ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2013
ÎNSCRIS: 11.08.11
AUG-2013

Ne-a (cam) placut (3)

Vacanta a inceput cu Tarom, zbor ok cu Airbus mare si cu fata invitata in cabina pilotilor (inca ma roade gelozia). Transferul de la aeroport la hotel 45 min, pentru ca am mers cu un microbus si a fost primul hotel la care a oprit.

Hotelul/camera

Cred ca este primul hotel din zona Antalya in care am ajuns eu si care merita 5 stele. Camera mare, mocheta frumoasa si curata, oglinda deosebita, curatenie zilnica, prosoape albe si de buna calitate schimbate in fiecare zi, minibar cu bere, apa si bauturi din gama pepsi, aer conditionat ok, poate un pic zgomotos dar nu stiu de ce nu era cald in camera si au fost zile in care nu l-am folosit.

Baia foarte frumoasa, cu faianta cu modele orientale deosebite.

Mocheta frumoasa si amortizoare de zgomote pe hol, mi-a placut mult hotelul in interior, decoratiuni deosebite si toate cu "dragon"

Daca e sa fiu putin rautacioasa si sa zic si ceva de rau cuierul de prosoape si oglinda care mareste erau prinse foarte sus, aproape inutilizabile.

Balconul foarte mic, cu o masuta rotunda si doua scaune (camera standard, la unele camere, din cele cu vedewre la mare am vazut si balcoane mai mari).

wi-fi free, dar merge prost. Exista si cu plata, dar gurile rele spuneau ca merge la fel de prost.

Plaja

Nisip fin, fara pietre sau scoici, marea nu se adanceste brusc, in primele zile marea a fost linistita si apa era limpede la mal cu multi pestisori. Apoi a batut vantul si au fost valuri spre deliciul fetei mele.

Sezlonguri suficiente, niciodata nu am vazut mai mult de jumatate ocupate.

Sezlongurile au parasolar deasupra si sunt destul de apropiate unul de altul, eu personal prefer plaja cu umbrelute rotunde si cate 2 sezlonguri langa ea, pentru un pic de intimidate.

Plaja destul de mica si parca putin inghesuita, adica era lata si atat. In dreapta era plaja unui alt hotel (seamelia sau port side ceva, pareau destul de inghesuite si nu m-am prins care e chiar langa dragon) iar in stanga din fericire nimic, dar nici plaja nu mai era amenajata.

Piscinele

Piscina mare serpuieste de la iesirea din hotel pana aproape de mare. Desi e mare la suprafata parea putin inghesuita, poate pentru ca pe alocuri latimea este foarte mica. In capatul dinspre plaja este un fel de capat ca o piscina semiolimpica, dar acolo era soare mereu. Sezlonguri inghesuite si multe rezervate cu prosop desi nu se arata nimeni pe acolo.

In ciuda "rezervarilor" am gasit mereu sezlonguri libere, la orice ora, poate nu exact unde voiam dar am gasit. Piscina mare are 1.40.

Piscinele de la tobogane

4 sau 5 la numar, 1.10 cele unde aterizezi si 1.40 cea de pe sub tobogane. Erau si doua tobogane pentru copii mai mici dar nu am ajuns acolo. Toboganele sunt ok, dar nimic deosebit. Doar cele 2 din mijloc sunt mai de "viteza", celelalte sunt lungi si incarligate dar nu prinzi viteza prea mare. Pe unul te putea da si cu colac, viteza mai mare prindeam cand ma dadeam impreuna cu fata mea.

Sezlonguri libere am gasit mereu, desi si aici erau multe rezervate.

Apa curata si mirosind clor in toate...

Mancarea

Multa in restaurantul principal dar cu exceptia a 2-3 chestii nimic deosebit. Agitatie si galagie si ce m-a deranjat cel mai tare nu rearanjau mesele astfel ca daca veneai mai tarziu la masa era greu sau imposibil sa gaseti una cu servetele, tacamuri si fata de masa curata (adica la 8 pm nu mai erau mese aranjate cand restaurantul se inchidea la 9).

Restaurantul de pe plaja - deschidea tarziu (12:30) si tinuta era obligatorie! Inteleg in restaurantul principal dar la cel de pe malul marii era neplacut pentru toti oaspetii. Cine se duce in hotel sa se schimbe ca sa ia masa pe plaja! Oricum nu era nimic deosebit de mancare, iti aducea comanda la masa si nu prea ne-a placut. Am mancat acolo intr-o singura zi.

La tobogane era un mic chiosc unde aveau hamburgeri dar programul era foarte scurt.

La piscina mare era mancare de la pranz pana la vreo 5 dupaamiaza, dar nu stiai unde cand si ce (nu era trecut in brosurica). Nimic deosebit, programul la inghetata era scurt (asta e nemultumirea odraslei) si n-am mancat decat o data. Era inghetata si in restaurantul mare seara dar noi pofteam la o inghetata intre mese, pe la 3-4. Pe plaja nu am vazut inghetata si nici la tobogane.

Per total putin dezamagita la capitolul mancare. Nu ca ramai nemancat, dar nu mi s-a parut la indemana si ce era pe plaja sau la picina era doar gen fast food.

Aha, si in hotel era si o patiserie unde nu erau decat prajituri si torturi.

Bauturi de la dozator, gama pepsi si ceva neacidulat. Sucuri naturale n-am vazut, in brosura scria ca se platesc dar nu le-am vazut pe unde erau disponibile.

Bauturi alcoolice d-ale lor, am incercat si nu mi=au placut. Bere Efes buna.

Restaurantele a la carte - nu le-am incercat.

Luna park

Nimic impresionant, cam vechi si ruginite toate. Masinute, saltea, o roata mare, o barca ce parea periculoasa (s-a dat fiica-mea singura intr-o seara si apoi n-am mai lasat-o), o invartitoare de copii mici si o omida pe post de montagne russe, care scartaia din toate incheieturile. O tura a fost de ajuns.

Spectacole

Slabute, Michale Jackson a fost un pic mai interesant dar a tinut putin.

De fapt in fiecare seara incepeau tarziu si amfiteatrul era foarte incomod (nu aveai de ce sa iti sprijini spatele).

Intr-o seara a fost petrecere cu spuma dar muzica nu ne-a prea prins si cand au pornit tunul cu spuma si ne-a intrat spuma in ochi nu stiam cum sa ne spalam mai repede.

Ne-au placut luminile cu laser.

Animatorii cam anosti si preocupati de altceva, erau mereu cu mobilul in mana, trimitand mesaje sau vorbind, la spectacole cu glume de prost gust sau rasuflate.

In hotel erau putin rusi, mai multi englezi, belgieni, olandezi, francezi, germani. La spectacole vorbeau mai mult in engleza, la masa prima data te intrebau ceva in germana.

Recitind acum pare ca am spus mai multe lucruri negative decat pozitive. Cred ca e un resort bun spre foarte bun, mai ales pentru familii cu copii mici, poate pana in 12-14 ani, apoi nu cred ca au activitati ca sa-i tina in priza pe adolescenti.

So, l-as recomanda, doar ca eu deja am fost de prea multe ori in Turcia, asa ca la anu' nu am nicio idee inca unde vreau sa merg (de obicei stiu unde vreau sa merg anul urmator!). Poate Grecia...

Trimis de sunnyday07 in 01.09.13 14:45:50
Validat / Publicat: 01.09.13 17:16:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 4703 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sunnyday07); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 71.40 EUR pe cameră

[01.09.13 17:16:28]

@sunnyday07: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

[01.09.13 18:33:38]

@webmaster: nu, nu e acolo, dragonul ar fi langa 5 (seamelia) iar in partea cealalta e un teren viran

[01.09.13 19:00:07]

@sunnyday07: rog aruncă o privire peste următorul link maps.google.ro/maps?q=36. ... &hl=ro&t=m&z=16.

