Pensiunea Ioana din Poiană

AUG-2013
REGIM MASĂ demipensiune
135 [lei]

La Ioana din Poiana... o experienta frumoasa

Am ajuns la Pensiunea Ioana din Poienile Izei intr-o dupa amiaza de august, o locatie situata in comuna Poienile Izei, din judetul Maramures.

Am fost intampinati de doamna Ioana, o femeie deosebita care imediat cum am ajuns ne-a poftit la masa, in foisorul din curte, banuind parca faptul ca foamea ne domina.

Am servit o ciorba si o tochitura insa deliciul l-a constituit painea de casa... da painea de casa care a fost super gustoasa, calda si pufoasa. Am servit si papanasi si dulceata de afine si palinca si afenata... si toate au fost la inaltime.

Despre cazare... am stat intr-o camera la etaj, curata cu baie proprie. asternuturi curate si liniste cat cuprinde...

A doua zi am servit micul dejun finalizat cu clatite calde si apoi am plecat la drum spre Bucovina, gazda rugandu-ne sa luam la pachet pe drum si clatite lucru pe care l-am si facut.

Uitasem sa precizez ca doamna Ioana tese panze si coase camasi traditionale, iar eu am facut si fotografii in portul traditional.

Merita sa mergi la doamna Ioana mai ales la sarbatorile de iarna si marile sarbatori religioase cand toti localnicii se imbraca in portul traditional, se colinda si se traieste autentic maramureseneste.

Va recomand aceasta pensiune frumoasa si cu o gazda deosebit de primitoare atat ea cat si familia sa.

Nu este pentru fitosi care vor jacuzii, piscina etc... este pentru relaxare, liniste si prietenie.

P. S Vizitati Manastirea Barsana... este in apropiere si este un ansamblu arhitectural deosebit... religia inspira dar si aspira ffff multi bani...

Impresii încărcate de george777 in 27.08.2013 18:27:54

Validat / Publicat: 27.08.13 20:48:30

• Alte destinații turistice prin care a fost: Budapesta... Obzor... Duni...

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (george777); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  4500 PMA (din 7 voturi) nota2

[28.08.13 00:23:47]

@george777: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

- aleex30
[02.02.14 11:32:36]

Ff frumos... si cat a costat pe zi?pe ce traseu a-ti fost?