ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.09.2009
ÎNSCRIS: 05.08.09
AUG-2009

la PMM* = 46 USD

Se poate mai bine...

Se voia a fi ceva impresionant prin prezentarile facute dar, cel putin pentru cei ce au mai umblat prin lumea asta, nu e ceva ce te lasa "masca".

Locatia e superba dar ce inteleg egiptenii prin 5 stele e total diferit de ceea ce intelegem noi. De ce? In 7 zile cat am stat acolo nu s-a schimbat lenjeria/prosoapele. La masa? Trebuia sa iti cauti cu atentie locul daca nu nimerai peste o masa cu resturile celor care au mancat inaintea ta, fara tacamuri, trebuia sa umbli dupa servetele... un mimin de igiena totusi. Am surprins un comentariu: "oare astia au auzit de detergent de spalat vase"? Buna remarca!

Sezlongurile? Nu am gasit unul sa nu aiba un defect. Trebuia atentie maxima cand ma asezam pe sezlong. Nu pot spune ca a fost a vacanta nereusita dar trebuie atentie la alegerea hotelului fiindca am inteles ca sunt si locatii mai bune, sub aspectul curateniei. Oricum, tara e mizerabila in intregimea ei dar doar pentru asta nu se merita a fi evitata.

Piramidele, valea regilor si templul reginei Hatshepsut te lasa fara grai! Si daca mai ai si un ghid cum am avut noi parte, Csaba fiind numele lui, chiar se merita. Ne spunea o multime de lucruri interesante, intrat in automatism bietul de el, dar isi facea bine jobul. Concluzie: a merge in Egipt implica un pic de risc, dar merita!

Trimis de ca_an_ in 25.09.09 20:53:56
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 2365 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ca_an_); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 masa era debarasata cand aveau timp, iar de sters blatul, nici vorba, se lipeau coatele de masa :)
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS -200 PMA (din 2 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 46.00 USD pe cameră

[26.09.09 00:55:23]

mutat review-ul la rubrica "originala" a hotelului (figura anterior deja pe site) + sters dublura hotelului.

[25.10.09 08:27:30]

cred ca faci o confuzie, nu cred ca ai fost la Pyramisa Sahl Hashees.

[25.10.09 08:41:03]

eu cred ca stiu unde mi-am petrecut concediul

[25.10.09 19:36:15]

atunci ai exagerat putin, lenjeria si prosoapele chiar se schimbau in fiecare zi, iar la masa nu era nici o problema, iti luau farfuriile si resturile pana nu te ridicai de la masa...si erau o armata de oameni care faceau asta.

chiar este un hotel super ok

[25.10.09 19:43:36]

Chiar nu am exagerat, daca dvs. spuneti ca v-au fost schimbate in fiecare zi inseamna fie dvs. ati fost norocoasa, fie eu ghinionista. Nici in ceea ce priveste restaurantul nu am exagerat cu nimc, era un balamuc complet acolo, complexul fiind ocupat 100%. Complexul e ok dar in nici un caz de 5 stele(europene), dupa cum am spus si in titlu.

[26.10.09 21:21:43]

probabil... dupa cateva zile de plangeri din partea turistilor... si au revenit...

[26.10.09 21:29:33]

nu stiu, asta cu plangerile mie chiar mi se pare lipsa de profesionalism. Nu mi se pare corect sa anunt ca nu mi-au schimbat lenjeria, ca mesele sunt mizerabile... Chiar am o poza sugestiva sa o adaug...

Iar cu sezlongurile chiar nu aveam cum sa ma plang, ca eu pe toate le-am nimerit defecte, dupa cum am spus

[26.10.09 21:35:55]

pai... de aia exista un site sau un caiet de sugestii... ca sa-si spuna clientul pasul... si daca nu au schimbat lenjeria, nu trebuia sa ii sunati la receptie sa le spuneti ca tocmai v-au dat ''pass'' angajatii?... si asa si cu minibarul...

Eu in Turcia daca mi se parea un pahar nesters... ii faceam semn chelnerului, era unul care statea in permanenta in zona noastra... si ne mai aduea o sticla de vin... sau daca nu voiam sa mergem sa luam cafea... sau sucuri fresh... ne aducea el... sau prajituri... ii spuneam sa aleaga el, dupa cum considera ca ar fi mai bune...

