ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.08.2013
AUG-2013

Foarte nemulțumit
Către satisfăcător

Un sejur multumitor

Este al 4- lea an consecutiv cand imi petrec vacanta pe litoralul bulgaresc si anul acesta avand un buget mai sarac am decis sa incerc si acest hotel de 3 stele, dar care este mai degraba de 2 stele.

Hotelul se afla in zona de parc a statiuni la 850 m de plaje, inconjurat de multi arbori si verdeata.

La inceput am stat cu inima stransa ca nu stiam mai nimic de acest hotel (nu stiu de ce nu a postat nimeni impresii pana acum ca am vazut multi romani cazati la acest hotel), dar o data ajuns mi sa spulberat orice urma de indoiala.

Am ajuns la hotel pe la ora 12.25, pe ruta Vama Veche-Albena si am fost surprins ca in sfarsit au terminat si ei de modernizat acest drum dupa 4 ani de zilesi astfel se poate circula in conditii normale.

Am primit imediat camera pe la 12.30 si dupa aceea la ora 14.00 bratarile si pentru prima data am servit pranzul, programul se termina la ora 14.30.

Camera am primito la parter cu fata spre parc (Hotel Com), era destul de incapatoare si bine aranjata, cu TV la care se prindea numai PRO TV, aer conditionat, fara mini bar, in schimb nu mi-a placut baia care nu avea aerisire si se facea mult condens si igrasie pe tavan. Nu mi-a placut serviciul de curatenie care spre deosebire de celelalte hoteluri unde ridicarea cosului de gunoi se face zilnic in perioada cand turisti sunt la plaje, aici a 3 zi de la sosire sa ridicat gunoiul si ni sa schimbat prosoapele pe la ora 17 si au zis ca vin urmatoarea zi sa schimbe si cearsafurile dar nu a mai venit nimeni pana am plecat.

Restaurantul Althea se afla in partea din fata hotelului la 150 m.

Masa a fost destul de consistenta si cu diverse feluri de mancare chiar daca mai mereu au fost aceleasi, consider ca daca nu esti pretentios nu pleci cu burta goala.

Singurul inconvenient este drumul de parcurs pana la mare aproximativ 850 m, care se poate face pe jos sau cu autobuze gratis dupa un anumit program, sau cu tractorasele contracost. Eu am preferat mersul pe jos. Nu recomand la familii cu copii. Traseul care l-am facut si mi sa parut cel mai scurt a fost prin spatele restaurantului in dreapta dupa care in stanga pe scari (107 trepte), dupa aceia prin fata Salii de sport, fata hotel Dobrudja, apoi prin Luna park se ajunge la plaje in cca 5-10 min.

Hotelul Althea are rezervate sezlonguri pe plaje in fata restaurantului RAI, dar turisti nu beneficiaza si de bar pe plaje si saltelute cum beneficiaza alte hoteluri de langa Althea cu UAI. Este prima data la mare cand nu mi-a placut de salvamari care aplica legea dupa cum vrea muschii lor, si asta cand la nivelul marii erau cateva valuri mai marisoare, intentionat tineau stegul rosu ridicat si fluierau de te asurzea si intrau dupa oameni sa-i scoata afara din mare ca nu cumva sa se inece in apa pana la glezna.

Piscina este micuta atat la adancime (1.35 m) cat si ca suprafata, deasemenea sezlongurile sunt putine, nu mai gaseai loc dupa amiaza cand toti turisti se intorceau de la plaje.

La Snack Bar se servea pizza, cartofi prajiti, chiftelute si inghetata intre orele 10.30-16.30.

Internet este contra cost 12 lv -6 zile viteza medie, 6 lv /zi viteza mare, este si gratuit la un bar din apropierea hotelului.

Parcarea sa mai marit este 6 lv si se achita la hotel.

In incheiere per total am fost multumit de acest sejur.

Trimis de costyy † in 28.08.13 16:22:15
Validat / Publicat: 28.08.13 18:08:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Laguna Beach, Gergana, Vhite Lagoon (Balcik)

VIZUALIZĂRI: 3811 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (costyy †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrare Hotel
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com