ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.09.2013
DE iib
ÎNSCRIS: 30.09.09
SEP-2013

Brazilia, fascinaţia perfectă (p. a V-a)

Paolo – Tanta Coisa (OST Avenida Brasil)

ORASE IN CARE AM FOST

Am sa incep cu marea mea dragoste: SAO PAULO

Cateva cuvinte despre cum se pronunta acest nume. Pentru ca foarte multa lume, nu doar in Romania, pronunta exact cum se scrie. Nu e corect.

Pronuntia in portugheza braziliana este [San Paulo], cu acel „n” foarte nazal, ca atunci cand avem nasul infundat. In completare va dau si transcrierea fonetica oficiala: [sɐ̃w ˈpawlu], dar si varianta sonora:

Am insistat si pentru ca limba portugheza, varianat braziliana este minunata. Poate nu o sa credeti, dar am vazut serialul Avenida Paulista (la televiziunea romana comunista) prin anii ’80. Atunci m-am indragostit iremediabil de limba portugheza vorbita in Brazilia. Mie personal varianta europeana a limbii portugheze mi se pare (foarte) urata. Nu are nimic din muzicalitatea si senzualitatea variantei braziliene. Este exact diferenta dintre engleza americana si engleza britanica. Sau spaniola din America de Sud si spaniola brutala europeana. Toate variantele trans-oceanice sunt mai “cantate”, vorbite mai senzual.

Revin la Sao Paulo. Nu a fost primul oras vizitat in Brazilia, dar m-a cucerit imediat. Oamenii se impart in doua. Iubesc Sao Paulo sau iubesc Rio de Janeiro. In functie de personalitatea lor. Dar niciodata pe amandoua, pentru ca aceste orase nu au nimic in comun.

Banuiesc ca daca esti inclinat spre tehnica, rigurozitate, vei iubi Sao Paulo. Daca esti mai aproape de stiintele umaniste, de latura boema a vietii, vei iubi Rio. Urmeaza sa-mi confirmati voi.

Sao Paulo este un oras de 20 milioane locuitori (neoficial dar mai adevarat decat statisticile oficiale). Totusi surprinzator de mic ca intindere. Doar 60 Km diametru (Bucurestiul are cam 30 Km). Evident toata concentrarea asta de populatie se ghiceste in inaltimea blocurilor.

Ca stil architectonic, stil de viata, ca ritm eu il aseman cu New York. Dar un New York sud american, plin de caldura si zambete, nu plin de nord americani robotizati, fara simtul umorului si al distractiei.

Postez cateva fotografii reprezentative.

Acest articol continua in Partea 6. Am impartit in doua pentru ca voi sa aveti toate fotografiile pe pagina articolului.

Trimis de iib in 03.09.13 00:58:39
Validat / Publicat: 03.09.13 12:42:26

VIZUALIZĂRI: 4923 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iib); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Sao Paulo

webmaster13 [03.09.13 08:40:17] »

webmaster [03.09.13 10:14:56] »

@iib

E bine de stiut, pe viitor, ca in pagina articolului se pot afisa mai multe poze decat limita de "20". De obicei cu cat textul articolului este mai lung (plus textul ecourilor) cu atat mai multe poze vor fi afisate pe prima pagina.

Poti cere, printr-o sesizare ca sa afisam mai multe poze in paralel cu reviewul.

E bine sa nu fragmentezi impresiile despre un singur subiect/oras, doar datorita acestui aspect, al afisarii fotografiilor.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Sao Paulo" (nou creată pe sait)

Diaura* [03.09.13 13:57:32] »

@iib:

Pana voi ajunge sa vad Brazilia cu ochii mei si sa-mii fac propriile pareri traite pe viu (Doamne ce fericita as fi...) uitandu-ma la foto P12 si P18 nu prea mi se pare Sao Paulo pe gustul meu. (asta asa, ca ne-ai cerut parerea).

bessondm [03.09.13 20:15:36] »

As zice ca n-are rost sa-ti faci (prea mari) probleme in privinta pronuntiei corecte si a diferentelor de pronuntie intre portugheza braziliana si portugheza europeana. Aici nu conteaza prea mult si, oricum, cine sta sa te corecteze?; eu citesc articolele tale (cu placere, desigur), nu le ascult. ).

