ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2013
DIN: Timișoara
ÎNSCRIS: 21.06.13
AUG-2013

Incantati de Hotel Parc Moneasa

Am petrecut un week-end in statiunea Moneasa, statiune pe care o vizitam pentru cateva zile in fiecare vara.

Am incercat sa facem rezervare la casutele de pe strand, dar nu mai erau locuri. Dupa inca trei incercari pe la pensiuni si hoteluri din statiune am incercat si la hotel Parc, unde am si gasit locuri. Stiam ca este un hotel solicitat, tot timpul am vazut parcarea plina si multa lume pe la terase. Probabil norocul nostru a fost ca am avut nevoie de o camera tripla si s-a gasit una si pentru noi.

Hotelul Parc este situat in centrul statiunii, aproape de strand. Este un hotel vechi dar a fost renovat, majoritatea camerelor sunt de 3 stele. Conditiile de cazare sunt bune: camera mobilata si aranjata cu mult bun gust, cu televizor LCD mare si racitor cu cateva produse de baut si de rontait. Baia este frumos amenajata, cu un spatiu mare pentru dus si dotata cu uscator de par. Pe balcon sunt doua scaune si un uscator de rufe, foarte necesar intr-un hotel situat in statiune balneo (sau la mare).

Cum spuneam, noi am avut nevoie de o camera tripla. Cred ca toate camerele au cam aceleasi dimensiuni, dar in cele triple nu prea mai ai loc de miscare. Ca un mic minus as remarca faptul ca atat produsele cosmetice cat si prosoapele (de buna calitate si foarte curate) au fost doar pentru doua persoane.

Micul dejun este diversificat: mai multe feluri de salam si branza, omleta, oua ochiuri, dovlecei pane, carnaciori prajiti, crenvusti, salate, unt, gem, fructe, prajiturele…Sala in care se serveste este cam mica, iar hotelul a fost plin, asa ca am gasit locuri doar afara, pe terasa. Tavile de servire sunt si ele de dimensiuni mai mici si s-au golit foarte repede. Au fost desigur inlocuite, dar pentru cateva minute nu prea aveai din ce sa alegi.

Hotelul detine si un centru SPA: piscina, jacuzzi, sauna, sala de fitness foarte bine utilata. Duminica dimineata a fost innorat si cam racoare, asa ca ne-am bucurat din plin de acesstea.

Consider ca la hotel Parc am gasit cel mai bun raport intre pretul platit si ceea ce ofera hotelul si cu siguranta il vom alege si pentru alte escapade la Moneasa.

Trimis de carmenmo in 31.08.13 17:32:16
Validat / Publicat: 31.08.13 23:10:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MONEASA.

VIZUALIZĂRI: 3458 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (carmenmo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 31.00 EUR pe cameră

Tucu2009
    [01.09.13 00:15:53]

Am fost si eu in primavara la acest hotel si pot fi de acord cu dvs. in ceea ce priveste conditiile foarte bune de cazare si mancarea variata si suficienta la micul dejun.

Un alt mare plus al acestui hotel este centrul spa, in special piscina si jacuzzi.

Camerele duble sunt la fel cum ati afirmat despre cea tripla in care ati fost cazat, adica de abia ai loc sa treci dintr-o parte in alta, asta din cauza dimensiunilor reduse a camerelor si a mobilierului destul de numeros care le populeaza.

Si totusi pretul mi s-a parut un pic mare pentru statiune si pentru ce poate oferi aceasta, sunt si alte variante mai ieftine dar poate nu cu aceleasi conditii bune.

carmenmoAUTOR REVIEW
    [02.09.13 09:22:43]

@sxl: Intr-adevar sunt variante de cazare mai ieftine, iar conditiile sunt bune. Statiunea Moneasa a cam ramas in paragina dupa 1990 si a renascut, sa zicem, in ultimii 10 ani. Sunt multe vile sau hoteluri recent renovate si au aparut unele noi, deci conditiile de cazare sunt destul de bune. Un exemplu ar fi casutele de pe strand...

In pretul de cazare de la Parc intra micul dejun si accesul la SPA, asa ca eu cred ca se merita, mai ales pentru perioadele in care vremea nu e tocmai frumoasa si nu prea ai ce face prin statiune.

danutza_ang
    [11.03.18 18:33:22]

@carmenmo: Imi puteti spune, va rog frumos, daca la Moneasa sunt izvoare pentru cura interna (crenoterapie)?

carmenmo, danutza_ang, Tucu2009
    Alte impresii din această RUBRICĂParc Hotel: