ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2013
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 27.07.13
AUG-2013

Un hotel dragut

Plictisiti fiind de strandurile din Baile Felix, am ales sa petrecem un week end la Miskolctapolca, la Băile termale Barlangfurdo.

Impreuna cu o alta familie (copiii nostrii fiind colegi de gradinita), am inceput sa cautam o cazare cat mai apropiata de renumitele bai.

Pe ultima suta de metri, am gasit doua camere disponibile la Hotel Kitty. Rezervarea am facut-o direct pe site-ul hotelului. Pentru doua persoane adulte si un copil de 5 ani (fiul meu implineste in septembrie 6 ani), ni s-a oferit o camera dubla cu un pat suplimentar la un pret de 16.500 Ft/ noapte + 450 Ft/noapte/persoana reprezentand taxa de statiune. Copii cu varsta intre 0 – 6 ani sunt cazati gratis. In pretul de mai sus aveam micul dejun inclus. Aceeasi oferta au primit-o si amicii nostrii.

Am facut rezervare pentru doua nopti.

La hotel am ajuns in jur de ora 11. Planuisem sa ne cazam pe la amiaza si apoi sa mergem la bai.

Imediat cum coboram din masina, ni se solicita sa platim parcarea. Le spunem celor doi responsabili ca avem rezervare la hotel, dar totusi suntem nevoiti sa platim pentru 3 ore, avand in vedere ca check-in-ul se face doar de la ora 14.

Ajunsi la receptie, am sperat ca ne putem caza mai repede. Receptionera ne spune ca nu ne poate face check-in-ul mai repede de ora 14.

Inarmati cu multa rabdare si cateva sticlute de apa (afara erau 38 de grade), mergem in recunoastere. In spatele hotelului este un frumos parc, iar baile din pestera la doar 100 m.

Avand in vedere distanta foarte mica fata de strand, patronul hotelului s-a gandit ca nu ar fi rau sa scoata niste bani si din parcare, de la cei care nu erau cazati la hotel Kitty, dar doreau sa parcheze acolo.

La ora 14 fix suntem la receptie. Completam rapid formularele si primim cheile. Camera noastra era la mansarda, iar cea a prietenilor nostri la etajul 1. Am urcat scarile fiind putin suparat ca primisem o camera la mansarda, avand in vedere ca afara era canicula.

Camera arata binisor: pat matrimonial + un pat suplimentar, mobilier nou, minibar, seif, TV, totul foarte curat. Baia este mare, cu cabina de dus, dar jumatate din spatiu era neutilizat din cauza peretilor inclinati de la mansarda. Pornim aerul conditionat si coboram la prietenii nostrii sa vedem ce camera au primit.

Camera lor era putin mai mare, insa patul suplimentar era unul pliant si amplasat total aiurea, astfel incat sa reduca din spatiul camerei. Nemultumirea cea mai mare a fost ca instalatia de aer conditionat a camerei nu functiona, si se instalase un aparat de racire portabil, voluminos, care reducea din spatiul camerei. Dar asta nu a fost totul. Cand amicul nostru s-a lasat pe patul pliant, acesta s-a rupt. Au mers la receptie si au cerut o alta camera. Au fost refuzati pe motiv ca nu mai aveau nimic disponibil. Patul pliant a fost schimbat, insa li se comunica ca vor trebui sa plateasca suplimentar 6.000 Ft/noapte pentru micutul lor. Baietelul tocmai ce implinise 6 ani cu o luna in urma, iar in cererea de rezervare se specificase ca avea doar 5 ani.

De la receptia hotelului am cumparat bilete de intrare la baile termale la un pret redus (spun ei), 5.400 Ft pentru 2 adulti + 1 copil / pentru 5 ore.

Micul dejun oferit a fost ok. Pranzul si cina le-am luat in alta parte, deoarece preturile din restaurant mi s-au parut destul de mari.

Check-out-ul s-a facut la ora 10 dimineata. Am platit cash (am vazut ca alti turisti au platit cu cardul). Daca am fi dorit sa lasam masina in parcare pana dupa masa, trebuia sa platim suplimentar.

Am preferat sa ne urcam in masini si sa mergem spre cealalta statiune de langa Miskolc, Lillafured.

Concluzionand, pot sa spun ca am fost multumit de serviciile oferite de Hotel Kitty, si il recomand si altor turisti care vor merge la Miskolctapolca, avand in vedere distanta foarte mica fata de strand. Calificativele acordate de mine, nu au tinut cont de incidentele avute de prietenii nostri.

Trimis de VICTOR BH in 30.08.13 11:47:11
Validat / Publicat: 30.08.13 12:59:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2465 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (VICTOR BH); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 34.20 EUR pe cameră

[30.08.13 14:03:19]

@VICTOR BH: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

VICTOR BH