti sa mutam masinile pt ca ne sunau disperati de la receptie sa ne spuna ca de fapt acele locuri nu erau ale hotelului. Oricum, am mutatmasina pe locurile amenajate din spatele hotelului deci nu am vazut in acest lucru o problema. In momentul cazarii am platit 30leva pt 5 zile, contravaloarea parcarii, fara bon sau chitanta. Hotelul in ansamblu arata bine, exact ca in fotografii. Am primit camere la et. 9 cu vedere spre port, 2 camere alaturate, noi mergand impreuna cu inca o familie. Camerele sunt ok, destul de incapatoare, cu pat dublu f mare si canapea extensibila in care poate dormi un adult sau un adult si un copilmic (cum a fost cazul nostru) si patut pt copil. Camerele arata exact ca in fotografiile de prezentare dar... curatenia lasa de dorit. Atat curatenia facuta inainte de a ne caza cat si curatenia zilnica... se face f superficial. Noi am gasit f multe fire de par pe josin camera resturi de mancare in patutul pt bebe. La interior pot spune ca hotelul nu arata la fel de ingrijit ca si afara si aici ma refer la cosurile ruginitedin baie si din camera, la clantele usilor care scartatiau de trezeau copii din somn etc. Oricum la capitolul cazare nu am avut marii obiectii.

3. Restaurantul... aici... a inceput"distractia"; la prima masa, respectiv cina

Trimis de mishu25 in 03.09.13 10:08:40
Validat / Publicat: 03.09.13 11:21:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2652 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mishu25); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Zoazore
    [03.09.13 13:13:05]

@mishu25:

3. Restaurantul... aici... a inceput"distractia"; la prima masa, respectiv cina

=???

Si-atat? Sau urmeaza sa revii? Ne-ai lasat cam cu ochii in soare!

daniel_72
    [03.09.13 16:17:20]

@mishu25: ??? ce s-a intamplat, a picat netu' sau s-a terminat cerneala ?

Te-ai oprit tocmai cand devenise mai interesant.

Asteptam (cu nerabdare) "depanarea" ca sa ne poti impartasi din experienta pe care ai trait-o la acest hotel.

De asemenea, poate incarci si cateva fotografii.

mishu25AUTOR REVIEW
    [03.09.13 22:06:02]

Scuze pt intrerupere... probleme cu tehnica... ) asadar la cina care a fost prima masa, surpriza: o coada de vreo 15 pers la gratar si la clatite. de asemenea bufetul in sine, ma refer la partea in care erau asezate felurile de mancare mi s-a parut f. mic. am crezut ca am venit noi la o ora nepotrivita la masa si ca in zilele urmatoare nu va mai fi la fel dar ne-am inselat. despre manacare:

-dimineata: invariabil acelasi meniu-oua, bacon prajit, mezeluri de vreo 3 feluri, castraveti, rosii, masline, cremwusti prajiti

-pranz: doua supe destul de dubioase (supa de pui era mai mult ceapa), 3 feluri principale cu 3 garnituri din care una mereu cartofi prajiti, prajituri 1 fel, fructe 2 feluri, gratar si clatite in fiecare zi- o data am stat si eu la coada... vreo 20 min pt gratar si 4 clatite... f neplacut cand la masa te asteapta sotia si doi copii mici, dar in ziua aceea nu puteam alege altceva decat gratar cu cartofi prajiti.

-cina: aprox la fel ca pranzul dar fara supe.

- bauturi: bere slaba dar rece, vin alb/rosu bunicel, sucuri la dozator cu puternic gust de chimicale, apa plata cred ca de la chiuveta si 5 feluri mari si late de tarie, adica 5 sticle de 1.5-2litri in bar.

Impresia generala in restaurant si la barul de la piscina era de CRIZA GENERALA, foarte foarte saracacios bufetul. In afara de asta cand se termina programul pt masa sau pizza si inghetata (15.00-17.00 si tot cu coada de 15 min) ospatarii fugeau la propriu cu tavile in bucatarie. De exemplu intr-o zi la ora 17.01am ajuns la barul de la piscina si inca se mai putea lua inghetata; am luat pt copil in pahar de plastic dar pana sa pun efectiv 2-3cupe in pahar un ospatar a venit si a luat linguritele de plastic cu care urma sa servim inghetata; am observat acest lucru abia cand terminasem de pusin pahar si nu mai aveam lingurita pt cel mic.

La capitolul animatie f f slab: un tip si o tipa de vreo 45-50 de ani incearca sa faca ceva atmosfera dar fara succes.

De asemenea, asa cum s-a mai scris pe site, miroase puternic a canalizare in zona, iar apa de la chiuveta cu greu poate fi folosita pt spalatul pe dinti.

In rest plaja ok, sezlonguri si umbrele gratuite, pacat de aceste aspecte si de pozitionarea excelenta a hotelului. Asadar daca mergeti pt plaja, camere ok, sezlonguri si umbrele gratuite va recomand dar daca tineti cont si de aspectul masa va recomand sa cautati alte locuri. Comparand cu celelalte hoteluri la are am mai fost acesta a avut cea mai buna pozitionare dar cel mai slab restaurant/bar/echipa de animatie/posibilitati de joaca pt cei mici.

Daca mai aveti intrebari va raspund cu placere!

GYL*
    [03.09.13 22:23:32]

Cum am scris intr-un ecou la un post tot despre Glarus, am fost 3 ani la rand cazat in acest hotel ultima data in 2010 si a trebuit sa renunt datorita faptului ca in fiecare an constatam o inrautatire a conditiilor oferite, inspecial la capitolul mancare, se pare ca trendul se mentine. Din 2011 acest hotel a introdus conceptul de AI, crescand substantial tarifele, dar conditiile...

Anterior exista doar demipensiune sau pensiune completa.

valimunt
    [07.09.13 22:36:52]

Salut, eu plec maine dimineata spre acest hotel pentru un sejur de 5 nopti. Initial am vrut sa luam la Berlin Golden Beach, dar erau in stop sales pentru perioada care o doream eu. Anul trecut am stat la Glarus, tot la etajul 9, insa cu vedere spre statiune. Intradevar pot spune ca privelistea de la inaltimea etajului 9 era superba ziua si noaptea, comparabila cu cea de pe roata Admiral din centrul statiunii. Asa este, tot ceea ce s-a scris in articol este adevarat dar am fost multumit ca am gasit locuri la acest hotel linistit. Parcarea este 6 leva pe zi, care este un pret bun fata de alte hoteluri care percep intre 10 leva si 10 euro pe zi. Si eu anul trecut la prima cina am crezut ca ne-am tepuit cu mancarea intrucat nu am gasit nimic care sa-mi placa dar apoi parca ceva s-a schimbat si in final totul a fost ok. Am fost acum doi ani la Hotel Elena la jumatate din pretul care l-am platit acum la Glarus, unde serviciile de masa sunt mult mai bune si diversificate (... insa nu sevesc gratar) iar bauturile locale deasemenea. Sunt curios cum va fi anul asta. Poate revin cu un comment. PS: Noi mergem de fiecare data pe ruta Ruse - Varna - Nisipuri... sunt 287 km de la Bucuresti si drumul e ok.

daniel_72, GYL*, mishu25, valimunt, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂGlarus Hotel: