ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.08.2013
  • --- M ---
    ÎNSCRIS: 21.09.08
    AUG-2013

O vacanta reusita

O vacanta reusita merita cateva cuvinte menite sa-i ghideze pe doritorii unui sejur in statiunea Moraitika din insula Corfu.

Dupa multe cautari si comparatii, am gasit pe booking o oferta la Olive Grove Studios la un pret excelent de 215 euro/7 nopti /studioul de doua persoane. Cum comentariile erau de-a dreptul elogioase, ne-am facut curaj si am rezervat si noi. Este o afacere mica, de familie, in care proprietarii locatiei formate din 6 studiouri identice dispuse la parter pun tot sufletul pentru a-i face pe clientii care le trec pragul sa se simta bine.

Proprietarul locuieste in Germania iar de studio se ocupa parintii sai. Desi nu mai sunt tineri si nu stiu engleza aproape deloc, comunicatul la doua mani a fost ok si pe alocuri amuzant, pentru ca era plin de zambete si voie buna. Amabilitatea lor discreta compenseaza din plin un limbaj fasonat, atunci cand vii de la plaja si gasesti smochine dulci si reci in frigider, oua proaspete (au cateva gainutze in curte), castraveti si rosii abia culese (acolo sunt o delicatesa avand un pamant extrem de arid).

Dar lasand la o parte sentimentalismele punctam esentialul:

1 Cladirea este noua, numai parter (deocamdata), camerele sunt mari, mobila noua confortabila si frumoasa, aer conditionat corespunzator, baie cu dus, bucatarie cu dotari de calitate.

2. Curtea este mare, stil gradina de tara si exista un umbrar cu gratar, masa, scaune, etc.

3. Curatenia este impecabila.

4. Locatia este de-a dreptul exotica fiind situata in satul vechi Moraitika, care consta in case traditionale grecesti, unele renovate, altele parasite, cu stradute foarte inguste si in panta.

5. Accesul este destul de anevoios atat pe jos cat si cu masina. Din soseaua principala, se urca cam 500m pe o straduta abrupta si ingusta.

6. Din balcon nu exista nici un fel de panorama deoarece la cativa metri este o alta cladire de inchiriat, cladire care in acea perioada era goala.

7. Chiar in apropierea studioului este renumita taverna Old Village iar coborand in strada principala pe un alt drum, dai de super cunoscutul supermarket COOP, amandoua extrem de utile.

8. Plaja cea mai apropiata cea din curte de la Delfinia, care este fix in dreptul studioului, este cea mai buna alegere din statiune si compenseaza panta de urcat.

9. Transferul de la aeroport l-a rezervat proprietarul la o companie de taxi si a costat 35 euro dus-intors/pers.

Si acum despre statiune. Este destul de mare si are trei zone total diferite.

1. Intre plaja si strada principala a statiunii, o zona cu alei asfaltate si gradini de maslini unde sunt cele mai multe hoteluri si vile si doua resorturi importante in cele doua capete: Delfinia in nord (linistit, stilat si de bun gust) si Mesonghi in sud (mare, zgomotos, plin de animatori si afise cu activitati pe zile, gen resorturile all inclusive din Bulgaria). Pe plaja sunt taverne foarte placute seara cand lumea se muta pe soseaua principala.

2. Strada principala, extrem de animata de sute de autovehicule si mii de turisti care bantuie in nestire prin magazinele, agentiile turistice si tavernele insirate pe aproximativ 4 Km, in niste cladiri vechi si destul de neingrijite, folosite din plin de greci conform principiului: “Las-o ma, ca merge-asa! “ Pai daca tot au mii de turisti pe an, prosti ar fi sa mai dea banii pe var. Multe din magazine cred ca nu au avut vreun control sanitar in ultima suta de ani.

3. Satul vechi, care se intinde pe colina din nordul statiunii, de la soseaua principala inspre munte, plina de case traditionale grecesti, unele ingrijite altele ruine, cu zeci de stradute inguste, intortocheate, cu mici piatete pline de farmec dominate de turla bisericii ortodoxe, care era la 100m de studioul nostru. Am fost incantata sa vad ca biserica este plina in timpul liturghiei, ca si la noi.

Era de-a dreptul minunat sa descoperim in fiecare seara un alt traseu de coborat in statiune, pe alta straduta exotica, unde la fiecare colt ne astepta o surpriza. Flori extraordinare, plante cunoscute la noi in ghiveci acolo erau gigantice, smochini incarcati de roade, lamai si portocali superbi plini de fructe, batranei incremeniti parca in timp in pragul casutei lor si care reveneau brusc la viata, incantati ca le spunem kalispera. Si o mare comunitate de pisici frumoase si jucause, ca de altfel prin toata Grecia. Desi prima oara cand ne-a urcat taxiul la studio, am fost dezamagiti ca e prea sus si o sa avem de urcat, in final s-a dovedit ca tocmai asta era frumusetea statiunii acesteia. In rest e banala.

In schimb, apa marii in aceasta statiune este superba din toate punctele de vedere. Calda, intrare lina, nisip fin, limpezime de clestar, pesti jucausi, etc, etc. Intr-un cuvant, o apa exceptionala. Pozele spun totul despre placerea cu care ne-am bucurat de ea si pentru ea am ales Moraitika. Am vazut multe statiuni in excursie si ne-am felicitat pentru alegerea facuta. Multe sunt foarte mici si cu o bucatica de plaja cu pietroaie.

In final o singura remarca: noi nu ne-am inscris in excursii din prima zi cum am ajuns si pe marti deja erau ocupate toate locurile la mai toate agentiile din statiune. Asa ca nu am fost decat in Marele tur al insulei, la care am mai gasit doua locuri, dar care face toti banii. La Corfu in vizita puteti merge cu autobuzul din Moraitika deoarece este foarte simplu si iti trebuie o zi intreaga, ca ai ce vedea. Si biletul costa numai 2.3 euro/pers.

Bafta la vacante frumoase la toata lumea!

Trimis de turist_calatorescu* in 26.08.13 21:00:22
    Validat / Publicat: 26.08.13 22:18:29
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki si Platamonas

VIZUALIZĂRI: 2877 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (turist_calatorescu*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Intrare lina, nisip fin la Moraitika, Corfu
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[26.08.13 21:31:47]

În altă ordine de idei: pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

[26.08.13 22:20:16]

@webmaster:

Nop, pozitionarea nu este corecta. Studioul este ceva mai sus de Filoxenia, in dreptul Delfiniei. Nu are nici un nume straduta. Eu l-am reperat pe harta dar nu am cum sa explic in proza

Stiu ca vrei ca review-urile sa fie cat mai utile. Si eu la fel. Din proprie experienta iti spun ca, atunci cand am cautat o destinatie de vacanta potrivita pentru noi in Corfu pe amfostacolo.ro, m-a enervat foarte tare fragmentarea informatiei. Voiam sa ma lamuresc unde e mai bine atat ca plaja si totodata si cazare si ba gaseam cazare, ba impresii excursii fara legatura cu cazarea si renuntam ca era aiurea. Ai incredere ca am scris exact cum isi doreste un turist gen Gigi rapidu ca mine, care vrea sa obtina informatia completa si concisa dintr-un foc.

[26.08.13 22:30:57]

@aurora_popescu:

nop, pozitionarea nu este corecta. Studioul este ceva mai sus de Filoxenia, in dreptul Delfiniei. Nu are nici un numa straduta. Eu l-am reperat dar nu am cum sa-ti explic.

rog aruncă o privire peste următorul link maps.google.ro/maps?q=39. ... &hl=ro&t=m&z=16.

• - fă click dreapta pe locul unde e amplasată, apoi alege, din meniul ce va apărea, "Ce se află aici" ("What s here? ")
  • - în căsuța de sus vor apărea coordonatele GPS ale locului respectiv - copiază-le și scrie-ni-le te rog aici
  • --

Ai incredere ca am scris exact cum isi doreste un turist gen Gigi rapidu ca mine sa obtina informatia completa dintr-un foc.

Yap. "Gigi rapidu" ăla chiar trebuie să fie rapid, da' rapid di tăt - va trebui să citească, după filozofia ta, toate impresiile de pe la fro' cinci sute de hoteluri din Corfu ca să se dumirească "unde-i cea mai bună plajă".

N-ar fi totuși mai simplu (chiar și pentru el) să citească mai întâi doar rubrica "plajele din Corfu" (de exemplu), să-și aleagă o stațiune după acel criteriu, apoi să ia la rând hotelurile, pentru a se "fixa" pe unul, dupe gustu-i propriu?

[26.08.13 22:45:39]

@webmaster: 39.487458,19.923213

mah, gandesti simplu ca un barbat. Creierul unei femei nu functioneaza cu filtre simple, matematic, ci cu nuante. O femeie ia peste 50% din informatie citind printre randuri. Si in 80% din cazuri vacantele le aleg sotiile )).

Nu-i vorba simplu de filtru pe plaja si ia de-aici cazare... pac, pac, ci de credibilitatea unui povestitor... ca ma doare capul cate pareri contradictorii sunt pe site-ul asta. O iei razna daca te iei dupa toti cand dai sa alegi ceva. Uite mie unu singur mi-a fost de folos cu Moraitika. Tipul cu Filoxenia. M-a lamurit frate in ansamblu ce-i cu ea.

[26.08.13 22:51:46]

@aurora_popescu: am înțeles acuma, cum de nu m-am gândit??

Femeile, cu ale lor 7straturi de intuiție, nu-și mai pierd timpul "bărbătește", citind ălea 500 (hoteluri) * 4-5 (impresii/hotel) reviews-uri cazare - ele intuiesc unde că cetească și vin direct și-l citesc p-al tău. : P

Mulțam de confirmare coordonate - am făcut "fine-tuning" la hartă

[27.08.13 19:34:53]

@webmaster: tha... nu-ti mai face atatea griji ca ne descurcam noi: P

Alex_Macedo
    [28.08.13 02:08:14]

@aurora_popescu:

Auroroooooo!

Tu esi mai mult Gigi... Duru'... )... ca ala rapidu' stiam ca esti!

Bine ai revenit, ... ca a trecut ceva timp... si nici nu ciocniram in pahare la intalnirea AFA 2010!!... aoaleooooo, 3 ani, nene...

MINAST
    [28.08.13 12:09:46]

Buna Aurora!

In septembrie urmeaza sa plec si eu in aceeasi locatie ca si tine. Din descrierea ta si din harta facuta de webmaster inteleg ca Olive Grove Studios este destul de departe de plaja. Te rog sa-mi spui cu aproximatie care este distanta?

Multumesc!

ariella
    [28.08.13 13:27:51]

@webmaster: Perfect de acord cu aurora! Recomandare pentru webmaster (gratis!) luati si o femeie in echipa sa vedem atunci se se intampla!

[28.08.13 15:46:34]

@ariella: ce te face sa crezi ca nu sunt deja femei... in echipa?

ariella
    [29.08.13 13:29:28]

@webmaster: imi dadeam si eu cu parerea, prea sunteti tehnici cateodata!

[04.09.13 11:05:29]

@MINAST: sunt doar 600m, dar in mod sigur ti se vor parea mai multi din cauza urcusului destul de solicitant.

Sa nu pierzi ocazia sa explorezi toate stradutele atunci cand cobori in statiune. Unele rute sunt mai lungi dar mai placute si... priveste in jur. Sunt atatea lucruri inedite incat efortul depus nu mai conteaza.

diana-camelia*
    [04.09.13 11:24:25]

@aurora_popescu: Sunt de acord cu tine, in ceea ce priveste fragmentarea informatiei. Prefer o imagine de ansamblu scrisa intr-un mod credibil (asta e subiectiv, dar totusi). Acum inteleg de ce Codrin se consulta cu tine in multe probleme...

MINAST
    [04.09.13 12:33:19]

@aurora_popescu: multumesc mult pentru informatii!... si o sa-ti urmez sfatul.

[06.09.13 23:05:16]

@diana-camelia: Oooo, bun venit in tara lui amfostacolo.ro )) De-abia astept sa citesc impresiile tale. In care pot avea incredere 100%. Ca daca nimeresti cate o gospodina de-aia perfecta care de cum intra in camera de hotel se duce sa dea cu degetul pe cantul de sus al usii dupa praf si apoi tipa ca din gura de sarpe, nu mai pleci nicaieri frate. Incerc totusi sa prezint cat mai obiectiv posibil.

[06.09.13 23:21:37]

@Alex_Macedo: Yap Alex, era cat pe-aci sa emigrez din tara amfostacolo.ro. Dar am zis sa nu ma pun cu prostul, ca asta te trage la nivelul lui si acolo te bate prin experienta )). Asa ca am revenit intr-un final.

Alex_Macedo, ariella, diana-camelia*, MINAST, turist_calatorescu*