[26.10.09 21:41:31]

ei, tocmai de aceea m-am apucat de scris pe site ca sa stie viitorii excursionisti la ce sa se astepte si sa actioneze in consecinta.

la noi erau pahare din plastic dar nu ne-am suparat de la asta, la cat de aglomerat era complexul era mai igienic.

si nu ne serveau la masa sau sezlong, mergeam noi si faceam aprovizionarea

[26.10.09 22:30:55]

Da e o idee buna sa scrii pe site realitatea, asa cum ai facut tu, si sa nu te pierzi in descrierea poetica a albastrului ceruli sau marii, care fie vroba inte noi se vede din poze.

Si eu am facut la fel cand am fost in Turcia, dar la noi a fost bine in comparatie cu ce spuneai... si tot 5 stele... dar asta

pentru ca mi-am ales hotelul cu un an inainte aflat cu treburi prin Antalya. Si asa am vazut multe hoteluri si mi-am facut o imagine... drept sa spun, oricum e un fel de loterie...

Ca la urma urmei... de pe site si din ce iti zic cei de la firma de turism... e de multe ori '''caca-maca''.

Dar asta... ne spune... sa nu mai folosim firma de turism... pentru ca ne-a indus in eroare... si sa dam ceea ce este real...

[26.10.09 22:33:26]

uite am gresit acolo....''spuneai'' sorry...din nou....imi scriu degetele singure....metoda asta ''oarba'' de tastare e beton, dar nu atunci cand schimbi tastaturile

webmasterXY*
    [26.10.09 22:34:49]

Ilie Nicolae, poti dezvolta te rog "cu toate ca il cam suspectez pe ciupa asta cu serverul, ca nu posteaza tot ce scriem..."????

[26.10.09 22:38:13]

pai ce faci bai....tu esti de la CIA...te uti peste tot ce scriem noi....tu si altii va plangeti ca nu va respecta altii intimitatea....dar tu ce faci acolo..acum....chiar voiam sa vad daca esti pe ''faza''...ti s-a aprins becul, sau ce ? ai raspuns cam repede , nu crezi?....si apropo nu mai trimite scanuri....''ca te prajesti''

[26.10.09 22:38:38]

sau poate nu trimit chiar tu, se prea poate....

webmasterXY*
    [26.10.09 22:42:54]

Ilie Nicolae, nu stiu de ce ai avut impresia ca nu este citit ABSOLUT TOT ceea ce se scrie pe acest site! Consider ca te poti gandi in urmatoarele 2 zile daca este corect sau nu cum procedam, DAR mai ales daca este normal modul tau de exprimare!!! Cartonas galben, DEOCAMDATA!

[28.10.09 10:08:40]

nu va mai certati. eu am pus pe site poze cu lenjeria din camera noastra, cu sezlongurile si cu restaurantul. Uitati-va la poze. ca an NU ARE DREPTATE, totul sclipea de curatenie. am avut o vacanta super

bucatarii purtau manusi iar noaptea stergeau pana si frunzele plantelor.

[28.10.09 10:40:28]

Vreau sa mai fac o completare... Asa cum i-am scris si lui iul, sau cum mi-a raspuns si el mie eu am fost in egipt in 2008. Citind ce s-a scris despre hotel de catre cei care au fost in 2009 s-ar putea sa aiba dreptate. Este posibil ca intr-un an lucrurile sa se schimbe... nu stiu. in cazul acesta ma bucur ca AM FOST ATUNCI.

Ce-ar fi daca am scrie fiecare despre excursiile facultative facute? Ce a fost bine sau rau?

indiralisa_26
    [29.10.09 21:39:52]

am ras cu lacrimi!

liviutzuu
    [01.11.09 21:31:12]

Sal. Am fost la acest hotel in septembrie ac si totul mi s-a parut super. Am gasit in camera cos cu fructe in prima zi, totul super curat. Prosoapele erau schimbate ZILNIC, in camera se facea curat tot in fiecare zi, personalul super amabil (normal k mai asteptau si ei cate ceva, dar le dadeai doar daca aveai placere). Cat despre masa, zilnic zeci de feluri de mancare, farfurii si tacamuri super curate. Ce nu prea mi-a convenit a fost faptul ca felurile de mancare se repetau, cu mici exceptii, zilnic... In rest, piscinele super curate, camerele la fel, plaja si marea... fara cuvinte.

Se pare k noi am fost norocosi, pt k un alt cuplu a primit o camera cam murdara si a trebuit sa dea 20 euro si sa fie mutat in alta camera... si asta abia a doua zi.

[02.11.09 11:25:32]

Ma bucur ca cineva imi da si mie dreptate. Eu am pus 10 euro in pasaport cand ne-am cazat, stiam asta pt ca am citit pe forumuri. Ii sfatuiesc pe toti sa faca la fel pt a nu avea surprize sau sa astepte sa -i mute in alta camera. Asta e........

[02.11.09 16:51:01]

Si noi am pus 10 euro in pasaport iar camera a fost asa cum am solicitat, cu vedere spre mare. Insa restul criticilor mi le mentin. Intr-o zi chiar au inchis restaurantul pentru vreo jumatate de ora fiindca nu puteau face fata la avalansa de lume ce era, v-am zis era la maxima capacitate ocupat complexul. Poate a contat si asta. Dar spune-mi si de sezlonguri, cum erau?

[03.11.09 12:23:09]

am pus o poza cu sezlongurile de la piscina....asa aratau si cele de pe plaja OK

adela_mt*
    [10.12.09 19:47:25]

buna,

M-am apucat sa scriu pt ca vad ca exista pareri pro si contra si vreau sa spun ce am patit eu.

Am fost si eu de 2 ori la acest hotel, in 2009, in iulie si in octombrie.

Dar am revenit la acest hotel numai pt ca am mers la centrul de scufundari.

Baietii de acolo sunt super.

In Egipt am fost de 5 ori pana acum si numai pt scufundari.

Dar hotelul , clar pt serviciile oferite, nu este un hotel de 5*.

Sezlongurile intr-adevar nu sunt toate bune, unele erau rupte, nu toate aveau perne , plus ca nu sunt suficiente pt toti din hotel, nici la plaja , nici la piscina.

La masa nu faceau fatza nr de clienti, ajunsesera sa ii puna la coada pe turisti si ii primeau dupa ce se elibera cate o masa.

Era coada si la farfuriile goale.

Mesele nu le curatau, trebuia tu ca turist sa iti cureti masa si sa iti iei singur, in cazul in care gaseai, furculite si cutite.

Cand am ajuns acolo cel care ne-a adus de la aeroport ne-a spus sa punem 10-15 usd sa primim o camera buna.

Cu tot cu bacsis am primit o camera care nu era de 5* pt ca aveam o baie de 2mp. Ne-am dus si am facut scandal si atunci ne-au dat o camera care nu avea vedere la mare decat daca ieseai pe balcon , pana la balustrada si de acolo puteai zari un coltz de mare.

Hotelul este mare, are capacitate, e frumos, dar ei nu stiu sa faca turism. Pacat pt marea lor Rosie!!!

Concluzia mea este ca in iulie a fost mai bine ca nu era foarte multe lume si gaseai si sezlong si masa libera, dar in octombrie .... doar Marea Rosie le-a spalat rusinea.

[10.12.09 19:50:59]

Ar fi si mai bine daca ai posta experienta ta ca IMPRESII (si nu ca Ecou) - adela_mt.

Explic de ce: fiecare review contribuie, prin notele pe care le contine, la o MEDIE a hotelului - sunt de parere ca notele (=gradul de satisfactie) corespunzatoare sejurului tau ar fi avut ca rezultat o medie mai relevanta pentru hotel.

Daca doresti sa postezi si un review, poti folosi acest link: Adauga Impresii Noi.

adela_mt*, ca_an_, Ilie Nicolae, indiralisa_26, liviutzuu, munteanbeatrice
    Alte impresii din această RUBRICĂPyramisa Sahl Hasheesh: