ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2013
DIN: medgidia
ÎNSCRIS: 27.07.13
AUG-2013

O vacanta de vis

Am plecat din tara Constanta-Vama Veche-Varna-Burgas-Malko Tarnovo (Peco alimentati full, sa aveti leva pt ca noua nu au vrut sa ne accepte nici dolari nici euro) -Derekoy-Kirklaleli-Havsa-Uzunkopru-Kesan-Eceabat (traversare cu feribot 30 lire masina la persoana nu se plateste) -Canakkale-Ayvacik (atentie nu Ayvalik) aici la Ayvacik am gasit o pensiune ieftina si buna relativ noua (cca 4 ani), f. curata si cu mic dejun inclus in pret la numai 80 lire (30 euro) se numeste Pansyon NOYAN, este cam la 30 metri la intrare de E 87.

Am mers mai departe KUIUKKUIU, IZMIR, de unde am urcat pe autostrada sa va cumparatI HGS (cardul de intrare pe autostrada 35 lire) au la urcare pe autostrada, si mergeti spre Selciuk de unde coborati de pe autostrada si o luati spre kusadasi cca 30 km.

HOTEL GRAND ONDER este un hotel f. frumos, curat, asezat pe un delulet cu vedere la mare (mai exact PORT MARINA), cu personal foarte amabil cunoscator de lb. engleza, lenjeria si prosoapele se schimba zilnic, iar mancarea este foarte buna, multa si diversificata, mancare si prajituri de tot felul, ai piscina, hidromasaj, aparate de gimastica, masa de ping pong. Excursiile le-am luat prin agentia PERON TOUR care aveau si ghid in limba romana, ne-au facut reducere, am fost la PAMUKKALE, EFES SI MORMANTUL FECIOAREI MARIA CU 35 RESPECTIV 30 DE EURO DE PERSOANA, la ADALAND a fost 20 euro de persoana si 80 euro pt. joaca cu delfinii care face toti banii, delfinii te plimba, te mangaie, te pupa, superb merita sa incercati chiar daca este scump.

Copiii platesc la jumatate excursiile, in afara de Adaland unde se plateste intergal nu platesc copiii 0-3 ani. si cei 3-6 ani la jumatate.

Am fost si la MILLI PARK o rezervati naturala unde au 3 plaje una cu nisip, a doua cu pietre mici, a treia cu pietre mari se ajunge acolo cu Dolmusul (7 lire de pers +3 lire intrarea) superb merita vazut. Plajele publice nu sunt grozave, sezlongurile se platesc si sunt destul de neingrijite.

Benzina este destil de scumpa 5,05 lire litrul (1 dolar=1,97 lire, 1 euro=2,60 lire), noi am alimentat full la iesire di bulgaria ne-a ajuns pana la Kusadasi, dar la intoarcere am facut full in Turcia, motorina era 3,90 litrul. Recomandat benzinariile SHELL.

A fost un sejur superb, daca ajungeti acolo va doresc drum bun si distractie maxima.

Trimis de sevi in 02.09.13 13:06:16
Validat / Publicat: 02.09.13 14:57:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Istanbul

VIZUALIZĂRI: 1981 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sevi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 KUSADASI

[02.09.13 14:52:43]

la Ayvacik am gasit o pensiune ieftina si buna relativ[... ]se numeste Pansyon NOYAN

Am creat o rubrica noua pentru aceasta pensiune. Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

La PRET SEJUR, ai trecut "320". Ai putea detalia, te rog? Multumesc.

seviAUTOR REVIEW
[03.09.13 09:56:18]

@webmaster: 129euro/adult, 55 euro copil 12 ani impliniti

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[03.09.13 10:51:28]

@sevi: te rog sa-mi spui daca pretul la Noyan in Ayvacik este pe camera sau pe persoana! Multumesc mult!

[03.09.13 10:53:01]

@sevi: Multumesc. Am trecut "320 [euro]" drept costul total al sejurului.

seviAUTOR REVIEW
[03.09.13 15:37:10]

@maria55:80 lire camera, noi am stat 4 in camera, in vacanta a mai fost cineva care a avut cazare single la kusadasi

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[03.09.13 15:47:09]