ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2013
ÎNSCRIS: 30.06.13
AUG-2013

Către satisfăcător

Hotel mic, OK pentru tranzit

Pentru concediul din Grecia (Halkidiki) doream sa impart drumul in 2 zile, cel mic nerezistand sa stea prea multe ore in masina, iar mersul noaptea, din motive... subiective, nu era o optiune pentru mine.

Ne-am planificat ca in prima zi sa mergem ceva mai mult pentru ca in cea de-a doua sa ajungem la destinatie cat mai repede si odihniti.

Desi poate cel mai potrivit ca distanta pentru innoptat parea Skopjie, pentru a nu ne abate aprox 20 minute la iesirea de pe autostrada si alte 20 la intrarea inapoi si pentru a nu avea alte tentatii de vizitat/shopping prin Skopjie,

am gasit pe internet varianta Hotel Montenegro Rivijera din localitatea Veles din Macedonia.

site oficial hotelmontenegroveles.mk/eng, camera rezervata prin booking.com

Camera dubla era la pretul de 50 Euro, camera tripla la 65 Euro, ambele variante cu mic dejun inclus.

Am preferat varianta cu camera dubla pentru ca, desi cel mic e... mic, cand e vorba de somn si el si parintii lui au nevoie de spatiu :)

Dar, pentru cei care nu sunt asa mofturosi, la camera dubla copilul de 3 ani putea sta gratuit.

Am plecat asadar la drum, dupa aproximativ 8 ore de condus plus 1,5 ore in total de pauze/vami (foarte rapid prin toate vamile) am ajuns la Veles.

Hotelul are panouri de reclama de-a lungul autostradei, incepand cu aproximativ 20 km inainte de Veles.

De la iesirea de pe autostrada cu masina pana la hotel se face sub 1 minut.

Hotelul este micut, de fapt un motel, are 2 etaje, un restaurant, parcare proprie, internet wireless, totul inclus in pretul cazarii.

In interior hotelul era curat si intretinut, receptionerul (administratorul? patronul?) pe la vreo 50 ani le rupea pe engleza si vroia sa fie cat mai amabil.

Camera tripla era destul de spatioasa, avea televizor, aer conditionat, baie cu dus, toate ok.

Paturile normale, balcon cu masa si scaune de plastic.

Am avut camera 202 la etajul 2 deasupra restaurantului cu vedere la parcare.

Muzica la restaurant s-a auzit pana pe la ora 22.30 dar nu era foarte tare, internetul mergea ok, galagia de la autostrada nu se auzea iar pe strada de dupa parcarea hotelului treceau foarte rar masini, si oricum nu deranjau nici acelea.

La geamuri/usi insa nu erau plase de tantari si, la temperaturile verii, cam e neaparata nevoie sa le lasi cat mai mult timp deschise.

Mustele/tantarii nu erau insa prezente/prezenti in mod deosebit.

Cel mai mare minus pentru aceasta cazare este micul dejun, modest si lipsit de gust, desi in sistem bufet suedez.

Erau oua fierte/ochiuri, castraveti, parizer, unt/margarina/gem, branza, cafea/lapte/suc/ceai, ceva pepene/lubenita. Si cam atat.

Fie ca rezervati de pe vreun site, fie ca rezervati la receptia hotelului (cum am facut noi pt intoarcerea din Grecia) plata se face in moneda lor nationala, dinari macedonieni. (65 Euro=4000 dinari)

Se poate plati si cu cardul.

Nota:

Desi ora X a Romaniei este si ora X a Greciei, sa nu faceti confuzia sa credeti ca e si ora X a Macedoniei.

De fapt, cand e ora X (sau, mai clar, ora 9.00 in Romania/Grecia) in Macedonia e ora 08.00.

In concluzie,

daca e nevoie de un hotel in care sa te cazezi doar pentru a face o pauza de condus noaptea, acest hotel e destul de OK.

Daca doresti un hotel in care sa stai mai multe zile pentru a vizita Macedonia, probabil Skopjie are oferte mai bune.

Trimis de shobo in 31.08.13 01:32:34
Validat / Publicat: 31.08.13 02:13:16
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MACEDONIA de NORD

VIZUALIZĂRI: 2420 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (shobo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 micul dejun - sistem bufet suedez

Nicu
[31.08.13 09:15:23]

Daca doresti sa vizitezi Macedonia?

Trebuie sa mergi si sa te cazezi la... OHRID... fiinca acolo este principala zona turistica a Macedoniei si chiar ai ce face in zona.

E la ceva distanta dar nu asa mare de drumul folosit de romani care merg spre Grecia.

Skopje e mai putin turistic cu toate ca e capitala tarii.

Data viitoare cind mergeti spre grecia incercati si zona Ohrid, eu am fost doar pentru zona asta si a iesit bine.

[31.08.13 12:47:24]

[31.08.13 14:32:19]

@webmaster: este cu cateva sute de metri mai sus, pe acelasi drum, pe stanga;

coordonatele ar fi (41.74270533748261,21.772096753120422)

[31.08.13 14:47:50]

@Nicu:

multumesc de recomandare,

pentru vizitat Macedonia am mai primit aceasta sugestie, insa pentru popas la Ohrid in drum spre Grecia ar insemna aproximativ 4 ore in plus la drum doar pentru abatere, pe langa asta ar mai fi si timpul pentru vizitat lacul propriu-zis

[31.08.13 14:56:29]

@shobo: mulțam fain - am repoziționat "cursorul" amfostacolo.ro/harta-fyro ... el-veles__15277

[10.09.13 18:04:20]

pentru ca am mai fost cazat o noapte acolo, la intoarcerea din Grecia, mai vreau sa adaug cateva impresii:

- pe directia/sensul Timisoara - Skopjie - Veles - Salonic, hotelul este presemnalizat din timp

- pe directia/sensul Salonic - Veles - Skopjie - Timisoara, hotelul nu este deloc presemnalizat

- pe directia/ sensul Timisoara - Skopjie - Veles - Salonic, iesirea si apoi intrarea pe autostrada se face pe la iesirea/intrarea Veles Nord, hotelul fiind la aprox 500 metri de autostrada

- pe directia/sensul Salonic - Veles - Skopjie - Timisoara

esirea si apoi intrarea pe autostrada se face pe la iesirea/intrarea Veles Est (pe acest sens neexistand -sper sa nu gresesc- iesirea/intrarea Veles Nord); de la aceasta iesire/intrare Veles Est se ajunge mai complicat la hotel, aflat la aprox 2.5 km de iesire/intrare, dar daca se seteaza la GPS Skopski pat bb (numele strazii unde este hotelul) o sa reusiti sa-l gasiti

- si dupa aceasta noua cazare la hotel raman la parerea ca sunt conditii bune de cazare dar ca micul dejun e slabut de tot

- in schimb, ajuns seara pe la 8, ne-am incercat norocul cu un pranz/cina la restaurantul hotelului; in ciuda faptulu i ca nu sunt multi clienti de obicei si ca ora era cam tarzie, oferta era destul de variata, avand de ales intre vreo 4 ciorbe (toate disponibile la acea ora) si mai multe feluri 2; mancarea a fost buna, portile medii spre mari; ca pret, 2 ciorbe + 2 feluri 2 + 2 freshuri si o bere au costat aprox 20 euro; se poate plati si in Euro si in dinari (meniul e si in limba engleza si pretul produselor e specificat pentru ambele valute), se poate plati cash sau cu cardul;

asadar, acest restaurant poate fi chiar o varianta de locatie pentru luat masa pe drumul spre Grecia, nu doar pentru cazare

Nicu, shobo