ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.09.2009
DE ms65
ÎNSCRIS: 23.09.09
SEP-2009

Supergazde, superpret pt. un superoras

Ne-am hotarat destul de neasteptat sa facem o excursie la Budapesta. Dupa ce am stat ore in sir sa citim zeci de pagini pe net (bugetul redus implica o cazare cat mai ieftina...) ne-am hotarat pt. o gazda care stia romaneste.

Am trimis mail, ne-a oferit informatii despre tot ce doream sa aflam si ne-a facut sa ne hotaram. Si nu am regretat: am ajuns cu autocarul dimineata, am coborat la metrou (e bine sa va luati abonament pe toate mijl. de transp. - eu am luat pe 7 zile si a fost super) si am coborat la statia cu acelasi nume ca si strada unde e casa, Gyongyosi. Gazda ma astepta, mi-a aratat camera, tot ce puteam folosi prin curte, mi-a dat chei de la camera si de la poarta, mi-a oferit pliante... Camera simpla, dar curata, cu TV, camera de baie cu dus, wc, chiuveta. In curte, sub o bolta, erau mese, frigider, cuptor cu microunde, cafetiera, radio, un dulap cu vesela, tacamuri, cafea, ceai, zahar, fier de calcat, tot felul de maruntisuri de care ai nevoie dar nu le cari dupa tine... Noi mancam doar dimineata pt. ca toata ziua alergam sa vedem cat mai multe atractii turistice si mai ajungeam noaptea in camera.

Cartierul este f. linistit, cu case si blocuri noi. La mijlocul distantei pana la metrou (cam 2-3 statii - dar era o placere sa le parcurgi) se afla un parculet f. dragut inconjurat de o gradinita si de mai multe mici magazine (frizerie, imbracaminte, terasa, pizza) si un mag. Plus de unde va puteati cumpara orice, la preturi ca in tara... Atentie: mag. nu au program pana noaptea, se inchid in jurul orei 19. Raman deschise doar terasele, fast-foodurile (cele mai apropiate sunt in mall, langa st. de metrou). Gazda nu locuieste in acea casa (fiind doar pt oaspeti) dar trece pe acolo in fiecare dimineata. Va ofera orice fel de informatii, pe noi ne-a ajutat punandu-ne la dispozitie laptopul dupa care ne-a scos la imprimanta tot ce aveam nevoie.

Va recomand sa cautati aceasta locatie, pretul fiind mai mult decat acceptabil! (dar sa nu va ingramaditi pt ca eu vreau sa revin si sper sa mai gasesc camera libera...). Budapesta e un oras minunat, iar seara cand toate monumentele, muzeele, castelele, statuile, podurile, vapoarele de pe Dunare, se scalda sub lumina reflectoarelor, este de-a dreptul magnific.

Trimis de ms65 in 25.09.09 04:40:02
  • A fost prima sa vizită/vacanță în UNGARIA

VIZUALIZĂRI: 2939 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ms65); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 gara Budapesta Keleti in care a sosit trenul de Bucuresti

petreana22
[25.09.09 11:29:05]

Cat a fost mai exact o camera pe noapte si cate camere sunt in aceasta casa?

cristi_an3000
[25.09.09 11:59:30]

@petreana22, pe site-ul pensiunii ai mai multe detalii:

http: //www. guesthousebudapest. com / indexro. html

[26.09.09 00:17:02]

Sunt 5 camere. Noi am platit 16 euro pe noapte/camera. Nu stiu unde ai mai putea gasi un asemenea pret raportat la conditii. Locatia nu este pt. cei obisnuiti cu luxul, care vor sa fie serviti, sa aiba piscina, bar, spa... Noi plecam dimineata si ne mai intorceam seara, pe la 12 noaptea. Dar erau conditii sa lenevesti toata ziua in curte, sub bolta de struguri, eventual cu o bere rece pe masa. Copii au loc de joaca, chiar si jucarii.

Nu o sa va para rau pt. alegere!!!

mirelab
[26.09.09 00:43:54]

Interesanta informtia ta, iar daca la fata locului gasim si ceea ce se prezinta pe site, chiar suna bine! O intrebare (vad ca esti din Bucuresti si ai calatorit cu autocarul) : cate ore dureaza drumul si care este pretul/persoana?

Multumesc de info!

[26.09.09 00:59:25]

Firma de autocare cu care am plecat este din Budapesta si deserveste marile orase din centrul-vestul tarii. Am aflat de ea deoarece ne ducem des la Miercurea Ciuc, iar acolo este pct de plecare. S-au mai urcat calatori din Odorheiul Secuiesc, Tg. Mures, Cluj. Deci, am plecat din M. Ciuc pe la 17.30 si am ajuns in Budapesta la 04.30 dimineata. S-au facut popasuri si conditiile in autocar sunt excelente: fotolii de piele rabatabile, toaleta, ghid care te serveste oricand cu cafea, casti pt muzica, filme pe monitoare. Sucurile se platesc.

Pretul - in jur de 450 RON/dus si intors pt 2 persoane.

Astept si alte intrebari, daca e cazul!

mirelab
[26.09.09 01:18:09]

Multam, mai meditez asupra transportului, parca as merge pe varianta auto din dotare, daca nu sunt autocare din Bucuresti. Revin cu intrebari daca se contureaza plecarea.

[26.09.09 01:31:31]

Sigur sunt firme si din Buc. care pleaca spre Budapesta. Cred ca am vazut un autocar EuroLines.

Ai loc de parcare chiar in curte, daca nu, in fata casei. Strada nu este f. circulata, nu sunt probleme. Oricum, sunt convinsa ca acolo te vei folosi doar de reteaua lor de transport, care este f. bine pusa la punct. Noi nu alergam niciodata dupa autobuz, metrou sau tramvai pt. ca stiam ca vine repede urmatorul.

Iti doresc o vacanta placuta!!

[22.01.10 00:42:09]

Ca pozitionare a pensiunii, este aproape de obiectivele de vizitat? Modalitati de transport?

[23.01.10 19:09:13]

se afla la cateva statii de metrou de centru. transportul e f bine organizat, ajungi f repede dintr-o parte in alta a orasului, indiferent de alegerea ta: metrou, autobuze, tramvai. In fiecare statie sau mijloc de transport se gasesc harti sau liste cu tot traseul (statiile). Chiar langa pensiune se afla statia de autobuz. Pentru tramvai si metrou mergi cam o statie pe jos, dar este o strada cu casute si multi pomi, linistita si o sa-ti faca chiar placere. Noi preferam mereu sa mergem la metrou. Chiar langa gura de metrou se afla un mall fffmare (duna).

Gazda e binevoitoare, iti va da harti si te va indruma. Efectiv iti trebuie sa ai o harta a orasului pe care sunt si traseele mijl de transport si totul e simplu. Fiecare linie de metrou are o culoare, nu iti ramane decat sa-ti stabilesti unde vrei sa ajungi, sa urmaresti pe harta legaturile care sa te faca sa ajungi cat mai repede. Frecventa cu care vin este maxim 3-4 min asa ca nu alerga dupa ele ca vine repede urmatorul... Noi ne-am facut abonament de 7 zile pe toate mijl de tr si a fost super. Noaptea, dupa 12 circula doar masini speciale de noapte, cu controlori la fiecare USA!!! Abonamentul era valabil, altfel nu stiu ce ma faceam pt ca nu te lasa sa te urci fara bilet iar de cumparat la ora aia... La metrou te controleaza acolo unde la noi sunt barierele, in rest ziua nu am vazut controlori in autobuze si tramvaie.

REZUMAT: ajungi f repede si usor oriunde, indiferent de distanta!

[23.01.10 19:30:19]

super, mersi pentru detalii. planuim sa mergem la inceputul lunii martie...avem de sarbatorit ceva si vrem sa facem ceva mai deosebit.

[23.01.10 19:31:49]

daca mai ai intrebari te ajut cu placere!

[23.01.10 19:41:29]

vad ca ati mers cu autocarul. cat v-a costat de persoana dus-intors? noi am gasit o oferta prin agentie de turism de 160 euro de sejur cu transport inclus(avion) si acum suntem in faza de analizat oferte si impresii.

[23.01.10 19:49:53]

Firma de autocare cu care am plecat este din Budapesta si deserveste marile orase din centrul-vestul tarii. Am aflat de ea deoarece ne ducem des la Miercurea Ciuc, iar acolo este pct de plecare. S-au mai urcat calatori din Odorheiul Secuiesc, Tg. Mures, Cluj. Deci, am plecat din M. Ciuc pe la 17. 30 si am ajuns in Budapesta la 04. 30 dimineata. S-au facut popasuri si conditiile in autocar sunt excelente: fotolii de piele rabatabile, toaleta, ghid care te serveste oricand cu cafea, casti pt muzica, filme pe monitoare. Sucurile se platesc.

Pretul - in jur de 450 RON/dus si intors pt 2 persoane.

[23.01.10 19:53:53]

aham, nu e un pret rau, chiar convenabil. mersi pentru informatii, daca mai vreau sa stiu ceva voi scrie

[23.01.10 19:54:12]

unde va cazati? cate nopti? Avand in vedere ca aveti ca transport avionul, implicit castigati timp, oferta pare avantajoasa...

[23.01.10 19:56:12]

orangeways.com

[23.01.10 20:00:29]

oferta este de la paralela 45, sunt mai multe hoteluri in oferta si sunt sejururi de 2 si 3 nopti. in functie de tipul de hotel 3 sau 4 stele creste si pretul, dar noua ni s-a parut avantajoasa oferta.

[23.01.10 20:07:46]

important e sa ajungeti, nu o sa va para rau!

orasul e super, iar seara e de vis (mai ales daca priviti Buda si Pesta de pe un vas care aluneca pe apele Dunarii) !!! Petrecere frumoasa!

[23.01.10 20:10:12]

abia astept sa mergem. mersi frumos

[07.10.10 13:15:25]

wm, pozele atasate sunt facute in aceeasi locatie dar acum o saptamana, deoarece am repetat experienta de anul trecut

alinush_geo, bubusor, ms65, petreana22
Alte impresii din această RUBRICĂGuesthouse Budapest - Casa Gyongyosi: