ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.08.2013
ÎNSCRIS: 28.08.13
AUG-2013

Către satisfăcător

Acceptabil

Abia intorsi de pe meleaguri bulgaresti unde am fost cazati la un superb hotel de 4 stele, am zis sa ne "revenim" cu un sejur de 2 zile la munte. Datorita obiectivelor turistice din zona am ales Sinaia si implicit hotelul Rina Sinaia.

Ajunsi in jurul orei 22, agitatie mare in fata hotelului, unde la parter este restaurantul Nargila, un fel de club-discoteca in zona. Boxele scoase pe terasa erau date la maxim.

La receptie au inceput surprizele, mai intai ni se comunica ca parcarea nu este inclusa in pretul sejurului, desi la rezervare lucrurile stateau exact invers. Am scos 20 de lei din buzunar (10 lei pe zi, daca stai mai mult de 1 noapte sau 20 lei daca stai doar o nopate), apropo parcarea e una privata din cate mi-am dat seama, deci nu e a hotelului dar e pazita, deci e ok. Apoi cand cer biletele pentru accesul la Spa-ul hotelului surpriza, nici alea nu mai erau incluse. Cum preturile pentru accesul la Spa erau destul de piperate, 35 lei /pers/2ore pentru clientii hotelului, i-am amenintat cu reclamatia si apoi lucrurile s-au rezolvat... am primit bilet de acces la Spa, insa ca pe un "favor" pe care receptionera ni l-a facut, de parca nu platisem si pentru alea.

Ajunsi in camera, am ramas placut suprins ca ne-au fost respectate cerintele de la rezervare. Am primit camera cu pat matriomonial si vedere la partea din fata a hotelului deci camera cu balcon, camerele din spate am observat ca nu au balcon si cred ca nu sunt renovate. Camera, foarte mica, ca pentru un hotel de 3 stele (apropo hotelul are si camere de 4 stele, la alt pret), dar curata, prosoape curate, cu TV LCD. Unele elemente au lasat de dorit: cablu TV era fara mufe, deci toate canalele erau cu pureci cat casa, usa de la intrare freca in toc si facea un zgomot ingrozitor, dar din cate am auzit majoritatea usilor de pe palier scoteau acel zgomot specific, bateria de la baie cand era pornita te trezea din somn, scurgerea la cada de dus, inexsitenta, camerele parca aveau pereti de carton, auzeai tot ce vorbesc clientii in camerele vecine, desi erau termopane nu puteai sa nu auzi agitatia din fata hotelului.

Ceea ce a salvat onoarea hotelului a fost, micul dejun inclus... oua fierte, omleta, ochiuri, sunca, cascaval, branza, dulceata, lapte, ceai, etc... intr-un cuvant aveai ce manca, pacat de fetele deloc prietenoase ale ospatarilor, care te priveau cu o raceala iesita din comun. Spa-ul era de fapt, o piscina cu apa destul de rece, 9x6m si doua saune din care una nu era functioanala.

Per total hotelul cam lasa de dorit, insa cu putina buna vointa din partea administratorilor hotelul ar putea atrage mai multi clienti.

Hotelul este in imediata vecinatate a parcului Ghica, deci aproape de obiective turistice precum Casino Sinaia, Manastirea Sinaia si chiar Castelul Peles.

Statiunea arata bine, destul de multi turisti, poti face plimbari cu trenuletul prin toata statiunea. De mancat se poate manca bine la restaurantul Nargila la parterul hotelului, unde desi dai un ban (in toata statiunea se mamanca scump pe la terase, cel putin la cele de pe b-dul Carol), portiile sunt gustoase si copioase, in plus ai 10% reducere daca esti cazat in hotelul Rina.

Per total se poate innopta la acest hotel, insa e bine de stiut de la inceput la ce sa te astepti.

Trimis de alessyo49 in 28.08.13 17:36:44
Validat / Publicat: 28.08.13 19:20:06

VIZUALIZĂRI: 2330 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alessyo49); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera 3 stele, cu balcon, de pe partea din fata a hotelului
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 48.30 EUR pe cameră

[28.08.13 20:57:53]

@alessyo49: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

rentea
    [28.08.13 21:21:52]

Da, ai descris bine atmosfera... poate un pic cu indulgenta

E păcat de poziționarea sa, însă e un hotel care nu face cinste stațiunii, în plus parcă totul în hotel e oferit cu zgîrcenie. Sincer, e de evitat sau de folosit nuai ca să pui capul pe pernă și să aștepți să vină dimineața să pleci cât mai repede.

[28.08.13 21:57:22]

@webmaster: Da, este ok pozitionarea hotelului Rina pe harta.

denisedenise
    [11.12.13 13:31:40]

@alessyo49: Imi puteti spune la ce etaj ati stat? Urmeaza sa fim cazati acolo si as vrea sa stiu la ce etaj sa cer sa fie camerele. Multumesc!

[11.12.13 15:52:06]

La etajul 3 am stat. Este important sa cereti camera spre partea din fata a hotelului (spre bulevard) pentru ca astea sunt renovate. Cele de pe spatele hotelului nu au nici balcon din cate am observat.

denisedenise
    [12.12.13 18:35:39]

@alessyo49: Si ce inseamna ca sunt renovate? Am vazut doua feluri de mobilier... unul modern si unul clasic. Am inteles ca unele camere ar fi de 3 stele, iar altele de 4.

[12.12.13 21:29:56]

@denisedenise: Va pot spune ca cea de 3 stele in care am stat avea mocheta pe jos, inclusiv in balcon, tv lcd cu diagonala mare, pat patrimonial si mobilier in stil clasic care lasau de dorit... intradevar sunt si camere de 4 stele care arata mult mai bine.

alessyo49, denisedenise, rentea
    Alte impresii din această RUBRICĂRina Sinaia Hotel: