ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.09.2009

Foarte nemulțumit
Sub orice critică
Foarte nemulțumit

Hotel slab

Dupa multe ezitari si cautari am decis sa petrecem o parte a vacantei noastre la Alva Donna.

Pentru ca eu mi-as fi dorit sa gasesc mai multe impresii despre destinatia aleasa, am decis sa-mi fac publice impresiile si o voi face intr-un mod cat mai obiectiv.

Plecare - agentia Fibula - zbor ok, transfer ok.

Intrarea in complex se face printr-un sat undeva langa Belek, intrare urata, dar stiam asta si decisesem ca nu este un inconvenient. Ma gandeam ca, data fiind intrarea urata fata de Belek de exemplu, se va compensa cu conditiile.

Hotelul - construit in 1995 si nerenovat (stiam asta dar nu am realizat ce inseamna decat la fata locului) si anume:

- in hol un miros persistent de inchis, de mucegai, nu stiu exact ce oricum deloc placut;

- canapelele din hol foarte obosite, cu pete mari pe ele (petele ne vor insoti oriunde in hotel, urma sa vedem mai tarziu) ;

- camera ok in ceea ce priveste dimensiunile, balconul minuscul, am fost usurati ca nu am regasit in ea mirosul din hotel;

- camera avea o plinta foarte lata din lemn care marginea mocheta, plinta mucegaita si desprinsa cam pe un sfert din camera, cu urme de inundatie, dar din fericire totul era uscat si nu mirosea a mucegai;

- mobilier bine intretinut dar vechi;

- mocheta plina de pete, decolorata, chiar tocita in unele locuri, din material sintetic si cu destul praf in ea;

- baia cred ca era renovata de curand pentru ca arata bine, impecabil chiar, insa este f f mica;

- lenjerie si prosoape ok, curate;

- curatenia in camere se facea intr-un mod rezonabil, s-au schimbat cearsafurile o data in 7 zile si prosoapele zilnic (nu au fost luatii banii ce-i lasesem bacsis pentru curatenie) ;

- patutul pentru copil avea plasa care-l inconjura rupta si patata acolo unde nu era rupta, si era f f mic (nu am pus copilul in el dar l-am lasat in camera pentru ca acoperea plinta) ;

- in hotel acelasi mobilier vechi, mocheta veche, patata si miros inchis;

Masa se servea astfel: mic dejun si pranz in restaurantul principal - Amber, iar cina in restaurantul de la etaj (nu-i stiu numele). In rest, diverse gustari pe la diverse baruri, conform conceptului.

Restaurantul Amber... avea un miros urat, mai ales pe terasa, la colturi mirosea puternic a toaleta improvizata, mese rupte, fara margini sau cu margini desprinse (le-am vazut fara fete de mese) scaunele tocite, patate si destul de subrede. Incercau ei sa pastreze o curatenie, pardoseala restaurantului era lucioasa, arata bine, dar scaunele pentru copiii erau de-a dreptul slinoase, cu dare de mancare pe ele si lipicioase (desi erau din plastic si deci usor de curatat).

Barurile din complex erau cu aceleasi mese vechi, dar macar erau in aer liber si nu aveam probleme cu mirosul.

Restaurantul de la etaj arata foarte bine, f curat, alte mese, alte scaune, totul mult mai nou si mai curat.

Restaurantele a la carte, aratau de asemenea bine.

Mancarea a fost aproape aceeasi 7 zile si gandita cu mare economie (mult pui, multa tocatura, putin miel fiert, multi cartofi si orez, o singura data conopida si brocoli si o singura data niste fructe de mare obosite din conserve).

Fructe erau numai mere, pere, pepene si struguri, iar la prajituri nu stiu prea bine, dar am inteles ca nu erau nici prea multe si nici prea bune.

Am simtit lipsa legumelor ca si garnituri (altele decat cartofi sau vinete prajite) si a cafelei la filtru buna (era ceva aproape transparent).

Aveau in schimb suc de portocale (fresh), suc de rosii si lapte.

Spectacolele erau foarte proaste, nu avea niciun fel de regie, nimic, erau niste chestii improvizate si urlate la microfon de un baiat bun la toate imbracat in maieu...

Aveau miniclub (doua incaperi cu diverse jucarii) dar ce folos pentru ca era un puternic miros de mucegai, peretii fiind pana la jumatate marcati de o inundatie cel mai probabil, o atmosfera umeda si rece pentru ca tineau toate geamurile si usa deschise (sa se ventileze).

Ce mi-a placut a fost faptul ca aveau doua piscine pentru copiii, ambele cu topogane si destul de marisoare, aveau sala de mese speciala pentru copii cu masute, scaunele si mancare speciala, cu blender si alte ustensile necesare, aveau un ponton dragutz, plaja cu nisip (o mica dara de pietricele, dar preponderent nisip) si cred ca asta a fost cam tot ce mi-a placut.

Nu mi-a placut faptul ca la piscina interioara, exista corespondenta intre cea pentru adulti si cea pentru copii, asa ca practic toti se scaldau in aceeasi apa.

Mirosea puternic a clor, probabil a respectau normele de igiena. Vom vedea in timp...

Trebuie sa recunosc ca personalul facea eforturi, munceau continuu, se agitau, erau zambitori dar probabil in numar insuficient.

Au fost momente cand ne-am luat singuri de baut la masa, dar nu mi s-a parut asta o problema.

Cea mai mare problema a mea a fost curatenia (lipsa sa) si calitatea slaba a mancarii.

Trimis de croc in 25.09.09 16:44:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Papillon Zeugma

VIZUALIZĂRI: 7434 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (croc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 108.00 EUR pe cameră

Mihai1972
    [18.04.10 13:29:49]

Buna ziua

As dori daca se poate sa mi lasati un nr de tel pt a discuta. As dori sa merg la acest hotel. Am vazut ca in general aveti o impresie care inclina mai mult spre negativ. As prefera o discutie la telefon.

Multumesc

Mihai1972
    Alte impresii din această RUBRICĂDobedan Exclusive Hotel & Spa [ex. Alva Donna] [Bogazkent]: