ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.08.2013
ÎNSCRIS: 29.06.12
AUG-2013
2 AD. + 2 COPII -- v: 3 & 5 ani

Un concediu reusit

Salut! Este primul meu review si sunt inginer deci...

Sa incepem cu drumul care este ok cu exceptia portiunii de autostrada pana la intrarea in Sofia si centura Sofiei care este plina de denivelari.

Hotelul este situat la iesirea din Platamon spre Nei Poroi. Noi am stat in perioada 13 - 20 august la bungalows.

Bungalow-ul este renovat, are mobila noua, singurul minus un pic ar fi baia cam mica (bine si eu sunt cam "mult"). Nu ai nici o restrictie daca stai la bungalow fata de cei care stau hotel.

Mancare este buna, variata si proaspata. Toate mesele se servesc in restaurantul Herbarium din incinta hotelului.

La Beach bar ai snacks-uri, bere, sucuri, inghetata si tot de aici iti iei si prosoapele pentru plaja. Prosoape poti sa mai iei de la Splash bar pentru piscina.

La Splash bar se gasesc sucuri, snacks-uri si inghetata, iar la Lobby bar ai cam tot, inclusiv bauturile internationale, (whiskey "J&B, Red Label", votca, martini, cocktail-uri, oricum este pusa acolo o lista de bauturi care intra in UAI).

Personalul (exceptand receptionerele care sunt cam ingamfate si cu nasu pe sus) este destul (au chiar si salvamar la piscina) si super ok.

La restaurant totul luna, imediat curata daca a cazut ceva pe jos, continua sa reumple tavile cu mancare chiar daca mai sunt 5 minute pana se inchide programul de masa. Mancarea este variata, am avut scoici, carne de porc, de curcan, vita si diverse tipuri de peste, preparata in diverse moduri foarte gustoase. Au coltul copilului unde gasim mancare pentru copiii, supe, legume fierte, peste si carne de pui fiert etc.

La restaurant lucreaza si un roman, Stan, foarte de treaba si daca sa ii ceri sfaturi o sa ti le dea neconditionat (noi am urmat sfatul lui si am fost la Paleos (Palaios) Panteleimonas un satuc traditional in munte, un Muzeul Satului locuit, merita sa il vizitati, chiar ne-a dus cu masina lui pana unde urmam drumul spre sat fara sa accepte nici un ban de la noi). In Palaios Panteleimonas nu se intra cu masina, este o parcare la intrarea in sat unde se lasa masina si se continua pe jos.

Plaja este cu nisip, intrarea in mare are o portiune mica cu pietricele si apoi nisip. Mai in larg sunt meduze unele cu albastru destul de mari si spectaculoase care urzica destul de rau (incercat pe propria piele cand am facut snorkeling).

La plaja sunt sezlonguri si umbrele destule, sunt supraveghetori care se plimba pe plaja si nu permit accesul la sezlonguri decat celor cu bratara hotelului. Trec destul de des vanzatori ambulanti dar nu sunt deranjati nu sunt insistenti.

Cam slab la capitolul animatie pentru copiii, au kids club in incinta hotelului deschis de la 10 pana la 19 cu pauza intre orele 14 - 16 la fel si Splash park se inchide intre orele 14 - 16, mini disco de la 20 la 20.30 si diverse jocuri la piscina si cam atat. Daca ar fi fost deschis macar kids club sau ceva activitatate cu copiii dupa ora 21 ca si noi sa stam un pic linistiti dupa cina era perfect.

Pentru adulti in fiecare seara o ora de la 21.30 au diverse activitati, Miss si Mister Platamon, dans concursuri... si pentru tineret au un club la subsol cu DJ de seara pana pe la ora 3 dimineata.

In concluzie a fost o vacanta f. reusita.

P. S. Hotelul organizeaza o seara greceasca o data pe saptamana la restaurantul a la cart. Noi am fost, costa 15 E de adult si 10 E pentru copiii intre 5 si 12 ani parca, au muzica live cateva dansuri dar sincer nu merita. Poti asculta foarte bine muzica live si de afara, mancarea care ti-o ofera este destula, buna si traditionala dar nu... nu are acel ceva care sa te impresioneze.

Trimis de cossty in 27.08.13 12:34:05
Validat / Publicat: 27.08.13 15:19:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Pefkochori, Halkidiki, Atrium

VIZUALIZĂRI: 4607 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cossty); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Bungalow-urile
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[27.08.13 15:19:22]

@cossty: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

hlli
    [27.08.13 17:02:58]

@cossty, se apropie si sejurul meu la Cronwel, asa ca am cateva intrebari.

Pe baza de ce se primesc prosoapele de plaja?

Este internet in tot resortul? Merge bine? In camera este pe baza de cablu?

Produsele de igiena corporala din baie au fost suficiente? Le-a completat zilnic camerista daca acestea au fost folosite?

Este in camera minibar cu bauturi racoritoare si apa? Este contra cost?

Ce poti sa-mi spui despre parcare?

Sa auzim de bine!!!

[27.08.13 20:12:42]

Salut!

Prosoapele de plaje se primesc pe baza numarului camerei. In momentul in care te duci si ceri prosoape de plaja ori de la beach bar ori de la splash bar te vor intreba numarul camerei. Cand le returnezi la fel iti cer numarul camerei. Ei tin evidenta pe calculator. Prosoapele se pot returna pana la ora 20 la oricare dintre cele doua baruri sau a doua zi.

Deoarece in caz de pierdere a prosopului taxa e de 20 E noi le returnam de fiecare data in aceiasi zi. Oricum poti sa iei cate vrei cand vrei in cursul zilei intre orele 10 - 20. Eu am luat o data 2 de la splash bar pentru ca am ramas cu juniorul la piscina iar sotia cu fetita sau dus la mare si au luat 2 de la beach bar.

Si la masa la fel este, in momentul in care intri in restaurant te intreaba numarul camerei. In schimb la baruri cand iei bauturi sau snacks-uri (sunt cu autoservire snacks-urile) nu te mai intreaba nimeni nimic.

Internetul.

In momentul cand te cazezi te vor intreba (sau le spui tu) daca ai nevoie de internet si iti vor da niste coduri (vouchere) valabile pentru 7 zile pentru un singur dispozitiv. Daca ai mai multe dispozitive (laptop, tableta, telefon) iti vor da atatea cate ai nevoie. Cand te conectezi prima data si vei accesa o pagina iti va cere sa introduci acel cod (voucher) si apoi nu o sa ti-l mai ceara. Daca stai mai mult de 7 zile in a 8-a zi te duci si mai ceri alte coduri.

Internetul este doar wireless din cate am vazut.

Noi am fost norocosi deoarece AP-ul era chiar la noi in balcon si in camera a mers bine. Si in hotel si la lobby bar merge bine, in schimb pe plaja si la piscina nu prea merge. Oricum netul, chiar si ei spun in brosura din camera, este pentru browsing nu pentru descarcat.

Igiena.

Produsele sunt destule si le innoiesc de cate ori e nevoie. Se face curat zilnic, asternuturile se schimba la 2 sau 3 zile, sincer nu imi mai amintesc. Prosoapele se pot schimba zilnic, le arunci in cadita de dus pe cele care le vrei schimbate.

In bungalow este doar frigider prima data cu cateva sticle de apa si atat. Minibarul este doar in camerele de hotel este gratuit si se reinoieste in fiecare zi (din ce am inteles de la cineva care era cazat in hotel)

Parcarea este mare imediat dupa prima bariera in stanga si cred pazita. Oricum sunt camere de supraveghere cam peste tot in complex. Mai poti parca si pe aleea din fata bungalow-rilor dar eu n-am gasit loc si n-am mai incercat alta data. A stat in parcarea mare fara nici o problema 7 zile.

Concediu placut! Daca mai ai alte intrebari iti voi raspunde cu cea mai mare placere!

[27.08.13 22:53:14]

Salut! Este primul meu review si sunt inginer deci...

Foarte bun review de debut.

De-ar fi măcar 15% din autori atât de "ingineri" ca tine, ce bine-ar fi...

[28.08.13 09:10:34]

Multumesc!

Am incercat sa fac un review asa cum mi-ar placea si mie sa citesc unul!

hlli
    [29.08.13 08:17:32]

@cossty, ai gasit usor resortul? Scria cineva ca nu prea s-a descurcat si ca in zona nu este cunoscut hotelul dupa denumirea noua. Ai coordonatele GPS?

In care cladire ai stat? La parter sau etaj? S-a tinut cont la receptie de preferinta ta?

Ultima cladire, daca ni s-ar repartiza camera acolo, este departe de plaja?

Sa auzim de bine!!!

[29.08.13 09:03:39]

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [29.08.13 09:06:13]

@hlli: hotelul are 7 etaje si e pe malul marii intre Platamonas si Nei Pori, cat de tare s-ar putea rataci cineva acolo crezi? In apropiere sunt doar vile cu 2-3 etaje iar tu cauti un mastodont printre ele, mastodont pe care mai si scrie mare sa se vada din sosea numele lui.

[29.08.13 10:36:52]

Salut!

Eu am folosit telefonul ca GPS, cu programul iGO si hartile Navteq din 2012. M-a dus direct in poarta hotelului (il aveam pe harta Navteq la POI ca Platamon Palace).

De la Salonic o sa urmezi autostrada spre Atena (o sa "sari" de pe o autostrada pe alta), sunt indicatoare destule. Pe autostrada o sa ai 3 puncte de taxare (1.8, 2.2 si 2 euro parca).

La intrare in Platamonas, (dupa ultimul punct de taxare), nu mai este autostrada, o sa urmezi un drum cu cate o banda pe sens, o sa mergi cativa km, o sa treci de castelul din Platamon (pe partea stanga), pana o sa ajungi undeva pe un delusor unde o sa faci stanga (in dreptul la ag Dimitrios pe harta cu coordonatele gps postata de webmaster). O sa gasesti mai multe indicatoare cu Platamon in stanga dar cel mai usor este cum ti-am spus eu. Apoi aproape in capatul strazi o sa faci dreapta (daca imi aduc bine aminte, imediat dupa ce o sa traversati o cale ferata, o sa mergeti paralel cu ea). Dupa aproximativ 500 de metrii o sa fie pe partea stanga intrarea la hotel. Nu ai cum sa il ratezi pentru ca este scrisa mare denumirea hotelului.

Noi am stat aproximativ in bungalow-ul din mijloc, la etaj, camera 715. La receptie doar o sa iti repartizeze camera, noi n-am avut nici o preferinta la camera. Mi s-a parut ca la etaj sunt cazate, totusi, cuplurile cu mai multi copii, dar nu sunt sigur. Oricum primul bungalow este, cred, pentru personal pentru ca nu au numere la camera.

Teoretic, mai mult 5 - 7 minute pana la plaja nu ai cum sa faci, din orice colt al complexului dar, tinand cont ca drumul spre plaja trece prin Receptie si Lobby bar, eu am facut si mai mult .

Concediu placut!

prodypaul
    [28.10.13 09:35:14]

@cossty: buna imi puteti spune cat a costat sejurul pt ca noi am dori sa mergem la anul la acest hotel, anul acesta am fost pe aproape la hotelul Poseidon palace, leptokaria

[28.10.13 10:40:01]

@prodypaul:

Salut!

Noi am facut rezervarea direct la hotel, pentru ca la agentiile din romania nu am gasit bungalow doar cazare la hotel ce era aproape dublu, si ne-a costat parca 1078 euro, 7 nopti, 2 adulti + 2 copii de 3 si 5 ani. Oricum 2 copii pana in 7 sau 10 ani (nu mai stiu exact) au totul gratis. Deci ori ca merg doar 2 adulti ori 2 adulti si 2 copii (cazul nostru) tot atat costa.

Daca te mai intereseaza ceva te ajut cu placere!

prodypaul
    [28.10.13 10:41:35]

@cossty: merci

dana1974
    [10.01.14 22:08:46]

Buna,

Imi puteti spune cum este intrarea in mare? Apa se adanceste repede si brusc asa cum am citit in alte review -uri? Ma intereseaza acest aspect pentru copii.

Multumesc.

[11.01.14 11:37:31]

@dana1974: Salut!

Cel putin pe plaja hotelului intrarea in apa este destul de lina, nu brusca si este cu pietricele.

cossty, dana1974, hlli, prodypaul
    Alte impresii din această RUBRICĂCronwell Platamon Resort (ex Platamon Palace) :