Mi-aduc aminte si de Bulevardul Paulista - Alex Torres incerca sa-l suplineasca intrucatva pe mult mai titratul JR, dupa cele doar 60 si ceva de episoade ale Dallas-ului difuzate in anii '80. Nu stiu daca si reusea.

MCM [03.09.13 20:59:03] »

si mie imi place foarte mult portugheza. Pentru ca suntem de-un leat (vad) nu pot sa nu-mi amintesc de Sclava Isaura - cand a fost dragoste la prima "auzire".

Remember?

trilulilu.ro/video-film/s ... -coloana-sonora

Frumoasa Brazilia, imi promit ca viata asta s-o vad. MUltumesc

Vad ca toate fotografiile sunt facute de la inaltime. Cum au fost facute?

iib [03.09.13 21:24:21] »

@MCM: Am spus de la inceput: Nu folosesc poze facute de mine pentru ca un oras de dimensiunile lui Sao Paulo (de exemplu) nu poate fi fotografiat cu mijloace de amator. Se pierde toata maretia acestui oras.

Si am decis sa folosesc fotografii publice de pe internet, facute de oameni mai priceputi cu mijloace mult mai adecvate.

Pe de alta parte recunosc public ca m-au enervat intotdeauna fotografiile personale ale userilor amfostacolo pentru ca imi arata cate un colt de pat sau cel mult de camera si imi spun ce bine a fost la mare.

Sunt de parere ca orice lucru trebuie facut de oamenii care se pricep. Eu nu ma pricep de loc la poze. Si cred ca ati inteles de 1000 de ori mai bine subiectul din pozele folosite decat daca as fi pozat eu o intrare de bloc si as fi spus "ce arhitectura de exceptie"...

MCM [03.09.13 22:02:21] »

@iib:

Am spus de la inceput: Nu folosesc poze facute de mine... Si am decis sa folosesc fotografii publice de pe internet

nu trage domn Semaca ))

Nu aveam de unde sa stiu ce ai scris in primul rw, pt ca nu-l citisem cand am pus intrebarea, care sper ca tu te-a suparat - prea tare

Daaaar, ca sa nu ma mai trezesc vorbind fara mine, promit ca voi citi rws in ordinea pe care ai scris-o, ok?

In alta ordine de idei, daca ne indemni:

Iubesc Sao Paulo sau iubesc Rio de Janeiro. In functie de personalitatea lor. Dar niciodata pe amandoua, pentru ca aceste orase nu au nimic in comun........Urmeaza sa-mi confirmati voi.

ei bine, ca sa imi pot da cu parerea, ar trebui sa le fi vazut, simtit, auzit, mirosit, gustat by my self. Voi confirma sau infirma dragostea pentru un oras sau altul, dupa ce le voi vedea (chiar daca nu o voi face de la inaltimea unui zbor cu elicopterul , ci mai mult de la inaltimea unei intrari de bloc) ) Altfel.....sunt doar niste pareri bazate pe experientele tale minunate. De ce esti atat de convins ca nu le poti iubi pe amandoua?

iib [04.09.13 15:05:35] »

@MCM: Imi pare rau, raspnsul nu a vrut sa fie agresiv.

Despre Sao Paulo si Rio nu sunt convins, asta e doar parerea personala si mai ales feedbackul a zeci de oameni cu care am vorbit (care nu locuiesc in niciunul din cele 2 orase).

De asta ar fi interesant ca in timp sa primim preferintele cititorilor, daca intmplator aleg aceste destinatii.

In cazul meu aleg Sao Paulo pentru ca este un oras in care ma simt ca in mileniul 3 (cladiri moderne, nivel de tehnologie si automatizari, transport, trafic (cu toata aglomeratia lui la ore de varf), comportamentul oamenilor (sunt mai rigurosi, mai formali), totul pare mai bine organizat. Si imensitatea orasului se simte in orice punct, iar mie imi place.

Citind articolul (viitor) despre Rio de Janeiro vei putea afla unde sunt diferentele fata de Sao Paulo

webmaster [04.09.13 16:01:40] »

Împreună cu a doua sa parte, articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru această destinaţie.

MCM [05.09.13 07:41:28] »

@iib: Multumesc.

Citind articolul (viitor)