• - fă click dreapta pe locul unde e amplasată, apoi alege, din meniul ce va apărea, "Ce se află aici" ("What s here?")
  • - în căsuța de sus vor apărea coordonatele GPS ale locului respectiv - copiază-le și scrie-ni-le te rog aici
  • sunnyday07AUTOR REVIEW
    [01.09.13 19:32:47]

@webmaster: 36.806696,31.345475

[01.09.13 21:16:31]

@sunnyday07: mulțumiri

[01.09.13 22:31:52]

@webmaster: daca am reusit sa fiu de folos cu ceva ma bucur sincer!

celena2
    [02.09.13 05:24:48]

@sunnyday07: frumos review! Am observat ca ai mai fost in Side. Care ar fi cel mai bun hotel din cele vizitate? Ma bate-un gand sa merg la anul in Side, ar fi singura zona pe care n-am vazut-o si Royal Dragon era in topul preferintelor mele, insa, au aparut recent multe review-uri negative pe unele siteuri, care m-au determinat sa ma reorientez...

Multumesc,

[02.09.13 15:36:20]

@celena2: Nu stu ce sa zic, fiecare are ceva "mai" bun decat celelalte.

Plaja e frumoasa peste tot, nisip fin, intrare lina. Fulya (complex Camelya) are umbreluta la fiecare 2 sezlonguri, avantaj Fulya (dupa gustul meu), dar e putin mai mult pana la plaja (Selin e mai aproape).

Piscine - castiga Fulya de departe si cred ca si la tobogane (iar la Dragon piscina mare are 1.40 cu exceptia unei intrari unde sunt copii unul langa altul)

Spectacole seara - Fulya, cu echipa de animatori proprie si musical-uri (usurele dar hazoase si interesante).

Amfiteatru - Sueno - are masute cu scaune si de la bar poti lua tava cu bauturi si alune (bila neagra Fulya - nu poti lua bauturi in amfiteatru)

Mancare - cam toate la fel, parca la Sueno in drumul spre plaja era mereu ceva de mancare dupa amiaza

Bauturi, toate la fel, chimicale, bila alba Fulya cu fresh de portocale dimineata pe care ti-l faceai singur, spre amuzamentul copiilor.

Luna Park - Fulya nu are, Sueno e cu bani (primesti cateva bilete la inceput de sejur), castiga Dragonul.

Hotel - castiga Dragonul (dar Sueno are halate de baie, la Dragon sunt cu bani).

Sezlonguri la piscina - Fulya, Dragonul la piscinele cu tobogane.

Sezlonguri la mare - ok la toate

Cred ca n-am uitat nimic. Dragonul m-a dezamagit putin pentru ca aveam asteptari mai mari, nici macar nu stiu sigur de ce. Poate pentru ca toata lumea cu care am vorbit mi-a spus ca e extraordinar.

Aha, inca ceva - Sueno are un ponton frumos si am facut o excursie in Side cu vaporasul de acolo (gasesti excursii si la celelalte).

M-am uitat putin pe unde ai fost tu - poate aleg si eu ceva din Lara la anu'.

celena2
    [03.09.13 04:43:55]

@sunnyday07: Iti multumesc mult pentru raspunsul detaliat.

Fata de postarile de pe AFA am mai fost in Kusadasi (prea comercial pentru gustul meu, dar are obiective turistice si o plaja superba), Kemer - super, insa plaja lasa de dorit, Marmaris & Bodrum - aici plaja, peisajele sunt de vis dar serviciile sunt mult sub cele oferite de Antalya. Daca iti pot fi de folos cu ceva, cu mare placere: -)

celena2, sunnyday07
    Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Dragon Hotel [Evrenseki]: