ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.08.2013
DIN:
ÎNSCRIS: 03.06.13
AUG-2013

Sovata = statiune mica, preturi mari

Buna seara,

in urma sejurului din Sovata doresc sa va impartasesc impresiile noastre de calatorie.

1. Locatie superba. Paduri bogate inconjoara statiunea, Lacul Ursu frumos amenajat, Salina Praid amenajata pentru turisti. Totul este curat, ingrijit, arata spiritul binecunoscut al ardelenilor pentru gospodarire si buna ingrijire.

2. Mancare scumpa pentru ce se ofera adica felul doi insemnand banalul snitzel de 150 gr de la 18 lei in sus, o prajitura 8 lei etc.

La terasa Bucuresti la pranz meniul zilei 15 lei cuprinde ciorba cam jumate de bol, felul doi 2-3 cartofi cu o bucatica de carne si un pic de salata da varza, desert o clatita. Preferam sa il faca 20 lei si sa fie un pic mai bogat. Mancare proaspata, nu am avut probleme.

La terasa Transilvania aceeasi situatie, ciorbele in schimb nu sunt specialitatea bucatarului.

La Ciupercuta am mancat o singura data, locatie frumoasa, mancarea se vrea un pic mai cosmopolita fata de cele 2 terase de mai sus, nu am fost impresionat.

In schimb am fost impresionati de pizzeria Szorvos, mancare ok, portii ok, gust autentic si pret ok. Pacat ca nu au si ciorbe si preparate traditionale.

Traiesc cu impresia ca in afara statiunii se mananca mai bine.

La celelalte terase nu am avut curaj sa mancam, am intrat strict unde era lume la masa. Doresc sa mentionez ca am habar de preturile de la carciumile din Bucuresti.

3. Cazare scumpa adica in conditii decente la o pensiune ok camera dubla este 150 lei. Oriunde in Romania gasesti cazare + mic dejun la 3 stele la pretul asta. Chiar si asa este ocupat peste tot in week-end.

4. In fiecare zi am mers undeva astfel: salina Praid dimineata pentru copil, seara plimbare prin statiune, cumparaturi la Corund o zi intreaga pentru a vizita toate magazinasele de pe marginea drumului, vizita la cetatea Sighisoara, tur cu trenuletul etc. Aveti ce vedea si va puteti plimba de voie pe langa statiune.

5. Oamenii sunt foarte amabili, pentru cei obsedati ca ungurii ii injura pe romani vreau sa spun ca intentionat vorbesc romaneste chiar daca vorbesc un pic ungureste si nu am sesizat probleme. Daca va comportati civilizat nu sunt probleme.

6. Foarte multi moldoveni de peste Prut cu bani si masini scumpe, foarte multi unguri din Ungaria, mai putini romani din Regat si moldoveni.

7. Per ansamblu o statiune micuta, curata, renovata, dar cu preturi mari la mancare si cazare. Cei care vor obiecta ca este statiune " de interes national" sa se mai gandeasca.

8.Nu in ultimul rand sunt deosebiti preotii din Praid si Sovata, incearca sa mentina ortodoxia si credinta vie aici. Preotul din Praid ne-a marturisit ca sunt 15 romani in localitate, deci va inchipuiti cum e viata aici iarna fara enoriasi si fara turisti...

Trimis de NIKYSAN in 29.08.13 00:30:24
Validat / Publicat: 29.08.13 04:05:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SOVATA [MS].

VIZUALIZĂRI: 5591 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (NIKYSAN); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 11900 PMA (din 17 voturi)

[29.08.13 15:25:41]

@Nikysan, am lucrat un pic in statiune, asa ca am inteles unele lucruri...

1. -Ca si pozitionare in Natura, Creatorul a asezat Lacul Ursu (in jurul caruia s-a construit intreaga statiune), intr-un loc minunat.

2. -Sa ne punem in locul acelor oameni care traiesc acolo, (in orasul Sovata, procentul de someri e ridicat) si care "lucreaza" efectiv cateva luni pe an, ei trebuie sa "exagereze" la cazare si masa, caci cu ceea ce castiga in sezon (plus inca o scurta perioada a sarbatorilor de iarna), ei trebuie sa traiasca un an intreg.

3. - Cazarea e scumpa, pentru ca Sovata are un fel de monopol in zona, nu mai exista statiuni "idem" pe o raza de cateva sute de Km, ar putea cere pe camera de hotel si mai mult, caci vara, Sovata va fi mereu aproape plina. Dar, stii ce faceam noi? Ne cazam la Praid sau la Corund, la pensiuni cu pretul pe jumatate si faceam o mica naveta pana la Sovata. Si mancarea era mai ieftina. Acum, din anul viitor, va apare concurenta, Praidul va deveni o "mini-Sovata", caci isi va deschide un modern bazin cu apa sarata, chiar langa salina, acum acolo e un mare santier.

4. - Dai un ban dar ai ce face... vara ai cu ce- sa-ti umpli timpul... lacul Tineretului (Aventura Parc, canotaj, tiroliana), mocanita pana la Campul Cetatii (pastravarie), o plimbare (de-o ora) prin padure pana la Capela 14 cruci, vizitarea altor cateva lacuri sarate si un "munte de sare", in jurul Lacului Ursu, salina Praid si al doilea "munte de sare", plus "Casa flurilor vii", tot la Praid (6 Km), Targul stradal de la Corund (12 Km) si izvoarele sale minerale din "sosea" Arcso si Forras, mina de aragonit dintre Praid si Corund.

Iarna, atunci cand e zapada, poti schia pe o partie aflata la 6 Km de Sovata.

5. - Atat la hoteluri, la vile sau la "cetatean", nu cred ca au existat probleme de gen "unguri-romani", deviza celor din Sovata sau Praid (localitati cu populatie majoritar maghiara) a fost mereu "clientul nostru e stapanul nostru".

6. -Moldovenii de peste Prut iubesc Sovata de multi ani, ei isi fac revelionul lor slav, cu 2 saptamani decalat de al nostru, in hotelurile Danubius, Bradet, Alunis, Faget, etc, la preturi cam piperate, ce-i drept, (dar ai si acces la cele doua baze de tratament), pentru ca in tara lor nu prea exista balti sarate cu namol. Moldovenii cu masini scumpe sunt mai degraba, presupun, petrodolaro-rusi sau gazo-rusi din Ukraina sau Rusia. Nici la unguri nu sunt ape sarate+namol (la ei predomina apele termale), iar lantul hotelier Danubius (din care face parte si hotelul Danubius-Sovata) are legaturi stranse cu alte cateva hoteluri de pe Dunare, mai ales din Ungaria.

7. -Statiune de interes national? Ba e chiar de interes international (dar fara a mai absorbi numarul mare de straini dinainte de '89). De ce? Pentru ca nu prea au mai ramas multe statiuni bine puse la punct in tara si romanii o prefera.

8. -Daca un preot ortodox slujeste la cei cativa romani din Praid (Praidul are o populatie de 1500 de locuitori, maghiari, romi si romani), asta ma face sa cred ca romanii prefera bisericile mici (si-atunci, ma intreb, oare mai are rost o noua si megalomana "Casa a Poporului ortodoxa" in capitala cand aceste celule ale credintei functioneaza bine in toata tara? , dar asta e numai o parere personala)

NIKYSANAUTOR REVIEW
[30.08.13 18:01:43]

Dorgo,

2. Dacă toată lumea ar face la fel cât ar trebui să coste un sejur la bulgari unde oamenii sunt foarte amarati, sau în Maroc unde îţi este si frică să ieşi din complexele hoteliere când vezi saracia de acolo?

Si mie mi-ar place să muncesc 4 luni pe an si cred că la toată lumea.

Conceptul de bed&breackfast în condiţiile din Sovata nu ar trebui să depăşească 20 euro / persoană pentru 3 stele (adică pensiunea Man sau Kali etc). Cerinţele nerealiste ale celor care închiriază cred că va avea efecte negative în timp. Am văzut ceva oferte de vânzare la pensiunile din zona, vile Adrien s-a vândut anul trecut etc. Mai realişti mi se par cei de pe valea Prahovei si Bran care au preţuri ok tot anul si muncesc nu 4 luni ci 10 luni pe an.

3. Am plecat din Bucureşti si am mers 6 ore cu masina, am refuzat last minute cu 200 euro de persoană în Bulgaria la un hotel decent nu să stau în Praid pentru a face economie. Am vrut să stau în cea mai ok staţiune din Ardeal. Din punctul meu de vedere pentru ce se oferă se cere mult. Nu preţul e problema, marfa e problema. Loganul costă 5000 de euro pentru că asta e. Nimeni nu cere 10000 euro pe un Logan pentru că nu e realist.

4. Concret din cele enumerate poţi elimina lejer din programul unei familii cu copii mici tiroliana, canotaj, umblatul pe munţi de sare sau pe lângă lacuri sarate ne-îngrijite, umblatul prin pădure chiar si o ora... Este clar că ai ce face 5 zile dar să nu exagerăm. Nici în foaia de prezentare al staţiunii Eforie Nord nu e trecut trenuletul prin Casa Groazei, nu?

5. Aşa e ok si am asta am vrut să demonstrez.

6. În toată staţiunea erau maxim 200-300 maşini straine si cu asta trecem la

7. Trebuie lămurit conceptul de staţiune de interes naţional.

Din punctul meu de vedere acest tip de staţiune este eficientă din punct de vedere financiar pentru statul român adică produce venituri mari din turism si servicii. Staţiunile de pe valea prahovei sunt strategice deoarece aduc zeci de mii de turişti zilnic care cheltuie bani acolo iar economia locală e înfloritoare. Mamaia este o staţiune de acest fel prin viaţa de noapte si fitele de acolo. Vin arabii de la mii de kilometrii pentru pitzi. Eforie nord deoarece mii de români zilnic în sezon îşi mănâncă porumbul fiert acolo.

ovata este importantă pentru economia locala însă e departe de staţiunea de renume internaţional.

Văzută de afară este o staţiune cochetă de 2-3 km lungime cu o singură strada principală, 2-3 terase ok si cam atât.

8. Nu văd legatura dintre ce am spus eu si răspunsul tău. Pentru mine preotii din Praid si Sovata sunt mucenici în viaţa deoarece trebuie să ai o credinţă imensă să stai cu familia în condiţii financiare restrânse din cauza faptului că nu ai enoriaşi. Si în ciuda acestui fapt stau acolo si îsi fac datoria de preot.

Personal nu mi se pare nimic deplasat să avem ca toate celelalte popoare o catedrala reprezentativă (vezi catedrala Sfântul Ştefan din Budapesta).

GYL*
[30.08.13 18:46:40]

@NIKYSAN: Fa-ti un mare serviciu si fani-l si noua, da-i pace intru Domnu" si nu-l mai baga in "zeama" ca el dupa asta tanjeste!!! Toate bune!

NIKYSANAUTOR REVIEW
[30.08.13 23:11:26]

Scuze, sunt nou pe aici, multumesc de sfat.

[08.01.14 21:17:44]

buna seara,

plec pe 16.01.2014, pentru prima data, intr-un sejur de 3 nopti in statiunea de ,,interes international" Sovata si daca cu cazarea am rezolvat-o citind impresiile si ecourile de pe AFA, va solicit o lista cu tot ce pot vizita in cele 2 zile efective de sejur dar fara gen ,,tiroliana" pentru ca eu am 25 ani de serviciu si copilul are 25 ani.

Cand ma inapoiez promit ecou.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[08.01.14 22:25:06]

@lupul negru:

fara gen ,,tiroliana" pentru ca eu am 25 ani de serviciu si copilul are 25 ani.

Io am vreo 35 de ani de muncă, doi copii (cea mare are 30) și tot ador tiroliana. Nu vârsta e o problemă aici...

Acolo, ar mai fi salina din Praid, O plimbare prin Corund (nu e musai); se pot face și ceva trasee turistice (sunt marcate f. bine și amenajate). Dacă e zăpadă, e posibil să se poată schia pe minunea lor de pârtie...

Andox
[08.01.14 22:38:32]

Sau poti merge pana la Campu Cetatii (vreo 15 km) sa mananci un pastrav bun.

[09.01.14 20:33:56]

sa"ltare,

domnul Dragos, aveti dreptate si eu ador tiroliana, dar mai mult ador femeia si viata si aici conteaza varsta. Dar fiecare cu dragostea lui, (care mai poate)

Cand spui ca ar mai fi ,,Salina Praid" in functia de consilier AFA te reneg, Corundul nu e musai atunci ce imi recomanzi domnule.

Minunea de partie am voie numai cand e zapada???

Aleluia!!!

sirbuvio
[26.08.14 13:10:25]

Doctore, salutari iar si din nou.

Se pare ca e ceva in neregula cu pm-ul.

Daca ai lucrat acolo, as avea nevoie de niste idei. Ma intereseaza tratament. Crezi ca ai putea fi atit de dragut sa postezi un comentariu scurt si la obiect despre subiect, fara multe floricele? Am ametit cautind in jur pe afa, si n-am aflat mare lucru. M-ar interesa un hotel cu baza, eventual medic. Intentionez sa merg curind.

Te urmaresc demult, am idee de expertiza ta in domeniu, cred ca esti foarte potrivit pentru asemenea sfaturi.

In plus, asta e, sint foarte ocupat si chiar nu am timp sa citesc tot ce s-a scris pe aici.

Multumesc.

[26.08.14 15:16:04]

Am fost la Sovata si pot sa va spun ca pentru un sejur de max. 3 nopti este de ajuns. Am vizitat si salina care arata excelent, corundul si am mancat niste pastravi deosebiti la pastravaria aflata la 15 km. oamenii din zona se poarta deosebit dar cred ca noi suntem cam pretentiosi. cum ne purtam noi cu ei cand vin in zona noastra???preturi mari mancare slabuta. sa nu uitam ca se afla in Romania. Daca mergi cu bilet de tratament sunt alte conditii.

[26.08.14 20:49:16]

Dupa ce am scris ecoul, intamplator la o terasa la tara din zona mea le-am povestit despre Sovata. M-au dezgustat...

[27.08.14 07:53:55]

@GYL: Gresesti flagrant draga amice cu "bagatu' in seama", stateam de vo' 8 luni, anul trecut, linistit, cu burta la Televizor, cu pop-cornul la stanga, cu ciocolata Milka la stanga, fara sa scriu nimic si era asa de bineeee, mai mergeam cu gasca la o bere, mai mergeam de 2 ori cu alta gasca la cate un meci de volei, mai ieseam in week-endurile insorite prin Ardeal... scriam pe Facebook... dar bog-bossu mi-a scris in primavara asta i depesa... "hai, scrie @dorgo, ca status-ul de pretor trebui onorat" si avea dreptate... am scris, fara prea mult aplomb, (doar 3-4 luni, limitat in timp), saitul a devenit predominat culinar-hotelier si asta mie nu-mi prea place... am scris rapid, "ora si reviul", cu greseli, dar saitul nu s-a mai animat ca lat dat, sicutii, prea putine, lumea s-a lenevit, cred c-am scris degeaba, am zis ca scriu pana la 365 de reviuri, adica atatea zile cate are un an... cifra rotunda... apoi, devin spectaor si comentator, mai puttin scriitor, sa mai scrie si "next generation"... mai am 3 reviuri de scris, sau daca anul e bisect, vreo 4...

[27.08.14 08:00:50]

@sirbuvio: n-am mai lucrat la Sovata de vreo 30 de ani... acum exista doua baze de tratament, una supermoderna la Hotelul Danubius si alta la Hotel Alunis, au si cabinete de consultatii si medic, fiecare, peturile sunt cam mari daca mergi fara bilet de tratament... acum e ora 8, fug la servici...

Michaell
[27.08.14 09:40:17]

@sirbuvio: Salut, nu stiu ce fel de tratament cauti, resp. ai nevoie. Daca are ceva de-aface cu oasele, sira spinarii, incheieturi, deci reumatism/artroza, iti pot recomanda complexul balnear Expro din Bazna. Servicii bune dar preturi cam mari - mai ales cazare. O camera dubla peste 75€ !

[27.08.14 13:13:16]

@lupul negru: Nici eu nu sunt "fan" Sovata, un amic ma ruga odata sa fac un clasament al primelor 10 statiuni cu ape sarate estivale (ce functioneaza doar vara) din Transilvania si i-am raspuns cam asa - "Niciuna nu e perfecta, totusi, din ce avem, iata unde as pleca eu sa fac bai vara in aer liber, dar nu mai mult de cateva zile... e un clasament al bailor, dupa anumite criterii (parcare, puncte alimentare, gradul de confort (presupunand ca-i prins un sezlong si-o umbreluta) calitatea apei

1. - Baile sarate Praid (avantaj "impinge tava" + parcare mare + apa limpede + dusuri calde)

2. - Baile Sarate Sangeorgiu Mures (parcare mare, punct alimentar in incinta + dusuri calde) (ambele statiuni au sistem de purificare a apei sarate, apa e limpede - vezi fundul bazinului, si cam asta le plaseaza in "top")

3. - Ocna Sibiuilui (7 lacuri sarate, 5 de imbaiere, 2 cu namol, statiunea are capacitate extrem de mare, parcare la intrare, puncte alimentare destule, sezlonguri, umbrelute la cerere, dar apa nefiltrata-nici nu se poate caci sunt lacuri, uneori insa n-ai loc decat pe iarba sau pe pamant cu cerceaful.

4 - Sovata (Lacul Ursu) (lac sarat imens, cateva puncte alimentare, parcarea e mai departe, plaje de lemn incomode, inguste, 2 ore se pune lantul la lac).

5 - 6 - 7. Cele 3 statiuni "surori" Parcul Toroc din Dej, Baile Cojocna si Baile Figa (Beclean)

8. Baile Persani

9. Baile Turda din valea Durgaului (vis-a-vis de intrarea la salina

10. - Baile Ideciu

11 -... (mai exista lacuri si piscine mai mici sau mai mari dar cu amenajari mai modeste)...

In statiunea Bazna, la Hotel Gazprom, e aglomeratie, e destul de scump si exista bai sarate doar in interior, cele din exterior sunt cu apa dulce (asa era in urma cu 3 ani)...

Michaell
[27.08.14 14:24:58]

@dorgo:

... asa este si acuma. Doar ca nu stiam ca-i zice Gazprom. Eu il cunosteam sub numele de Expro.

[27.08.14 21:44:06]

@Michaell: pai cam tot aia este

sirbuvio
[28.08.14 09:36:52]

Va multumesc pentru raspunsuri.

Speram sa aflu ceva mai mult, totusi.

Gazprom e intradevar cam scump si departe pentru ce intentionam la momentul asta.

dorgo, GYL*, lupul negru, Michaell, sirbuvio
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sovata: