ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.08.2013
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 07.09.10
AUG-2013

Spre Grecia [din Ploiești spre Halkidiki și retur]

Inainte sa facem acest pas ne-am gandit bine, sa mergem cu avionul sau sa alegem varianta, mai obositoare, dar probabil mai ieftina, si mai exact cu masina proprie.

Am plecat de la Ploiesti la 3 dimineata, am facut plinul la o benzinarie locala si am plecat cu inima deschisa spre Giurgiu.

La romani taxa podului este 27 lei, iar la intoarcere, la bulgari este de 3 ori mai mica, 2 euro, desi vorbim de fix acelasi pod.

La Russe n-a fost nici o problema, am luat vigneta de la o toneta aflata in apropierea vamii, costul ei a fost 7 euro sau 10 leva, (daca ai card esti in avantaj, 5 euro), depinde cu ce plateau.

Am lipit vigneta pe parbriz, in dreapta, s-o vada politia, sa nu ne mai opreasca.

Am ocolit Russe, luand-o pe centura spre Pleven. Drumul este bun, si destul de liber, ne-a mirat ca erau foarte multe masini de Romania, chiar vorbeam cu sotul, banuiam ca toti mergeau in Grecia, doar nu se trezeau asa devreme pentru Bulgaria.

Fusesem sfatuiti sa avem mare grija la iesirea din tuneluri, deoarece politia pandea zi si noapte la capetele acestora, am respectat limita de viteza, dar noi n-am intalnit politie.

Pentru orice eventualitate pregatisem 10 euro, pusi in actele masini.

Dupa Biala, ai indicator la dreapta spre Sofia, este in scurt, mare grija sa n-o ratati.

Am intrat in Sofia pe bulevardul Botevrasko, treceti printr-un pasaj si mergeti inainte spre bulevardul Madrid. Mergi inainte pe un bulevard, treceti pe langa un McDONALDS si la un moment vedeti un pod perpendicular cu strada noastra.

Pana in pod faci dreapta, ai indicator KULATA.

Autostrada spre Kulata are in jur de 40 km.

Bulgaria este o tara curata, mai curat decat la noi si chiar decat la greci, pacat ca este atat de saraca, desi oameni par sa munceasca, ogoarele sunt cultivate toate, nu stiu, prea multa saracie.

Mergeti pe o portiune de autostrada, dupa care intrati pe un drum national.

La iesirea din Bulgaria, va recomand sa alimentati la Sandanski, e mai ieftin decat in Grecia.

Treceti in Grecia, vamesii foarte draguti; grecii n-au vigneta.

Pentru cei care merg in Halkidiki, asa cum a fost cazul nostru, se merge pe autostrada pana la Serres si apoi dreapta spre Salonic.

La intoarcere, aveti grija sa nu ratati intrarea in Sofia, la intersectia aceea cu sens giratoriu pe sub autostrada.

Ideal e sa ai un GPS, e scump, dar il cumperi doar o data.

La intoarcere am bagat motorina undeva langa Sarti, ne-a ajuns pana acasa (masina noastra are un consum de 5-6 / 10 km).

Drumul prin Bulgaria l-am facut si pe intuneric, din fericire aprope tot timpul in compania unor conationali.

Undeva la vreo 200 km de Russe, cineva ne-a facut un Flash, deoarece era politie, bine a facut pentru ca mergem repede, din pacate 2 buzoieni fusesera opriti de echipajul de politie.

Din pacate romanii merg foarte repede, depasesc limita de viteza peste tot, noi incercam sa ne mai tinem de cate un grup, dar nu reuseam.

Adevarul e ca si bulgarii au tot felul de restrictii de a dreptul stupide, dar stiu ca sunt multi soferi de ai nostril extreme de suparati pt ca sunt opriti, asta e, trebuie sa respectam regulile.

Am fost de 5 ori in Bulgaria si nici macar o data n-am fost opriti, am condus cu atentie.

Vecinii nostril au cateva tuneluri si cateva poduri suspendata la mare inaltime care ne-au impresionat.

Acesta a fost drumul, placut si totusi obositor.

Trimis de DanaRO in 26.08.13 20:29:42
Validat / Publicat: 26.08.13 21:45:28

VIZUALIZĂRI: 2901 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DanaRO); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[26.08.13 21:21:11]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Drumul spre Halkidiki / Cu mașina prin Peninsulă" (deja existentă pe sait)

Articolul a fost deasemenea selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru această destinaţie.

DanaROAUTOR REVIEW
[26.08.13 21:48:09]

@webmaster: multumesc!!!

traian.leuca †
[26.08.13 23:05:54]

Adevarul e ca si bulgarii au tot felul de restrictii de a dreptul stupide...

Si eu am judecat lucrurile la un moment dat tot asa.

Dupa ce am facut niste comparatii si m-am uitat in unele statistici, mi-am dat seama ca aceste restrictii nu sunt puse aiurea.

Am intalnit asemenea "restrictii stupide " chiar in vara aceasta la croati, slovaci, polonezi si nota bene le si respectau.

In multe curbe periculoase noi nu avem nici o restrictie de viteza, in schimb avem mai multe cruci in aceste locuri decat altii.

Si chiar unde avem restrictii nu la respectam (suntem fruntasi in a nu respecta regulile) si de aceea ni se pare ca cineva are ceva cu noi, cand suntem opriti in trafic pentru abateri de la alegea circulatiei.

DanaRO
Alte impresii din această RUBRICĂDrumul spre Halkidiki / Cu mașina prin Peninsulă: