ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.08.2013
ÎNSCRIS: 28.08.13
AUG-2013

O vacanta de vis la Rixos Lares

M-am intors recent de la hotelul Rixos Lares dupa 11 zile de vis petrecute acolo si m-am gandit sa postez o parere despre aceasta locatie minunata. Inainte de asta, as vrea sa spun ca sunt profund dezamagita de cei care posteaza parerei proaste despre un hotel cu servicii de invidiat. Eu am citit cateva astfel de pareri exact cu o zi inainte sa plec si chiar m-am speriat cand am vazut unde urmeaza sa stau. Dar cand am ajuns acolo am realizat ca tot ce am citit erau numai minciuni si ca daca vrei cu adevarat sa ai o vacanta minunata, poti face asta! Eu vin aici de peste 7 ani si sunt foarte multumita de toate hotelurile, insa acest hotel m-a lasat profund impresionata.

Sa incepem cu inceputul. Am ajuns in Antalya la ora 13:00 si ca de fiecare data, cand am coborat din avion m-a cuprins caldura si mireasma mediteraneeana, dar si suspansul. Am trecut de control imediat, ne-am luat bagajele, iar cand am iesit afara ne-am intalnit cu ghidul care ne-a indreptat spre masina. Am pornit imediat spre frumoasa zona Lara-Kundu. In aproximativ 10-15 minute am ajuns. Singurul minus care nu apartine hotelului, ci statiunii, este zona intermediara dintre hoteluri. Datorita faptului ca langa acest hotel trece un rau care se varsa in mare, vegetatia, dar si mirosul lasa de dorit mult. Insa nu este vina hotelurilor. Dar odata ce intri in curtea Rixos Lares, incepe paradisul. Am coborat din masina si am intrat in hotel. Uaau!!! Specific stilului turcesc, totul extrem de elegant si luxos. Canapelele de catifea, marmura de pe jos si scaunele aurii, moi si pufoase de la receptie creeaza o atmosfera intima, placuta si calduroasa. La receptie ne-a intampinat un domn politicos si prietenos (referire la cei care spun ca staff-ul este nepoliticos) care ne-a luat actele si ne-a dat o camera deluxe family din corpul B, chiar daca noi aveam o camera dubla standard. A mai durat ceva pana cand am primit camera deoarece am asteptat sa se faca curatenie, insa a fost ok pentru ca am mers sa mancam ceva. (Apropo celor care spun ca au stat in camere standard si ca sunt mici; acest lucru nu este adevarat. Sunt putin mai mici decat cele in care am stat noi, dar sunt curate, frumoase, moderne si au 32 de mp!!! Sa nu imi spuneti ca nu incapeti in ele ca nu pot sa va cred...)

Asadar, am mancat si la ora 16 am intrat in camera. Prima surpriza placuta: o camera uriasa de 46 de mp, eleganta, moderna, foarte curata. Perdelele cu buline si lenjeria in culoare de albastrul marii au facut dintr-o camera un camin frumos pentru 11 zile. Baia era dotata cu uscator de par, cabina, papuci, prosoape cat de multe vrei, sampon, gel de dus, lotiune de corp, balsam si sapunuri. Ce altceva iti mai poti dori?? (cineva era nemultumit ca nu are pasta si periuta de dinti!!??? eu consider ca nu este igienic sa folosesti o pasta si o periuta care nu iti apartin si din acest motiv mi-am luat ,,instrumentele" proprii pe care sa le folosesc). In camera era destul de cald pentru aerul conditionat fusese oprit, insa dupa ce i-am dat drumul cateva minute, a inceput sa se racoreasca si a fost chiar ok. Asternuturile se schimba o data la 2 zile. Curatenie se face in camera zilnic, minibarul este gratuit si umplut zilnic daca consumi ceva (in el gasesti sucuri acidulate si neacidulate, bere, apa plata si minerala, ceai, adica tot ce vrei). Balconul era indreptat jumatate catre mare, jumatate catre raul si vegetatia oribila din afara hotelului, dar nu m-a deranjat acest aspect foarte tare.

Ne-am odihnit putin si apoi am plecat spre plaja. cand iesi afar din hotel, te intampina o terasa frumos amenajata cu priveliste spre peisajul mirific al gradinilor din hotel. Am coborat scarile, am trecut pe un pod de lemn frumos ce separa doua dintre piscine. Despre piscina ce pot spune... Curate, mari, frumoase. Este adevarat ca pe fundul piscinelor este mult nisip (dar sa nu uitam ca provine de la oamenii care nu se spala pe picioare dupa ce se intorc de la plaja inainte sa comentam acest aspect.) Oricum, in fiecare dimineata piscinele sunt curatate, apa alimentata cu clor recircula tot timpul, deci nu va faceti griji in aceasta privinta.

Sa continuam... De la doisprezece pana la cinci dupa-amiaza este un ,,ice-cream corner" deschis. Gasesti arome de ciocolata, lamaie, fistic, visine, capsuni si vanilie si sunt chiar delicioase :) !!! Fetele pe role aduc non-stop bauturi la sezlonguri (doar la piscina). In opinia mea este un concept bine gandit deoarece implica multa rapiditate si eficienta. am trecut pe langa restaurantul Snack deschis de la 12; 30 - 16; 00, o locatie superba, inconjurata de gradini luxuriante, cu o atmosfera intima si extrem de placuta. Ne-am luat prosoape de plaja. (trebuie sa mentionez ca prosoapele albastre sunt mari, parfumate, pufoase si curate IN PERMANENTA;) Chiar daca ghiseul de prosoape se inchide la 18, de multe ori nici macar la 19 nu il gaseai inchis pentru mai multa eficenta.

Si acum urmeaza adevaratul punct forte al hotelului: zona de relaxare. O splendoare!!! Niste gradini uriase cate vezi cu ochii de mari unde poti sta pe iarba sau pe sezlong, iar daca vii de dimineata poti prinde chiar si un hamac!!! este o zona minunata. Iarba este taiata si ingrijita in permanenta. Si terenurile de fotbal si de tenis sunt minunate. Mari, frumoase, dar nu le-au folosit pentru ca nu ma pasioneaza sporturile. Si urmeaza plaja. superba. Nisipul fin si cristalin, sezlonguri cat cuprinde, pontonul superb, intrarea in mare buna, apa calda si barul de pe plaja suficient de aproape cat sa nu mori de sete pana ajungi sa iti iei o bautura. :)). Un minus as putea spune: umbrelutele sunt foarte mici si trebuie sa te plimbi cu sezlongul dupa umbra, insa nu mi se pare o atat de mare tragedie ca faci putina miscare... corect???

Sporturile de apa... aici sunt multe de spus. Poti sa faci cam tot ce vrei la un pret acceptabil (raportul calitate- pret este foarte bun), iar anul acesta am incercat parasailing. Este cel mai tare lucru pe care l-am facut vreodata!!! Superb, de neuitat, adrenalina maxima!! Recomand suta la suta sa incercati pentru ca nu va va parea rau.

Staff-ul este in permanenta prietenos. Cand te intalnesti cu cineva din staff pe drum sau oriunde te saluta, iti zambeste, te intreaba ce faci. Nu toti stiu la perfectie limbi de circulatie (adica engleza), mai fac si greseli gramaticale, dar cu totii facem. Pana la urma suntem oameni si nu suntem perfecti. Nu am fost la vreun program de animatie, dar am fost la petrecerile de pe plaja si sunt foarte dragute daca vrei muzica si bautura cat cuprinde. (Sfat pentru familiile cu copii care urmeaza un program de odihna: Cereti o camera in corpul B, unde de la 11 nu mai este niciun pic de galagie.) Alte activitati: AM fost la bowling, frumos ca peste tot, nimic de reprosat. As fi vrut sa ma duc si la darts dar la acea ora eram pe plaja :)).

Si unul dintre cele mai importante capitole, masa. Si aici ce pot sa spun. Te simti ca la turci acasa!!! Dintr-un capat pana in celalalt al restaurantului numai mancare. (Rusine celor care spun ca nu e manance cand e atata lume saraca care moare de foame peste tot in lume) Ce gasesti de obicei?? Un meniu variat care cuprinde un bufet pentru copii separat si pui, vita, oaie, in diverse preparate, legume si fructe proaspete, orez, cartofi, placinte si multe multe altele. La micul dejun tot ce vrei. Specialitati de patiserie, omlete la comanda, oua ochi, scrambled eggs, gemuri, dulceturi, placinte, paine cat vezi cu ochii, legume si verdeturi... si lista nu se opreste aici. Trebuie sa laud baclavalele care sunt minunate, in special cele cu ciocolata. Multumiri bucatarilor pentru masa delicioasa de care ma bucuram in fiecare zi! Mai trebuie mentionat ca sunt si chelneri care cunosc cateva cuvinte esentiale in limba romana, un lucru minunat pe care il apreciez. La capitolul masa, nimic de reprosat.

Si nu in ultimul rand trebuie sa fac cunoscut faptul ca hotelul a fost premiat de mai multe ori pentru cele mai bune activiatati care sustin mediul si conservarea acestuia. Spre exemplu: pe plaja este un loc protejat unde sunt oua de broasca testoasa. Chiar in timpul sejurului nostru au iesit 78 de pui din 95!!! Ne-a fost aratata filmarea si a fost minunat! ; hotelul protejeaza prin lege o floare rara cu petale albe care creste pe plaja. De asemenea, hotelul se ocupa de ingrijirea pisicilor fara casa, oferindu-le mancare, dar si un adapost in curtea spatioasa de 112 000 de mp. acesta este un lucru pe care nu l-am mai intalnit in alta parte.

In concluzie, sejurul la acest hotel a fost minunat. Sunt convinsa ca cine vrea sa nu aiba un sejur frumos, poate sa il faca oribil. Putem sa gasim cate minusuri am vrea, dar sa nu uitam ca banii dati acopera serviciile furnizate de hotel, servicii care sunt ireprosabile. Asa ca recomand Rixos Lares!

Trimis de Daniellla in 28.08.13 14:57:07
Validat / Publicat: 28.08.13 19:22:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 4175 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Daniellla); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[28.08.13 15:23:21]

@Daniellla: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[28.08.13 22:31:40]

@Daniellla:

Felicitări pentru vacanța „de vis” petrecută la acest hotel.

Crezi că ai putea enumera hotelurile la care ai fost înainte?

Mulțumesc.

Care a fost prețul sejurului?

rodica73
[11.01.14 23:46:53]

@Daniellla:

Buna

am rezervat si eu pt iunie la acest hotel... citesc pe alte site-uri si am inteles ca nu exista Exchange... dar ATM exista?pot sa folosesc un card sau e necesar sa am cash?

ce restaurante a-la-carte au si cum se face rezervarea?

khristina
[24.01.14 23:09:39]

Acest review a fost cel mai frumos pe care l-am citit vreodata! Cred ca a fost cel mai obiectiv. Asa ar trebui sa scrie lumea despre hoteluri, asa poate nu ar fi indusi in eroare cei care cauta un hotel unde sa-si petreaca concediul (citisem intr-un review ca nu ii place unui domn hotelul ca nu are masline negre la micul dejun).

Chiar sunt in cautare de un hotel pentru vara si cred ca m-ai convins.

Felicitari Daniellla!

magnollya*
[24.02.14 17:20:45]

@Daniellla: Frumos resortul, mi-as dori ca vre-o data in viata asta sa am ocazia de a-l vizita.

khristina, magnollya*, nicole33, rodica73
Alte impresii din această RUBRICĂDelphin BE Grand Resort: