ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.09.2009
ÎNSCRIS: 25.09.09
AUG-2009
2 persoane ADULȚI

Dezamagitor!

Pine Bay, desi a fost alegea unanima a tuturor celor 14 persoane din grup, a reprezentat o experienta neplacuta pentru noi.

Am rezervat si am platit integral 7 camere, inca din luna aprilie a acestui an (camere duble in hotel, seaview). Teoretic am ales "the best".

Ajungand la ora 15, la receptie ni se iau pasapoartele, ni se confirma rezervarea si ni se dau formularele pentru completat.

Rezolvam problemele administrative si, in naivitatea noastra, incercam sa fim "draguti" pentru a putea de beneficia de camere pe acelasi etaj. Se ia atentia si receptionerul ne anunta ca din pacate este o problema (aici incep cele 3 ore de neuitat - acum rad dar atunci eram fierti).

Prima data ne spune ca a avut loc o inundatie si ca nu mai au camere seaview. Ni se ofera in schimb camere la bungalow pentru 2-3 zile, urmand sa fim mutati in hotel dupa remedierea problemelor.

In momentul in care am refuzat, l-au chemat pe seul receptiei. Vine un tip slabanog si extrem de arogant care, surpriza, ne spune altceva: din cauza unei defectiuni a softului:)) si pentru ca am ajuns cu o ora mai tarziu decat ora pentru checkinn, s-au dat camerele seaview si nu mai au decat 5 la bungalow si 2 camere in hotel landview.

Ma rog... scurtez povestea. Am chemat reprezentantul agentiei, a venit, s-a certat cu seful receptiei, problema NU s-a rezolvat.

Ne-am facut o mie de nervi pentru ca nici macar nu mai vroia sa ne dea inapoi vaucherele si pasapoartele, ca au apucat sa ne completeze intrarea in bungalow si nu mai pot sterge din sistem!!! .

Bomboana de pe coliva a fost cand in fata noastra, tot unor romani le-a dat 2 camere in hotel, noua spunandu-ne apoi razand ca suntem grup si n-are 7 camere. A repezit-o pe tipa de la agentie pentru ca ne-a luat apararea. Noi am amenintat ca vom chema politia pentru ca refuza sa ne inapoieze pasapoartele si voucherele. Circ in toata regula.

Intr-un sfarsit ne-a dat actele si multumita agentiei am fost cazati la Carpe Diem Claros Resort (in aceleasi conditii contractate initial si acelasi pret) unde am avut un adevarat concediu de vis. Banuiesc ca daca nu se lua de tipa de la agentie, aceasta nu se zbatea sa ne mute intr-un hotel deschis in 2009, deci impecabil.

Probabil ca suna a "poveste". Si noi am plecat la drum incantati de Pine Bay. Imi pare rau ca nu pot scrie un review bun. Imi pare rau ca nu am apucat sa stau acolo. Imi pare rau ca s-au comportat execrabil.

Si va mai spun ca nu suntem studenti fara pretentii si fara bani in buzunar (remarca fara sens peiorativ), dar nici snobi. Grupul era format preponderent din medici si avocati care au plecat in vacanta, nu in inspectie. Din pacate ne-am oprit la receptia hotelului...

Pentru detalii va stau la dispozitie.

Trimis de ralucav in 25.09.09 18:18:12

VIZUALIZĂRI: 3613 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ralucav); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[25.09.09 18:30:24]

De obicei, nu validez impresii ale celor care nu au stat efectiv acolo (mut, in schimb, cele scrise ca ecou la un alt review).

Dar cazul vostru este unul atat de aparte si atat de revoltator, ca va ramane, contribuind JUSTIFICAT (imho) la scaderea mediei acestui hotel (buna / foarte buna, pana acuma). Notele publicate au fost retrase, cf prevederilor Regulamentului (aferente cazurilor de în care nu se beneficiază de cazare minim o noapte)

Si nu in ultimul rand, mi-a placut foarte mult review-ul

ralucavAUTOR REVIEW
[26.09.09 10:42:03]

Multumesc.

Imi place sa cred ca am fost corecta, comentand strict serviciile personalului de la receptie. De altfel, lasand la o parte un alt grup de prieteni romani care a patit aproximativ acelasi lucru cu o luna inaintea noastra, nu am citit nicaieri o astfel de intamplare si de aceea am considerat ca este cazul sa o povestesc.

Inclusiv reprezentanta agentiei noastre in Turcia a spus ca de cand lucreaza cu acest hotel nu a avut probleme.

Dar la receptie, in cele 3 ore a venit si un grup masiv de nemti care solicitau mutarea in hotel pentru ca au trecut cele 3 zile in care au acceptat sa stea la bungalouri

Si apropo: in Turcia nu exista institutia protectiei consumatorului ci doar o asociatie a hotelierilor (care e cam frectie la picior de lemn)

Multumesc pentru apreciere Webmaster si sper ca lumea sa mearga in continuare la acest hotel si sa se bucure de serviciile sale.

michaela_1961
[28.02.10 13:13:08]

Mi-au cazut intamplator ochii pe acest reviews al tau. Am fost la Pine Bay in anul 2005 si am stat la bungalow-uri. Am fost 5 familii, toate super multumite. Vreau sa povestesc un pic despre aceste bungalow-uri si pot atasa si poze. Sunt minunate !!! In primul rand sunt amplasate in niste gradini superbe,pline de leandri, mandarini si tot felul de flori si arbusti exotici. In fata fiecarui bungalow erau hamace cu perne. Jumatate din ele au vedere la mare. Privelistea este extraordinara!!! Un al doilea aspect pozitiv este ca avand cazare in bungalow ai cazare de fapt intr-un apartament format din doua camere, hol, baie si terasa, aferente unei singure familii chiar daca era formata din 2 sau 3 persoane. De curiozitate, cat am stat acolo am vrut sa vad si o camera de hotel. Nu se compara ! Am facut aceasta completare ca sa nu ramana cineva cu impresia ca aceste bungalow-uri sunt niste Bau-Bau-uri . Mai pot spune ca serviciile, plaja, intinderea imensa a acestui hotel, combinatia de un pic de munte si mare ne-au facut un sejur de neuitat. Receptia este pe 3 etaje, cu o vegetatie interioara uimitoare si pereti de sticla ceea ce iti da posibilitatea ca de la barurile interioare sa ai mereu vedere asupra marii. Vorbesc de anul 2005, nu stiu intre timp daca au survenit modificari in bine sau in rau.

In 2007 am fost la Delphin-Alanya, un hotel cu servicii excelente, dar cu toate acestea Pine Bay-ul are ca plus-uri vegetatia, peisajul, gradinile imense si terasele care ofereau o priveliste minunata asupra marii, luminate strategic. Vor ramane de neuitat si discoteca organizata pe plaja dupa ora 23 si seara hotelului, un spectacol feeric organizat tot pe plaja. Repet, vorbesc de anul 2005 si daca Webmaster considera ca nu sunt expirate, voi atasa si poze.

michaela_1961
[28.02.10 13:18:02]

Am uitat sa precizez ca in bungalow-uri noi nu am fost multumiti de AC, celelalte familii nu au avut probleme. Nu stiu daca s-a schimbat ceva in privinta asta. Si inca un aspect, bungalow-urile ar putea fi catalogate ca fiind de 4 stele ptr ca nu au mocheta pe jos, ci gresie. Pe noi nu ne-a deranjat pentru ca era racoare si curat.

relu17*
[09.04.10 18:28:37]

Nu sunt de acord cu acest review. Am stat la acest hotel si nota 0 probabil o merita cel de la receptie, dar asa cum a spus si cea care a postat review-ul, au intarziat, plus ca erau un grup de 7 familii si este destul de greu sa gasesti 7 camere similare.

Parerea mea este ca note la un hotel sa puna doar cei care au stat cel putin o noapte acolo nu 3-4 ore la receptie.

michaela_1961, ralucav, relu17*
Alte impresii din această RUBRICĂPine Bay Holiday Resort: